Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11 października 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.468.2023.2.MR1
CIT - ustalenie czy koszty kwalifikowane ponoszone na zakup usług przeprowadzania badań klinicznych na podstawie Umów z Ośrodkami Badawczymi i Badaczami mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 3a pkt 2.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
5 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, uzupełniony pismem z dnia 8 sierpnia 2023 r., który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 3a pkt 2 ustawy o CIT kosztów kwalifikowanych ponoszonych na zakup usług przeprowadzania badań (…) na podstawie Umów zawieranych z Ośrodkami Badawczymi i Badaczami, stanowiącymi podmioty inne niż wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, na warunkach rynkowych i wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby prac badawczo-rozwojowych, podczas gdy pozostałe koszty kwalifikowane ponoszone przez Spółkę są odliczane od podstawy opodatkowania zgodnie z przepisami wynikającymi z art. 18 d ust.2-3 ustawy o CIT.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z dnia 21 września 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X. Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) jest częścią (…) (dalej: „Grupa YZ”). Grupa YZ działa w branży (…) i zajmuje się m.in. opracowywaniem, badaniem, tworzeniem i dostarczaniem nowoczesnych (…). Firma od początku swojego istnienia nieustannie kładzie duży nacisk na badania i rozwój. Kluczowe znaczenie ma działalność badawczo-rozwojowa, ponieważ badania (…) są istotnym filarem innowacyjności Grupy YZ.
W 2011 r. Grupa YZ utworzyła w (…) C. które jest częścią X. Sp. z o.o. Działalnością C jest prowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad produktami (…) w ramach Grupy YZ.
Za prowadzenie C. Spółka została uhonorowana prestiżową nagrodą (…). Podstawą do wyłonienia laureatów nagrody jest autonomiczne badanie (…) oceniające poziom poniesionych nakładów na badania i rozwój oraz inwestycje w innowacje i ich praktyczne zastosowanie w biznesie. W ten sposób doceniono wkład Spółki w rozwój działalności badawczo- rozwojowej w Polsce, a zwłaszcza pracę (…), dzięki któremu Grupa YZ prowadzi badania nad (…)
Jednym z głównych procesów funkcjonujących w obrębie działalności Grupy YZ jest prowadzenie badań oraz prac rozwojowych polegających na (…). Proces związany z pracami badawczymi w zakresie powstawania (…), pracami rozwojowymi nad (…) jest bardzo złożony oraz obwarowany wieloma regulacjami, na które składają się przede wszystkim (…).
Co istotne, na prace (…) składa się szereg skoordynowanych ze sobą prac badawczych i rozwojowych wykonywanych na całym świecie w Grupie YZ przy współpracy z zewnętrznymi podmiotami (....). Proces cechuje się wysokim stopniem zaangażowania kapitału finansowego oraz czynnika ludzkiego i odbywa się równocześnie w wielu miejscach w wyznaczonych placówkach (…), ośrodkach badawczych i naukowych oraz centrach operacyjnych.
Zasadniczo, prace badawcze w zakresie (…) rozpoczynają się od zrozumienia mechanizmu (…). Następnie, specjaliści w danej dziedzinie szukają sposobu, w jaki można by ten proces zahamować. Po identyfikacji optymalnego miejsca działania (…), naukowcy opracowują model (…). Spośród tysięcy (…) tylko kilka - tych o największym (…) - jest poddawanych (…)
W przypadku zaobserwowania pozytywnych efektów (…), potencjalny (…) może zostać zakwalifikowany do (…). Etap (…) należy do prac rozwojowych nad nowym (…). Z racji tego, iż etap ten jest długotrwały, a także niezbędne jest by został przeprowadzony (…), C. prowadzone przez Wnioskodawcę prowadzi na rzecz Grupy YZ prace rozwojowe nad (…) w tym zakresie.
W ramach przypisanych do swojej działalności badań Wnioskodawca podejmuje szereg czynności mających na celu ocenę bezpieczeństwa oraz weryfikację skuteczności stosowanej substancji. (…), stanowiące globalny proces prac rozwojowych nad (…), są prowadzone przez pracowników Spółki we współpracy z (…). W zależności od etapu zaawansowania prowadzonego (…), próbą może być objętych od (…).
