Roczny limit nadgodzin
Czy do rocznego limitu nadgodzin (150 h) wliczają się również nadgodziny za pracę w sobotę, niedzielę lub święto?
Do rocznego limitu wliczane są wszystkie nadgodziny wypracowane w oparciu o szczególne potrzeby pracodawcy. Dotyczy to jednak tego czasu, który jest kwalifikowany jako praca w godzinach nadliczbowych - praca w dniach wolnych w większości przypadków nie jest nadgodzinami.
Przepisy Kodeksu pracy wprowadzają roczny limit nadgodzin - 150, który może być zmieniony w regulacjach wewnętrznych lub w umowie o pracę.
Limit roczny obejmuje tylko godziny nadliczbowe zlecane w oparciu o szczególne potrzeby pracodawcy. Nie są do niego zaliczane nadgodziny wykonywane w związku z koniecznością prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii.
Pracą w godzinach nadliczbowych – według definicji zawartej w art. 151 § 1 k.p. - jest praca wykonywana ponad obwiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, który wynika z obowiązującego danego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.
Normy czasu pracy to norma dobowa (8 godzin) i średniotygodniowa (przeciętnie 40 godzin na tydzień w okresie rozliczeniowym). Dopóki pracownik nie przepracuje w dniu wolnym więcej niż 8 godzin (stanowiłoby to przekroczenie normy dobowej i od razu byłoby kwalifikowane jako praca nadliczbowa) nie powstają nadgodziny. Nie możemy mówić o przekroczeniu w tym dniu, w którym wystąpiła taka praca normy średniotygodniowej, gdyż przekroczenia z tym związane ustalić można z końcem okresu rozliczeniowego.
Za pracę w wolne niedziele, święta i dni wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy należy udzielić dnia wolnego od pracy. Dopiero gdyby na przestrzeni okresu rozliczeniowego dzień taki nie został udzielony, praca ta byłaby przekroczeniem średniotygodniowym i stanowiłaby pracę nadliczbową (wchodzącą do limitu).
Marek Rotkiewicz
Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.