Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.319.2023.2.AN
Czy zwrot, na rzecz obecnego Wspólnika, dopłat wniesionych przez Poprzednich Wspólników, skutkować będzie powstaniem przychodu podatkowego po stronie obecnego Wspólnika. W związku z powyższym, czy taka wypłata skutkować będzie obowiązkiem po stronie Wnioskodawcy pobrania zryczałtowanego podatku od wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 maja 2023 r., za pośrednictwem poczty wpłynął Państwa wniosek z 15 maja 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy zwrot, na rzecz obecnego Wspólnika, dopłat wniesionych przez Poprzednich Wspólników, skutkować będzie powstaniem przychodu podatkowego po stronie obecnego Wspólnika. W związku z powyższym, czy taka wypłata skutkować będzie obowiązkiem po stronie Wnioskodawcy pobrania zryczałtowanego podatku od wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 24 lipca 2023 r. (data wpływu do Organu 27 lipca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka Sp. z o.o. (dalej: „Wnioskodawca” lub „(…)”), jest polskim rezydentem podatkowym opodatkowanym od całości swoich dochodów w Polsce. Jest spółką 100% zależną i powiązaną ze spółką Spółką X (dalej: „Spółka X”), która jest jedynym i 100% udziałowcem. Posiadanie przez Spółkę X udziałów rozpoczęło się w dacie ich nabycia - czyli w 2021 roku. Spółka X jest (…) rezydentem podatkowym podlegającym opodatkowaniu od całości swoich dochodów na terytorium (…) i nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości osiąganych przychodów. Uzupełniająco - Wnioskodawca wskazuje, że profil i charakterystyka jego działalności oraz powiązanej Spółki X są zbliżone i prowadzone w tej samej branży i obejmują produkcję opakowań ochronnych i elementów izolacyjnych wykorzystujących folię bąbelkową, piankę polietylenową oraz inne podobne tworzywa. Produkowane produkty wykorzystywane są do pakowania i zabezpieczania przedmiotów podatnych na uszkodzenia w sektorze transportowym, elektronicznym, mechanicznym, medycznym i spożywczym.
Poprzedni udziałowcy Spółki wnieśli w czasie posiadania udziałów do tej spółki dopłaty (dalej: „Dopłaty”) zgodnie z art. 177-179 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 z późn. zm., dalej jako: „k.s.h.”). Dopłaty te ponadto wynikają z § 9 umowy Spółki i są dopłatami zwrotnymi mieszczącymi się w limicie określonym przez umowę spółki. Dopłaty były wnoszone proporcjonalnie do posiadanych udziałów przez Poprzednich udziałowców.
W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza dokonać zwrotu dopłat aktualnemu i jedynemu wspólnikowi – Spółce X. Na moment sporządzenia wniosku Dopłaty nie zostały obecnemu wspólnikowi zwrócone.
Ponadto, w piśmie uzupełniającym wskazaliście Państwo dane podmiotu występującego w sprawie z siedzibą poza terytorium Polski - wspólnika Spółki X.
Pytanie
Czy zwrot, na rzecz obecnego Wspólnika, dopłat wniesionych przez Poprzednich Wspólników, skutkować będzie powstaniem przychodu podatkowego po stronie obecnego Wspólnika? W związku z powyższym, czy taka wypłata skutkować będzie obowiązkiem po stronie Wnioskodawcy pobrania zryczałtowanego podatku od wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.)?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, zwrócona kwota Dopłat wniesionych przez Poprzednich Wspólników nie będzie skutkować powstaniem po stronie obecnego wspólnika przychodu podatkowego. W związku z powyższym, nie zaistnieje po stronie Wnioskodawcy obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku od wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o CIT.
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 21 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm., dalej jako: „u.p.d.o.p” lub „CIT”), do przychodów nie zalicza się zwróconych wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia. Zauważyć należy, że zwrot dopłat następuje wobec wspólników, ale tylko tych, którzy są posiadaczami udziałów obciążonych obowiązkiem dopłat (tak również stwierdził WSA w Warszawie w wyroku z dnia 10 stycznia 2012 r., III SA/Wa 1046/11, LEX nr 1099487, w którym podkreślono, że prawo do zwrotu dopłat jest ściśle związane z posiadaniem udziału i przysługuje ono bez względu na to, kto posiada udział, z którym skojarzone zostało uprzednie wniesienie dopłat). Zwrot dopłaty dotyczy więc tego wspólnika, który jest wspólnikiem z punktu widzenia spółki w momencie zwrotu. Wspólnik musi być więc wpisany do księgi udziałów. Jeżeli nastąpiłoby zbycie udziałów, a nie doszło do zawiadomienia o tym spółki, uprawnionym do zwrotu jest były wspólnik, (por: A. Kidyba [w:] M. Dumkiewicz, A. Kidyba, Komentarz aktualizowany do art. 1-300 Kodeksu spółek handlowych, LEX/el. 2023, art. 179).
