Artykuł
Obliczanie wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu za urlop po zmianie etatu
Przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego po zmianie wymiaru etatu pracownika należy stałe składniki wynagrodzenia wypłacić w stawce obowiązującej po zmianie. Natomiast składniki zmienne przed przyjęciem do podstawy pracodawca powinien przeliczyć według nowej stawki. Ekwiwalent za urlop staje się wymagalny w dniu rozwiązania umowy i do jego obliczania przyjmujemy wynagrodzenie przysługujące w tym dniu.
Podstawa naliczania wynagrodzenia urlopowego i ekwiwalentu
Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu. Z kolei przy ustalaniu ekwiwalentu urlopowego uwzględnia się składniki wynagrodzenia określone w stałej stawce miesięcznej w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu, a więc w miesiącu rozwiązania umowy o pracę (§ 7 i § 15 rozporządzenia urlopowego).
Jeśli natomiast pracownik otrzymuje także inne składniki wynagrodzenia lub jest wynagradzany godzinowo albo prowizyjnie, to należy obliczyć podstawę z uwzględnieniem tych zmiennych składników. Uwzględnia się składniki wypłacone w 3 lub 12 miesiącach poprzedzających miesiąc korzystania z urlopu wypoczynkowego lub rozwiązania umowy o pracę.
Do podstawy wynagrodzenia za urlop oraz ekwiwalentu za urlop nie wlicza się:
- jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
- wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
- gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right