Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.476.2023.2.MWJ
Zwolnienie od podatku VAT dostawy wyodrębnionych lokali w budynku wypoczynkowym, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy; brak zwolnienia od podatku VAT dostawy lokali w nowo wybudowanej części budynku wypoczynkowego, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 sierpnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 31 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy:
·zwolnienia od podatku VAT dostawy wyodrębnionych lokali w budynku wypoczynkowym, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy,
·braku zwolnienia od podatku VAT dostawy lokali w nowo wybudowanej części budynku wypoczynkowego, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 10 października 2023 r. (wpływ 13 października 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej od 2008 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest wynajem, kupno i sprzedaż nieruchomości. Jest Pan czynnym podatnikiem VAT.
Od momentu rozpoczęcia działalności gospodarczej tj. od 1.01.2008 r. nabywane przez Pana nieruchomości i ich sprzedaż oraz wynajem rozliczane są jako przychody i koszty z działalności gospodarczej.
W bieżącym roku wraz z innymi osobami nabył Pan udziały w nieruchomości położonej w (…) składającej się z działki oraz budynku wypoczynkowo - wczasowego. Nieruchomość została nabyta od spółki jawnej, która od lat 90-tych XX wieku prowadziła w tej nieruchomości działalność turystyczną.
Sprzedaż nieruchomości na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług korzystała ze zwolnienia z podatku VAT, gdyż nie była dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, jak również poprzedni właściciele nie ponieśli nakładów, które przekroczyłyby 30% wartości początkowej nieruchomości.
Obecni udziałowcy dokonali wyodrębnienia w budynku poszczególnych lokali.
Dla każdego lokalu została założona odrębna księga wieczysta. Lokale zostały podzielone między udziałowców zgodnie z posiadanymi udziałami w całej nieruchomości. Obecni właściciele nie ponieśli nakładów przekraczających 30% wartości budynku.
W najbliższej przyszłości zamierza Pan dokonać sprzedaży posiadanych przez Pana lokali.
Z zakupionej nieruchomości wydzielono również część działki, na której udziałowcy zamierzają dobudować nową część budynku wypoczynkowego z wydzielonymi lokalami przeznaczonymi na sprzedaż. Sprzedaż lokali nastąpi bezpośrednio po zakończeniu budowy i oddaniu budynku do użytkowania.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że w odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej doprecyzowuje Pan informacje niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy:
1.Jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
2.Nowa część budynku wypoczynkowego będzie spełniać definicję budynku w rozumieniu prawa budowlanego.
3.Lokale w nowej części budynku wypoczynkowego przed ich sprzedażą nie zostaną oddane do użytkowania pierwszemu użytkownikowi, nie będą użytkowane na potrzeby własne ani na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.
4.Lokale będą sprzedawane bezpośrednio po wybudowaniu budynku, nie będą oddane do użytkowania, w związku z tym do dnia sprzedaży nie upłynie okres dłuższy niż 2 lata.
5.W stosunku do lokali objętych zakresem pytania 1 i 2 wniosku nie były, nie są i nie będą ponoszone wydatki stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej danego lokalu.
6.Lokale w nowej części budynku wypoczynkowego nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych, będą stanowiły towar handlowy w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.
7.Z tytułu budowy nowej części budynku wypoczynkowego będzie przysługiwało Panu prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
8.Nowa część budynku nie będzie wykorzystywana, bezpośrednio po wybudowaniu budynku lokale zostaną przeznaczone na sprzedaż.
9.Lokale w nowej części budynku nie będą wykorzystywane w żaden sposób, po zakończeniu budowy i oddaniu budynku do użytkowania będą przeznaczone na sprzedaż.
10.Lokale w nowej części budynku po oddaniu budynku do użytkowania będą sprzedawane, nie będą wykorzystywane ani na potrzeby własne, ani na potrzeby działalności gospodarczej, w związku z tym nie będą wykorzystywane na potrzeby działalności zwolnionej z opodatkowania podatkiem VAT.