A zatem, prawo do zwrotu dopłat jest związane bezpośrednio ze statusem wspólnika. Legitymowana wobec spółki jest osoba prawna, która w dniu podjęcia uchwały wspólników o zwrocie dopłat wpisana była do księgi udziałów. Ponieważ prawo do zwrotu dopłat wniesionych do spółki jest powiązane z udziałem, ich zbycie skutkuje tym, że nabywca udziału nabywa roszczenie o zwrot dopłaty (por. Kodeks spółek handlowych. Komentarz red. Zbigniew Jara, rok 2022, art. 179).
Spółką, o której mowa w art. 12 ust. 4 pkt 21 u.p.d.o.p. jest zgodnie z definicją legalną w rozumieniu art. 4a pkt 21 u.p.d.o.p., spółka posiadająca osobowość prawną, a więc odpowiada to formie prawnej Wnioskodawcy i obejmuje go zakresem tego przepisu. Z kolei „odrębne przepisy” dotyczące dopłat o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 21 u.p.d.o.p. związane są z treścią art. 177-178 k.s.h., które szczegółowo regulują instytucję dopłat w spółkach.
Posiłkowo, w tym miejscu należy przywołać np. uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 stycznia 2012 r.,sygn. III SA/Wa 1046/11,
w którym Sąd badał komplementarny przepis art. 21 ust. 1 pkt 51 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) i rozstrzygnął, że zwolnienie od podatku ma charakter przedmiotowy. Wynika ono z faktu, że prawo do zwrotu dopłat, w świetle art. 177 i art. 179 § 1 i 3 Kodeksu spółek handlowych, jest ściśle związane z posiadaniem udziału. Przysługuje więc ono bez względu na to, kto posiada udział, z którym skojarzone zostało uprzednie wniesienie dopłat. Nabywca udziału wchodzi we wszelkie prawa zbywcy jako następca syngularny. Zaprezentowana przez Sąd wykładnia omawianego przepisu w kontekście omawianego problemu została już w pełni zaaprobowana w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, np. w wyroku o sygn. II FSK 65/10 oraz II FSK 382/10.
Odnosząc te rozważania na grunt zdarzenia przyszłego dotyczącego Wnioskodawcy i Spółki X uznać trzeba za bezsporne, iż w opisywanej sytuacji wystąpi następstwo prawne, a sukcesja przewidziana w przepisach prawa handlowego wywoływać powinna skutki prawne także na gruncie prawa podatkowego i zwrot dopłat dla aktualnego posiadacza udziałów nie będzie przychodem z tytułu art. 12 ust. 4 pkt 21 u.p.d.o.p, ponieważ wyłączenie z przychodów dopłat nie dotyczy wyłącznie wspólników, którzy wnieśli dopłaty, lecz obejmuje także następców prawnych wspólników wnoszących dopłaty, którzy nabyli udziały po wniesieniu dopłat a przed ich zwrotem.
Uzupełniająco Wnioskodawca wskazuje, że wniesienie dopłat do spółki, jeżeli następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy (zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 11 u.p.d.o.p ), więc i ich zwrot nie powinien stanowić przychodu dla wspólnika, który taki zwrot otrzymuje. A zatem, zarówno wniesienie wpłat jak i ich zwrot wspólnikom (w tym również przyszłym - mając na uwadze następstwo prawne i sukcesję podatkową), będą neutralne podatkowo.