Po zakończeniu wszelkich czynności badawczych, sporządzany jest raport z badania (…). Dodatkowo, każde z prowadzonych badań (…) dokumentowane jest m.in. protokołem z badania (…), który zawiera szczegółowe dane na temat konkretnego badania, a także opis jego (…) - zarówno po stronie Spółki jak i (…). W dużej mierze dokumentowanie przebiegu prowadzonych prac i ich rezultatów wynika z przepisów prawa i regulacji branżowych, które muszą zostać spełnione przez Spółkę w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych.
Jak zostało wspomniane, realizacją powyższych prac badawczo-rozwojowych zajmuje się C., funkcjonujące w ramach struktury Spółki. C. z kolei posiada wyodrębnione organizacyjnie działy badawczo-rozwojowe (dalej: „Działy R&D”), do których przypisane są poszczególne procesy.
Poszczególne Działy R&D realizują wybrane elementy złożonego procesu prac badawczo-rozwojowych (…). Działy R&D ściśle ze sobą współpracują w ramach prowadzonych badań (…) wobec czego kompetencje oraz zadania poszczególnych działów uzupełniają się w zależności od konkretnego projektu badawczo-rozwojowego, a tylko ich wspólne działanie jest w stanie zapewnić prawidłowe funkcjonowanie C., a co za tym idzie zapewnić prawidłowy przebieg procesu badawczego.
Działalność prowadzona przez Działy R&D polega m.in. na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług.
Ponadto obszar prowadzonych prac badawczo-rozwojowych uwzględnia m.in.: testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania (…) jak i ulepszanie procesów związanych z tymi badaniami. Jak zostało wskazane we wniosku, proces związany z pracami badawczymi w zakresie powstawania (…) oraz z pracami rozwojowymi nad (…) jest złożony oraz obwarowany wieloma regulacjami. Etap (…) należy do prac rozwojowych nad (…).
Ze względu na wzrastające zaawansowanie technologii (…)oraz konieczność dostosowania się do coraz wyższych standardów bezpieczeństwa stosowania produktów, badania (…), które mają ostatecznie trafić (…) oraz związane z badaniami procesy, stale ulegają zmianom. Dlatego też, w przypadku badań (…), trudno jest w ogóle mówić o rutynowości, powtarzalności (każdy proces jest indywidualny). Badania (…) stanowią istotny czynnik rozwoju (…).
C., funkcjonujące w ramach struktury Spółki posiada wyodrębnione organizacyjnie Działy R&D, do których przypisane są poszczególne procesy. Zadania Działów R&D w ramach badań (…) realizowane są przy wykorzystaniu procesów naukowo- badawczych prowadzonych przy udziale zaawansowanych technologii. Skuteczna realizacja zadań Działów R&D w ramach badań (…) wymaga precyzyjnego określenia ich metodologii, zasad i skali przeprowadzanej (…)
Uzupełniająco Spółka pragnie przekazać, iż w ramach prowadzonego C zatrudnia obecnie już ponad tysiąc pięćset osób w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej. Profil wykształcenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalność badawczo-rozwojowej wskazuje, iż są to przede wszystkim naukowcy oraz specjaliści z wykształceniem co najmniej wyższym ukierunkowanym na (…).
Spółka pragnie podkreślić, iż w ramach jej struktury oprócz C. występują także inne departamenty, takie jak dział administracyjny, finansowy, kapitału ludzkiego, procurement, czy marketingu, aczkolwiek pracownicy tych działów zasadniczo nie są zatrudnieni w celu bezpośredniej realizacji działalności badawczo-rozwojowej.
Realizując prace badawczo-rozwojowe, Wnioskodawca prowadzi szeroką współpracę ze środowiskami akademickimi, organizacjami pożytku publicznego oraz (…).
W związku z powyższym, w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, Spółka odlicza od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane dotyczące: (i) należności i składek, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”), (ii) nabycia materiałów i surowców, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT oraz (iii) odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.
Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że wspomniane powyżej koszty kwalifikowane są odliczane zgodnie z przepisami dotyczącymi podatników nieposiadających statusu Centrum Badawczo-Rozwojowego (dalej: „Status CBR”), o którym mowa w art. 18d ust 3a ustawy o CIT. Na mocy decyzji wydanej przez Ministra Rozwoju z dnia 5 sierpnia 2020 r., Spółka uzyskała Status CBR w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
Spółka pragnie zaznaczyć, że posiadanie przez Wnioskodawcę Statusu CBR rozszerza katalog kosztów kwalifikowanych, które mogą zgodnie z art. 18d ust. 3a ustawy o CIT zostać zakwalifikowane do ulgi na działalność badawczo-rozwojową, w szczególności o:
- dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;
- koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy technicznej i patentów lub licencji na chroniony wynalazek, uzyskanych od podmiotów innych niż wymienione w ust. 2 pkt 3 (art. 18d ustawy o CIT) na warunkach rynkowych i wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
W celu zapewnienia pełnej zgodności z obowiązującymi regulacjami, odpowiednich warunków koniecznych do przeprowadzenia (…), wykorzystania zaawansowanych technologii (…) oraz najlepszej aktualnie dostępnej wiedzy w danej dziedzinie, Wnioskodawca realizuje opisane prace badawczo-rozwojowe (…) także we współpracy z podmiotami zewnętrznymi, tj. wyspecjalizowanymi ośrodkami badawczymi oraz badaczami.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego/ zdarzenia przyszłego
Pismem z dnia 21 września 2023 r. doprecyzowali Państwo wniosek w następującym zakresie:
W zakresie opisanych we Wniosku usług B+R, Wnioskodawca nabywa od podmiotów zewnętrznych, tj. wyspecjalizowanych ośrodków badawczych oraz badaczy, efekty prac związane z opracowaniem, tworzeniem, badaniem, testowaniem i (…).
W ramach opisanych we Wniosku usług będących przedmiotem zadanego pytania dochodzi do nabycia przez Wnioskodawcę wyników badań wykonywanych na podstawie umowy o przeprowadzenie badania (…) zawieranej pomiędzy Spółką, ośrodkiem badawczym oraz badaczem (dalej: Umowa). Wymienione powyżej wydatki mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm., dalej: ustawa o CIT), ponieważ są nabywane od podmiotów innych niż wymienione w art. 18d ust 2 pkt 3 ustawy o CIT, na warunkach rynkowych i są wykorzystywane wyłącznie na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności badawczo-rozwojowej.
Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że w przypadku, gdy Umowa zostanie zawarta z ośrodkiem badawczym stanowiącym podmiot będący instytucją naukową, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 z późn. zm.), Wnioskodawca odliczy od podstawy opodatkowania takie wydatki stanowiące koszty kwalifikowane na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT.
Ponadto, Wnioskodawca pragnie podkreślić, że w ramach prowadzonej działalności B+R nie nabywa wiedzy technicznej, patentów i licencji na chroniony wynalazek.
Koszty kwalifikowane, o których mowa we Wniosku nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie. Koszty te są uwzględniane przez Spółkę w sumie bazy kosztowej w kalkulacji wynagrodzenia przy zastosowaniu metody rozsądnej marży („koszt plus”).
Spółka planuje odliczyć ponoszone wydatki od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki poniesiono. Do tej pory Spółka nie odliczała ww. wydatków od podstawy opodatkowania.
Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i nie korzysta ze zwolnień, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT.
Wnioskodawca wyodrębnia w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, koszty kwalifikowane dotyczące prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Ponoszone przez Spółkę wydatki będące przedmiotem Wniosku, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej są przez Wnioskodawcę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku. Wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami i są potrącalne w dacie ich poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT.
Pytanie
Czy opisane w stanie faktycznym koszty kwalifikowane ponoszone na zakup usług przeprowadzania badań (…) na podstawie Umów zawieranych z Ośrodkami Badawczymi i Badaczami, stanowiących podmioty inne niż wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, na warunkach rynkowych i wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby prac badawczo-rozwojowych, mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 3a pkt 2 ustawy o CIT, podczas gdy pozostałe koszty kwalifikowane ponoszone przez Spółkę są odliczane od podstawy opodatkowania zgodnie z przepisami wynikającymi z art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
W przypadku podatników posiadających Status CBR, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2474 z późn. zm.), zgodnie z art. 18d ust. 3a pkt 2 ustawy o CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także: koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy technicznej i patentów lub licencji na chroniony wynalazek, uzyskanych od podmiotów innych niż wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT na warunkach rynkowych i wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, do przeprowadzenia niektórych badań (…) w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej niezbędna jest współpraca z podmiotami zewnętrznymi, tj. wyspecjalizowanymi ośrodkami badawczymi oraz badaczami, z którymi Spółka zawiera Umowy o przeprowadzenie badań (…). Zakup powyższych usług ma na celu zapewnienie prawidłowego przebiegu prowadzonych badań (…), a w szczególności pełnej zgodności z obowiązującymi regulacjami, odpowiednich warunków koniecznych do przeprowadzenia badania (…), wykorzystania zaawansowanych technologii (…) oraz najlepszej aktualnie dostępnej wiedzy w danej dziedzinie. Umowy zawierane przez Spółkę z Badaczami i Ośrodkami Badawczymi odpowiadają warunkom rynkowym. Ponadto, wyniki badań przeprowadzanych we współpracy z podmiotami zewnętrznymi są wykorzystywane wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej i są niezbędne w celu przejścia do kolejnej fazy badania (…)
Jednocześnie Spółka chciałaby podkreślić, że łącznie spełnia pozostałe wymogi niezbędne do odliczenia kosztów kwalifikowanych określonych w art. art. 18d ust. 3a pkt 2 ustawy o CIT tj. Spółka posiada Status CBR, koszty te stanowią koszt uzyskania przychodu dla Spółki, Spółka jest w stanie wyodrębnić te koszty w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, koszty te nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie, nie zostały przez Spółkę odliczone od podstawy opodatkowania. Ponadto Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia oraz decyzji o wsparciu w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT.
