Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.213.2023.4.BD
Nabycie antyków i dzieł sztuki za granicą.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwo stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia antyków i dzieł sztuki za granicą. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 22 września 2023 r. (wpływ 25 września 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca.
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka zaczyna działalność w zakresie handlu dziełami sztuki i antykami. Dzieła sztuki i antyki (dalej: „towary”) będą nabywane:
1) Od osób fizycznych niebędących podatnikami podatku od towarów i usług w Polsce i za granicą (Unia Europejska), które będą sprzedawać Towary bez naliczania podatku od towarów i usług;
2) Od instytucji niebędących podatnikami podatku od towarów i usług w Polsce i za granicą (Unia Europejska), które będą sprzedawać Towary bez naliczania podatku od towarów i usług;
3) Od instytucji będących podatnikami podatku od towarów i usług w Polsce i za granicą (Unia Europejska), ale które będą sprzedawać Towary bez naliczania podatku od towarów i usług (zwolnienie albo opodatkowanie na zasadach marży);
4) Od instytucji będących podatnikami podatku od towarów i usług w Polsce i za granicą (Unia Europejska i kraje niebędące członkami Unii Europejskiej), i które będą sprzedawać Towary z podatkiem od towarów i usług;
5) W drodze importu.
Spółka złoży zawiadomienie na piśmie do naczelnika urzędu skarbowego o przyjętym sposobie opodatkowania zgodnie z art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o podatku od towarów i usług przed dokonaniem dostawy.
W treści uzupełnienia odnieśli się Państwo wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku od towarów i usług, dlatego – ze względu na zakres niniejszej interpretacji – pominęliśmy jego treść.
Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy w sytuacji, gdy Towary zostaną zakupione za granicą i znajdują się w momencie nabycia za granicą i umowa nabycia zawierana jest za granicą nabycie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 5)
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, w przypadku nabycia Towarów za granicą, gdy Towary znajdują się za granicą oraz umowa jest tam zawierana nabycie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W swoim stanowisku przytoczyli Państwo art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):
Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
W myśl z art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
Stosownie do art. 4 pkt 1 cyt. ustawy:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
W myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Przy umowie sprzedaży – podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.
Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 ww. ustawy:
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.
Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Stawki podatku – przy umowie sprzedaży – wynoszą:
1) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
2) innych praw majątkowych – 1%.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowy sprzedaży podlegają generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W myśl art. 1 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Czynności cywilnoprawne podlegają podatkowi, z zastrzeżeniem ust. 4a i 5, jeżeli ich przedmiotem są:
1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Z treści powołanego powyżej art. 1 ust. 4 ww. ustawy wynika, że umowa sprzedaży podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeżeli w chwili zawarcia umowy jej przedmiot znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wówczas nie ma znaczenia, gdzie umowa zostanie zawarta i gdzie mają miejsce zamieszkania (siedzibę) strony umowy.
Umowa sprzedaży podlega również podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jeśli rzecz będąca przedmiotem umowy sprzedaży w chwili jej zawarcia znajduje się za granicą, ale nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, i czynność zostanie dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Z opisu sprawy wynika, że Spółka zaczyna działalność w zakresie handlu dziełami sztuki i antykami. Dzieła sztuki i antyki jako towary będą nabywane od osób fizycznych i instytucji niebędących podatnikami podatku od towarów i usług w Polsce i za granicą, od instytucji będących podatnikami podatku od towarów i usług w Polsce i za granicą oraz w drodze importu.
W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zadali Państwo pytanie dotyczące opodatkowania umowy sprzedaży, gdy przedmiotem tej sprzedaży będą towary znajdujące się w momencie nabycia za granicą i umowa sprzedaży będzie zawarta za granicą.
Państwa zdaniem, w ww. sytuacji nabycie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Mając na uwadze powołane wyżej przepisy należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem. W sytuacji gdy będą Państwo dokonywać zakupu towarów (dział sztuki i antyków), gdzie umowy nabycia towarów zostaną zawarte poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towary będące przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również będą znajdowały się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to wówczas art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie znajdzie zastosowania. Tym samym, takie nabycie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 5. W zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
-Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right