Pytania
1.Czy fakt ustanowienia odrębnej własności lokali znajdujących się w budynku wypoczynkowym i założenia dla nich odrębnych ksiąg wieczystych oraz ich sprzedaży ma wpływ na pierwsze zasiedlenie tych lokali w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, a w konsekwencji, czy dostawa lokali, których własność została wyodrębniona z budynku, w stosunku do którego miało już miejsce pierwsze zasiedlenie, będzie zwolniona od opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy?
2.Czy sprzedaż lokali w nowo wybudowanej części budynku nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT? (ostatecznie postawione w uzupełnieniu wniosku)
Pana stanowisko w sprawie
Ad. 1
Pana zdaniem, fakt ustanowienia odrębnej własności lokali znajdujących się w budynku wypoczynkowym i założenia dla nich odrębnych ksiąg wieczystych nie ma wpływu na pierwsze zasiedlenie tych lokali w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, a w konsekwencji dostawa lokali, których własność została wyodrębniona z budynku, w stosunku do którego miało już miejsce pierwsze zasiedlenie wiele lat temu, będzie zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Ustawowa definicja pierwszego zasiedlenia została zawarta w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, który stanowi, że przez pierwsze zasiedlenie rozumieć należy oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Wyodrębnienie w budynku wypoczynkowym lokali przed ich planowaną dostawą nie będzie zdarzeniem uznanym przez ustawodawcę za kolejne pierwsze zasiedlenie. Nie ulega bowiem wątpliwości, że ustanowienie odrębnej własności lokalu nie stanowi wybudowania budynku, budowli lub ich części lub ulepszenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy.
Innymi słowy, jeżeli miało miejsce pierwsze zasiedlenie całego budynku, to automatycznie miało też miejsce pierwsze zasiedlenie wszystkich jego części, a zatem również lokali, dla których w przyszłości ustanawia się odrębną własność.
W związku z tym, w sytuacji, w której zbywana część budynku (wyodrębniony fizycznie lokal) była już przedmiotem pierwszego zasiedlenia, to bez względu na jej status prawny, może mieć do niej zastosowanie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
Ad. 2 (ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)
Pana zdaniem, dostawa lokali wyodrębnionych w nowo dobudowanej części budynku wypoczynkowego nie będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania VAT z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż będzie to dostawa dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r. poz. 1570 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy o VAT:
Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:
Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:
a)określone udziały w nieruchomości,
b)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,
c)udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.
Zgodnie z przedstawionymi przepisami budynki oraz ich części spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż jest traktowana jako dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, która to czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem podatnik tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym.
Z opisu sprawy wynika, że od 2008 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest wynajem, kupno i sprzedaż nieruchomości. Jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W bieżącym roku wraz z innymi osobami nabył Pan udziały w nieruchomości składającej się z działki oraz budynku wypoczynkowo - wczasowego. Obecni udziałowcy dokonali wyodrębnienia w budynku poszczególnych lokali. Dla każdego lokalu została założona odrębna księga wieczysta. Lokale zostały podzielone między udziałowców zgodnie z posiadanymi udziałami w całej nieruchomości. Z zakupionej nieruchomości wydzielono również część działki, na której udziałowcy zamierzają dobudować nową część budynku wypoczynkowego z wydzielonymi lokalami przeznaczonymi na sprzedaż. Sprzedaż lokali nastąpi bezpośrednio po zakończeniu budowy i oddaniu budynku do użytkowania. W najbliższej przyszłości zamierza Pan dokonać sprzedaży posiadanych przez Pana lokali.
Nabyta/wybudowana nieruchomość została przeznaczona na prowadzenie przez Pana działalności gospodarczej, której przedmiotem jest wynajem, kupno i sprzedaż nieruchomości.
Zatem uznać należy, że planowana sprzedaż lokali wyodrębnionych z nieruchomości będzie dostawą dokonaną w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, Pan będzie działał jako podatnik VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, a czynność dostawy ww. lokali będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.