W Państwa ocenie, mając na uwadze powyższe oraz informacje uwzględnione w opisie stanu faktycznego, koszty ponoszone przez Spółkę na zakup usług przeprowadzania badań (…) na podstawie Umów z Ośrodkami Badawczymi i Badaczami są bezpośrednio związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową i powinny tym samym zostać uznane za koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 3a pkt 2 ustawy o CIT, podczas gdy pozostałe koszty kwalifikowane ponoszone przez Spółkę są odliczane od podstawy opodatkowania zgodnie z przepisami wynikającymi z art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT.
Ponadto przepisy ustawy o CIT nie nakładają na podatników obowiązku odliczenia wszystkich kosztów kwalifikowanych w ramach Statusu CBR, w związku z czym zdaniem Spółki do decyzji podatnika pozostaje, czy i które koszty kwalifikowane zostaną odliczone od podstawy opodatkowania w ramach posiadanego Statusu CBR, a jakie zostaną odliczone w ramach limitów odliczeń przewidzianych dla wszystkich podatników CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 z poźn. zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”):
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
W myśl art. 18d ust. 2 updop:
za koszty kwalifikowane uznaje się:
1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a) przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b) prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c) odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d) opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Stosownie do treści art. 18d ust. 2a updop:
w przypadku wartości niematerialnych i prawnych w postaci kosztów prac rozwojowych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3, za koszty kwalifikowane uznaje się dokonywane od tej wartości niematerialnej i prawnej odpisy amortyzacyjne w proporcji, w jakiej w jej wartości początkowej pozostają koszty wymienione w ust. 2 pkt 1-4a lub ust. 3a pkt 2.
W myśl art. 18d ust. 3 updop:
za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Zgodnie z art. 18d ust. 3a pkt 1 i 2 updop:
w przypadku podatników posiadających status centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 706 oraz z 2022 r. poz. 1079), za koszty kwalifikowane, oprócz kosztów wymienionych w ust. 2-3, uznaje się także:
1) dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej;
2) koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy technicznej i patentów lub licencji na chroniony wynalazek, uzyskanych od podmiotów innych niż wymienione w ust. 2 pkt 3 na warunkach rynkowych i wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
W myśl art. 18d ust. 3c updop:
wysokość kosztów kwalifikowanych, o których mowa w ust. 3a, nie może przekroczyć 10% przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych podatnika, o którym mowa w ust. 3a, osiągniętych w roku podatkowym.
Natomiast, stosownie do treści art. 18d ust. 3d updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:
w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3a, będących mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odliczenie kosztów kwalifikowanych wskazanych w ust. 3a oraz 100% kosztów wskazanych w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, natomiast w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a, odliczenie kosztów kwalifikowanych wskazanych w ust. 3a oraz 100% kosztów wskazanych w ust. 2 pkt 2-4a, ust. 2a i 3:
1) jest dokonywane zgodnie z art. 5 ust. 1 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz.Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 651/2014", w formie i na warunkach, o których mowa w art. 5 ust. 2 lit. d rozporządzenia nr 651/2014;
2) stanowi pomoc, o której mowa w art. 25 lub art. 28 rozporządzenia nr 651/2014;
3) podlega kumulacji na zasadach określonych w art. 8 rozporządzenia nr 651/2014.
