Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.422.2023.2.RG

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją Zadania.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją Zadania nr 6pod nazwą „...” w ramach projektu pn.: „…”.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca (dalej powoływany również jako Uczelnia) jest jednostką sektora finansów publicznych utworzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 3 lutego 1950 r. jako Akademia Medyczna w ..., która na mocy ustawy z dnia 23 stycznia 2008 r. o nadaniu Akademii Medycznej w ... nazwy „... jest uczelnią publiczną.

Wnioskodawca działa w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, w szczególności ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także Statut.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, zarejestrowanym na potrzeby podatku od towarów i usług jako czynny podatnik VAT.

Uczelnia prowadzi działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną. Ponadto Uczelnia może prowadzić wydzieloną organizacyjnie i finansowo działalność gospodarczą. Do podstawowych zadań Wnioskodawcy, zgodnie z jego Statutem należy:

1)prowadzenie kształcenia na studiach,

2)prowadzenie kształcenia na studiach podyplomowych lub innych form kształcenia,

3)prowadzenie działalności naukowej, świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki,

4)prowadzenie kształcenia doktorantów,

5)kształcenie i promowanie kadr uczelni,

6)stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w:

a)procesie przyjmowania na uczelnię w celu odbywania kształcenia,

b)kształceniu,

c)prowadzeniu działalności naukowej,

7)wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, tradycję narodową, umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka,

8)stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów,

9)upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki i kultury, w tym przez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych, informacyjnych i archiwalnych,

10)działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych,

11)uczestniczenie w sprawowaniu opieki medycznej w zakresie i formach określonych w przepisach o działalności leczniczej,

12)ochrona obiektów zabytkowych oraz eksponatów muzealnych będących w posiadaniu Uczelni oraz udostępnianie ich osobom zwiedzającym.

W ramach prowadzonej działalności Władze Uczelni realizują projekt pod nazwą: „... (dalej powoływany również jako: Projekt lub Projekt ...). Projekt ujęty został w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa ...., a jego realizacja następuje przy dofinansowaniu ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Priorytetu 1 Wzmocnienie potencjału i konkurencyjności gospodarki regionu, Działanie 1.1 Wsparcie na rzecz gospodarki opartej na wiedzy, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa ... na lata 2014-2020 (RPOW 2014-2020), na podstawie umowy o dofinansowanie Projektu z dnia 31 maja 2017 r., nr ..., wraz z późniejszymi aneksami (dalej powoływane również jako Dofinansowanie).

Nadrzędnym celem Projektu jest zwiększenie jakości i innowacyjności badań oraz rozwój współpracy nauki z przemysłem poprzez utworzenie i prowadzenie .... W ramach celów szczegółowych projektu wyróżnić należy: wzrost innowacyjności regionu w obszarze medycyny poprzez unowocześnienie infrastruktury B+R jednostek Centrum Badań Innowacyjnych ... Uczelni; wzmocnienie współpracy z gospodarką i podniesienie jakości badań naukowych na polu diagnostyki i profilaktyki chorób osób starszych; utworzenie platformy współpracy nauki i gospodarki w zakresie medycyny regeneracyjnej i biobankowania; stworzenie niezbędnego zaplecza laboratoryjnego do badania i produkcji nowatorskich radiofarmaceutyków w ramach ...; zwiększenie konkurencyjności w obszarze europejskiej nauki, rozwinięcie doskonałości badań i ułatwienia współpracy z przedsiębiorcami; stworzenie nowych sposobów indywidualizacji postępowania, wcześniejszego wykrywania i leczenia chorób cywilizacyjnych.

Projekt zlokalizowany jest w budynkach należących do Wnioskodawcy, zaś nakłady inwestycyjne są realizowane w obiektach Uczelni. Pierwotnie projekt realizowany był w ramach 5 zadań, tj.:

Zadanie 1: Unowocześnienie aparatury badawczej ...;

Zadanie 2: Ośrodek Przeciwdziałania Zdrowotnym i Społecznym Skutkom Procesu Starzenia;

Zadanie 3: Centrum Genomu, Biobankowania i Analizy Danych;

Zadanie 4: Centrum Prewencji i ... (w tym: 4.1 Ośrodek Badań ...);

Zadanie 5: ... Centrum Obrazowania ....

Przedmiotem projektu jest zakup i wytworzenie infrastruktury naukowo badawczej na potrzeby działalności B+R o charakterze niegospodarczym i gospodarczym. Działalność niegospodarcza dotyczy wyłącznie Uczelni. Zakres projektu o charakterze gospodarczym jest realizowany w porozumieniu z podmiotami prywatnymi. Uczelnia każdorazowo jest liderem konsorcjum odpowiedzialnym za cały Projekt. Część zadania o charakterze niegospodarczym została w całości sfinansowana ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pozyskanych w ramach opisanego powyżej dofinansowania.