Należy jednak zauważyć, że każda czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z przepisu tego wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części, kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. Pierwsze zasiedlenie budynku/budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku/budowli lub ich części oddano je w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku/budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku/budowli.
Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich nastąpiło pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.
Z opisu sprawy wynika, że w bieżącym roku wraz z innymi osobami nabył Pan udziały w nieruchomości składającej się z działki oraz budynku wypoczynkowo - wczasowego.
Nieruchomość została nabyta od spółki jawnej, która od lat 90-tych XX wieku prowadziła w tej nieruchomości działalność turystyczną. W stosunku do lokali (objętych zakresem pytania 1 wniosku) nie były, nie są i nie będą ponoszone wydatki stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej danego lokalu.
Obecni udziałowcy dokonali wyodrębnienia w budynku poszczególnych lokali. W najbliższej przyszłości zamierza Pan dokonać sprzedaży posiadanych przez Pana lokali.
Analizując informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia stwierdzam, że w stosunku do budynku wypoczynkowego doszło do jego pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy, bowiem – jak Państwo wskazaliście – nieruchomość została nabyta od spółki jawnej, która od lat 90-tych XX wieku prowadziła w tej nieruchomości działalność turystyczną. Ponadto, z opisu sprawy wynika, że w stosunku do lokali (objętych zakresem pytania 1 wniosku) nie były, nie są i nie będą ponoszone wydatki stanowiące co najmniej 30% wartości początkowej danego lokalu.
Wobec powyższego, dostawa wyodrębnionych lokali, znajdujących się w istniejącym budynku wypoczynkowym, nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, ponieważ w stosunku do ww. budynku, z którego zostaną one wydzielone, doszło już do pierwszego zasiedlenia. Ponadto, od pierwszego zasiedlenia budynku do momentu planowanego zbycia wyodrębnionych lokali upłynie okres dłuższy niż dwa lata.
Zatem, w rozpatrywanej sprawie przesłanki zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zostaną spełnione, gdyż dostawa wyodrębnionych lokali nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynku wypoczynkowego, a dostawą znajdujących się w tym budynku wyodrębnionych lokali upłyną dwa lata.
Tym samym, dostawa wyodrębnionych lokali znajdujących się w istniejącym budynku wypoczynkowym, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Zatem, stanowisko w zakresie pytania nr 1 uznaję za prawidłowe.
Odnosząc się do Państwa wątpliwości dotyczących braku zwolnienia od podatku VAT dostawy lokali w nowo wybudowanej części budynku wypoczynkowego, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wskazuję co następuje:
Z opisu sprawy wynika, że z zakupionej nieruchomości wydzielono również część działki, na której udziałowcy zamierzają dobudować nową część budynku wypoczynkowego z wydzielonymi lokalami przeznaczonymi na sprzedaż. Lokale w nowej części budynku wypoczynkowego przed ich sprzedażą nie zostaną oddane do użytkowania pierwszemu użytkownikowi, nie będą użytkowane na potrzeby własne ani na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej. W związku z powyższym, do dnia sprzedaży nie upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Lokale w nowej części budynku nie będą wykorzystywane w żaden sposób, po zakończeniu budowy i oddaniu budynku do użytkowania będą przeznaczone na sprzedaż.
Zatem, biorąc pod uwagę okoliczności rozpatrywanej sprawy z uwzględnieniem wskazanych przepisów prawa, stwierdzam, że planowana dostawa lokali w nowej części budynku będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy.
Mając na uwadze wskazane wyżej okoliczności sprawy oraz przywołane przepisy prawa stwierdzam, że planowana przez Pana transakcja dostawy wyodrębnionych lokali w nowej części budynku wypoczynkowego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Tym samym, stanowisko w zakresie pytania nr 2 uznaję za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Należy zauważyć, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem zaznaczam, że niniejsza interpretacja nie wywiera skutków prawnych dla pozostałych osób mających udziały w budynku.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right