Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.356.2023.2.MJ

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu raty leasingowej (leasing operacyjny) i odsetek od niej za zakup jachtu morskiego.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 maja 2023r. wpłynął Pana wniosek z 26 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan - w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 7 lipca 2023 r. (wpływ 7 lipca 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w art 22 ust. 1 wskazano, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Natomiast w kosztach podatkowych obligatoryjnie nie mogą się znaleźć wydatki wymienione w art. 23 ustawy, czyli w katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów nie są m.in.:

wydatki na reprezentację,

odsetki z tytułu nieterminowej spłaty zobowiązań podatkowych i budżetowych,

wydatki na spłatę rat pożyczek i kredytów (kosztem może być jedynie część odsetkowa raty pożyczki, jeżeli została faktycznie opłacona),

odpisy amortyzacyjne przekraczające wartość 150 000 zł w przypadku samochodów osobowych,

wydatki na ubezpieczenie AC pojazdu osobowego w wartości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 150 000 zł.

Z powyższego przepisu wynika, że co do zasady kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a więc bezpośrednio i pośrednio związane z uzyskiwaniem przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 powoływanej ustawy. Jednakże aby dany wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, podatnik musi wykazać jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu.

Aby zatem aby dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, powinien spełniać łącznie następujące warunki:

pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,

nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 powyższej ustawy,

być właściwie udokumentowany.

Uzupełnienie wniosku

1.Osiągnięte przychody/dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowuję podatkiem liniowym.

2.Dla potrzeb podatku dochodowego prowadzone są księgi rachunkowe.

3.Koszty uzyskania przychodów w ramach działalności gospodarczej są rozliczane metodą memoriałową.

4.Na pytanie: Czy umowa leasingu operacyjnego, w momencie jej zawarcia będzie spełniała wszystkie warunki określone w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedział Pan:

- Generalnie umowy leasingu oferowane na rynku, z jednej z których chciałbym skorzystać, spełniają podatkowe warunki umowy leasingu, tj. suma opłat odpowiada co najmniej wartości początkowej przedmiotu leasingu, a okres na który umowa jest zawarta odpowiada co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji.

5.Minimalny okres trwania umowy leasingu na tego rodzaju przedmiot to 69 miesięcy (przy KŚT 773A, stawka amortyzacji 7%).

6.Na pytanie:Jakie konkretnie wydatki związane z leasingiem chce Pan zaliczać do kosztów uzyskania przychodu i w jakim okresie?

Odpowiedział Pan:

- Wydatki związane z leasingiem, które będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodu to: raty leasingowe oraz koszty utrzymania przedmiotu leasingu w ciągu całego okresu leasingu (w tym koszty obowiązkowych przeglądów, rejestracji, ubezpieczenia, postoju w marinach, slipowania, napraw, części, aparatury wykorzystywanej do pobierania i przechowywania próbek).

7.Na pytanie:Jaki będzie związek ponoszonych wydatków na leasing jachtu z uzyskiwanymi przez Pana, w okresie, którego ma dotyczyć wniosek, przychodami lub ich zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów?

Odpowiedział Pan:

- Istnieje bezpośredni związek między planowanymi do ponoszenia wydatkami na leasing jachtu a uzyskiwanymi obecnie oraz w przyszłości przychodami z działalności gospodarczej, a także z zachowaniem i zabezpieczeniem źródła przychodów związanego z produkcją produktów biobójczych do dezynfekcji wody oraz produkcją środków czyszczących. Wykonywana działalność gospodarcza obejmuje bowiem m.in. PKD - 20.20.Z Produkcja pestycydów i pozostałych środków agrochemicznych (przeważająca działalność gospodarcza) oraz 20.41.Z Produkcja mydła i detergentów, środków myjących i czyszczących.

W chwili obecnej wytwarzamy następujące produkty do dezynfekcji wody basenowej (kat. I gr. 2 produktów biobójczych):

(...)

Do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z wymienionych wyżej produktów zarejestrowane zostało tylko (...) produktów:

(...)

