Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.597.2023.2.KD

Ustalenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 25 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 października 2023 r. (wpływ 13 października 2023 r.) oraz pismem z 18 października 2023 r. (wpływ 18 października 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W imieniu własnym, jako przedsiębiorca występuje Pan o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczącej stawki ryczałtu 8,5%. Data rozpoczęcia działalności przez Pana to 8 sierpnia 2023 r., zapytanie dotyczy roku podatkowego 2023. Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU (Dz. U z 2015 r. poz. 1676 ze zm. – klasyfikacja usług to: PKWiU 74.90.20.0 - Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Zakres wykonywanych usług:

-odpowiedzialność za skuteczne wprowadzanie metodologii „Scrum” do przypisanego zespołu;

-pilnowanie przestrzegania teorii, praktyk i zasad podejścia projektowego typu „Scrum”;

-koordynowanie wszystkich spotkań „Scrumowych” (spotkania poranne, planowanie, przegląd efektów pracy, retrospektywa);

-pomoc w weryfikacji wykonalności dostarczonych wymagań przy współpracy z zespołem programistów;

-monitorowanie postępu rozwoju prac projektowych (zwanych „Sprintem”);

-aktywna współpraca z Delivery Managerem we wszelkich kwestiach związanych z rozwojem pracowników, jak również metodologii;

-współpraca z Delivery Managerem w usuwaniu przeszkód napotykanych przez zespół (eskalacje, problemy, sytuacje kryzysowe);

-komunikacja w zakresie statusu projektu do Delivery Managera i innych interesariuszy;

-ocena ryzyka i jego eskalacji dotycząca Delivery Managera, bądź innych interesariuszy;

-wsparcie przy projektach i przy procesach tworzenia produktów złożonych.

Zgodnie z przepisem, stawkę podatkową w wysokości 8,5% stosuje się do przychodów z działalności usługowej. Świadczone przez Pana usługi nie są związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego PKWiU ex 62.02.10.0, nie są związane z oprogramowaniem PKWiU ex 62.01.1, nie są objęte grupowaniem „ Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2, nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania PKWiU ex 62.02, nie są związane z zarządzeniem siecią i systemami informatycznymi PKWiU 62.03.1.

Ma Pan prawo do wybrania formy opodatkowania – ryczałt ewidencjonowany, zgodnie z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, nie przekroczył Pan dochodu (przychodu) 2 000 000 euro w roku poprzedzającym (2022 r.), ponieważ nie prowadził Pan w ówczesnym czasie działalności.

W przypadku działalności wykonywanej przez Pana w 2023 r., zachowane zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Nie ma Pan innych źródeł przychodu, a zwłaszcza nie świadczy usług na rzecz spółki powiązanej osobowo, majątkowo, ani nie jest wspólnikiem żadnej spółki w wymienionym zakresie. Nie wykonuje Pan w 2023 r. usług na rzecz byłego pracodawcy.

Pana działalność ma charakter usługowy, zgodnie z art. 12 pkt 1-4 oraz pkt 6-8 ustawy o ryczałcie. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania złożył Pan w dniu złożenia wniosku przez CEiDG do właściwego US, podpisał profilem zaufanym.

Wykazuje Pan zdarzenie gospodarcze jako przyszłe zdarzenie gospodarcze.

Zgodnie z art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, dotyczącym określenia wysokości ryczałtu, zgodnie ust. od 1 do 14, ustalił Pan stawkę w wysokości 8,5%.

Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Świadczone przez Pana usługi nie są związane z instalowaniem oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0).

Do prowadzonej przez Pana działalności mają zastosowanie przepisy wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, który wskazuje w złożonym wniosku, że:

1. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona),

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona),

e) (uchylona),

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

˗ jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony).

2. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym ˗ w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

4. (uchylony)

5. (uchylony)

6. (uchylony)

7. (uchylony).

W uzupełnieniu wniosku z 13 października 2023 r. wskazał Pan, że prowadzi Pan ewidencję sprzedaży, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym. Pana usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie są i nie będą związane z usługami ze świadczenia usług firm centralnych (head Office); usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem (PKWIU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), inne niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

Czynności wykonywane przez Pana w ramach wykonywanych usług:

·Odpowiedzialność za skuteczne wprowadzanie metodologii „Scrum”: do przypisanego zespołu:

1)coaching zespołu w ramach przyjętego modelu pracy - Scrum / SAFe,

2)pomaganie w przeprowadzaniu, prowadzeniu spotkań zespołowych w charakterze osoby prowadzącej – facylitatora,

3)wdrażanie nowych członków zespołu (pomaganie zrozumienia jak funkcjonuje zespół, jakie zadania są wymagane od członków zespołu),

4)czynności ograniczają się do jednego przypisanego zespołu w ramach organizacji,

5)efektem Pana pracy jest zapewnienie ciągłości pracy zespołu na ustalonym poziomie, wiedza wszystkich członków zespołu w jaki sposób pracuje zespół jest równomierna, członkowie zespołu umieją się ze sobą komunikować używając tej samej terminologii.