Prezentowane przez Wnioskodawcę stanowisko znajduje także potwierdzenie w innych wyrokach i interpretacjach dotyczących zbliżonych stanów faktycznych:
- Wyrok NSA z 10 sierpnia 2011 r., II FSK 382/10, LEX nr 1101760,
- Wyrok NSA z 18 maja 2011 r. II FSK 65/10, LEX nr 966737,
- Interpretacja z dnia 1 lutego 2017 r., wydana przez: Izba Skarbowa w Katowicach, 2461-IBPB-1-2.4510.17.2017.1.BG - ustalenie, czy zwrot dopłat wniesionych do spółki przez poprzedniego wspólnika skutkować będzie powstaniem przychodu podatkowego,
- Interpretacja z dnia 26 stycznia 2016 r., wydana przez: Izba Skarbowa w Warszawie, IPPB3/4510-988/15-2/MW,
- Interpretacja z dnia 8 stycznia 2016 r., wydana przez: Izba Skarbowa w Warszawie, IPPB1/4511-1249/15-3/DK - skutki podatkowe zwrotu dopłat,
- Interpretacja z dnia 16.05.2013 r., wydana przez: Izba Skarbowa w Warszawie, IPPB3/423- 213/13-2/MC.
W myśl art. 26 u.p.d.o.p., osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e [...].
Powyższy przepis wskazuje obowiązki płatnika w odniesieniu tylko do konkretnych przypadków wypłat o określonym charakterze. Ponadto, zarówno art. 21 jak i art. 22 ustawy o CIT, w swojej treści bezpośrednio odnoszą się do definicji przychodów lub dochodów z wymienionych enumeratywnie poszczególnych tytułów. Zgodnie z art. 7 ust. 2 u.p.d.o.p., dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11 c, art. 11 i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Powyższa definicja legalna zakłada, że z dochodem mamy do czynienia wyłącznie w sytuacji, kiedy występuje nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, a zatem aby mógł wystąpić dochód niezbędne jest istnienie przychodu. Przepisy Ustawy CIT, nie definiują pojęcia przychodu, określają natomiast, co w szczególności stanowi przychód w rozumieniu tych przepisów. Wymienione w art. 12 ust. 1 ustawy CIT, kategorie uznane za przychód nie wyczerpują wszystkich kategorii, jakie mogą stanowić przychód na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych i tworzą tym samym katalog otwarty. Rozstrzygając czy dana kategoria stanowi przychód należy również odwołać się do art. 12 ust. 4 ustawy CIT, gdzie w sposób enumeratywny, a zatem wyczerpujący, wymieniono kategorie niestanowiące przychodu.
A zatem, powiązanie tych dwóch regulacji pozwala na określenie, czy dana kategoria jest przychodem, czy też nim nie jest. (cyt. za: W. Dmoch, Podatek dochodowy od osób prawnych. Komentarz. Wyd. 10, Warszawa 2022).
W analizowanej sytuacji obecny wspólnik Wnioskodawcy uzyska przysporzenie majątkowe (zwrot dopłat), którego charakter determinuje art. 177-179 k.s.h. oraz § 9 umowy Spółki, i są to dopłaty zwrotne mieszczące się w limicie określonym przez umowę spółki. Kluczowe w tej sytuacji jest wyłączenie przez ustawodawcę takiego rodzaju przysporzeń z katalogu przychodów wprost w art. 12 ust. 4 pkt 21 u.p.d.o.p. A zatem, skoro taka wypłata nie wypełnia definicji przychodu nie może być również przedmiotem opodatkowania w myśl art. 21 oraz 22 u.p.d.o.p., ponieważ opodatkowane mogą być tylko określone przychody lub dochody objęte hipotezą tego przepisu. Z uwagi na fakt, że zwrot dopłat nie jest przychodem ze względu na wyłączenie wprost w ustawie nie może być w oczywisty sposób także dochodem, ponieważ istnienie takowego wymaga istnienia przychodu. W efekcie – w opisanym zdarzeniu przyszłym Spółka nie będzie zobowiązana do pobrania podatku, o którym mowa w przepisach art. 21 i 22 u.p.d.o.p., a także wypełnienia obowiązków płatnika wynikających z art. 26 u.p.d.o.p., ze względu na odmienny charakter wypłaty (zwrot dopłat) i niewystąpienie przychodu (dochodu), który mógłby podlegać opodatkowaniu w myśl powołanych powyżej przepisów (tj. np. wypłata należności licencyjnych, dywidendy, etc.) Podsumowując, Wnioskodawca nie jest i nie będzie zobowiązany do pobrania podatku u źródła na zasadach przewidzianych w art. 26 u.p.d.o.p., a Spółka X nie będzie w opisanej sytuacji spełniała warunków, aby uznać ją za podatnika podlegającego podatkowi u źródła na podstawie powyżej przytoczonych przepisów u.p.d.o.p.
