Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.172.2023.3.KK

1. Czy Wnioskodawca spełnia przesłanki do uznania go za spółkę holdingową w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT? 2. Czy spółki zależne, w których Wnioskodawca posiada udziały spełniają przesłanki do uznania ich za spółki zależne w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT? 3. Czy w przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego w pytaniach numer 1-2 za prawidłowe czy Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania zwolnienia z przepisu art. 24o ustawy CIT w związku ze zbyciem udziałów spółek zależnych, o ile udziały danego podmiotu będzie posiadał co najmniej przez okres dwóch lat od daty ich nabycia na podstawie tytułu własności w wysokości nie niższej niż 10% udziałów i o ile Wnioskodawca złoży właściwemu dla niego naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przed zbyciem, oświadczenie o zamiarze skorzystania z tego zwolnienia? 4. Czy w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego poprzez objęcie nowych udziałów przez Wnioskodawcę w kapitale spółki zależnej w sytuacji, gdy wysokość procentowa nie ulegnie zmianie (zmieni się wyłącznie liczba udziałów) spowoduje, że okres posiadania udziałów przez Wnioskodawcę w kapitale zakładowym spółki zależnej, o którym mowa w art. 24m ust. 2 ustawy CIT należy liczyć od dnia podwyższenia jej kapitału zakładowego? 5. Czy w przypadku zwiększenia wartości nominalnej istniejących udziałów w kapitale spółki zależnej poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego przez Wnioskodawcę, spowoduje, że okres posiadania udziałów przez Wnioskodawcę w kapitale spółki zależnej, o którym mowa w art. 24m ust. 2 ustawy CIT należy liczyć od dnia podwyższenia jej kapitału zakładowego, gdy procentowa wartość udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę nie ulegnie zmianie?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 20 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia:

1. Czy spełniają Państwo przesłanki do uznania za spółkę holdingową w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.

2. Czy spółki zależne, w których posiadają Państwo udziały spełniają przesłanki do uznania ich za spółki zależne w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT.

3. Czy w przypadku uznania stanowiska Państwa stanowiska przedstawionego w pytaniach numer 1-2 za prawidłowe czy będziecie Państwo uprawnieni do zastosowania zwolnienia z przepisu art. 24o ustawy CIT w związku ze zbyciem udziałów spółek zależnych, o ile udziały danego podmiotu będzie posiadał co najmniej przez okres dwóch lat od daty ich nabycia na podstawie tytułu własności w wysokości nie niższej niż 10% udziałów i o ile złożycie Państwo właściwemu dla Państwa naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przed zbyciem, oświadczenie o zamiarze skorzystania z tego zwolnienia.

4. Czy w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego poprzez objęcie nowych udziałów przez Państwa w kapitale spółki zależnej w sytuacji, gdy wysokość procentowa nie ulegnie zmianie (zmieni się wyłącznie liczba udziałów) spowoduje, że okres posiadania udziałów przez Państwa w kapitale zakładowym spółki zależnej, o którym mowa w art. 24m ust. 2 ustawy CIT należy liczyć od dnia podwyższenia jej kapitału zakładowego.

5. Czy w przypadku zwiększenia wartości nominalnej istniejących udziałów w kapitale spółki zależnej poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego przez Państwa, spowoduje, że okres posiadania udziałów przez Państwa w kapitale spółki zależnej, o którym mowa w art. 24m ust. 2 ustawy CIT należy liczyć od dnia podwyższenia jej kapitału zakładowego, gdy procentowa wartość udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę nie ulegnie zmianie.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 26 lipca 2023 r. Znak: 0111-KDIB2-1.4010.172.2023.2.KK, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 28 lipca 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

[…] Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Wnioskodawca” lub „Spółka”), jest podmiotem mającym siedzibę na terytorium Polski, a w związku z tym podlega obowiązkowi po­datkowemu od całości swoich dochodów w Polsce, bez względu na miejsce ich osiągania zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 z późn. zm.) (dalej jako „ustawa CIT”).

Główny przedmiot działalności Wnioskodawcy, ujawniony w Krajowym Rejestrze Sądowym to: Działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych (PKD 70.10.Z.). Spółka zajmuje się zarządzaniem spółkami podległymi, wspiera je w bieżącej działalności gospodarczej oraz udziela wsparcia informacyjnego, koordynacyjnego i strategicznego.

Wnioskodawca tworzy grupę kapitałową i posiada udziały w następujących podmiotach:

- […] Sp. z o.o., w której posiada 100% udziałów;

- […] Sp. z o.o. […], w której posiada 100% udziałów;

- […] Sp. z o.o., w której posiada 100% udziałów;

- […] Sp. z o.o., w której posiada 100% udziałów;

- […] Sp. z o.o., w której posiada 100% udziałów;

- […] Sp. z o.o., w której posiada 100% udziałów.

W przyszłości Wnioskodawca nie wyklucza, że może posiadać udziały również w innych niż wyżej wymienionych podmiotach. Jednocześnie mniej niż 50% wartości aktywów spółek zależnych, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości lub prawa do takich nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Spółki zależne nie posiadają tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspól­nego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze.

Obecnie wspólnikami Spółki są osoby fizyczne, będące polskimi rezydentami podatkowymi, tj. podlegający opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.). Spółka nie jest również spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową.