Dodatkowo firma produkuje szereg produktów do dezynfekcji (...). Chcąc wprowadzić do obrotu nową gamę produktów należy mieć możliwość ich przetestowania, przebadania - czy spełniają założenia projektowe, czy działają na poszczególne patogeny, itp. Od (...) r. wchodząc na rynek chemii basenowej część środków testowaliśmy i ciągle testujemy w basenie pływackim należącym do naszej firmy. Badania prowadziliśmy samodzielnie oraz przy współpracy z Wojewódzką Inspekcją Sanitarno-Epidemiologiczną. (...). Zgodnie z art. 21 pkt. 7 i 11 ustawy z 9 października 2015 r. o produktach biobójczych (Dz.U. z 2021 poz. 24), pozwolenie na obrót określa postać użytkową produktu biobójczego i jego przeznaczenie oraz treść oznakowania opakowania produktu biobójczego w języku polskim. Żaden z wytwarzanych dotychczas przeze mnie produktów biobójczych nie ma w treści oznakowania opakowania wymienionego przeznaczenia „dezynfekcja wody na jachtach morskich”. Natomiast zgodnie z art. 27 ust. 1 powołanej ustawy, pozwolenie na obrót może być zmienione z urzędu albo na wniosek podmiotu odpowiedzialnego, który uzyskał pozwolenie na obrót. Jednakże, aby móc złożyć taki wniosek trzeba będzie dołączyć wyniki badań skuteczności produktu odpowiadające wymaganiom dla wnioskowanego przeznaczenia produktu (por. wymagania wymienione na stronie URPL https://urpl.gov.pl/pl/produkty-biobojcze/rejestracja- produktów-biobójczych/zmiany-pozwoleń). Zamierzając rozszerzyć przeznaczenie dotychczasowych produktów oraz wprowadzić nowe produkty przeznaczone zarówno do dezynfekcji wody pitnej na jachtach morskich, jak i dezynfekcji bądź czyszczenia powierzchni na jachtach morskich oraz dezynfekcji zbiorników, rurociągów służących do przechowywania i transportu wody pitnej na jachcie, konieczne jest dokonanie badań w środowisku uwzględniającym występujące na użytkowanych jachtach morskich uwarunkowania (zmienne warunki termiczne, zasolenia, specyficzne zabrudzenia, specyficzną florę i faunę - patogeny, zależne od akwenu i rejonu geograficznego, różną jakość ujęć wody - rurociągów, autocystern oraz stanu zbiorników i instalacji do wody).

Instalacje wody pitnej na jachtach morskich są szczególne bowiem:

Zbiorniki wody pitnej wykonane są z różnych materiałów

Woda w nich przechowywana jest przez długi okres, nawet do 45 dni

Duże nasłonecznie, podwyższona temperatura w miesiącach letnich wpływają znacząco na szybszy rozwój drobnoustrojów

W miesiącach zimowych i jesiennych natomiast dochodzi do skraplania wody na górnych powierzchniach zbiorników, które rzadko są omywane wodą i na których mogą rozwijać się szkodliwe dla człowieka mikroorganizmy

Na starszych typach jachtów zbiorniki są bardzo rzadko wymieniane

Woda pitna pobierana jest do zbiorników jachtowych z różnych źródeł (nie zawsze sprawdzonych)

Jakakolwiek niedyspozycja załogi w dalekomorskich rejsach, np. 2 dni drogi do najbliższego portu schronienia może wpłynąć na obniżenie bezpieczeństwa załogi, a nawet przyczynić się do śmierci

Koszt naprawy zepsutej instalacji wodnej przez zastosowanie nieodpowiedniego środka jest znacznie wyższy niż koszt naprawy instalacji lądowej.

Wobec powyższego każdy koszt poniesiony na testowanie środków w warunkach rzeczywistych, w tym koszt leasingu jachtu będzie służył do zabezpieczenia źródła przychodu, tj. rozszerzenia działalności gospodarczej z profesjonalnej chemii basenowej na chemię jachtową.

Warto zauważyć, że zgodnie z opracowaniem „Pływalnie kryte w Polsce Inwentaryzacja bazy sportowej” (M. Stankiewicz, R. Ludwig, Departament Infrastruktury Sportowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Warszawa 2023) w Polsce jest około 750 basenów. Aktualnie obsługujemy około (...) obiektów i nie widzimy możliwości dalszego zwiększania wolumenu sprzedaży w tym segmencie. Wobec powyższego szukamy możliwości rozwoju. Znamy się na produkcji środków uzdatniających wodę, zarówno basenową, jak i spożywczą, oraz na produkcji środków dezynfekujących i czyszczących powierzchnie. Wobec tego racjonalne wydaje się rozszerzenie działalności na produkcje środków do dezynfekcji wody jachtowej, zbiorników jachtowych, a również do czyszczenia powierzchni na jachcie wykonanych z różnych materiałów. Jednakże nie możemy przeprowadzić badań skuteczności nie posiadając odpowiedniego sprzętu - w tym wypadku jachtu morskiego. Nie może być to przy tym nowy jacht, gdyż istnieje różnica w bieżącym utrzymaniu czystości powierzchni nowych, a doczyszczaniem, dezynfekcją starszych powierzchni.

