Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.225.2023.6.JS

Skoro sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT (jeżeli Strony złożą oświadczenie o rezygnacji z prawa do zwolnienia), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC.

 Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

19 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 18 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo w piśmie z 15 września 2023 r. (wpływ 18 września 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca.

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1) Zainteresowany będąca stroną postępowania (dalej: „Kupujący”):

X. Sp. z o.o.

NIP: (…)

2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania (dalej: „Sprzedający”):

E. Sp. z o.o.

NIP: (…)

Opis zdarzenia przyszłego

E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Sprzedający”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

X. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Kupujący”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Sprzedający wraz z Kupującym zwani są dalej łącznie Zainteresowanymi.

Sprzedający jest właścicielem następujących lokali użytkowych, stanowiących odrębne nieruchomości lokalowe w budynku mieszkalnym (dalej: „Budynek”), posadowionym na nieruchomości położonej w W., w (…), stanowiącej zabudowaną działkę gruntu o numerze ewidencyjnym (…) z obrębu (…), dla której Sąd Rejonowy (…) prowadzi księgę wieczystą KW nr (...) (dalej: Grunt):

i.lokal użytkowy nr (…), dla którego Sąd Rejonowy dla (…) w W. (…) prowadzi księgę wieczystą KW nr (…); z własnością tego lokalu jest związany udział wynoszący 500/120674 części w prawie własności części wspólnych Budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (dalej „Lokal (…)”);

ii.lokal użytkowy nr (…), dla którego Sąd Rejonowy dla (…) w W. (…) prowadzi księgę wieczystą KW nr (…); z własnością tego lokalu jest związany udział wynoszący 3326/120674 części w prawie własności części wspólnych Budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (dalej „Lokal (…)”);

iii.lokal użytkowy nr (…), dla którego Sąd Rejonowy dla (…) w W. (…) prowadzi księgę wieczystą KW nr (…); z własnością tego lokalu jest związany udział wynoszący 758/120674 części w prawie własności części wspólnych Budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (dalej „Lokal (…)”);

iv.lokal użytkowy nr (…), dla którego Sąd Rejonowy dla (…) w W. (…) prowadzi księgę wieczystą KW nr (…); z własnością tego lokalu jest związany udział wynoszący 294/120674 części w prawie własności części wspólnych Budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (dalej „Lokal (…)”);

v.lokal użytkowy nr (…), dla którego Sąd Rejonowy dla (…) w W. (…) prowadzi księgę wieczystą KW nr (…); z własnością tego lokalu jest związany udział wynoszący 875/120674 części w prawie własności części wspólnych Budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (dalej „Lokal (…)”);

vi.lokal użytkowy nr (…), dla którego Sąd Rejonowy dla (…) w W. (…) prowadzi księgę wieczystą KW nr (…); z własnością tego lokalu jest związany udział wynoszący 988/120674 części w prawie własności części wspólnych Budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (dalej „Lokal (…)”);

vii.lokal użytkowy nr (…), dla którego Sąd Rejonowy (…) w W. (…) prowadzi księgę wieczystą KW nr (…); z własnością tego lokalu jest związany udział wynoszący 6268/120674 części w prawie własności części wspólnych Budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (dalej „Lokal (…)”);

− Lokal (…), Lokal (…), Lokal (…), Lokal (…), Lokal (…), Lokal (…) oraz Lokal (…) zwane są dalej łącznie „Lokalami”.

Ponadto, Sprzedający jest współwłaścicielem w udziale wynoszącym 20/136 części lokalu niemieszkalnego – garażu, usytuowanego na (...) kondygnacji Budynku, składającego się ze (...) miejsc postojowych, dla którego Sąd Rejonowy dla (…) w W.  prowadzi księgę wieczystą KW nr (…). Z własnością tego lokalu związany jest udział wynoszący 26156/120674 części w prawie własności części wspólnych Budynku i urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (dalej „Garaż”, natomiast przysługujący Sprzedającemu udział w Garażu dalej jako „Udział w Garażu”), przy czym Sprzedającemu przysługuje prawo do wyłączonego korzystania z (...) miejsc postojowych w Garażu.

Na Gruncie znajdują się również: parking zewnętrzny, stacja transformatorowa oraz linia energetyczna – zwane dalej łącznie „Budowlami”.