·Pilnowanie przestrzegania teorii, praktyk i zasad podejścia projektowego typu „Scrum”:

1)jako facylitator pilnuje Pan aby członkowie zespołu przestrzegali reguł ustalonych przez organizację (byli obecni na czas, wypowiadali się spójnie i w określonej kolejności, informowali o problemach dotyczących ich codziennej pracy, byli skłonni przyjmować pomoc od innych członków zespołu),

2)praca w danej metodologii projektowej wymaga sprawdzania poziomu wiedzy pracowników, jak również aktualizacji podejścia aby podejście było spójne z tym jakie jest aktualnie prezentowane przez konsorcja zajmujące się opracowywaniem metod projektowych. Scrum Masterzy uzyskują to poprzez szkolenia zewnętrzne gdzie nabywają aktualnej wiedzy rynkowej i wykorzystują tę wiedzę do dedykowanych zespołów.

·Koordynowanie wszystkich spotkań „Scrumowych” (spotkania poranne, planowanie, przegląd efektów pracy, retrospektywa):

1)Scrum Master jest rolą, która ma zapewnić ciągłość pracy zespołu więc jest to ściśle związane z prowadzeniem kalendarza zespołu, organizowania i zapraszania członków zespołu na spotkania grupowe,

2)prowadzenie spotkań, jak również przygotowywanie podsumowań projektu oraz informowanie o wymaganiach jakie należy spełnić aby uczestniczyć w spotkaniach zespołowych (co przygotować, co przemyśleć przed spotkaniem),

3)każde spotkanie ma swoje wymagania, które członkowie zespołu muszą znać i muszą przestrzegać i w tym pomaga rola Scrum Mastera.

·Pomoc w weryfikacji wykonalności dostarczonych wymagań przy współpracy z zespołem programistów:

1)rola Scrum Mastera ma pomóc zespołowi deweloperskiemu skupić się tylko i wyłącznie na wykonywaniu pracy związanej z pisaniem/tworzeniem kodu. Scrum Master sam tego kodu nie pisze/nie tworzy,

2)wszystkie inne czynności, które mogą spowodować że deweloper nie pisze kodu są stratą dla zespołu dlatego tym zajmuje się Scrum Master,

3)przykładami takiej weryfikacji są: koordynowanie kalendarza obecności deweloperów, prowadzenie tabeli z umiejętnościami specyficznymi deweloperów, kontakt z osobami odpowiedzialnymi za wymagania projektu w przypadku rozbieżności w zrozumieniu wymagań.

·Monitorowanie postępu rozwoju prac projektowych (zwanych „Sprintem”):

1)Scrum Master odpowiada za monitorowanie postępu prac w systemach przygotowanych do raportowania postępu projektu. Raportuje on także do Managerów Projektu cząstkowe postępy aby zapewnić płynność i harmonizację procesu powstawania oprogramowania,

2)Scrum Master zajmuje się kontaktem z deweloperami i potwierdzaniem danych wpisywanych przez nich w systemach projektowych, w przypadku wykrycia różnic Scrum Master wyjaśnia te różnice i sprawdza w jaki sposób uchronić się przed popełnianiem tych samych błędów w przyszłości.

·Aktywna współpraca z Delivery Managerem we wszelkich kwestiach związanych z rozwojem pracowników, jak również metodologii:

1)Scrum Master tworzy tabele/matrixy umiejętności lub kompetencji zespołowych. W przypadku zmiany wymagań projektu jest to osoba, która może zasugerować jacy deweloperzy powinni posiadać komplet wymaganych cech, umiejętności aby podołać postawionym im wymaganiom,

2)Scrum Master sugeruje lub proponuje jakie szkolenia powinni deweloperzy/leaderzy projektu ukończyć poza lub wewnątrz organizacji. Jest to osoba przygotowana do rozwoju pracowników pod kątem używanych metodologii, jak i kompetentna w doradzaniu w jaki sposób poprawiać wyniki pracy deweloperów korzystając z danej metodologii.