Spółka nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a, art. 20 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4 ustawy CIT. Wnioskodawca prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą o charakterze holdingowym i w tym zakresie posiada zasoby adekwatne do realizowanych funkcji gospodarczych tj.:

1. Wnioskodawca w ramach przedsiębiorstwa wykonuje faktyczne czynności stanowiące działalność gospodarczą, posiada lokal, wykwalifikowany personel oraz wyposażenie wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej.

2. Wnioskodawca nie tworzy struktury funkcjonującej w oderwaniu od przyczyn ekonomicznych.

3. Istnieje współmierność między zakresem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę a faktycznie posiadanym przez Spółkę lokalem, personelem lub wyposażeniem.

4. Zawierane porozumienia są zgodne z rzeczywistością gospodarczą, mają uzasadnienie gospodarcze i nie są w sposób oczywisty sprzeczne z ogólnymi interesami gospodarczymi Spółki.

5. Spółka samodzielnie wykonuje swoje podstawowe funkcje gospodarcze przy wykorzystaniu zasobów własnych, w tym obecnych na miejscu osób zarządzających.

Wnioskodawca wskazuje, iż w przyszłości może dojść do zbycia 100% udziałów spółek zależnych na rzecz zewnętrznego niepowiązanego inwestora. Obecnie prowadzone są negocjacje biznesowe dotyczące warunków zbycia 100% udziałów w kapitale jednej ze spółek zależnych. Prawdopodobnie w celu dokapitalizowania i uwiarygodnienia spółki zależnej przed inwestorem Wnioskodawca w przyszłości podwyższy jej kapitał zakładowy.

Najprawdopodobniej podwyższenie kapitału zakładowego odbędzie się poprzez wniesienie wkładu oraz objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym (nabycie udziałów powyższej wartości nominalnej) - nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy (agio). Rozważany jest również wariant, w którym nie dojdzie do utworzenia nowych udziałów, a podwyższenie kapitału zakładowego odbędzie się poprzez zwiększenie wartości nominalnej udziałów już istniejących.

Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że w każdym z tych dwóch wariantów przed podwyższeniem kapitału zakładowego Spółka będzie posiadała 100% udziałów w kapitale spółki zależnej, a więc wartość procentowa udziałów Wnioskodawcy po podwyższeniu kapitału zakładowego nie ulegnie zmianie.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 28 lipca 2023 r. wskazali Państwo, że na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów ze zbycia udziałów w jednej ze spółek zależnych, spełnione będą wszystkie przesłanki określone w art. 24m ust. 1 pkt 1, pkt 2 lit. e oraz pkt 3 lit. d ustawy o CIT nieprzerwanie przez okres 2 lat, tj.:

- spełniona będzie definicja krajowej spółki zależnej

- udziałów w Spółce nie posiada (nie będzie posiadał), pośrednio lub bezpośrednio, udziałowiec mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju wskazanym w art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. 3

- spółka zależna nie jest spółką wchodzącą w skład podatkowej grupy kapitałowej.

Pytania

1. Czy Wnioskodawca spełnia przesłanki do uznania go za spółkę holdingową w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT?

2. Czy spółki zależne, w których Wnioskodawca posiada udziały spełniają przesłanki do uznania ich za spółki zależne w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT?

3. Czy w przypadku uznania stanowiska Wnioskodawcy przedstawionego w pytaniach numer 1-2 za prawidłowe czy Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania zwolnienia z przepisu art. 24o ustawy CIT w związku ze zbyciem udziałów spółek zależnych, o ile udziały danego podmiotu będzie posiadał co najmniej przez okres dwóch lat od daty ich nabycia na podstawie tytułu własności w wysokości nie niższej niż 10% udziałów i o ile Wnioskodawca złoży właściwemu dla niego naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przed zbyciem, oświadczenie o zamiarze skorzystania z tego zwolnienia?

4. Czy w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego poprzez objęcie nowych udziałów przez Wnioskodawcę w kapitale spółki zależnej w sytuacji, gdy wysokość procentowa nie ulegnie zmianie (zmieni się wyłącznie liczba udziałów) spowoduje, że okres posiadania udziałów przez Wnioskodawcę w kapitale zakładowym spółki zależnej, o którym mowa w art. 24m ust. 2 ustawy CIT należy liczyć od dnia podwyższenia jej kapitału zakładowego?

5. Czy w przypadku zwiększenia wartości nominalnej istniejących udziałów w kapitale spółki zależnej poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego przez Wnioskodawcę, spowoduje, że okres posiadania udziałów przez Wnioskodawcę w kapitale spółki zależnej, o którym mowa w art. 24m ust. 2 ustawy CIT należy liczyć od dnia podwyższenia jej kapitału zakładowego, gdy procentowa wartość udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę nie ulegnie zmianie?

Państwa stanowisko w sprawie

Stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania przedstawionego w punkcie 1:

Zdaniem Wnioskodawcy Spółka spełnia wszystkie przesłanki do uznania jej za spółkę holdingową w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.