Sprzedającemu przysługuje związane z własnością Lokalu (…) (na zasadzie ustalonego sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej) prawo do wyłącznego korzystania z (...) miejsc postojowych na parkingu zewnętrznym znajdującym się na Gruncie.

Ponadto, na Gruncie znajdują się urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo Budowlane w postaci ogrodzenia, bramy wjazdowej oraz szlabanu (dalej łącznie: „Urządzenia Budowlane”).

Z tytułu własności Lokali, Sprzedającemu przysługują również:

i.udział w Gruncie, na który składają się:

-związany z własnością Lokalu (…) udział wynoszący 500/120674 części w prawie własności Gruntu,

-związany z własnością Lokalu (…) udział wynoszący 3326/120674 części w prawie własności Gruntu,

-związany z własnością Lokalu (…) udział wynoszący 758/120674 części w prawie własności Gruntu,

-związany z własnością Lokalu (…) udział wynoszący 294/120674 części w prawie własności Gruntu,

-związany z własnością Lokalu (…)udział wynoszący 875/120674 części w prawie własności Gruntu,

-związany z własnością Lokalu (…) udział wynoszący 988/120674 części w prawie własności Gruntu,

-związany z własnością Lokalu (…) udział wynoszący 6268/120674 części w prawie własności Gruntu,

-związany z Udziałem w Garażu udział wynoszący 26156/120674 części w prawie własności Gruntu,

-zwane dalej łącznie jako: „Udział w Gruncie”.

ii.oraz związany z Udziałem w Gruncie udział w prawie własności Urządzeń Budowlanych oraz Budowli – zwane dalej łącznie jako „Udział w Budowlach i Urządzeniach Budowlanych”.

Lokale, Udział w Garażu, Udział w Gruncie oraz Udział w Budowlach i Urządzeniach Budowlanych zwane są dalej łącznie „Nieruchomością”.

Kupujący planuje nabyć Nieruchomość od Sprzedającego (dalej: „Transakcja”).

Sprzedający nabył Nieruchomość (...) 2017 r. (w wyniku przejęcia innego podmiotu). Od pierwszego zasiedlenia Lokali, Udziału w Garażu oraz Udziału w Budowlach i Urządzeniach Budowlanych upłynął okres dłuższy niż 2 lata.

Sprzedający nie wprowadził Nieruchomości do ewidencji środków trwałych ani nie dokonywał od niej odpisów amortyzacyjnych.

(...) 2023 r. Sprzedający zawarł z nowym najemcą, umowę najmu Lokali oraz (...) miejsc postojowych zlokalizowanych na parkingu zewnętrznym (dalej: „Umowa Najmu 1”). Na podstawie Umowy Najmu, Sprzedający zobowiązał się ponieść nakłady na wykończenie Lokali (dalej: „Nakłady”). W ramach prac wykończeniowych Sprzedający poniósł w 2023 r. koszty: prac demontażowych, projektu architektonicznego, malowania ścian i stropów, zamurowywania otworów drzwiowych i stawiania nowych ścian, inwentaryzacji instalacji, montażu nowych klimatyzatorów, montażu wkładek i zamków, zasilania UPS’ów, nabycia i montażu podgrzewacza, nabycia nowych drzwi i listew przypodłogowych, nabycia wykładziny, nabycia akcesoriów łazienkowych, nabycia osprzętu elektrycznego (oprawy LED, gniazda, włączniki, oświetlenie, linie telefoniczne itp.), sprzątania po ww. pracach i zabezpieczenia powierzchni. Sprzedającemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od poniesionych Nakładów.

Nakłady nie dotyczyły Udziału w Garażu, Udziału w Budowlach i Urządzeniach Budowlanych.

Wartość Nakładów przekroczyła 30% wartości początkowej Lokali. Jednak z uwagi na charakter poniesionych Nakładów (prace miały na celu odtworzenie wartości użytkowej Lokali poprzez naprawę i wymianę zużytych elementów wyposażenia) oraz fakt, że Sprzedający nie wprowadził Nieruchomości do ewidencji środków trwałych, w Państwa ocenie, Nakłady nie stanowią wydatków na ulepszenie, o którym mowa w art. 2 pkt 14 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług.