Mając na uwadze powyższe, w ocenie Wnioskodawcy, zwrot na rzecz obecnego Wspólnika dopłat wniesionych przez Poprzednich Wspólników nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie obecnego Wspólnika. W związku z powyższym nie zaistnieje po stronie Wnioskodawcy obowiązek pobrania zryczałtowanego podatku od wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „updop”), nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii. W art. 12 ust. 4 updop zawarto natomiast katalog przysporzeń, które nie są przychodami w rozumieniu ustawy.
I tak, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 updop,
przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.
Na podstawie art. 12 ust. 1 updop można więc stwierdzić, że co do zasady, przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa. Przy czym, sformułowanie „otrzymane” oznacza, że pieniądze, wartości pieniężne i inne świadczenia muszą wpłynąć na rachunek bankowy podatnika, bądź faktycznie podatnik otrzymał je w inny sposób (np. zapłata gotówką, nabycie prawa). Przychód powstaje zatem z momentem jego faktycznego uzyskania przez podatnika.
Updop przewiduje przy tym wyjątki od powyższej reguły. Dotyczą one m.in.:
- przychodów z działalności gospodarczej (art. 12 ust. 3 updop);
- przypadków, w których przysporzenia otrzymywane przez podatnika nie stanowią jego przychodów podatkowych (art. 12 ust. 4 updop).
Stosownie do art. 7 ust. 1 updop,
przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Natomiast w myśl art. 7 ust. 2 updop,
dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Z kolei w myśl art. 12 ust. 3 updop,
za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, a także za przychody uzyskane z zysków kapitałowych, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 1, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Przepis art. 12 ust. 3 updop, wiąże więc przychody z działalnością gospodarczą, co oznacza, że przychody objęte tym przepisem muszą być następstwem prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem, między przychodem a działalnością gospodarczą musi istnieć związek skutkujący powstaniem przychodu, tzn. wszelkie przychody, których przyczyną powstania jest prowadzenie przez podatnika działalności gospodarczej są przychodami związanymi z działalnością gospodarczą.
Stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 21 updop,
do przychodów nie zalicza się zwróconych wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.
Z opisu sprawy wynika, że poprzedni udziałowcy (…) wnieśli w czasie posiadania udziałów do tej spółki dopłaty zgodnie z art. 177-179 k.s.h. Dopłaty były wnoszone proporcjonalnie do posiadanych udziałów przez Poprzednich udziałowców.
W najbliższym czasie Wnioskodawca zamierza dokonać zwrotu dopłat aktualnemu i jedynemu wspólnikowi – Spółce X. Na moment sporządzenia wniosku Dopłaty nie zostały obecnemu wspólnikowi zwrócone.
Powyżej powołany przepis art. 12 ust. 4 pkt 21 updop nie definiuje, co należy rozumieć pod pojęciem dopłat, lecz odsyła do innych przepisów regulujących to zagadnienie. Oznacza to z kolei, że do prawidłowego zastosowania zwolnienia przewidzianego w tej ustawie podatkowej, konieczne jest spełnienie warunków o jakich mowa w odrębnych przepisach. Zagadnienie dopłat uregulowane zostało w art. 177 i nast. ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm., dalej: „KSH”).
W myśl art. 177 § 1 i § 2 KSH,
umowa spółki może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów.
Zgodnie z art. 178 § 1 i § 2 KSH,
wysokość i terminy dopłat oznaczane są w miarę potrzeby uchwałą wspólników. Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, do dopłat tych stosuje się przepisy § 2 oraz art. 179. Jeżeli wspólnik nie uiścił dopłaty w określonym terminie, obowiązany jest do zapłaty odsetek ustawowych za opóźnienie; spółka może również żądać naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.
Natomiast stosownie do art. 179 § 1, § 2, § 3, § 4 KSH,
dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, jeżeli nie są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym. Zwrot dopłat może nastąpić po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki. Zwrot powinien być dokonany równomiernie wszystkim wspólnikom. Zwróconych dopłat nie uwzględnia się przy żądaniu nowych dopłat.