W świetle art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o spółce holdingowej - oznacza to spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną albo spółkę akcyjną będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 spełniającą łącznie następujące warunki:

a) posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej,

b) nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową,

c) nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a,

d) prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, przy czym przepis art. 24a ust. 18 stosuje się odpowiednio,

e) udziałów (akcji) w tej spółce nie posiada, pośrednio lub bezpośrednio, udziałowiec (akcjonariusz) mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju:

- wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2,

- wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o który mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,

- z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

Zgodnie z opisanym zdarzeniem przyszłym Wnioskodawca aktualnie spełnia i również w przyszłości będzie spełniać powyższe przesłanki tj.:

1. posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności 100% udziałów w kapitale spółek zależnych,

2. nie tworzy podatkowej grupy kapitałowej,

3. nie korzysta ze zwolnień podmiotowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a,

4. prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą:

- Wnioskodawca w ramach przedsiębiorstwa wykonuje faktyczne czynności stanowiące działalność gospodarczą, posiada lokal, wykwalifikowany personel oraz wyposażenie wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej.

- Wnioskodawca nie tworzy struktury funkcjonującej w oderwaniu od przyczyn ekonomicznych.

- Istnieje współmierność między zakresem działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę a faktycznie posiadanym przez Spółkę lokalem, personelem lub wyposażeniem.

- Zawierane porozumienia są zgodne z rzeczywistością gospodarczą, mają uzasadnienie gospodarcze i nie są w sposób oczywisty sprzeczne z ogólnymi interesami gospodarczymi Spółki.

- Spółka samodzielnie wykonuje swoje podstawowe funkcje gospodarcze przy wykorzystaniu zasobów własnych, w tym obecnych na miejscu osób zarządzających.

5. Wspólnikami Spółki są osoby fizyczne, będące polskimi rezydentami podatkowymi, tj. podlegające opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.).

W związku z powyższym Wnioskodawca stoi na stanowisku, że spełnia przesłanki do uznania go za spółkę holdingową w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.

Stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania przedstawionego w punkcie 2:

Zgodnie z treścią art. 24m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT przez spółkę zależną należy rozumieć spółkę spełniającą łącznie następujące warunki:

a) co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale tej spółki posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności spółka holdingowa,

b) nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczeń jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze,

c) nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową.

W opinii Wnioskodawcy wszystkie spółki, w których posiada udziały spełniają przesłanki do uznania ich za spółki zależne z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca posiada 100% udziałów w ich kapitale, spółki te nie tworzą podatkowej grupy kapitałowej, a także nie posiadają tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczeń jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze.

Stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania przedstawionego w punkcie 3:

Zdaniem Wnioskodawcy Spółka będzie uprawniona do zastosowania zwolnienia z przepisu art. 24o ustawy CIT w związku ze zbyciem udziałów krajowych spółek zależnych, o ile udziały danego podmiotu będzie posiadała co najmniej przez okres dwóch lat od daty ich nabycia, a nie od daty wejścia w życie przepisów o spółkach holdingowych.

Ustawą z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105), do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych został dodany rozdział 5b, który dotyczy spółek holdingowych.

Na mocy ustawy z dnia 7 października 2022 r., o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustawy (Dz. U. z 2022 r. poz. 2180) ustawodawca zdecydował się doprecyzować okres, w którym powinny być spełnione warunki konieczne dla możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania zysków ze zbycia udziałów spółki zależnej.

W świetle art. 24o ust. 1 ustawy CIT zwalnia się od podatku dochodowego dochody osiągnięte przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 (podmiot inny niż podmiot powiązany), pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przed dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.

Jednocześnie w świetle art. 24m ust. 2 ustawy CIT, przepisy niniejszego rozdziału stosuje się, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki określone w ust. 1 pkt 1-4 są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.

W stanie prawnym obowiązującym w 2022 roku jednym z warunków uznania spółki dominującej za spółkę holdingową był obowiązek posiadania przez okres co najmniej 1 roku, bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej.

W wydawanych w tamtym okresie interpretacjach indywidualnych Dyrektor Krajowej Informacji stał na stanowisku, że okres ten należy liczyć od momentu wejścia w życie przepisów o spółce holdingowej tj. od 1 stycznia 2022 roku, a więc zgodnie z tym podejściem skorzystanie ze zwolnień z dywidend bądź z tytułu zbycia udziałów (akcji) było możliwe najwcześniej w 2023 roku. Takie podejście zostało zaprezentowane m.in. w:

 1) Interpretacji indywidualnej z dnia 29 grudnia 2022 r., o sygn. 0111‑KDIB1‑3.4010.803.2022.1.PC

„Podkreślenia wymaga, że w praktyce pierwszym rokiem, w którym będzie możliwe skorzystanie ze zwolnień w reżimie holdingowym będzie rok 2023. Jako, że przepisy o reżimie holdingowym weszły w życie 1 stycznia 2022 r., ten moment należy uznać za rozpoczynający bieg rocznego okresu, w którym powinny być spełnione warunki, przewidziane w przepisach o reżimie holdingowym”.

2) Interpretacji indywidualnej z dnia 25 października 2022 r., o sygn. 0111‑KDIB1‑3.4010.253.2022.2.IZ

„(...) skoro pierwszym rokiem w którym będzie możliwe skorzystanie ze zwolnienia przewidzianego w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych dla spółki holdingowej będzie rok 2023, to nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że okres co najmniej 1 roku nieprzerwanego posiadania udziałów obejmuje również posiadanie ich w roku 2021 r. oraz wcześniejszych latach, a w związku z tym dokonywane przez niego transakcje zbycia udziałów w spółkach zależnych posiadanych przez dłużej niż 1 rok w ilości powyżej 10%, które nie są spółkami nieruchomościowymi będą zwolnione z podatku dochodowego”.