(...) 2023 r. Sprzedający zawarł z ww. najemcą kolejną umowę najmu dotyczącą (...) miejsc postojowych zlokalizowanych w Garażu (dalej: „Umowa Najmu 2”). Aktualnie Sprzedający ma zawarte jeszcze umowy najmu dotyczące (...) miejsc postojowych w Garażu i Sprzedający podejmuje działania w celu wynajęcia pozostałych miejsc postojowych w Garażu.

Umowa Najmu 1, Umowa Najmu 2 oraz umowy najmu dotyczące miejsc postojowych w Garażu zwane są łącznie dalej jako „Umowy Najmu”.

Sprzedający zawarł z podmiotami trzecimi umowy związane z zarządzaniem i obsługą Nieruchomości takie jak: umowa zarządzania Nieruchomością, umowy o świadczenie usług sprzątania, umowa dotycząca obsługi księgowej, umowy dotyczące sprzedaży energii elektrycznej oraz świadczenia usług dystrybucji, umowy pożyczek (dalej łącznie: „Umowy”).

W ramach Transakcji na Kupującego nie będą przeniesione Umowy, jak również należności i zobowiązania Sprzedającego oraz elementy takie jak: rachunki bankowe, księgi i dokumenty związane z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Sprzedającego.

Przeniesieniu na Kupującego będzie podlegała wyłącznie Nieruchomość oraz prawa, takie jak prawa autorskie, gwarancje i rękojmie wykonawców itp. (w zakresie w jakim te prawa są zbywalne), prawa i obowiązki przysługujące Sprzedającemu z umowy najmu z (...) 2023 r. ze Wspólnotą Mieszkaniową (…), dotyczącej wynajęcia części powierzchni wspólnych Budynku. Jednocześnie na mocy art. 678 Kodeksu cywilnego Kupujący wstąpi w stosunki najmu z Umów Najmu w miejsce Sprzedającego.

Kupujący zawrze własne umowy dążące do zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości, w szczególności w zakresie zarządzania Nieruchomością oraz dostawy mediów, itp. Niewykluczone jest jednocześnie, że część z zawartych przez Kupującego umów zawarta zostanie z dotychczasowymi dostawcami tych usług na rzecz Sprzedającego. Nie wyklucza się także tymczasowego korzystania przez Kupującego z praw wynikających z umów o media, które nie zostaną przez Sprzedającego rozwiązane – na podstawie odpowiednich porozumień zawartych z dostawcami, przy zachowaniu odpowiednich rozliczeń pomiędzy stronami – jednakże jedynie do czasu zawarcia odpowiednich umów przez Kupującego.

Sprzedający nie wykorzystywał Nieruchomości do wykonywania działalności zwolnionej z podatku od towarów i usług.

Kupujący jest spółką, której głównym przedmiotem działalności jest kupno i sprzedaż nieruchomości oraz wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Po nabyciu Nieruchomości, Kupujący zamierza kontynuować jej wynajem.

Po sprzedaży Nieruchomości, Sprzedający jako spółka będzie nadal kontynuował działalność. Na obecnym etapie nie są planowane zmiany restrukturyzacyjne w spółce, ani też jej likwidacja.

W piśmie uzupełniającym wskazali Państwo, że:

1. W związku z własnością Lokali oraz Udziału w Garażu, Sprzedającemu przysługuje Udział w Gruncie, na którym zlokalizowane są Budowle (tj. parking zewnętrzny, stacja transformatorowa, linia energetyczna) oraz Urządzenia Budowlane (tj. ogrodzenie, brama wjazdowa, szlaban). Z uwagi na powyższe, Sprzedającemu przysługuje również udział w prawie własności ww. Budowli i Urządzeń Budowlanych. W pozostałej części właścicielami ww. Budowli i Urządzeń Budowlanych są pozostali właściciele lokali znajdujących się w Budynku.

2. Nieruchomość nie została ujęta w księgach rachunkowych Sprzedającego jako towar handlowy, lecz jako inwestycja długoterminowa.

3. Sprzedający nabył Nieruchomość w wyniku przejęcia innego podmiotu – co w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W rezultacie Sprzedający nie odliczył podatku od towarów i usług, ponieważ transakcja nie była opodatkowana tym podatkiem. Poprzednik prawny Sprzedającego nabył Nieruchomość ponad 10 lat temu.

