Interpretacja indywidualna z dnia 8 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.519.2023.5.DJD
Zbywane prawo ochronne do znaku towarowego związane z produkowaną w firmie, w ramach działalności wytwórczej układanką, z której przychody opodatkowane są 5,5% stawką ryczałtu ewidencjonowanego i taką stawkę ryczałtu należy zastosować przy sprzedaży prawa do znaku.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lipca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 20 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 sierpnia 2023 r. (wpływ 1 września 2023 r.) oraz pismem z 17 października 2023 r. (wpływ 20 października 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan uprawniony do znaku towarowego „A”, na który zostało udzielone prawo ochronne przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, numer prawa ..., klasa towarowa 28 zabawki, układanki do zabawy.
Wskazany znak towarowy wytworzył Pan osobiście, a koszt wytworzenia łącznie z kosztem zgłoszenia do Urzędu Patentowego i opłatą za pierwszy okres ochronny był mniejszy niż 1 500 zł.
Obecnie znak towarowy „A” wykorzystywany jest przez Pana do oznaczania produkowanej w Pana firmie układanki edukacyjno-dydaktycznej o nazwie „X”. Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych działalności wytwórczej wynosi 5,5% i taka stawka jest zastosowana przy sprzedaży układanki „X”.
Zamierza Pan sprzedać komplet przyrządów i urządzeń do produkcji układanki, np.: szablonów, wykrojników, maskownic oraz prawa do znaku towarowego „A”, na który zostało udzielone prawo ochronne przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, numer prawa ..., klasa towarowa 28 zabawki, układanki do zabawy. Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej wynosi 3% przychodu i taka stawka zostanie zastosowana przy sprzedaży kompletu przyrządów i urządzeń do produkcji układanki „X”.
W uzupełnieniu wniosku z 29 sierpnia 2023 r., doprecyzował Pan, że posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.). Od 23 lutego 1982 r. prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania gier i zabawek, opakowań, wyrobów z papieru, tektury i tworzyw sztucznych, usług poligraficznych i introligatorskich. Poza wskazaną działalnością gospodarczą uzyskuje Pan dochody z emerytury. Usługi, które Pan świadczy w ramach działalności gospodarczej sklasyfikowane są pod symbolami PKWiU: 17.29.99.0; 18.12.12.0; 18.12.14.0; 18.14.10.0; 18.12.15.0; 18.12.19.0.
Od 1 stycznia 2022 r. korzysta Pan z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Prowadzi Pan ewidencję przychodów, wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych złożył Pan Naczelnikowi Urzędu Skarbowego przed 31 grudnia 2021 r. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz jest działalnością wytwórczą w myśl art. 4 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy. W 2022 r. oraz w 2023 r. Pana przychód z działalności nie przekroczył i nie przekroczy limitu, określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do wykonywanej działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Przychody z prowadzonej działalności opodatkowuje Pan 5,5% stawką ryczałtu z działalności wytwórczej, 8,5% stawką ryczałtu z działalności usługowej, 3% stawką ryczałtu z odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Prowadzi Pan ewidencję przychodów, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w której jest w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności opodatkowany różnymi stawkami. Nie uzyskuje Pan przychodów z działalności twórczej wymienionej w art. 22 ust. 9b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
24 stycznia 2012 r. uzyskał Pan w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej prawo ochronne na słowny znak towarowy „A” przeznaczony do oznaczania Pana produktów, który wykorzystywany jest w prowadzonej działalności gospodarczej. Jest Pan jedynym właścicielem wskazanego we wniosku znaku towarowego. Znak towarowy nie jest przedmiotem prawa autorskiego i nie stanowi utworu w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przedmiotowy znak stanowi znak towarowy w rozumieniu art. 120 ust. 1 i 2 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 324). Jest znakiem słownym składającym się ze słów (..). Posiadane przez Pana prawo do znaku towarowego nie było i nie jest wpisane do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych.
Przedmiotem wniosku jest zbycie prawa do znaku towarowego „A”, na który zostało Panu udzielone prawo ochronne przez Urząd Patentowy. Zamierza Pan sprzedać prawo do znaku towarowego w 2024 r. Na dzień dzisiejszy nie ma Pan wiedzy, kto będzie nabywcą prawa do znaku. W majątku związanym z działalnością gospodarczą posiada Pan inne znaki towarowe i jest ich ... szt. Przychody ze sprzedaży układanki edukacyjno-dydaktycznej opodatkowuje Pan 5,5% stawką ryczałtu.
W uzupełnieniu wniosku z 17 października 2023 r., wskazał Pan, że słowny znak towarowy od 6 września 2010 r. był wykorzystywany w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej przeznaczony do oznaczania Pana produktów. Znak towarowy od momentu wytworzenia do chwili obecnej wykorzystywany jest do oznaczania Pana produktów w prowadzonej działalności gospodarczej.
Pytanie
Jaka stawka podatku/ryczałtu będzie obowiązywać przy sprzedaży prawa do znaku „A”, na który zostało udzielone prawo ochronne przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej?