8.Finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu nie będzie korzystał ze zwolnień w podatku dochodowym na podstawie art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych, ani art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym.

9.X jest jednoosobową działalnością gospodarczą.

10.Na pytanie:Czy jacht będzie służył wyłącznie do Pana działalności gospodarczej, tj. nie będzie służył Pana prywatnym celom lub będzie wykorzystywany przez inne osoby?

Odpowiedział Pan:

- Jacht nie będzie czarterowany, na jego pokładzie nie będą prowadzone komercyjne rejsy. Do prowadzenia jachtu nie będzie wynajmowany komercyjny kapitan ani inna osoba. Jacht będzie wykorzystywany do regularnego badania i monitorowania skuteczności testowanych produktów w warunkach postoju oraz żeglugi. Testowanie będzie odbywać się w różnych warunkach, stąd jacht będzie podlegał przemieszczaniu. W trakcie żeglugi funkcje kapitana będą pełniły osoby zatrudnione w firmie, posiadające odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia jachtów oraz upoważnienia do testowania produktów. Nie wyklucza się jednak, że załogę jachtu będą stanowiły w tym czasie także inne osoby, w związku z tym, w takim ujęciu, można przyjąć, że w pewnym zakresie jacht będzie wykorzystywany również do celów prywatnych.

11. Na pytanie: W jaki sposób zamierza Pan wykorzystywać jacht w okresie trwania umowy leasingu? Jakie konkretnie czynności będą prowadzone przez Pana z wykorzystaniem jachtu?

Odpowiedział Pan:

- Jak wskazano powyżej, w okresie trwania umowy leasingu jacht będzie wykorzystywany w warunkach postoju i żeglugi do badania i monitorowania skuteczności testowanych produktów. W szczególności, obejmuje to:

przeprowadzanie badań skuteczności działania środków dezynfekujących w dezynfekcji zbiorników wody pitnej;

przeprowadzanie badań skuteczności dezynfekcji wody pobieranej z różnych źródeł, w początkowym okresie badań na terenie morza Bałtyckiego, w późniejszym na terenie wschodniego wybrzeża Atlantyku i Morza Śródziemnego, ewentualnie na zachodnim wybrzeżu Afryki;

przeprowadzanie badań krótko i długookresowych dotyczących wpływu środków dezynfekujących na materiały, z których wykonane są jachty morskie;

przeprowadzanie badań, po jakim czasie od zastosowania środka dezynfekującego pozostałości wolnego chloru w zbiorniku osiągają parametry zgodne z wartościami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. 2007 nr 61 poz. 417 z późn. zm.); jaki na to wpływ ma temperatura otoczenia, zafalowanie itp.;

zainstalowanie odsalarki i sprawdzenie, jak na wydajność środka ma wpływ woda morska i oceaniczna pobierana w różnych punktach morza;

testowanie środków do czyszczenia teaku, żywicy;

testowanie środków do odkamieniania pokładu;

testowanie środków do usuwania osadów organicznych z pokładu;

testowanie środków do czyszczenia olinowania stałego jachtu;

testowanie środków do wybielania laminatu.

12. Na pytanie: Jaki jest zakres wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej?

Odpowiedział Pan:

- Wykonywana działalność gospodarcza obejmuje m.in. PKD - 20.20.Z Produkcja pestycydów i pozostałych środków agrochemicznych (przeważająca działalność gospodarcza) oraz 20.4LZ Produkcja mydła i detergentów, środków myjących i czyszczących.

13. Na pytanie: Czy dysponuje Pan odpowiednim zapleczem technicznym oraz kadrą, w celu wykonania wymaganych badań i sprawozdań dla uzyskania pozwolenia na wytwarzanie produktów biobójczych z przeznaczeniem do „dezynfekcji wody na jachtach morskich”?