3) Interpretacji indywidualnej z dnia 27 września 2022 r., o sygn. 0111‑KDIB2‑1.4010.174.2022.2.MK

„Tym samym nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy odnoszącym się do pytania oznaczonego we wniosku nr 5, w myśl którego nieprzerwany okres jednego roku posiadania udziałów lub akcji przez spółkę holdingową należy liczyć od daty faktycznego objęcia (nabycia) tych udziałów lub akcji bez względu na fakt, czy okoliczności te miały miejsce przed datą wejścia w życie regulacji Rozdziału 5b ustawy o CIT”.

Niekorzystne stanowisko zostało dostrzeżone przez ustawodawcę, w związku z tym od 1 stycznia 2023 r. wymóg ten zmieniono poprzez wprowadzenie dwuletniego okresu spełniania przesłanek determinujących spółkę holdingową i spółkę zależną, przed dniem uzyskania przychodów.

Jak możemy przeczytać w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej przepisy z dniem 1 stycznia 2023 roku „W celu zapobieżenia ewentualnym wątpliwościom co do okresu, w który powinny być spełnione warunki konieczne dla możliwości skorzystania ze zwolnienia z CIT dywidendy lub zysków ze zbycia udziałów, przepisy art. 24m zostały odpowiednio doprecyzowane. W konsekwencji, dywidendy lub zyski ze zbycia udziałów/akcji będą zwolnione, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów warunki, określone w ust. 1 pkt 1-4, będą spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat”.

W związku z powyższym zdaniem Wnioskodawcy Spółka będzie uprawniona do zastosowania zwolnienia z przepisu art. 24o ustawy CIT w związku ze zbyciem udziałów krajowych spółek zależnych, o ile udziały danego podmiotu będzie posiadała co najmniej przez okres dwóch lat od daty ich nabycia, a nie od daty wejścia w życie przepisów o spółkach holdingowych.

Zwolnienie to znajdzie zastosowanie jeżeli Wnioskodawca jako spółka holdingowa złoży właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.

Stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytań przedstawionych w punktach 4-5

Wnioskodawca powziął czy objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym bądź podwyższenie kapitału spółki zależnej poprzez zwiększenie wartości nominalnej już istniejących udziałów, w której Wnioskodawca posiada 100% udziałów, spowoduje że warunek posiadania udziałów w kapitale nieprzerwanie przez okres dwóch lat należy liczyć od dnia jego podwyższenia.

W opinii Wnioskodawcy zarówno objęcie nowo utworzonych udziałów w kapitale spółki zależnej jak i zwiększenie wartości nominalnej już istniejących udziałów, w sytuacji w której Wnioskodawca na moment podniesienia kapitału posiadał 100% udziałów nie spowoduje, że warunek posiadania udziałów w kapitale tej spółki nieprzerwanie przez okres dwóch lat należy liczyć od dnia jego podwyższenia.

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.), w art. 257 § 2 wyróżnia dwa sposoby podwyższenia kapitału zakładowego, a mianowicie przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych. W pierwszym przypadku nie dochodzi do ustanowienia nowych udziałów, a jedynie zwiększa się wartość nominalna już istniejących.

Należy zaznaczyć, iż kapitał zakładowy oprócz samego aspektu prawnego (m.in. określenie prawa do udziału w zysku spółki), pełni również bardzo istotne funkcje gwarancyjne i gospodarcze. W pierwszym przypadku jest to informacja dla wierzycieli, iż spółka dysponuje wystarczającym majątkiem by zaspokoić roszczenia finansowe. Natomiast w drugim przypadku kapitał zakładowy odzwierciedla potencjał gospodarczy spółki.

Przyczyny podwyższenia kapitału zakładowego mogą być różne, jak wskazuje A. Kidyba „Począwszy od dokapitalizowania spółki, zwiększenia rozmiarów jej działalności, pokrycia strat, unowocześnienia spółki, zwiększenia jej zdolności kredytowej, może być następstwem umów między wspólnikami, utworzenia nowych miejsc pracy, uwiarygodnieniem przed kontrahentami, może być podjęte w celu uniknięcia likwidacji bądź upadłości itd. (A. Kidyba, komentarz do art. 257 [w:] M. Dumkiewicz, A. Kidyba, Komentarz aktualizowany do art. 1‑300 Kodeksu spółek handlowych, LEX/el 2023).

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego obecnie prowadzone są negocjacje biznesowe dotyczące warunków zbycia 100% udziałów w kapitale jednej ze spółek zależnych. Prawdopodobnie w celu dokapitalizowania i uwiarygodnienia spółki zależnej przed inwestorem Wnioskodawca w przyszłości podwyższy jej kapitał zakładowy.

W świetle art. 24m ust. 2 ustawy CIT, przepisy niniejszego rozdziału stosuje się, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki określone w ust. 1 pkt 1-4 są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat. Do tych warunków zalicza się zgodnie z treścią art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy CIT wymóg posiadania przez spółkę holdingową bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej.