Natomiast, stosownie do treści art. 18d ust. 3d updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.:
w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3a, będących mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, odliczenie kosztów kwalifikowanych wskazanych w ust. 3a oraz 50% kosztów wskazanych w ust. 2-3, natomiast w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a, odliczenie kosztów kwalifikowanych wskazanych w ust. 3a oraz 50% kosztów wskazanych w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a i 3:
1) jest dokonywane zgodnie z art. 5 ust. 1 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz.Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.), zwanego dalej "rozporządzeniem nr 651/2014", w formie i na warunkach, o których mowa w art. 5 ust. 2 lit. d rozporządzenia nr 651/2014;
2) stanowi pomoc, o której mowa w art. 25 lub art. 28 rozporządzenia nr 651/2014;
3) podlega kumulacji na zasadach określonych w art. 8 rozporządzenia nr 651/2014.
W myśl art. 18d ust. 3e uodop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:
w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3a, odliczenie:
1) kosztów wskazanych w ust. 3a oraz 100% kosztów wskazanych w ust. 2 pkt 2-4a, ust. 2a i 3 w przypadku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. i rozporządzenia nr 651/2014,
2) 100% kosztów wskazanych w ust. 2 pkt 5, dokonane przez podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, w przypadku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. l rozporządzenia nr 651/2014
- stanowi pomoc indywidualną podlegającą notyfikacji Komisji Europejskiej, która może być udzielona po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.
Stosownie do treści art. 18d ust. 3e uodop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.:
W przypadku podatników, o których mowa w ust. 3a, odliczenie:
1) kosztów wskazanych w ust. 3a oraz 50% kosztów wskazanych w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a i 3, w przypadku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. i rozporządzenia nr 651/2014,
2) 50% kosztów wskazanych w ust. 2 pkt 5, dokonane przez podatnika będącego mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, w przypadku, o którym mowa w art. 4 ust. 1 lit. l rozporządzenia nr 651/2014
- stanowi pomoc indywidualną podlegającą notyfikacji Komisji Europejskiej, która może być udzielona po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.
Zgodnie z treścią art. 18d ust. 3f updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:
w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3a, kwota, o którą został pomniejszony w roku podatkowym podatek dochodowy z tytułu odliczenia:
1) kosztów wskazanych w ust. 3a oraz 100% kosztów wskazanych w ust. 2 pkt 2-4a, ust. 2a i 3, nie może przekroczyć dwukrotności kwot wymienionych w art. 4 ust. 1 lit. i rozporządzenia nr 651/2014;
2) 100% kosztów wskazanych w ust. 2 pkt 5, nie może przekroczyć dwukrotności kwoty wymienionej w art. 4 ust. 1 lit. l rozporządzenia nr 651/2014.
Stosownie do treści art. 18d ust. 3f updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.:
W przypadku podatników, o których mowa w ust. 3a, kwota, o którą został pomniejszony w roku podatkowym podatek dochodowy z tytułu odliczenia:
1) kosztów wskazanych w ust. 3a oraz 50% kosztów wskazanych w ust. 2 pkt 1-4a, ust. 2a i 3, nie może przekroczyć dwukrotności kwot wymienionych w art. 4 ust. 1 lit. i rozporządzenia nr 651/2014;
2) 50% kosztów wskazanych w ust. 2 pkt 5, nie może przekroczyć dwukrotności kwoty wymienionej w art. 4 ust. 1 lit. l rozporządzenia nr 651/2014.
W myśl art. 18d ust. 3h updop:
podatnik, o którym mowa w ust. 3a, nie może dokonywać odliczeń, o których mowa w ust. 3d, w przypadku gdy:
1) znajduje się w trudnej sytuacji ekonomicznej, o której mowa w art. 2 pkt 18 rozporządzenia nr 651/2014;
2) ciąży na nim obowiązek zwrotu pomocy wynikający z wcześniejszej decyzji Komisji Europejskiej uznającej pomoc za niezgodną z prawem i ze wspólnym rynkiem.
Stosownie do art. 18d ust. 5 updop:
Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Natomiast, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 updop:
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Stosownie do treści art. 18d ust. 7 updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:
Kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Zgodnie z art. 18d ust. 7 updop w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.:
kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia (art. 18d ust. 8 updop).
Zgodnie z art. 18e updop:
podatnicy korzystający z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, oraz podatnicy, którym przysługuje kwota określona w art. 18da, są obowiązani wykazać w zeznaniu poniesione koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu lub stanowiące podstawę do wyliczenia przysługującej podatnikowi kwoty.
Z art. 9 ust. 1b updop, wynika ogólny obowiązek wyodrębniania przez podatników, zamierzających skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, w prowadzonych przez nich księgach podatkowych, kosztów działalności badawczo-rozwojowej.