Odpowiedział Pan:

- Tak, dysponuję odpowiednim zapleczem technicznym oraz kadrą. Mój syn, A.B. zatrudniony na stanowisku dyrektora technicznego - głównego technologa, posiada:

ukończone studia magisterskie, inżynierskie z technologii chemicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki (...);

patent Jachtowego Sternika Morskiego;

uprawnienia radiooperatora SRC;

szkolenie z zakresu pobierania próbek wody przeznaczonej do spożycia.

Dysponujemy odpowiednim sprzętem wymaganym przy tego typu badaniach - fotometrami do określania zawartości chloru wolnego, chloru całkowitego, ph, oraz urządzeniami mierzącymi współczynnik redox i luminometrem - do badania czystości powierzchni.

14. Na pytanie: Kto i gdzie będzie wykonywał wymagane badania i sprawozdania w celu uzyskania ww. pozwolenia?

Odpowiedział Pan:

Środki będzie dozował A.B. lub inna osoba upoważniona.

W przypadku badania wody - po określonym czasie (stosowania) będzie pobierał próbki wody i transportował do odpowiedniego certyfikowanego laboratorium.

Próbki będą pobierane:

przed napełnieniem zbiornika wodnego, po napełnieniu zbiornika i zadozowaniu środka (badanie skuteczności dezynfekcji zbiornika);

w odpowiednio dobranych interwałach czasowych w różnych temperaturach, w różnym zafalowaniu itp. (badanie po jakim czasie od zadozowania można używać wody do spożycia).

Badania laboratoryjne z pobranych próbek będą wykonywane w certyfikowanych laboratoriach badawczych, np. (...).

Proces rejestracji produktów biobójczych będzie koordynowała firma (...).

Pozostałe badania, w tym środków dezynfekcyjnych i czyszczących do powierzchni, także będą prowadzone według opracowanych w tym celu przez technologa procedur.

15. Na pytanie: W jak długim okresie będą wykowane badania, o których mowa powyżej?

Odpowiedział Pan:

- Badania będą wykonywane w określonym poniżej czasie:

badania dezynfekcji zbiornika - do pół roku od zakupu jachtu;

badania skuteczności dezynfekcji wody pobieranej z różnych źródeł - przez cały okres leasingu (każdy rejs badawczy);

badania rozkładu w czasie środków dezynfekujących (po jakim czasie od zadozowania woda nadaje się do spożycia) - przez cały okres leasingu;

badania skuteczności dezynfekcji wody z odsalarki (woda do odsalarki jest wodą morską - tutaj ma znacznie szerokość i długość geograficzna, na której jest pobierana) - przez cały okres żeglugi;

badania skuteczności różnych środków czystości - przez cały okres leasingu jachtu.

16. Na pytanie: Czy jacht będzie posiadał odpowiednie/wymagane wyposażenie techniczne do przeprowadzenia ww. badań?

Odpowiedział Pan:

- Jacht będzie posiadał odpowiednie wyposażenie techniczne do przeprowadzenia ww. badań. Będzie jachtem przeznaczonym do żeglugi morskiej (balastowym) wyposażonym w zbiornik wody pitnej o pojemności minimum 500 litrów. Planuje się zakup jachtu z odsalarką lub zamontowanie jej w późniejszym terminie. Jacht zostanie zaopatrzony w odpowiedni fotometr i urządzenie do mierzenia potencjału redox w wodzie oraz luminometr do badania skuteczności metody czyszczenia na powierzchniach.

17. Na pytanie: Na czym dokładnie mają polegać ww. badania i czy do ich wykonania wymagane są specjalne kwalifikacje/uprawnienia?

Odpowiedział Pan:

- Prowadzone badania in-situ - mają za zadanie jak najwierniejsze odwzorowanie warunków zgodnych z planowanym przeznaczeniem produktów dla określenia skuteczności produktu w danym dawkowaniu adekwatnym do warunków środowiskowych. W związku z powyższym posiadanie sprawnego jachtu wydaje się zasadne. Badania wody będą polegały na pobieraniu próbek wody przed zastosowaniem środka dezynfekcyjnego i po jego zastosowaniu. Badania określające po jakim czasie i przy jakim zafalowaniu środek traci skuteczność będą powielane celem dostosowania właściwej do danych warunków dawki przypominającej. Woda będzie używana z różnych źródeł (zarówno woda portowa, jak i woda morska i oceaniczna pochodząca z procesu odsalania). Aby pobrać wodę z różnych portów oraz z różnych akwenów należy tam dopłynąć. Inaczej będzie reagowała woda pobrana w Skandynawii, a inaczej woda pobrana na środku Morza Północnego, czy też w porcie w Maroku. Dla wykonywania żeglugi morskiej trzeba posiadać uprawnienia minimum jachtowego sternika morskiego oraz radiooperatora krótkiego zasięgu (SRC). Do pobierania próbek wody przeznaczonej do spożycia należy, zgodnie z załącznikiem nr 2C pkt 4 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, posiadać przeszkolenie przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej do pobierania próbek wody.