Pana stanowisko w sprawie przedstawione ostatecznie w uzupełnieniu wniosku z 29 sierpnia 2023 r.
Pana zdaniem, przy sprzedaży prawa do znaku towarowego „A”, na który zostało udzielone prawo ochronne przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej powinna być zastosowana stawka ryczałtu w wysokości 3%, ponieważ jest to stawka właściwa do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z którą związany jest zbywany składnik majątku.
W tym przypadku zbywany składnik majątku w postaci prawa do znaku towarowego jest związany z odpłatnym zbyciem ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, gdzie właściwa stawka ryczałtu wynosi 3%. W tej sytuacji zastosowanie ma przepis art. 12 ust.1 pkt 7 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:
- pozarolnicza działalność gospodarcza - art. 10 ust. 1 pkt 3 wskazanej ustawy,
· kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c) - art. 10 ust. 1 pkt 7 wskazanej ustawy.
W myśl art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.
We wniosku wskazał Pan, że od 1 stycznia 2022 r. przychody z działalności gospodarczej opodatkowuje ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wskazać więc należy, że zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 1 tej ustawy:
Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Z kolei działalność wytwórcza, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to:
Działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzona przez podatnika.
Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:
Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) tej ustawy:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1–4 oraz 6–8.
Z kolei, w myśl art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.
Ponadto, jak stanowi art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) powoływanej ustawy:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% z odpłatnego zbycia ruchomych składników majątku wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z tej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat, będących: - środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, - składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, nie przekracza 1500 zł, - składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy rokowi lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych.
Zgodnie zaś z art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
W przypadku odpłatnego zbycia praw majątkowych lub nieruchomości będących:
1) środkami trwałymi albo wartościami niematerialnymi i prawnymi, podlegającymi ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
2) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, nie przekracza 1500 zł,
3) składnikami majątku, które ze względu na przewidywany okres używania równy lub krótszy niż rok nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych,
4) składnikami majątku stanowiącymi spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego lub udział w takim prawie, które nie podlegają ujęciu w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
5) składnikami majątku przedsiębiorstwa w spadku - bez względu na okres ich nabycia - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 10% uzyskanego przychodu, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z pozarolniczej działalności gospodarczej, a pomiędzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności, i dniem jego zbycia nie upłynęło sześć lat.
Nawiązując do przywołanego wyżej przepisu, należy przytoczyć jednak brzmienie art. 22d ust. 1 i ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.). W myśl tego przepisu:
1.Podatnicy mogą nie dokonywać odpisów amortyzacyjnych od składników majątku, o których mowa w art. 22a przesłanki podlegania amortyzacji i art. 22b dodatkowe przesłanki podlegania amortyzacji, których wartość początkowa, określona zgodnie z art. 22g wartość początkowa środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych, nie przekracza 10 000 zł; wydatki poniesione na ich nabycie stanowią wówczas koszty uzyskania przychodów w miesiącu oddania ich do używania.
2.Składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4.
Obowiązkowi wprowadzenia do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (czyli ujęciu w tej ewidencji) podlegają więc „składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c”. Do tej kategorii należą:
· środki trwałe podlegające amortyzacji - wskazane w art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
· wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji - wskazane w art. 22b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
· środki trwałe niepodlegające amortyzacji oraz wartości niematerialne i prawne niepodlegające amortyzacji - wskazane w art. 22c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (t. j. Dz. U z 2023 r. poz. 1170 ze zm.), stanowi, że:
Ustawa normuje stosunki w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych.
Zgodnie z treścią art. 120 ust. 1 i 2 oraz art. 121 wskazanej wyżej ustawy:
- Znakiem towarowym może być każde oznaczenie umożliwiające odróżnienie towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa oraz możliwe do przedstawienia w rejestrze znaków towarowych w sposób pozwalający na ustalenie jednoznacznego i dokładnego przedmiotu udzielonej ochrony [art. 120 ust. 1 ustawy].
- Znakiem towarowym, w rozumieniu ust. 1, może być w szczególności wyraz, włącznie z nazwiskiem, rysunek, litera, cyfra, kolor, forma przestrzenna, w tym kształt towaru lub opakowania, a także dźwięk [art. 120 ust. 2 ustawy].
- Na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne [art. 121 ustawy].
Podkreślić również należy, że obowiązkowi wprowadzania do ewidencji – w drodze wyjątku – nie podlegają składniki majątku wymienione w art. 22d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Są to składniki majątku, o których mowa w art. 22a i 22b, których wartość początkowa nie przekracza 10 000 zł, w odniesieniu do których podatnik podjął decyzję o niedokonywaniu odpisów amortyzacyjnych.
Do tego rodzaju składników odnoszą się art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) tiret drugi oraz art. 12 ust. 10 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przy czym przepisy te stanowią, że przychód ze sprzedaży takich składników majątku podlega odpowiednio stawce 3% (w przypadku ruchomości) albo stawce 10% (w przypadku nieruchomości i praw majątkowych), jeśli ich wartość początkowa, ustalona zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, przekracza 1 500 zł.