Interpretację przepisów prawa podatkowego zgodnie z hierarchią wykładni każdorazowo należy rozpocząć od wykładni językowej. Jak słusznie wskazał NSA w wyroku z dnia 26 października 2021 r., o sygn. II FSK 9179/21 „Zgodnie z zasadą pierwszeństwa wykładni językowej w procesie wykładni prawa, należy w pierwszej kolejności zastosować dyrektywy wykładni językowej, a dopiero w przypadku dalszych wątpliwości lub w celu wzmocnienia wyniku wykładni językowej, sięgać kolejno po wykładnię systemową lub funkcjonalną”.

Zgodnie z literalnym brzmieniem wyżej przytoczonych przepisów stosowanie regulacji działu dot. spółek holdingowych jest możliwe jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidendy lub zbycia udziałów (akcji) warunki nim określone są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat. Do tych warunków zalicza się między innymi posiadanie przez spółkę holdingową bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów w kapitale spółki zależnej.

Zatem, jeżeli Wnioskodawca przed podwyższeniem kapitału spółki zależnej poprzez zwiększenie wartości nominalnej udziałów już istniejących będzie posiadał udziały w wysokości co najmniej 10% (Wnioskodawca posiada 100% udziałów) i na dzień poprzedzający uzyskanie przychodu z tego tytułu będzie posiadał udziały co najmniej dwa lata, to tym samym Spółka po dokonaniu zgłoszenia w terminie, będzie mogła skorzystać ze zwolnienia.

Należy wskazać, że zwiększenie wartości nominalnej już istniejących udziałów nie ma wpływu na liczenie ww. dwuletniego okresu, ponieważ istotne jest czy Wnioskodawca przez okres poprzedzający podwyższenie kapitału posiadał udziały w wysokości co najmniej 10%.

Taka sama interpretacja nasuwa się również w przypadku objęcia nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym spółki zależnej. Wskazać należy, że na skutek podwyższenia kapitału zakładowego wysokość procentowa udziałów nie ulegnie zmianie, ponieważ zwiększy się jedynie ilość samych udziałów - Wnioskodawca nadal będzie posiadał 100% udziałów w kapitale (lub wartość ponad 10%).

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, że w przypadku podwyższenia kapitału spółki zależnej poprzez zwiększenie wartości nominalnej już istniejących udziałów, a także poprzez utworzenie i objęcie nowych udziałów w kapitale tej spółki, okres posiadania udziałów, o którym mowa w art. 24m ust. 2 w zw. z art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy CIT nie będzie liczony od dnia podwyższenia kapitału zakładowego, a od ich dnia wcześniejszego objęcia, ponieważ zarówno przed podwyższeniem jak i po podwyższeniu procentowy udział Wnioskodawcy nie ulegnie zmianie - zdarzenie to nie będzie miało wpływu na liczenie dwuletniego okresu wskazanego w tych przepisach.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na mocy przepisów ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r., poz. 2105, dalej: „ustawa nowelizująca”, „Polski Ład”) od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT” lub „udpop”) szereg zmian, a także dodano nowe przepisy, w tym nowe preferencje podatkowe dla spółek holdingowych (rozdział 5b ustawy o CIT), które mają sprzyjać lokalizacji spółek holdingowych w Polsce.

W ramach tzw. „Polskiego Ładu” od 1 stycznia 2022 r. wprowadzono do polskiego systemu prawnego instytucję spółki holdingowej. Są to zmiany mające na celu wzmocnienie konkurencyjności polskiego systemu podatkowego. Regulacja jest skierowana do polskich spółek holdingowych, które posiadają krajowe lub zagraniczne spółki zależne. Stanowi ona alternatywę dla funkcjonującej instytucji Podatkowej Grupy Kapitałowej (PGK), gdyż ani spółki zależne spółek holdingowych, ani same spółki holdingowe nie mogą wchodzić w skład PGK.

Przepisy dotyczące m.in. spółek holdingowych zostały zmienione ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 2180 dalej jako „Ustawa nowelizująca”).

Zgodnie z art. 20 ust. 1 Ustawy nowelizującej:

Przepisy art. 18ed ust. 1, art. 18f ust. 1a i 2, art. 24aa, art. 24m oraz art. 24n ust. 1 i 3 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2023 r.

Zgodnie z aktualnie obowiązującą wersją (od 1 stycznia 2023 r.) art. 24m ust. 1 pkt 1 – 3 ustawy o CIT, ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o:

1) krajowej spółce zależnej - oznacza to spółkę zależną będącą spółką z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółką akcyjną, będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1;

2) spółce holdingowej - oznacza to spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, prostą spółkę akcyjną albo spółkę akcyjną będącą podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1, spełniającą łącznie następujące warunki:

a) posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej,

b) nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową,

c) nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a,

d) prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, przy czym przepis art. 24a ust. 18 stosuje się odpowiednio,

e) udziałów (akcji) w tej spółce nie posiada, pośrednio lub bezpośrednio, udziałowiec (akcjonariusz) mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju:

- wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2,

- wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,

- z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych;

3) spółce zależnej - oznacza to spółkę spełniającą łącznie następujące warunki:

a) co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale tej spółki posiada bezpośrednio na podstawie tytułu własności spółka holdingowa,

b) (uchylona),

c) nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze,

d) nie jest spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową,

e) (uchylona));