·Współpraca z Delivery Managerem w usuwaniu przeszkód napotykanych przez zespół eskalacje, problemy, sytuacje kryzysowe:

1)każda sytuacja która jest nieprzewidziana wymaga poświęcenia czasu na opracowanie planu postępowania i tym zajmuje się Scrum Master, jak również osoba ta dba o raportowanie postępu w realizacji zaakceptowanego planu,

2)problemy trywialne jak np. awaria komputera mogą spowodować wydłużenie się projektu i nad tym również czuwa Scrum Master i jest gotowy zareagować szybko i sprawnie dzięki wysoko rozwiniętej sieci kontaktów w firmie,

3)w projektach często brakuje deweloperom odpowiednich ról/dostępów i w tym również pomaga Scrum Master, kontaktując się w imieniu deweloperów z zespołami zajmującymi się nadawaniem odpowiednich ról, bądź dostępów, jak również ustala priorytety które dostępy są krytyczne patrząc na harmonogram projektu.

·Komunikacja w zakresie statusu projektu do Delivery Managera i innych interesariuszy:

1.projekt, jak i jego postępy muszą być raportowane na różnych poziomach organizacji czym zajmują się Scrum Masterzy, jak również zbieraniem danych zróżnych systemów raportujących i tworzeniem raportów na podstawie których podejmuje się dalsze decyzje projektowe:

1)Scrum Master zbiera dane z różnych systemów - ..., i przedstawia je w wygodnej/przystępnej wersji, np. jako slajd, który można wykorzystać podczas spotkań projektowych lub spotkań z kierownikami projektów w celu podjęcia decyzji skąd i gdzie przesunąć mniej obłożonych deweloperów.

·Ocena ryzyka i jego eskalacji dotycząca Delivery Managera, bądź innych interesariuszy:

1)w projektach informatycznych szczególnie we wdrożeniach systemów ERP bardzo istotne jest jak najwcześniejsze zwizualizowanie ryzyka i w tej sytuacji Scrum Master prowadzi warsztaty mające na celu wykrycie, jak i analizę jaki wpływ dane ryzyka mogą mieć na projekt i/lub całą organizację,

2)po przeprowadzeniu takich warsztatów Scrum Master jest odpowiedzialny za podsumowanie zebranych informacji i przekazanie ich do kierowników projektu, aby na ich podstawie modyfikowali harmonogramy projektów zarządzanych przez siebie.

·Wsparcie przy projektach i przy procesach tworzenia produktów złożonych:

1)Scrum Master jest rolą w projekcie, która w przypadku pojawienia się sytuacji nieopisanej powyżej stara się dotrzeć do sedna problemu i znaleźć w organizacji osobę/zespół, który może pomóc w rozwiązaniu tego problemu,

2)Scrum Master jest osobą, która współpracuje blisko z kierownikami projektów, liderami komórek organizacyjnych, jak również innymi Scrum Masterami w celu wymiany doświadczeń i opracowywania wspólnego podejścia do podobnych projektów. Ostatecznym celem usługi Scrum Mastera jest zapewnienie że rozpoczęty projekt zostanie zakończony z pozytywnym wynikiem w przewidzianym czasie.

W uzupełnieniu wniosku z 18 października 2023 r. sprostował Pan, że w ramach prowadzonej działalności w roku podatkowym, którego dotyczy wniosek, w odniesieniu do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.).

Pytanie

Czy powyższe usługi są objęte stawką 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Usługi w ramach wykonywanej działalności gospodarczej, sklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem 74.90.20.0 - Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe gdzie indziej niesklasyfikowane, winny być objęte stawką ryczałtu 8,5%, na podstawie art. 12 ust 1 pkt 5 lit. a) ustawy o ryczałcie, które z dniem 1 stycznia 2022 r. podlegają stawce 8,5% i takie stanowisko przyjął Pan na dzień złożenia wniosku o interpretację indywidualną.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Pan przedstawił we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ww. ustawy:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 i 2 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)  uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8;

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU, przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Z opisu sprawy wynika, że od 8 sierpnia 2023 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy Pan usługi jako Scrum Master. Świadczone usługi sklasyfikował Pan pod symbolem PKWiU 74.90.20.0 - Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane. Prowadzona przez Pana działalność jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do działalności wykonywanej przez Pana nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ww. ustawy.

Mając na uwadze opis sprawy i powołane przepisy prawne wskazać należy, że usługi Scrum Mastera świadczone przez Pana i sklasyfikowane wg PKWiU 74.90.20.0, jako działalność usługowa, podlegają opodatkowaniu stawką 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym o niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zastrzec też należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług Scrum Mastera jest prawidłowe, jeżeli spełnione są ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa. Tak więc interpretację wydałem na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00