Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-10-30
Data publikacji: 2023-10-30

Minimalny podatek dochodowy wróci w 2024 r.

Od początku 2024 r. przestaje obowiązywać dwuletni okres niestosowania przepisów o minimalnym podatku dochodowym. Przy rozliczeniu rocznym za 2024 r. podatnicy będą musieli wziąć pod uwagę możliwość opodatkowanym tym podatkiem. Warto, by podatnicy prowadzący działalność o niskiej rentowności z wyprzedzeniem oszacowali, czy będą zobowiązani do zapłaty tego podatku.

Od stycznia 2024 r. wejdą w życie obowiązki związane z tzw. minimalnym podatkiem dochodowym – podatkiem od spółek, po dwuletnim okresie zawieszenia poboru podatku. Zgodnie z art. 38ec ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.) spółki zobowiązane do zapłacenia podatku minimalnego zostały zwolnione z tego obowiązku od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. (gdy rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym). 

W przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2024 r., a zakończy się po 31 grudnia 2023 r., zwolnienie z obowiązku płacenia podatku minimalnego stosuje się do końca tego roku podatkowego.

Kogo dotyczy obowiązek podatkowy?

Podatek minimalny dotyczy spółek – podatników CIT opodatkowanych w Polsce od całości swoich dochodów oraz podatkowych grup kapitałowych, które poniosły stratę lub osiągnęły niski poziom dochodowości. Obowiązek zapłaty minimalnego podatku dochodowego występuje w odniesieniu do podatników CIT, którzy w roku podatkowym: 

- ponieśli stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych (stratę z działalności operacyjnej) albo

- osiągnęli udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2% (wskaźnik rentowności) – art. 24ca ust. 1 updop.

Wysokości i podstawa opodatkowania

Minimalny podatek wynosi 10% podstawy opodatkowania (art. 24ca ust. 1 updop). Przy tym podstawa opodatkowania to suma m.in. 1,5% przychodów podatnika (innych niż z zysków kapitałowych) oraz przekraczających limit kosztów finansowania dłużnego i usług niematerialnych ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych. Od tak obliczonej podstawy opodatkowania będzie należało dokonać odliczeń, m.in. dotyczących działalności w specjalnej strefie ekonomicznej lub Polskiej Strefie Inwestycji, a także z tytułu otrzymanych ulg podatkowych – art. 24ca ust. 10 updop. 

Istnieje także możliwość wyboru uproszczonej kalkulacji podatku minimalnego. W tym wypadku podstawę opodatkowania stanowi kwota odpowiadająca 3% wartości przychodów (innych niż z zysków kapitałowych) osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym. O wyborze tego sposobu ustalania podstawy opodatkowania podatnik informuje w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym dokonał takiego wyboru – art. 24ca ust. 3a updop.

Czytaj więcej w najnowszym wydaniu Monitora Księgowego

Monitor_księgowego_listopad2023

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00