4) zagranicznej spółce zależnej - oznacza to spółkę zależną będącą spółką, która spełnia łącznie następujące warunki:

a) ma osobowość prawną,

b) podlega w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, i nie korzysta ze zwolnienia z tego opodatkowania,

c) nie ma siedziby ani zarządu i nie jest zarejestrowana ani położona na terytorium lub w kraju:

- wymienionym w przepisach wydanych na podstawie art. 11j ust. 2,

- wskazanym w unijnym wykazie jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych przyjmowanym przez Radę Unii Europejskiej, o którym mowa w art. 86a § 10 pkt 1 Ordynacji podatkowej,

- z którym Rzeczpospolita Polska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, w szczególności umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, albo Unia Europejska nie ratyfikowała umowy międzynarodowej, stanowiącej podstawę do uzyskania od organów podatkowych tego państwa informacji podatkowych.

Zgodnie z art. 24m ust. 2 ustawy o CIT,

Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki określone w ust. 1 pkt 1-4 są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat.

Na podstawie art. 24o ustawy o CIT:

1. Zwalnia się od podatku dochodowego dochody osiągnięte przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3, pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.

2. Oświadczenie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia zawiera:

1) imiona i nazwiska lub nazwy, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej stron umowy;

2) nazwę, adres oraz numer identyfikacji podatkowej spółki zależnej, której udziały (akcje) będą zbywane;

3) wskazanie udziału w kapitale spółki zależnej, który będzie przedmiotem odpłatnego zbycia;

4) planowaną datę zawarcia umowy.

3. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, nie ma zastosowania do zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej, jeżeli co najmniej 50% wartości aktywów tych spółek, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości położone na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa do takich nieruchomości, przy czym przepis art. 3 ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z powołanym już wyżej art. 24o ust. 1 ustawy o CIT, zwalnia się od podatku dochodowego dochody osiągnięte przez spółkę holdingową z tytułu odpłatnego zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej lub zagranicznej spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego, o którym mowa w art. 11a ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, pod warunkiem złożenia przez spółkę holdingową właściwemu dla niej naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przez dniem zbycia, oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia.

Skorzystanie ze zwolnienia jest możliwe w przypadku spełnienia łącznie warunków wymienionych w definicji spółki holdingowej oraz w definicji spółki zależnej (art. 24m ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o CIT).

Jednym z takich warunków jest posiadanie przez spółkę holdingową bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej (art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o CIT).

Ponadto z definicji spółki zależnej (art. 24m ust. 1 pkt 3 lit. a ww. ustawy) wynika, że co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale tej spółki powinna posiadać bezpośrednio na podstawie tytułu własności spółka holdingowa.

Z kolei z przepisu art. 24m ust. 2 ustawy o CIT wynika, że przepisy niniejszego rozdziału stosuje się, jeżeli na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów z dywidend albo zbycia udziałów (akcji) warunki określone w ust. 1 pkt 1-4 są spełnione nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat. Określony tym przepisem warunek dotyczy zatem również posiadania przez spółkę holdingową bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów (akcji) w kapitale spółki zależnej.

Celem zmian ww. przepisów, które weszły w życie 1 stycznia 2023 r. było doprecyzowanie przepisów i zapobieżenie ewentualnym wątpliwościom co do okresu, w którym powinny być spełnione warunki konieczne dla możliwości skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych dywidendy lub zysków ze zbycia udziałów (akcji) krajowej spółki zależnej albo zagranicznej spółki zależnej. Wynika to wprost z uzasadnienia do Rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Druk sejmowy nr 2544).

Przy czym możliwe jest skorzystanie ze zmienionego reżimu holdingowego już w 2023 roku przy założeniu spełnienia zmodyfikowanych warunków, w tym dwuletniego posiadania udziałów/akcji, przed wejściem w życiem przepisów nowelizujących - tj. przed 1 stycznia 2023 roku.

Okres nieprzerwanego posiadania udziałów/akcji przez spółkę holdingową powinien być bowiem ustalany (obliczany) również w oparciu o stan faktyczny, który wystąpił odpowiednio przed wejściem w życie/nowelizacją reżimu holdingowego. Przyjęcie bowiem odmiennego poglądu stałoby w sprzeczności z celem ustawodawcy, którym jest przypływ kapitału inwestycyjnego, przyczyniający się do wzrostu gospodarczego w Polsce.

Z danych zawartych w opisie zdarzenia przyszłego we wniosku oraz jego uzupełnienia wynika, że jesteście Państwo podmiotem mającym siedzibę na terytorium Polski, a w związku z tym podlegają Państwo obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów w Polsce, bez względu na miejsce ich osiągania zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 w zw. z ust. 3 ustawy o CIT. Głównym przedmiotem Państwa działalności jest Działalność firm centralnych (head offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych. Zajmują się Państwo zarządzaniem spółkami podległymi, ich wsparciem w bieżącej działalności gospodarczej oraz udzielaniem wsparcia informacyjnego, koordynacyjnego i strategicznego. Obecnie wspólnikami Państwa Spółki są osoby fizyczne, będące polskimi rezydentami podatkowymi, tj. podlegający opodatkowaniu w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.). Nie są Państwo spółką tworzącą podatkową grupę kapitałową. Nie korzystacie Państwo ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a, art. 20 ust. 3 oraz art. 22 ust. 4 ustawy CIT. Prowadzą Państwo rzeczywistą działalność gospodarczą o charakterze holdingowym i w tym zakresie posiadają Państwo zasoby adekwatne do realizowanych funkcji gospodarczych tj.:

1) w ramach przedsiębiorstwa wykonują Państwo faktyczne czynności stanowiące działalność gospodarczą, posiadają lokal, wykwalifikowany personel oraz wyposażenie wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej.