Dopłaty mogą być wnoszone w związku z czasowymi trudnościami finansowymi spółki, potrzebą jej dokapitalizowania, koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów inwestycyjnych itp. Dopłaty powiększają majątek spółki i mogą być przewidziane w pierwotnej umowie spółki, bądź umowie zmienionej. Jako dopłaty w rozumieniu KSH, mogą być traktowane tylko sumy wpłacone do spółki zgodnie z wyżej przedstawionymi przepisami art. 177 i 178 KSH, tzn. wówczas, gdy zostały one przewidziane w umowie spółki, a ponadto w wysokości (i proporcji) zgodnej z przepisami iuris cogentis KSH (tak m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 1 grudnia 2011 r., sygn. akt I SA/Kr 785/11).
Dopłata stanowi specyficzny rodzaj świadczenia pieniężnego ze strony wspólników na rzecz spółki, podlegającego regulacji KSH. Instytucja dopłat jest czymś pośrednim między wpłatą na udziały w kapitale zakładowym a zwykłą pożyczką, określoną w doktrynie mianem wewnętrznej, dotyczącej tylko wspólników, przymusowej pożyczki zaciąganej przez spółkę wobec wspólników. Dopłaty służą powiększeniu majątku spółki w celu zwiększenia efektywności jej działania. Dopłaty stanowią zatem szczególną instytucję prawną przewidzianą dla wszystkich wspólników, mającą gwarantować wspólnikom nakładanie obowiązku tych świadczeń proporcjonalnie do udziałów.
Podkreślić ponadto należy, że dopłaty są neutralne podatkowo wyłącznie wówczas, gdy są wniesione zgodnie z przepisami KSH.
Analizując powyższe należy uznać, że zgodnie z 12 ust. 4 pkt 21 updop, zwrócona kwota Dopłat wniesionych przez Poprzednich Wspólników nie będzie skutkować powstaniem po stronie obecnego wspólnika przychodu podatkowego.
W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że zgodnie z art. 21 ust. 1 updop,
Podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 obowiązek podatkowy a miejsce siedziby podatnika ust. 2, przychodów:
1. z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),
2. z opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
2a. z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze
- ustala się w wysokości 20% przychodów;
3. z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych,
4. uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej, z wyłączeniem przychodów uzyskanych z lotniczego rozkładowego przewozu pasażerskiego, skorzystanie z którego wymaga posiadania biletu lotniczego przez pasażera
- ustala się w wysokości 10% tych przychodów.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 updop,
podatek dochodowy od określonych w art. 7b ust. 1 pkt 1 przychodów z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu (dochodu).
Ponadto, zgodnie z treścią art. 7b ust. 1 pkt 1 updop,
za przychody z zysków kapitałowych uważa się:
przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:
a) dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,
b) przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,
c) przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,
d) przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,
e) wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3,
f) równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki,
g) dopłaty otrzymane w przypadku połączenia lub podziału podmiotów przez osoby posiadające prawo do uczestnictwa w zysku podmiotu przejmowanego, łączonego lub dzielonego lub
h) przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
i) zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,
j) wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym że przychód określa się na dzień przekształcenia,
k) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3,
l) odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna),
m)przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:
- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,
-przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,
- przychody spółki dzielonej,
n) przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej.
Ponadto, w myśl art. 26 ust. 1 updop,
osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, 2b, 2d i 2e, w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat, z uwzględnieniem odliczeń przewidzianych w art. 22 ust. 1a-1e (…).
Analizując powyższe należy wskazać, że skoro tak jak wskazano wyżej, zgodnie 12 ust. 4 pkt 21 updop, zwrócona kwota Dopłat wniesionych przez Poprzednich Wspólników nie będzie skutkować powstaniem po stronie obecnego wspólnika przychodu podatkowego, to w efekcie Wnioskodawca nie będzie również zobowiązany do pobrania względem Spółki X zryczałtowanego podatku, o którym mowa w przepisach art. 21 i 22 updop, a także do wypełnienia obowiązków płatnika wynikających z art. 26 updop.
Zatem, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy zwrot, na rzecz obecnego Wspólnika, dopłat wniesionych przez Poprzednich Wspólników, skutkować będzie powstaniem przychodu podatkowego po stronie obecnego Wspólnika? W związku z powyższym czy taka wypłata skutkować będzie obowiązkiem po stronie Wnioskodawcy pobrania zryczałtowanego podatku od wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right