Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-11-14
Data publikacji: 2023-11-14

Zmiana warunków układu ratalnego z ZUS na wniosek przedsiębiorcy

Jeżeli po zawarciu układu ratalnego z ZUS sytuacja finansowa przedsiębiorcy pogorszyła się, może on wnioskować o zmianę warunków określonych w układzie ratalnym. 

Przedsiębiorca znajdujący się w trudnej sytuacji, który nie jest w stanie terminowo opłacać należnych składek, może wnioskować do ZUS m.in. o rozłożenie należności na raty.

ZUS, rozpatrując wniosek przedsiębiorcy, powinien uwzględnić jego możliwości płatnicze oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych. Trzeba pamiętać o tym, że udzielenie przedsiębiorcy ulgi w spłacie należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne jest uprawnieniem ZUS (ma charakter uznaniowy), a nie działaniem obligatoryjnym. Do wniosku należy dołączyć dokumenty przedstawiające kondycję finansową przedsiębiorcy.

Ważne

Z ulgi w spłacie zaległości mogą korzystać również osoby, które nie prowadzą już działalności gospodarczej (byli przedsiębiorcy).

Rozłożenie należności na raty następuje w formie umowy.

Jeśli sytuacja finansowa przedsiębiorcy ulegnie zmianie, tj. poprawi się lub pogorszy, może on złożyć wniosek o zmianę warunków udzielonej ulgi.

Przedsiębiorca może wnioskować o wydłużenie lub skrócenie okresu spłaty zadłużenia, o zmianę terminu płatności, jak również o zmianę wysokości rat. Przepisy ustawy systemowej nie przewidują żadnych ograniczeń w tym zakresie. ZUS w swoich wyjaśnieniach informuje, że taki wniosek można złożyć w każdym momencie, jeśli sytuacja płatnika uległa zmianie.

Jeżeli dłużnik nie spłaci w terminie ustalonych przez ZUS rat, pozostała kwota staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami za zwłokę naliczonymi na zasadach określonych w Ordynacji podatkowej.

Do czasu rozpoznania przez ZUS wniosku płatnika o zmianę warunków spłaty zaległości jest on zobowiązany do dokonywania spłat zgodnie z dotychczasowym harmonogramem. W przeciwnym razie pozostała do spłaty kwota stanie się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami i konieczne będzie jej uregulowanie w całości.

Jeśli ZUS zgadza się na spłatę zaległości w ratach, ustala opłatę prolongacyjną. Jeżeli więc ZUS pozytywnie rozpatrzy wniosek o zmianę warunków umowy i zostanie zawarty aneks do tej umowy, zmieni się również wysokość opłaty prolongacyjnej. Natomiast wysokość odsetek pozostanie bez zmian.

Czytaj więcej: Czy można zmienić warunki płatności zaległych składek rozłożonych przez ZUS na raty>>>

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00