Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-09-04
Data publikacji: 2023-09-04

KSeF - jak zabezpieczone są dane i dokumenty

Ministerstwo Finansów zapewnia, że Krajowy System e-Faktur działa prawidłowo. KSeF jest na bieżąco monitorowany przez Ministerstwo Finansów, a dane z wystawionych faktur są bezpieczne. Zarówno dane w ramach KSeF, jak i komunikacja są szyfrowane. Autoryzacja w systemie jest zabezpieczona na najwyższym z dostępnych poziomów. W celu uwierzytelnienia zakłada się bowiem bezpieczeństwo systemu certyfikatów kwalifikowanych,
podpisu zaufanego oraz dodatkowych mechanizmów kryptografii opartej o klucze symetryczne i asymetryczne. Dotychczas nie odnotowano żadnych przypadków wycieku danych.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa obrotu gospodarczego wprowadzono konieczność posiadania określonych uprawnień do korzystania z KSeF oraz wymóg uwierzytelnienia i autoryzacji w kontekście danego przedsiębiorcy.

Mechanizmy stosowane w celu zapewnienia bezpieczeństwa:

  • Mechanizm uwierzytelnienia pozwalający na weryfikację tożsamości podmiotu próbującego uzyskać dostęp do KSeF.
  • Dostęp do danych KSeF dla pracowników KAS i US udzielony wyłącznie w toku czynności kontrolnych, sprawdzających, w trakcie postępowania podatkowego oraz w celu prowadzenia działalności analitycznej KAS.
  • Dostęp do danych KSeF dla pracowników KAS i US każdorazowo poprzedzony złożeniem wniosku o dostęp przez uprawnionego pracownika US oraz akceptacją przełożonego wraz z podaniem celu.
  • Gromadzone dane są multiplikowane oraz zapisywane w kopiach zapasowych, aby zabezpieczyć się przed ich utratą, także w mało prawdopodobnych, nadzwyczajnych sytuacjach awarii sprzętowej.
  • Autoryzacja i uwierzytelnianie: KSeF wymaga uwierzytelniania użytkowników, np. przez tokeny czy certyfikaty, aby upewnić się, że tylko osoby i systemy uprawnione mają dostęp do e-faktur. Proces autoryzacji pozwala na kontrolowanie
    uprawnień użytkowników do wykonywania określonych operacji, takich jak wystawianie, przeglądanie lub archiwizacja e-faktur.
  • Audyt i monitorowanie: KSeF może prowadzić rejestry audytu, które śledzą wszystkie operacje wykonywane na e-fakturach. Monitoring pozwala na wykrywanie nieautoryzowanych działań i reagowanie na nie w odpowiedni sposób.
  • Ochrona przed atakami i zagrożeniami: KSeF jest zabezpieczony przed różnymi rodzajami ataków i zagrożeń, takimi jak ataki DDoS, włamania, malware czy phishing.
  • Regularne aktualizacje i łatki: KSeF jest regularnie aktualizowany i utrzymywany, aby zapewnić ochronę przed nowymi zagrożeniami. Wprowadzanie łatek i aktualizacji jest częścią standardowych procedur bezpieczeństwa.

Artykuł pochodzi z książki: GORĄCE TEMATY DLA BIUR RACHUNKOWYCH.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00