W ramach poszczególnych zadań Projektu zostały utworzone nowe bądź też dofinansowane istniejące jednostki Uczelni. Wydatkowanie środków w ramach Projektu następuje w szczególności na zakup nowej aparatury i wyposażenia, zatrudnienie nowego personelu oraz wykonanie robót budowlanych w niektórych z obiektów, w których zlokalizowana będzie realizacja Projektu celem ich dostosowania do potrzeb ....

Spośród opisanych powyżej zadań realizowanych w ramach Projektu, zadania 1 i 2 oraz 4 i 5 mają w całości charakter niegospodarczy - infrastruktura powstała w ramach tych zadań projektu jest wykorzystywana do działalności dydaktycznej, naukowej i badawczej prowadzonej w ramach Uczelni i nie ma komercyjnego charakteru. Po zrealizowaniu Projektu nowa infrastruktura powstała w ramach części niegospodarczej ma należeć do zakładów, których dotyczy projekt (i ich macierzystych Wydziałów). Jednostka po zakończeniu inwestycji stanie się częścią organizacji, jaką jest Uczelnia i jako taka będzie funkcjonować zgodnie z zasadami obowiązującymi jednostki organizacyjne i składniki majątku Uczelni wyszczególnionymi w jej Statucie.

Z kolei zadanie 3 jest zadaniem inwestycyjnym, którego efektem mają być rynkowe przedsięwzięcia gospodarcze prowadzące do komercjalizacji wyników badań w obszarze Projektu. Infrastruktura powstała w ramach części gospodarczej Projektu (zadania 3) będzie w całości należała do Wnioskodawcy. Gospodarczy charakter zadania nie wyłącza możliwości wykorzystywania powstałej w jego ramach infrastruktury do działalności niegospodarczej - dydaktycznej, naukowej i badawczej prowadzonej w ramach Uczelni.

W dniu 12 września 2019 r., na wniosek złożony przez Uczelnię, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego, w sprawie znak: 0114-KDIP4.4012.407.2019.2.AS, w której uznał za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym, Uczelni nie przysługuje prawo do odliczenia wydatków na nabycie towarów i usług, w ramach realizacji części niegospodarczej Projektu - tj. zadań 1, 2, 4 i 5.

W roku 2020, w związku z wystąpieniem pandemii wywołanej wirusem SARS CoV-2 (COVID-19), Projekt został rozszerzony o dodatkowe zadanie pod nazwą „... (dalej również: Zadanie 6).

Rozszerzenie Projektu powodowane było koniecznością podjęcia niezbędnych działań w funkcjonowaniu Uczelni, mających na celu niwelację negatywnego wpływu epidemii na realizację wszystkich projektów oraz radykalne zwiększenie zaangażowania personelu naukowego pracowników Uczelni w walce z istniejącą pandemią.

Uczelnia podjęła inicjatywę wprowadzenia na ... rynek molekularnych testów diagnostycznych w kierunku zakażenia wirusem COVID-19. Uczelnia, bazując na materiale biologicznym pozyskanym od pacjentów testowanych na obecność COVID-19 i kolekcjonowanym w specjalnie przygotowanym do tego Biobanku, prowadzi badania naukowe dotyczące sekwencjonowania genomu COVID-19 z regionu ..., pogłębione o analizę zmian mutacyjnych powstających nieodzownie wraz z rozwojem pandemii.

W ramach realizacji Zadania 6, Wnioskodawca - jako beneficjent środków publicznych - zakupił niezbędną aparaturę, którą czasowo udostępnił na potrzeby Akademickiego Ośrodka ... spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Ośrodek). Ośrodek jest podmiotem leczniczym, spółką kapitałową, w której 100% udziałów posiada Fundacja Uniwersytetu ... w .... Udostępniona Ośrodkowi Aparatura jest wykorzystywana zgodnie z obowiązującymi przepisami, jako narzędzie niezbędne w procesie przeciwdziałania COVID-19, zgodnie z celem jakim jest ochrona zdrowia publicznego. Aparatura umożliwia jednocześnie prowadzenie badań naukowych nad wirusem COVID-19. Aparatura została przekazana Ośrodkowi na realizację projektów badawczych, związanych z COVID-19, wyłączonych z odpłatności, zaś badania wykonywane przez Ośrodek z użyciem tej aparatury nie mają charakteru komercyjnego. Udostępnienie aparatury Ośrodkowi nastąpiło nieodpłatnie, na mocy porozumienia obowiązującego do dnia 30.06.2023 r.

Po okresie pandemii, aparatura udostępniona Ośrodkowi, nabyta w ramach realizacji Zadania 6, zostanie zwrócona jednostkom Uczelni i w ramach „...” i wykorzystywana będzie do prowadzenia działalności niekomercyjnej (badań naukowych i innych prac badawczo-rozwojowych). Dopuszczalne będzie przy tym wykonywanie badań na zlecenie innych podmiotów lub organizacji badawczych, zaś ewentualne przychody będą służyć pokryciu bieżących kosztów oraz podstawowej działalności statutowej Uczelni.

