Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.389.2023.2.IN
Opodatkowanie wypłaconych zaliczek na poczet dywidendy ryczałtem od dochodów spółek.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 lipca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 lipca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:
·terminu zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu powstałego wskutek wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy;
·zastosowania właściwej stawki podatku do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy;
·skutków podatkowych pokrycia poniesionej straty, zyskiem wypracowanym przed rozpoczęciem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczonej odpowiedzialnością.
Od 1 lipca 2023 r. wnioskodawca wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek. Wnioskodawca nie jest podatnikiem rozpoczynającym działalność gospodarczą. Rok obrotowy wnioskodawcy zaczyna się 1 stycznia a kończy 31 grudnia. Zwyczajne zgromadzenie wspólników wnioskodawcy podjęło uchwałę, w której zatwierdziło roczne sprawozdanie finansowe za rok obrotowy trwający od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. Za ten rok obrotowy wnioskodawca osiągnął zysk. Zysk ten został przeznaczony na kapitał zapasowy. W związku z rozpoczęciem od 1 lipca 2023 r. opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek Wnioskodawca sporządzi sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. w stosownie do art. 28j ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wynik finansowy wnioskodawcy za okres od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. zgodnie ze sprawozdaniem finansowym za ten okres wykazywał będzie stratę.
Przychody ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług w okresie od 1 stycznia 2023 r do 30 czerwca 2023 r. przekroczyły u wnioskodawcy wyrażoną w złotych kwotę odpowiadającą równowartości 2 000 000 euro. Zgodnie z przewidywaniami wnioskodawcy druga połowa roku przyniesie poprawę wyniku finansowego i wnioskodawca za okres od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. osiągnie zysk.
W drugiej połowie 2023 r. zarząd wnioskodawcy zamierza wypłacić zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy. W tym celu nadzwyczajne zgromadzenie wspólników podejmie uchwałę, z której wynikać będzie upoważnienie zarządu do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za okres od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. z zysku wypracowanego przez wnioskodawcę w tym okresie.
Na tej podstawie zarząd podejmie uchwałę, z której będzie wynikać, że udziałowcom wnioskodawcy zostaje wypłacona zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy za okres od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. z zysku wypracowanego przez wnioskodawcę w tym okresie.
Na moment wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy zysk osiągnięty w okresie od 1 lipca 2023 r. do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty zaliczki zostanie w księgach rachunkowych zaprezentowany w następujący sposób:
· suma wszystkich kosztów (obrotów kont kosztowych) poniesionych za okres: od 1 lipca 2023 r. do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty zaliczki na dywidendę zostanie przeksięgowana na stronę Dt konta 860-02 „Wynik finansowy za okres opodatkowania eCIT”,
· suma wszystkich przychodów (obrotów kont przychodowych) osiągniętych za okres: od 1 lipca 2023 r. do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty zaliczki na dywidendę zostanie przeksięgowana na stronę Ct konta 860-02 „Wynik finansowy za okres opodatkowania eCIT”.
W efekcie konto 860-02 „Wynik finansowy za okres opodatkowania eCIT” będzie wykazywać saldo końcowe Ct oznaczające zysk wypracowany przez Spółkę za okres od 1 lipca 2023 r. do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc wypłaty zaliczki na dywidendę.
Saldo Ct konta 860-02 „Wynik finansowy za okres opodatkowania eCIT” odzwierciedli zatem tę część kapitałów własnych, która pochodzi z zysku wypracowanego za okres opodatkowania ryczałtem od spółek.
W 2024 r., nie później niż do 30 czerwca 2024 r. podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników wnioskodawcy zostanie podjęta uchwała, której przedmiotem będzie pokrycie straty poniesionej przez wnioskodawcę za okres od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. zyskiem zgromadzonym na kapitale zapasowym wnioskodawcy wypracowanym za okres przed rozpoczęciem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
W odniesieniu do zysku netto wypracowywanego przez spółkę w okresie od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. uchwała zwyczajnego zgromadzenia wspólników przewidywać będzie, że zysk netto za okres od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. zostaje przeznaczony do wypłaty udziałowcom w wysokości odpowiadającej co najmniej kwocie wypłaconej tytułem zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za okres od 1 lipca 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.