Natomiast, stosownie do art. 9 ust. 1 updop:
podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczania wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 16a-16m.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
- koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,
- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 updop,
- podatnik, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a, odliczał jedynie koszty kwalifikowane, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia,
- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,
- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest częścią (…) (dalej: „Grupa YZ”). Grupa YZ działa w branży (…) i zajmuje się m.in. opracowywaniem, badaniem, tworzeniem i dostarczaniem (…). Firma od początku swojego istnienia nieustannie kładzie duży nacisk na badania i rozwój. Kluczowe znaczenie ma działalność badawczo-rozwojowa, ponieważ badania (…) są istotnym filarem innowacyjności Grupy YZ.
W 2011 r. Grupa YZ utworzyła w (…) C., które jest częścią X. Sp. z o.o. Działalnością C. jest prowadzenie prac badawczo-rozwojowych nad (…) w ramach Grupy YZ.
Jednym z głównych procesów funkcjonujących w obrębie działalności Grupy YZ jest prowadzenie badań oraz prac rozwojowych polegających na opracowywaniu, tworzeniu, badaniu, testowaniu i (…).
Realizując prace badawczo-rozwojowe, Spółka prowadzi szeroką współpracę ze środowiskami akademickimi, organizacjami pożytku publicznego oraz (…).
W związku z powyższym, w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, Spółka odlicza od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane dotyczące: (i) należności i składek, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm., dalej: „ustawa o CIT”), (ii) nabycia materiałów i surowców, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT oraz (iii) odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 18d ust. 3 ustawy o CIT.
Wspomniane powyżej koszty kwalifikowane Spółka odlicza zgodnie z przepisami dotyczącymi podatników nieposiadających statusu Centrum Badawczo-Rozwojowego (dalej: „Status CBR”), o którym mowa w art. 18d ust. 3a ustawy o CIT. Na mocy decyzji wydanej przez Ministra Rozwoju z dnia 5 sierpnia 2020 r., Spółka uzyskała Status CBR w rozumieniu ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej.
W celu zapewnienia pełnej zgodności z obowiązującymi regulacjami, odpowiednich warunków koniecznych do przeprowadzenia badania (…), wykorzystania zaawansowanych technologii (…) oraz najlepszej aktualnie dostępnej wiedzy w danej dziedzinie, Spółka realizuje opisane prace badawczo-rozwojowe (…) także we współpracy z podmiotami zewnętrznymi, tj. wyspecjalizowanymi ośrodkami badawczymi oraz badaczami.
W zakresie opisanych we Wniosku usług B+R, Spółka nabywa od podmiotów zewnętrznych, tj. wyspecjalizowanych ośrodków badawczych oraz badaczy, efekty prac związane z opracowaniem, tworzeniem, badaniem, testowaniem i (…).
W ramach opisanych we Wniosku usług będących przedmiotem zadanego pytania dochodzi do nabycia przez Spółkę wyników badań wykonywanych na podstawie umowy o przeprowadzenie badania (…) zawieranej pomiędzy Spółką, ośrodkiem badawczym oraz badaczem (dalej: Umowa). Wymienione powyżej wydatki mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm., dalej: ustawa o CIT), ponieważ są nabywane od podmiotów innych niż wymienione w art. 18d ust 2 pkt 3 ustawy o CIT, na warunkach rynkowych i są wykorzystywane wyłącznie na potrzeby prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej.
Ponadto, Spółka pragnie podkreślić, że w ramach prowadzonej działalności B+R nie nabywa wiedzy technicznej, patentów i licencji na chroniony wynalazek.
Koszty kwalifikowane, o których mowa we Wniosku nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie. Koszty te są uwzględniane przez Spółkę w sumie bazy kosztowej w kalkulacji wynagrodzenia przy zastosowaniu metody rozsądnej marży („koszt plus”).
Spółka planuje odliczyć ponoszone wydatki od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki poniesiono. Do tej pory Spółka nie odliczała ww. wydatków od podstawy opodatkowania.
Spółka nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i nie korzysta ze zwolnień, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o CIT.
Spółka wyodrębnia w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, koszty kwalifikowane dotyczące prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Ponoszone przez Spółkę wydatki będące przedmiotem Wniosku, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej są przez Spółkę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów danego roku. Wydatki te stanowią koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami i są potrącalne w dacie ich poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o CIT.
Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy opisane w stanie faktycznym koszty kwalifikowane ponoszone na zakup usług przeprowadzania badań (…) na podstawie Umów zawieranych z Ośrodkami Badawczymi i Badaczami, stanowiących podmioty inne niż wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, na warunkach rynkowych i wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby prac badawczo-rozwojowych, mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 3a pkt 2 ustawy o CIT, podczas gdy pozostałe koszty kwalifikowane ponoszone przez Spółkę są odliczane od podstawy opodatkowania zgodnie z przepisami wynikającymi z art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT.
Z analizy przedstawionego zagadnienia wynika, że posiadają Państwo status Centrum Badawczo-Rozwojowego, zatem w niniejszej sprawie zastosowanie znajdzie cytowany powyżej art. 18d ust. 3a pkt 2 updop, zgodnie z którym za koszty kwalifikowane, oprócz kosztów wymienionych w ust. 2-3, uznaje się także, m.in. koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych, badań wykonywanych na podstawie umowy, wiedzy technicznej i patentów lub licencji na chroniony wynalazek, uzyskanych od podmiotów innych niż wymienione w ust. 2 pkt 3 na warunkach rynkowych i wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych oraz przepisy wykonawcze nie zawierają definicji pojęć ekspertyza, opinia, usługi doradcze, usługi równorzędne czy wiedza techniczna, w związku z tym w celu ustalenia znaczenia tych pojęć należy odwołać się do ich znaczenia na gruncie językowym.
Zatem, zgodnie z Internetowym Słownikiem Języka Polskiego PWN (www.sjp.pwn.pl), „doradztwo” oznacza „udzielanie fachowych porad”. Usługi doradcze to pomoc okazana komuś, działalność służącą do zaspokajania potrzeb ludzi w zakresie udzielania fachowych porad. „Opinia” oznacza „orzeczenie specjalisty na jakiś temat”, „ekspertyza” to „specjalistyczne badanie przeprowadzane przez ekspertów; też: wynik tego badania”, natomiast słowo „równorzędne” zostało zdefiniowane jako „mający taką samą wartość jak ktoś inny lub coś innego”.
Mając na uwadze powyższe definicje oraz brzmienie art. 18d ust. 3a pkt 2 updop, wskazać należy, że usługami równorzędnymi będą usługi, które z perspektywy prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej mają taką samą wartość, jak ekspertyzy, opinie i usługi doradcze.
Z kolei „badania” według słownika PWN to „prace zmierzające do poznania czegoś za pomocą analizy naukowej”.
W odniesieniu natomiast do definicji wiedzy technicznej należy wskazać, że zgodnie z Internetowym Słownikiem Języka Polskiego PWN (www.sjp.pwn.pl), „wiedza” oznacza ogół wiadomości zdobytych dzięki badaniom, uczeniu się itp.; też zasób informacji z jakiejś dziedziny, natomiast „techniczny” oznacza odnoszący się do techniki jako dziedziny wiedzy, używany przy kreśleniu projektów maszyn, urządzeń, rozwiązań architektonicznych, planów, map itp., a także dotyczący techniki wykonywania jakichś czynności lub sposobu realizacji czegoś.
Przenosząc powyższe uregulowania prawne na grunt analizowanej sprawy należy stwierdzić, że wskazany we wniosku zakup usług przeprowadzania badań (…) na podstawie umów zawieranych z Ośrodkami Badawczymi i Badaczami stanowiących podmioty inne niż wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 3 updop polegających m.in. na:
- nabyciu od podmiotów zewnętrznych, tj. wyspecjalizowanych ośrodków badawczych oraz badaczy, efektów prac związane z opracowaniem, tworzeniem, badaniem, testowaniem i (…),
- nabyciu wyników badań wykonywanych na podstawie umowy o przeprowadzenie badania (…) zawieranej pomiędzy Spółką, ośrodkiem badawczym oraz badaczem
mieszczą się w katalogu, o którym mowa w art. 18d ust. 3a pkt 2 updop.
Powyższe usługi uzyskane od podmiotów spoza systemu szkolnictwa wyższego i nauki na warunkach rynkowych i wykorzystywane wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo- rozwojowej, o ile zostały poniesione w ramach działalności badawczo-rozwojowej Spółki i nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie, mogą stanowić koszty kwalifikowane ulgi badawczo-rozwojowej.