2) nie tworzą Państwo struktury funkcjonującej w oderwaniu od przyczyn ekonomicznych.

3) istnieje współmierność między zakresem działalności prowadzonej przez Państwa a faktycznie posiadanym przez Państwa lokalem, personelem lub wyposażeniem.

4) zawierane przez Państwa porozumienia są zgodne z rzeczywistością gospodarczą, mają uzasadnienie gospodarcze i nie są w sposób oczywisty sprzeczne z Państwa ogólnymi interesami gospodarczymi.

5) Spółka samodzielnie wykonuje swoje podstawowe funkcje gospodarcze przy wykorzystaniu zasobów własnych, w tym obecnych na miejscu osób zarządzających.

Tworzą Państwo grupę kapitałową i posiadają udziały w następujących podmiotach:

- […] Sp. z o.o., w której posiada 100% udziałów;

- […] Sp. z o.o. […], w której posiada 100% udziałów;

- […] Sp. z o.o., w której posiada 100% udziałów;

- […] Sp. z o.o., w której posiada 100% udziałów;

- […] Sp. z o.o., w której posiada 100% udziałów;

- […] Sp. z o.o., w której posiada 100% udziałów.

Mniej niż 50% wartości aktywów spółek zależnych, bezpośrednio lub pośrednio, stanowią nieruchomości lub prawa do takich nieruchomości położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółki zależne nie posiadają tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym lub praw o podobnym charakterze.

Wskazali Państwo, iż w przyszłości może dojść do zbycia 100% udziałów spółek zależnych na rzecz zewnętrznego niepowiązanego inwestora. Prawdopodobnie w celu dokapitalizowania i uwiarygodnienia spółki zależnej przed inwestorem, w przyszłości podwyższą Państwo jej kapitał zakładowy. Najprawdopodobniej podwyższenie kapitału zakładowego odbędzie się poprzez wniesienie wkładu oraz objęcie nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym (nabycie udziałów powyższej wartości nominalnej) - nadwyżka zostanie przekazana na kapitał zapasowy (agio). Rozważany jest również wariant, w którym nie dojdzie do utworzenia nowych udziałów, a podwyższenie kapitału zakładowego odbędzie się poprzez zwiększenie wartości nominalnej udziałów już istniejących. Jednocześnie wskazali Państwo, że w każdym z tych dwóch wariantów przed podwyższeniem kapitału zakładowego Spółka będzie posiadała 100% udziałów w kapitale spółki zależnej, a więc wartość procentowa udziałów Wnioskodawcy po podwyższeniu kapitału zakładowego nie ulegnie zmianie.

Dodatkowo, w uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów ze zbycia udziałów w jednej ze spółek zależnych, spełnione będą wszystkie przesłanki określone w art. 24m ust. 1 pkt 1, pkt 2 lit. e oraz pkt 3 lit. d ustawy o CIT nieprzerwanie przez okres 2 lat, tj.:

- spełniona będzie definicja krajowej spółki zależnej

- udziałów w Spółce nie posiada (nie będzie posiadał), pośrednio lub bezpośrednio, udziałowiec mający siedzibę lub zarząd lub zarejestrowany lub położony na terytorium lub w kraju wskazanym w art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. 3

- spółka zależna nie jest spółką wchodzącą w skład podatkowej grupy kapitałowej.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii ustalenia:

1. Czy spełniają Państwo przesłanki do uznania za spółkę holdingową w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT.

2. Czy spółki zależne, w których posiadają Państwo udziały spełniają przesłanki do uznania ich za spółki zależne w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 3 ustawy CIT.

3. Czy w przypadku uznania stanowiska Państwa stanowiska przedstawionego w pytaniach numer 1-2 za prawidłowe czy będziecie Państwo uprawnieni do zastosowania zwolnienia z przepisu art. 24o ustawy CIT w związku ze zbyciem udziałów spółek zależnych, o ile udziały danego podmiotu będzie posiadał co najmniej przez okres dwóch lat od daty ich nabycia na podstawie tytułu własności w wysokości nie niższej niż 10% udziałów i o ile złożycie Państwo właściwemu dla Państwa naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przed zbyciem, oświadczenie o zamiarze skorzystania z tego zwolnienia.

4. Czy w przypadku podwyższenia kapitału zakładowego poprzez objęcie nowych udziałów przez Państwa w kapitale spółki zależnej w sytuacji, gdy wysokość procentowa nie ulegnie zmianie (zmieni się wyłącznie liczba udziałów) spowoduje, że okres posiadania udziałów przez Państwa w kapitale zakładowym spółki zależnej, o którym mowa w art. 24m ust. 2 ustawy CIT należy liczyć od dnia podwyższenia jej kapitału zakładowego.