4. Jeżeli dostawa Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, to Zainteresowani zrezygnują z tego zwolnienia i wybiorą opodatkowanie dostawy Nieruchomości zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

5. Nieruchomość nie będzie w dniu Transakcji wyodrębniona organizacyjnie w przedsiębiorstwie Sprzedającego, w szczególności nie będzie ona wyodrębniona na podstawie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.

6. Nieruchomość nie będzie w dniu Transakcji wyodrębniona finansowo w przedsiębiorstwie Sprzedającego, w szczególności Sprzedający nie prowadzi osobnej ewidencji zdarzeń gospodarczych, w której byłyby przyporządkowane przychody i koszty oraz należności i zobowiązania do Nieruchomości będącej przedmiotem dostawy.

7. Państwa zdaniem, Nieruchomość nie będzie posiadała w dniu Transakcji potencjalnej zdolności do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy stanowiący funkcjonalnie odrębną część przedsiębiorstwa Sprzedającego. W ramach transakcji na Kupującego nie zostaną bowiem przeniesione składniki majątku pozwalające na kontynuowanie działalności gospodarczej realizowanej przez Sprzedającego, w szczególności Kupujący będzie musiał:

- podjąć dodatkowe działania faktyczne i prawne niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki (np. zawarcie stosowanych umów takich jak umowa o zarządzanie nieruchomością czy obsługę finansowo-księgową),

- zaangażować inne składniki majątku, które nie są przedmiotem Transakcji, np. środki finansowe na pokrywanie bieżących wydatków.

Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Czy sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)?

Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych

Państwa zdaniem, na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Wskazali Państwo, że zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Przy umowie sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie podlegają opodatkowaniu czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

1)w zakresie w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

2)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest w związku z tą transakcją zwolniona od podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

a) umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

b) umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Z powyższego przepisu wynika, że w przypadku, gdy przedmiotem sprzedaży jest nieruchomość, dla wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych konieczne jest opodatkowanie tej sprzedaży podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji, jeżeli Zainteresowani złożą oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług przed dokonaniem dostawy Nieruchomości, Transakcja będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, a zatem nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i Kupujący nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia Nieruchomości.

Wskazali Państwo na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, która ma potwierdzać Państwa stanowisko.

Powyżej przywołano tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):

Podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy:

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają też zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Stosownie do art. 4 pkt 1 cyt. ustawy:

Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.

W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:

1) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,

2) innych praw majątkowych – 1%.

Umowa sprzedaży rzeczy i praw majątkowych podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,

b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

− umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Zatem czynność (np. umowa sprzedaży) w tej części, w której nie podlega ona regulacji w zakresie podatku od towarów i usług, bo czynność nie jest traktowana dla celów podatku od towarów i usług jako dostawa (czynność – np. umowa sprzedaży) będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z opisu sprawy wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Zainteresowany będący stroną postępowania (Kupujący) nabędzie od Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania (Sprzedającego) (...) Lokali, Udział w garażu, Udział w Gruncie oraz Udział w Budowlach i Urządzeniach Budowlanych zdefiniowane we wniosku łącznie jako Nieruchomość.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-3.4012.266.2023.5.JSU w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że:

- planowana dostawa Nieruchomości, tj. (...) lokali, udziału w Garażu, udziału w Budowlach (parkingu zewnętrznym, stacji transformatorowej, linii energetycznej) oraz Urządzeniach Budowlanych (ogrodzeniu, bramie wjazdowej, szlabanie), będzie podlegać zwolnieniu z podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług; również sprzedaż gruntu, na którym znajdują się ww. naniesienia będzie zwolniona od podatku od towarów i usług,

- jeżeli dostawa Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od towarów

- i usług, to Zainteresowani zrezygnują z tego zwolnienia i wybiorą opodatkowanie dostawy Nieruchomości podatkiem od towarów i usług; w takim przypadku, Transakcja ta będzie opodatkowana właściwą stawką podatku od towarów i usług.

A zatem, skoro omawiana we wniosku planowana sprzedaż Nieruchomości ((...) Lokali, Udziału w garażu, Udziału w Gruncie oraz Udziału w Budowlach i Urządzeniach Budowlanych) będzie w całości podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona (jeżeli Strony Transakcji – jak wskazano we wniosku – w istocie złożą oświadczenie o rezygnacji z prawa do zwolnienia), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku transakcja sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0111-KDIB3-3.4012.266.2023.5.JSU.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania

X. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00