Do badania skuteczności środków czyszczących wymagana jest odpowiednia wiedza techniczna pozwalająca na określenie, jak zwiększenie stężenia odpowiedniego składnika mieszaniny wpłynie na skuteczność czyszczenia, klasyfikację bezpieczeństwa produktu czy zagrożenia środowiskowe.

Jacht pod polską banderą powinien spełniać polskie normy rejestracyjne, jednak wody, po których pływa jacht są to wody międzynarodowe lub należące do danego kraju - i tutaj zwłaszcza odpady (tzw. woda szara) muszą spełniać wymagania danego kraju. Osoba opracowująca mieszaninę powinna sprawdzić jej skuteczność i ocenić zgodność jej stosowania z przepisami UE lub innych krajów, czyli powinna mieć co najmniej techniczne wykształcenie chemiczne oraz wiedzę z zakresu prawnej reglamentacji wprowadzania do obrotu produktów biobójczych.

W związku z tym, osoba wykonująca badania na jachcie w trakcie żeglugi powinna posiadać kompetencje i uprawnienia do prowadzenia jachtu morskiego oraz odpowiednią wiedzę, w tym techniczną do przeprowadzania badań.

Pytanie

Czy rata leasingowa (leasing operacyjny) i odsetki od niej za zakup jachtu morskiego stanowić będzie koszt uzyskania przychodu??

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem rata leasingowa (leasing operacyjny) i odsetki od niej będą stanowić koszt uzyskania przychodu z działalności opisanej poniżej.

Od 1993 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą. Głównym przedmiotem działalności gospodarczej jest wytwarzanie produktów biobójczych udostępnianych na rynku polskim. W celu wprowadzania produktów biobójczych do obrotu należy posiadać ważne pozwolenie wydane przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

W chwili obecnej wytwarza Pan następujące produkty do dezynfekcji wody basenowej (Kat. I gr. 2 produktów biobójczych):

(...)

Do dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi z wymienionych wyżej produktów zarejestrowanych zostało tylko (...) produktów:

(...)

Zgodnie z art. 21 pkt. 7 i 11 ustawy o produktach biobójczych pozwolenie na obrót określa postać użytkową produktu biobójczego i jego przeznaczenie oraz treść oznakowania opakowania produktu biobójczego w języku polskim.

Żaden z wytwarzanych przez Wnioskodawcę produktów biobójczych nie ma w treści oznakowania opakowania wymienionego przeznaczenia „dezynfekcja wody na jachtach morskich”.

Natomiast zgodnie z art. 27 pkt 1 pozwolenie na obrót może być zmienione z urzędu albo na wniosek podmiotu odpowiedzialnego, który uzyskał pozwolenie na obrót.

Jednakże aby móc złożyć taki wniosek zgodnie z wymaganiami wymienionymi na stronie URPL https:// urpl.gov.pl/pl/produkty-biobójcze/rejestracja-produktów-biobójczych/zmiany-pozwoleń potrzeba będzie dołączyć wyniki badań skuteczności produktu odpowiadające wymaganiom dla wnioskowanego przeznaczenia produktu.

Instalacje wody pitnej na jachtach morskich są szczególne bowiem:

Zbiorniki wody pitnej wykonane są z różnych materiałów

Woda w nich przechowywana jest przez długi okres, nawet do 45 dni

Duże nasłonecznienie, podwyższona temperatura w miesiącach letnich wpływają znacząco na szybszy rozwój drobnoustrojów

W miesiącach zimowych i jesiennych natomiast dochodzi do skraplania wody na górnych powierzchniach zbiorników, które rzadko są omywane wodą i na których mogą rozwijać się szkodliwe dla człowieka mikroorganizmy

Na starszych typach jachtów zbiorniki są bardzo rzadko wymieniane

Woda pitna pobierana jest do zbiorników jachtowych z różnych źródeł (nie zawsze sprawdzonych)

Jakakolwiek niedyspozycja załogi w dalekomorskich rejsach np. 2 dni drogi do najbliższego portu schronienia może wpłynąć na obniżenie bezpieczeństwa załogi, a nawet przyczynić się do ich śmierci

Koszt naprawy zepsutej instalacji wodnej przez zastosowanie nieodpowiedniego środka jest znacznie wyższy niż koszt naprawy instalacji lądowej.