Pytania
1.Kiedy upływa termin do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu powstałego wskutek wypłaty w drugiej połowie 2023 r. zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy?
2.Jaką stawką powinien być opodatkowany dochód powstały wskutek wypłaty w drugiej połowie 2023 r. zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy?
3.Czy wnioskodawca przekazując zryczałtowany podatek PIT na rachunek urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy będzie miał prawo wpłacić podatek z uwzględnieniem pomniejszenia, o którym mowa w art. 30a ust. 19 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
4.Czy uchwała zwyczajnego zgromadzenia wspólników jaka zostanie podjęta w 2024 r. w przedmiocie pokrycia straty poniesionej przez wnioskodawcę za okres od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. zyskiem zgromadzonym na kapitale zapasowym wnioskodawcy wypracowanym za okres przed rozpoczęciem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek spowoduje powstanie dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?
Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania nr 1, 2 i 4 dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych. W zakresie pytania nr 3 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Państwa stanowisko w sprawie
Ad 1
Zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat - do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.
Zgodnie z art. 28m ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).
Wypłata zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy będzie miała miejsce w drugiej połowie roku 2023. To zdarzenie spowoduje powstanie dochodu opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek. Koniec trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym wypłacona zaliczkę na poczet przewidywanej dywidendy przypada na 31 marca 2024 r.
W konsekwencji, w ocenie wnioskodawcy termin do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od dochodu powstałego wskutek wypłaty w drugiej połowie 2023 r. zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy upłynie 31 marca 2024 r.
Ad 2.
Wnioskodawca w momencie wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy nie będzie posiadał statusu małego podatnika ani nie będzie podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej.
W konsekwencji dochód powstały wskutek wypłaty w drugiej połowie 2023 r. zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy powinien być opodatkowany stawką 20 %.
Ad 4
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat). Wnioskodawca pokryje stratę poniesioną za okres poprzedzający opodatkowanie ryczałtem zyskiem wypracowanym w okresie przed rozpoczęciem opodatkowania ryczałtem.
W konsekwencji, w ocenie wnioskodawcy uchwała zwyczajnego zgromadzenia wspólników jaka zostanie podjęta w 2024 r. w przedmiocie pokrycia straty poniesionej przez wnioskodawcę za okres od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. zyskiem zgromadzonym na kapitale zapasowym wnioskodawcy wypracowanym za okres przed rozpoczęciem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek nie spowoduje powstanie dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
Stosownie do art. 28m ust. 2 ustawy o CIT:
Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).
Jak wynika z art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku). Uzupełniająco, art. 28m ust. 2 reguluje, iż wskazany art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a stosuje się odpowiednio do zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).
Sformułowanie art. 28m ust. 2 poprzez „odpowiednie jego stosowanie” pozwala na objęcie jego zakresem różnych stanów faktycznych – zarówno przypadków, gdy wypłata zaliczek na poczet dywidendy następuje na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników sp. z o.o., jak również sytuacji, gdy wypłata zaliczek następuje bez podjęcia takiej uchwały. Należy bowiem zauważyć, iż z ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.) nie wynika obowiązek dokumentowania uchwałą wypłaty zaliczek na dywidendę przez sp. z o.o. (mimo, iż jest to częstą praktyką).
Zatem, kwota wypłaconej wspólnikowi zaliczki na poczet dywidendy, w okresie stosowania przez Spółkę zasad określonych w Rozdziale 6b ustawy o CIT, będzie stanowiła podstawę opodatkowania Ryczałtem od dochodów spółek, na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 2 ustawy o CIT.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest kwestia dotycząca terminu zapłaty oraz stawki ryczałtu od kwoty wypłaconej zaliczki na poczet dywidendy przez Spółkę.