Ponadto, należy wskazać, że przepisy dotyczące ulgi B+R umożliwiają podatnikom odliczenie od podstawy opodatkowania enumeratywnie wymienionych kosztów kwalifikowanych, a tym samym obniżenie ich zobowiązań podatkowych za dany rok. Wszyscy podatnicy mogą dokonać odliczenia kosztów kwalifikowanych określonych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT w wysokości wskazanej w art. 18d ust. 7 pkt 3 (katalog podstawowy), co nie stanowi pomocy publicznej. Natomiast podatnicy posiadający status CBR mogą dodatkowo, oprócz kosztów wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, dokonać odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 3a tejże ustawy. Katalog ten dedykowany jest wyłącznie Centrum Badawczo-Rozwojowemu, zarówno o statusie małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużego przedsiębiorcy.
Ponadto zgodnie z art. 18d ust. 7 pkt 1 i 2 kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
- w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a; w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5 ( w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.)
- w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a; w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5 ( w stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r.)
Dodatkowo stosownie do treści art. 18d ust. 3c ustawy o CIT wysokość kosztów kwalifikowanych wymienionych w ust. 3a dla podatników posiadających status CBR nie może przekroczyć 10% przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych osiągniętych przez CBR w roku podatkowym.
Zatem podatnik będący CBR może odliczyć maksymalnie kwotę równą odpowiednio 100%, 150 % lub 200 % kosztów kwalifikowanych określonych w ust. 3a (po uwzględnieniu limitu wynikającego z ust. 3c - 10% przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych) w zależności od lat, w których zostały one poniesione.
Należy wskazać, że możliwość dokonania odliczenia kosztów kwalifikowanych w wielkości wskazanej w art. 18d ust. 7 pkt 3 z katalogu podstawowego faktycznie dostępna jest dla wszystkich przedsiębiorców, bez względu na ich wielkość, status prawny, jak również rodzaj, czy lokalizację prowadzonej przez nich działalności. Fakt, że nie wszystkie przedsiębiorstwa ostatecznie skorzystają z ulgi B+R, należy rozpatrywać przez pryzmat możliwości biznesowych, nie zaś w kategoriach przesłanki selektywności.
Natomiast w zakresie pomocy publicznej w formie ulgi B+R, w przypadku, gdy podatnikiem z niej korzystającym jest CBR, należy zauważyć, że umożliwienie tym podmiotom odliczenia wyższej kwoty kosztów kwalifikowanych z katalogu podstawowego (nadwyżka ponad dostępne dla wszystkich wysokości kosztów kwalifikowanych oraz odliczenie dodatkowych, odnoszących się tylko do podatników posiadających status CBR kosztów kwalifikowanych, (z uwzględnieniem 10% limitu przychodowego), stanowi o ich uprzywilejowanej sytuacji. W powyższym kontekście przepisy dotyczące ulgi B+R stanowią pomoc publiczną.
Ponadto należy zauważyć, że aby podatnik o statusie CBR mógł skorzystać z pomocy publicznej w formie ulgi B+R, spełnione muszą zostać wszystkie warunki dopuszczalności pomocy określone w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającym niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu.
Tym samym w celu skorzystania z tzw. ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d zarówno w stosunku do kosztów kwalifikowanych odliczonych od podstawy opodatkowania w podstawowej wysokości jak i w stosunku do kosztów kwalifikowanych do których odliczenia upoważnia się podmioty będące Centrami usług badawczo-rozwojowych w wysokościach wskazanych w art. 17d ust. 7 pkt 1 i 2 w związku z ust. 3c, podatnik musi spełniać odpowiednie warunki, o których mowa była powyżej.
Zatem, w sytuacji spełnienia przez Państwa ww. warunków koszty kwalifikowane ponoszone na zakup usług przeprowadzania badań (…) na podstawie Umów zawieranych z Ośrodkami Badawczymi i Badaczami, stanowiących podmioty inne niż wymienione w art. 18d ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT, na warunkach rynkowych i wykorzystywanych wyłącznie na potrzeby prac badawczo-rozwojowych, mogą podlegać odliczeniu od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 3a pkt 2 ustawy o CIT, podczas gdy pozostałe koszty kwalifikowane ponoszone przez Spółkę są odliczane od podstawy opodatkowania zgodnie z przepisami wynikającymi z art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT
Tym samym Państwa stanowisko jest prawidłowe.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
- Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Jednocześnie wskazać należy, że wydana interpretacja odnosi się ściśle do przedmiotu pytań. Inne kwestie wynikające z własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniami nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji Podatkowej - rozpatrzone.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right