Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-09-11
Data publikacji: 2023-09-11

Zwolnienie z pracy osoby powracającej z urlopu rodzicielskiego

Dzień po powrocie z urlopu rodzicielskiego pracownik otrzymał wypowiedzenie z pracy z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Czy pracownik powracający do pracy po urlopie rodzicielskim może zostać zwolniony z pracy? Znalazłam zapisy, że pracownik powracający z urlopu rodzicielskiego jest pod "ochroną" przez 12 miesięcy po powrocie z urlopu rodzicielskiego, natomiast nie posiadam podstawy prawnej, która jednoznacznie rozwiałaby moje wątpliwości.

Okres urlopu rodzicielskiego jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy, podczas której pracodawca nie ma możliwości wypowiedzenia umowy. Powrót do pracy po takim urlopie sprawia, że okres ochronny kończy się. Nie ma bezpośredniego przepisu ochronnego - czyli podstawy prawnej uniemożliwiającej pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi po urlopie rodzicielskim.

Zarówno pracodawca, jak również pracownik mają prawo rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem - niezależnie od tego, że najbardziej dogodnym sposobem zakończenia współpracy jest oczywiście porozumieniem stron. Pracownik może rozwiązać umowę o pracę w każdym czasie - nawet w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy jaką jest przykładowo urlop czy zwolnienie lekarskie. Ograniczeniom w powyższym zakresie podlega jednak pracodawca, który nie ma prawa
wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Okresy korzystania z uprawnień związanych z rodzicielstwem, takich jak urlop rodzicielski to czas, w którym pracownik podlega ochronie przed wypowiedzeniem umowy. Jednak w sytuacji, gdy pracownik powraca do pracy - wówczas ochrona szczególna ustaje i pracodawca ma prawo wypowiedzieć umowę o pracę.

Ochrona w wymiarze 12 miesięcy przewidziana jest w sposób bezpośredni w przypadku pracownika powracającego do pracy z urlopu wychowawczego - kiedy to pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie 12 miesięcy w sytuacji, gdy pracownik wnioskował o obniżenie wymiaru czasu pracy.

Sebastian Kryczka

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00