Jak wynika z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego od 1 lipca 2023 r. Spółka podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Rob obrotowy Spółki trwa od 1 stycznia do 31 grudnia. Za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 r. spółka osiągnęła zysk. W związku ze zmiana formą opodatkowania na ryczałt od dochodów spółek, Spółka sporządziła sprawozdanie finansowe za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. Za ten okres spółka poniosła stratę, a przychody ze sprzedaży przekroczyły 2 000 000 euro. Spółka przewiduje, że za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. osiągnie zysk. W tym czasie Spółka zamierza podjąć uchwałę i wypłacić zaliczkę na poczet dywidendy za okres od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r.
W odniesieniu do przedstawionych we wniosku wątpliwości Spółki, wskazać należy na brzmienie art. 28n ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, zgodnie z którym:
Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat ustalona w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.
Jak stanowi art. 28o ust. 1 ww. ustawy:
Ryczałt wynosi:
1) 10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;
2) 20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.
Z kolei art. 28t ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, stanowi, że:
Podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku i dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat - do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.
W świetle analizowanej sprawy, wskazać należy, że wypłata zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy występuje przed podziałem zysku na podstawie uchwały o podziale wyniku finansowego netto, dlatego w takim przypadku zastosowanie znajduje art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT.
Natomiast podatek z tytułu podzielonego zysku powstaje w roku podatkowym, w którym podjęto uchwałę o podziale wyniku finansowego netto, a podatek należy wpłacić do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto.
Powyższe zasady stosuje się odpowiednio do zaliczek na poczet zysku, zgodnie z art. 28m ust. 2 ustawy o CIT.
Przenosząc powyższe rozważania na grunt analizowanej sprawy stwierdzić należy, że w sytuacji opisanej sytuacji, gdy zaliczka na poczet przewidywanej dywidendy będzie miała miejsce w drugiej połowie 2023 roku to po stronie Spółki powstanie dochód z tytułu podzielonego zysku, o którym mowa w art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT. Tym samym w myśl art. 28t ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT Spółka będzie zobowiązana do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu podzielonego zysku do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego następującego po roku, w którym podjęto uchwałę o podziale. Ponieważ rok obrotowy Spółki trwa od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r. i w tym okresie zostanie podjęta uchwała i zostanie dokonana wypłata zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy, wówczas spółka będzie zobowiązana do zapłaty podatku w terminie do 31 marca 2024 r.
Ponieważ Spółka będzie dokonywała wypłaty w terminie od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r., a jej poprzedni rok obrotowy trwał od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r., w którym to przychody ze sprzedaży brutto przekroczyły wyrażoną w złotych kwotę odpowiadającą równowartości 2 000 000 euro, to ww. dochód Spółka powinna opodatkować stawką 20 %. Wynika to z faktu, że spółka nie posiada statusu małego podatnika, ani nie jest podatnikiem rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej. Zatem w rozpatrywanej sprawie zastosowanie znajdzie art. 28o ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Wobec powyższego Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 i 2 należało uznać za prawidłowe.
Przedmiotem Państwa wątpliwości jest również kwestia ustalenia, skutków podatkowych pokrycia poniesionej straty, zyskiem wypracowanym przed rozpoczęciem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników Spółki zostanie podjęta uchwała, której przedmiotem będzie pokrycie straty poniesionej przez Spółkę za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. Strata zostanie pokryta zyskiem zgromadzonym na kapitale zapasowym Spółki wypracowanym za okres przed rozpoczęciem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o CIT,
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o CIT,
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Zgodnie z art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o CIT,
przy ustalaniu dochodu, o którym mowa w ust. 1, stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę.
Treść art. 7 ust. 4 ustawy o CIT stanowi, że:
przy ustalaniu straty nie uwzględnia się przychodów i kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 3, a w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, także straty przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych, z wyjątkiem spółek przekształconych w inne spółki.