Zaznaczyć również należy, że zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychodem z działalności gospodarczej są również: przychody z odpłatnego zbycia składników majątku będących składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1 500 zł - wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.
Zatem, co do zasady:
- w przypadku sprzedaży ruchomego składnika majątku określonego w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – zastosowanie znajdzie stawka 3%,
- w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku określonych w art. 12 ust. 10 ww. ustawy o ryczałcie (nieruchomości i praw majątkowych) – zastosowanie znajdzie stawka 10%,
- w przypadku sprzedaży innych składników niż wymienione wyżej, dla których nie ma wprost uregulowania w art. 12, właściwą stawką będą stawki mające zastosowanie do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, z którą jest związany zbywany składnik majątku.
Przedmiotem Pana wniosku - stosownie do informacji zawartych we wniosku i jego uzupełnieniach - jest zbycie w 2024 r. prawa ochronnego do znaku towarowego „A”. Z wniosku wynika również, że jest Pan jedynym właścicielem słownego znaku towarowego „A”, stanowiącego znak towarowy w rozumieniu art. 120 ust. 1 i 2 ustawy Prawo własności przemysłowej. Wytworzony znak towarowy został zgłoszony przez Pana do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, a ... 2012 r. uzyskał Pan prawo ochronne na znak towarowy „A” Nr ...., klasa towarowa 28 zabawki, układanki do zabawy. Koszty wytworzenia znaku, nie przekraczały 1 500 zł. Nie wpisywał Pan posiadanego prawa do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Słowny znak towarowy „A” od ... 2010 r. do chwili obecnej jest wykorzystywany w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej do oznaczania produktów, tj. do oznaczania produkowanej w Pana firmie układanki edukacyjno-dydaktycznej o nazwie „X”. Przychody ze sprzedaży tej układanki edukacyjno-dydaktycznej opodatkowuje Pan 5,5% stawką ryczałtu. Zamierza Pan m. in. sprzedać prawo do znaku towarowego „A”, na który zostało udzielone prawo ochronne przez Urząd Patentowy.
Odnosząc się więc do przedstawionych we wniosku okoliczności oraz powołanych przepisów prawa należy wskazać, że do zbycia przez Pana prawa ochronnego do znaku towarowego „A” nie ma zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, bowiem dyspozycja tego przepisu odnosi się do ruchomych składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej, które zostały ujęte w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz których wartość początkowa przekracza 1 500 zł, a także dotyczy ruchomych składników majątku, które nie zostały zaliczone do środków trwałych albo wartości niematerialnych i prawnych gdyż ich okres używania nie przekroczył roku.
Jak Pan wskazał, nie wpisywał Pan posiadanego prawa do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wartość początkowa tego prawa (koszt wytworzenia) nie przekracza 1 500 zł, jak również zbywane prawo do znaku „A” stanowi składnik majątku, którego okres używania był dłuższy niż rok (od 6 września 2010 r. do chwili obecnej). Tym samym, zbywane przez Pana prawo ochronne do znaku towarowego „A” nie stanowi ruchomego składnika majątku, do którego zastosowanie ma art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Ponadto, zbywane przez Pana prawo ochronnego do znaku towarowego „A”nie spełnia dyspozycji art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do uznania go za wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, ponieważ nie zostało nabyte od innego podmiotu, tylko wytworzone we własnym zakresie, a to w konsekwencji nie pozwala uznać zbywanego prawa ochronnego do znaku towarowego za prawo majątkowe, do którego odnosi się art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zatem, w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku innych niż określone w art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. f) oraz art. 12 ust. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zastosowanie znajdują stawki właściwe do opodatkowania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, z którą związany jest zbywany składnik majątku.
Z powyższych względów, stawką podatku właściwą dla opodatkowania uzyskanego przez Pana przychodu z tytułu opisanego we wniosku zbycia, będzie stawka podatku, którą stosuje Pan dla opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, z którą to związany jest ten składnik majątku - określone prawo ochronne na znak towarowy.
Skoro zbywane przez Pana prawo ochronne do znaku towarowego „A” związane jest z produkowaną w Pana firmie, w ramach działalności wytwórczej, układanką edukacyjno-dydaktyczną „A”, z której przychody opodatkowane są 5,5% stawką ryczałtu ewidencjonowanego, to taką stawkę ryczałtu należy zastosować przy sprzedaży prawa do znaku „A”, na który zostało udzielone prawo ochronne przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej.
Wobec tego, przy sprzedaży prawa do znaku „A”, zastosowanie znajduje 5,5% stawka ryczałtu ewidencjonowanego, określona w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Pana stanowisko jest zatem nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.
Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie sprawy będącej przedmiotem zapytania (tj. określenia stawki ryczałtu od sprzedaży prawa do znaku towarowego). Inne kwestie zawarte w opisie sprawy nie podlegały ocenie.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego oraz zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1648 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383).