Wnioskodawca jest w stanie bezpośrednio przypisać wydatki ponoszone na nabycie towarów i usług w ramach Zadania 6 Projektu.

Na pytania Organu:

1)Na kogo są wystawione faktury VAT dokumentujące wydatki związane z realizacjąZadania nr 6 pod nazwą „…”?

2)Do jakich czynności Państwa Uniwersytet … wykorzystuje aparaturę zakupioną w ramach realizacji ww. zadania nr 6, tj. wyłącznie do czynności:

a)opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,

b)zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług,

c)niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

3)Czy aparatura zakupiona wramach realizacji ww. zadania nr 6 jest wykorzystywana przez Państwa Uniwersytet Medyczny:

a)do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.)?

b)do celów innych niż działalność gospodarcza, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług

c)zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług?

4)W sytuacji, gdy aparatura zakupiona wramach realizacji ww. zadania wykorzystywana jest przez Państwa zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, to czy istnieje możliwość przyporządkowania wydatków w całości do celów działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?

5)Czy ww. aparatura zakupiona wramach realizacji ww. zadania nr 6 jest wykorzystywana przez jest przez Państwa do czynności opodatkowanych i zwolnionych od podatku od towarów i usług?

6)W sytuacji, gdy aparatura zakupiona wramach realizacji ww. zadania jest wykorzystywana do czynności opodatkowanych i zwolnionych, czy istnieje możliwość przyporządkowania całości lub części kwot podatku naliczonego do poszczególnych rodzajów czynności?

Odpowiedzieli Państwo:

Ad. 1

Faktury VAT dokumentujące wydatki związane z realizacją Zadania nr 6 pod nazwą „...” wystawiane są na Wnioskodawcę (Uczelnię).

Ad. 2

Uniwersytet ... wykorzystuje aparaturę medyczną zakupioną w ramach realizacji ww. Zadania nr 6 wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ( prowadzenie badań naukowych w ramach działalności statutowej Uczelni).

Ad. 3

Aparatura zakupiona w ramach zadania nr 6 wykorzystywana jest przez Uczelnię do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT (działalność statutowa Uczelni).

Ad. 4

Aparatura nie jest wykorzystywana do celów działalności gospodarczej.

Ad. 5

Nie dotyczy - Aparatura nie jest wykorzystywana do celów działalności gospodarczej.

Ad. 6

Nie dotyczy - Aparatura nie jest wykorzystywana do celów działalności gospodarczej.

Pytanie

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od sfinansowanych z Dofinansowania wydatków na nabycie towarów i usług w ramach realizacji w ramach Projektu dodatkowego zadania, tj. opisanego w stanie faktycznym Zadania nr 6?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, w opisanym stanie faktycznym, nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od sfinansowanych z Dofinansowania wydatków na nabycie towarów i usług w ramach realizacji w ramach Projektu dodatkowego zadania, tj. opisanego w stanie faktycznym Zadania nr 6. Zadanie nr 6 stanowi część niegospodarczą projektu.

Stosownie do przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: u.p.t.u.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W opisanych powyżej warunkach realizacji Projektu, Zadanie 6 ma w całości charakter niegospodarczy. Infrastruktura wytworzona i nabyta w ramach tego zadania nie będzie miała komercyjnego charakteru, a będzie wykorzystywana do działalności statutowej - dydaktycznej, naukowej i badawczej prowadzonej przez Uczelnię, tj. działalności pozostającej poza systemem podatku od towarów i usług lub z tego podatku zwolnionej.

W konsekwencji nabyte w ramach Zadania 6 Projektu towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania przez Uczelnię czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a co za tym idzie Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od sfinansowanych z Dofinansowania wydatków na nabycie towarów i usług w ramach realizacji części niegospodarczej Projektu. Powyższego nie zmienia fakt czasowego udostępnienia nabytej w ramach realizacji Zadania 6 infrastruktury na rzecz Ośrodka, gdyż udostępnienie to również nie ma charakteru gospodarczego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.) – zwanej dalej „ustawą”:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Art. 87 ust. 1 ustawy stanowi:

W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ww. ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W świetle art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Stosownie do cytowanych wyżej przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego został spełniony, ponieważ - jak Państwo wskazali – aparatura zakupiona w ramach zadania nr 6 wykorzystywana jest przez Uczelnię wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (prowadzenie badań naukowych w ramach działalności statutowej Uczelni), do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy (działalność statutowa Uczelni). W związku z powyższym, Państwa Uczelnia nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji ww. Zadania.Tym samym Państwa Uczelni z tego tytułu nie przysługuje prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy.

Tym samym, Państwa Uniwersytet nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacją Zadania nr 6 pod nazwą „…” w ramach projektu pn.: „…”, ponieważ aparatura zakupiona w ramach tego zadania wykorzystywana jest przez Państwa Uczelnię wyłącznie do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują sięPaństwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm. (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00