W myśl art. 7 ust. 5 ww. ustawy, o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:
1. obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % wysokości tej straty, albo
2. obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 % wysokości tej straty.
Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 7 ustawy o CIT,
podatnik, który w latach podatkowych poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek osiągnął stratę ze źródła przychodów i nabył prawo do jej odliczenia na podstawie ust. 5:
1) może obniżyć o wysokość tej nieodliczonej straty dochód ze źródła przychodów uzyskany w 2 latach podatkowych bezpośrednio poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, pod warunkiem stosowania tego opodatkowania przez okres co najmniej 4 lat podatkowych;
2) traci prawo do tego odliczenia, począwszy od pierwszego roku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Zauważyć należy, że art. 7 ust. 7 ustawy o CIT stanowi odrębną od art. 7 ust. 5 tej ustawy podstawę rozliczania strat. W konsekwencji odliczenie, o którym mowa w art. 7 ust. 7 ustawy o CIT nie jest ograniczone żadnymi warunkami jakie zostały wskazane w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT.
Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 7 ust. 7 pkt 1 ustawy o CIT, podatnik może obniżyć o wysokość nieodliczonej straty dochód ze źródła przychodów uzyskany w 2 latach podatkowych bezpośrednio poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Zatem dopuszczalne jest rozliczenie straty z dochodem osiągniętym przez podatnika w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym osiągnięto tę stratę.
W odniesieniu do Państwa wątpliwości wskazać należy, że w myśl art. 28m ust. 1 ustawy o CIT opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:
1)wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:
a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub
b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);
2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);
3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);
4)nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;
5)sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;
6)wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).
Mając na uwadze powyższe należy wskazać, że przywołany wyżej art. 28m ust. 1 ustawy o CIT zawiera zamknięty katalog dochodów, które podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. Do tych dochodów ustawa o CIT zalicza:
·dochód z tytułu podzielonego zysku,
·dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat,
·dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą,
·dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku,
·dochód z tytułu zysku netto,
·dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych,
·dochód z tytułu ukrytych zysków, przez które co do zasady rozumie się wszelkie świadczenia wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem.
Przenosząc powyższe na grunt Państwa sprawy należy stwierdzić, że pokrycie straty poniesionej przez Spółkę za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. zyskiem zgromadzonym na kapitale zapasowym Spółki, wypracowanym za okres przed rozpoczęciem opodatkowania ryczałtem nie będzie spełniała przesłanek do uznania jej za którąkolwiek z kategorii dochodów podlegających opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek. W szczególności ww. pokrycie strat nie będzie zyskiem netto wypracowanym w okresie opodatkowania ryczałtem. Nie będzie także stanowiło wydatku niezwiązanego z działalnością gospodarczą, ani nie będą spełniały definicji nieujawnionej operacji gospodarczej lub ukrytego zysku. Ponadto, pokrycia straty, o którym mowa we wniosku nie sposób będzie uznać za dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku lub dochód z tytułu zysku netto, bowiem przedmiotowe straty powstały w okresie przed opodatkowaniem ryczałtem, a nie w trakcie opodatkowania tzw. estońskim CIT. Wynika to z literalnego brzmienia przepisu art. 28m ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o CIT.
Wobec powyższego uchwała zwyczajnego zgromadzenia wspólników, jaka zostanie podjęta w 2024 r. w przedmiocie pokrycia straty poniesionej przez Spółkę za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. zyskiem zgromadzonym na kapitale zapasowym Spółki wypracowanym za okres przed rozpoczęciem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek nie spowoduje powstania dochodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Zatem, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego nr 4 należało uznać za prawidłowe.
Jednocześnie zauważyć należy, że Państwa stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w kwestii dotyczącej pytania nr 4 uznano za prawidłowe w sytuacji, gdy będą Państwo w stanie ponad wszelką wątpliwość udokumentować, że wskazane we wniosku pokrycie strat, dokonywane będą tytułem niewypłaconych zysków uzyskanych przez spółkę w okresie poprzedzającym opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).