Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-11-14
Data publikacji: 2023-11-14

Jakie obowiązki ma pracodawca gdy wypłatę zasiłków przejmuje ZUS

Jeżeli od 1 stycznia 2024 r. płatnikiem zasiłków będzie ZUS, przejmie on również wypłatę tych zasiłków, których realizację w 2023 r. rozpoczął pracodawca. Jakich obowiązków musi dopełnić wówczas płatnik?

Płatnikiem zasiłków w kolejnym roku kalendarzowym może być ZUS lub płatnik składek. Zdecyduje o tym liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada 2023 roku.

Obowiązek wypłaty zasiłków w kolejnym roku kalendarzowym zależy od liczby ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego według stanu na 30 listopada danego roku. Jeżeli:

  • ustalona przez pracodawcę na 30 listopada liczba osób ubezpieczonych przekracza 20, to pracodawca będzie zobowiązany w przyszłym roku do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego,
  • płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, to zasiłki z ubezpieczenia chorobowego wypłaci ZUS.

Czytaj również: Kto będzie płatnikiem zasiłków w 2024 r. - pracodawca czy ZUS?>>>

Jeżeli od 1 stycznia płatnikiem zasiłków będzie ZUS wówczas pracodawca będzie zobowiązany przekazać do ZUS wszelką dokumentację stanowiącą podstawę do wypłacenia danego świadczenia, taką, jakiej sam wymagał do ustalenia uprawnień i dokonania wypłaty. Dodatkowo płatnik składek musi wypełnić i przesłać do ZUS zaświadczenie wystawione na druku:

  • ZUS Z-3 - w przypadku przekazania wypłaty świadczeń chorobowych pracowników,
  • ZUS Z-3a - w przypadku przekazania wypłaty świadczeń chorobowych ubezpieczonych niebędących pracownikami (umowa zlecenia, umowa agencyjna).
Przykład

Spółka z o.o. na 30 listopada 2022 r. zgłaszała do ubezpieczenia chorobowego 26 osób, dlatego w 2023 r. jest uprawniona do wypłaty świadczeń chorobowych. Ze względu na spadek zatrudnienia firma na 30 listopada 2023 r. zgłasza do ubezpieczenia chorobowego już tylko 14 osób (10 pracowników i 4 zleceniobiorców). Zatem od 1 stycznia 2024 r. wypłatę świadczeń chorobowych przejmie ZUS. Załóżmy, że jeden z pracowników spółki przebywa na długotrwałym zwolnieniu lekarskim od 2 października 2023 r. do 29 lutego 2024 r. W tej sytuacji zakład pracy wypłaci pracownikowi zasiłek chorobowy od 2 października do 31 grudnia 2023 r. (pracownik wcześniej wykorzystał już 33 dni niezdolności do pracy, za którą przysługuje wynagrodzenie chorobowe). Natomiast od 1 stycznia do 29 lutego 2024 r. wypłaty zasiłku dokona ZUS. W tym celu spółka musi przekazać pełną dokumentację do jednostki terenowej ZUS zgodnej z miejscem prowadzenia działalności.

Jeżeli pracodawca stracił uprawnienia do wypłaty świadczeń ZUS, a mimo to wypłaci swojemu pracownikowi świadczenie chorobowe, a kwotę tego zasiłku potrąci ze składek, musi wystąpić do ZUS z wnioskiem o wyrażenie zgody na uznanie w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA kwoty wypłaconych zasiłków. W tym celu wraz z pismem kierowanym do ZUS z opisem zdarzenia należy przesłać dokumenty, na podstawie których zostało ustalone prawo do zasiłku i dokonano jego wypłaty.

Czytaj więcej: Ustalanie płatnika zasiłków na 2024 r. - odpowiedzi na pytania czytelników>>>

SPP_11_2023

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00