5. Czy w przypadku zwiększenia wartości nominalnej istniejących udziałów w kapitale spółki zależnej poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego przez Państwa, spowoduje, że okres posiadania udziałów przez Państwa w kapitale spółki zależnej, o którym mowa w art. 24m ust. 2 ustawy CIT należy liczyć od dnia podwyższenia jej kapitału zakładowego, gdy procentowa wartość udziałów posiadanych przez Wnioskodawcę nie ulegnie zmianie.

Mając na uwadze powyższy opis sprawy oraz przywołane wcześniej regulacje prawne, należy stwierdzić, że spełniają Państwo, a także na moment planowanych transakcji będą Państwo spełniać (o ile zaistniały w rzeczywistości stan faktyczny pokryje się z przedstawionym opisem zdarzenia przyszłego) wszystkie warunki posiadania statusu spółki holdingowej opisane w art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT. Ponadto, posiadane przez Państwa Spółki Zależne będą spełniać warunki określone w art. 24m ust. 1 pkt 1 oraz pkt 3 ustawy o CIT na moment planowanych transakcji Zbycia Udziałów lub Zbycia Części Udziałów, a zatem będą one posiadać status spółek zależnych w rozumieniu ww. przepisów.

Ponadto, jeśli w istocie na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów ze zbycia udziałów w spółkach zależnych, będziecie posiadali Państwo nieprzerwanie co najmniej przez okres dwóch lat od daty nabycia na podstawie tytułu własności udziały w tych Spółkach w wysokości nie niższej niż 10% oraz złożycie Państwo właściwemu dla Państwa naczelnikowi urzędu skarbowego, na co najmniej 5 dni przed zbyciem, oświadczenie o zamiarze skorzystania z tego zwolnienia, to dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów spółek zależnych korzystać będzie ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 24o ustawy o CIT.

Zatem zgodzić należy się z Państwem, że:

- spełniają Państwo wszystkie przesłanki do uznania za spółkę holdingową w rozumieniu art. 24m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT,

- wszystkie spółki, w których posiadają Państwo udziały spełniają przesłanki do uznania ich za spółki zależne,

- będziecie Państwo uprawnieni do zastosowania zwolnienia z przepisu art. 24o ustawy CIT w związku ze zbyciem udziałów krajowych spółek zależnych, o ile udziały danego podmiotu będziecie Państwo posiadać co najmniej przez okres dwóch lat od daty ich nabycia.

Zgodnie z powyższym, Państwa stanowisko w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 – 3 jest prawidłowe.

W zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 4 i 5, tj. w kwestii uznania, czy w przypadku:

1) podwyższenia kapitału zakładowego poprzez objęcie nowych udziałów przez Państwa w kapitale spółki zależnej w sytuacji, gdy wysokość procentowa nie ulegnie zmianie (zmieni się wyłącznie liczba udziałów) oraz

2) zwiększenia wartości nominalnej istniejących udziałów w kapitale spółki zależnej poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego przez Państwa, gdy procentowa wartość udziałów posiadanych przez Państwa nie ulegnie zmianie,

okres posiadania udziałów przez Państwa w kapitale zakładowym Spółki zależnej, o którym mowa w art. 24m ust. 2 ustawy CIT należy liczyć od dnia podwyższenia jej kapitału zakładowego, wskazać należy, że z literalnego brzmienia przepisu art. 24m ust. 2 ustawy o CIT nie wynika, że w odniesieniu do wszystkich zbywanych udziałów spełniony powinien być warunek 2 lat ich posiadania na własność. Niezbędne jest jedynie, by na dzień poprzedzający uzyskanie przychodów ze zbycia udziałów spółka holdingowa posiadała bezpośrednio na podstawie tytułu własności co najmniej 10% udziałów w kapitale spółki zależnej (nieprzerwanie przez okres co najmniej 2 lat) i ten warunek w odniesieniu do Wnioskodawcy będzie spełniony na dzień zbycia wszystkich udziałów w 2023 roku.

Zatem podwyższenie kapitału zakładowego w Spółce zależnej zarówno poprzez zwiększenie wartości nominalnej udziałów już istniejących w tej Spółce oraz poprzez utworzenie i objęcie nowych udziałów nie wpłynie na sposób liczenia nieprzerwanego dwuletniego okresu posiadania udziałów Spółki zależnej, której kapitał zakładowy planują Państwo podwyższyć.

Podsumowując, zgodzić należy się z Państwa stanowiskiem, że w przypadku podwyższenia kapitału spółki zależnej poprzez zwiększenie wartości nominalnej już istniejących udziałów, a także poprzez utworzenie i objęcie nowych udziałów w kapitale tej spółki, okres posiadania udziałów, o którym mowa w art. 24m ust. 2 w zw. z art. 24m ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy CIT nie będzie liczony od dnia podwyższenia kapitału zakładowego, a od ich dnia wcześniejszego objęcia, ponieważ zarówno przed podwyższeniem jak i po podwyższeniu procentowy udział Państwa nie ulegnie zmianie - zdarzenie to nie będzie miało wpływu na liczenie dwuletniego okresu wskazanego w tych przepisach.

W świetle powyższego, Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczone we wniosku nr 4 oraz nr 5 uznano za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, jak również w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego […]. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00