Ze względu na planowane rozszerzenie zakresu pozwoleń i przeznaczenia produktów o dezynfekcję wody na jachtach morskich, związaną z koniecznością przeprowadzenia badań skuteczności produktów w docelowym środowisku i czynnikach wpływających na skuteczność produktu, planowany jest leasing przynajmniej 10-letniego jachtu morskiego, którego łączna pojemność zbiorników wody pitnej wynosić będzie minimum 500 l.

Wobec powyższego zakup jachtu morskiego przynajmniej 10 letniego pozwoli na:

Przeprowadzenie badań skuteczności produktu

Przeprowadzenie badań jak stosowanie danego środka przyczynia się do degradacji uszczelek, materiałów w instalacjach wodnych, aby zapobiegać ich zepsuciu

Przeprowadzanie badań jak dany środek oczyszcza i dezynfekuje kilkuletnią instalację

Przeprowadzanie badań jak dany środek działa z wodą z różnych często niesprawdzonych źródeł

Przeprowadzanie badań czy dany środek po zastosowaniu zapewnia odpowiednią jakość wody pitnej do 45 dni czy należy go stosować w dawkach uzupełniających.

W związku z tym, Pana zdaniem koszt raty leasingowej jachtu morskiego to uzasadniony wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie produkcji i wprowadzania do obrotu produktów biobójczych, a więc bezpośrednio i pośrednio związany z uzyskiwaniem przychodów.

Wykazał Pan jego związek z prowadzoną działalnością oraz to, że poniesienie tego wydatku będzie miało lub będzie mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, ewentualnie na zachowanie lub zabezpieczenie źródła tego przychodu. W ostatnim czasie otrzymał Pan zapytania z rynku, czy wprowadza Pan do obrotu środki do dezynfekcji wody na jachtach. Przeanalizował Pan Wykaz Produktów Biobójczych dostępny zgodnie z ustawą o produktach biobójczych na stronie urpl.gov.pl i dostrzegł Pan, że w takich produktów nie ma dużo na rynku. Wobec powyższego celowym wydaje się przeprowadzenie badań skuteczności i zarejestrowanie w URPI takiego produktu a następnie wprowadzenie go do obrotu.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że wydatki związane z leasingiem, które będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodu to: raty leasingowe oraz koszty utrzymania przedmiotu leasingu w ciągu całego okresu leasingu (w tym koszty obowiązkowych przeglądów, rejestracji, ubezpieczenia, postoju w marinach, slipowania, napraw, części, aparatury wykorzystywanej do pobierania i przechowywania próbek). Jest to uzasadniony wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie produkcji i wprowadzania do obrotu produktów biobójczych, a więc bezpośrednio i pośrednio związany z uzyskiwaniem przychodów.

Zauważył Pan, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie opłat za czynności związane z dopuszczeniem produktu biobójczego do obrotu, za samo rozpatrzenie wniosku o wydanie, (...) pozwolenia krajowego albo udzielenia pozwolenia, o którym mowa w art. 26 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. w sprawie udostępniania na rynku i stosowania produktów biobójczych (Dz. Urz. UE L 167 z 27.06.2012, str. 1, z późn. zm.), opłata administracyjna wynosi 50 000 zł. Wobec powyższego przeprowadzanie wysokiej jakości badań uwzględniających wiele czynników jest czynnością racjonalną mającą na celu nie dopuszczanie już na etapie oceny wniosku do jego negatywnego rozpatrzenia.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wykazu wydatków, który przesądzałby o ich zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. Dlatego przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie przychodów lub zabezpieczenie albo zachowanie źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości.

Zatem aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, musi spełniać łącznie następujące przesłanki:

musi zostać poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika,

musi być definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,

musi pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,

musi zostać poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,

musi zostać właściwie udokumentowany,

nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 wskazanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej analizie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku przyczynowego pomiędzy poniesieniem kosztu, a powstaniem przychodu lub realną szansą powstania przychodów podatkowych, bądź też zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła ich uzyskiwania.

Katalog wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, pomimo ich związku z przychodami i prowadzoną działalnością gospodarczą zawarty został w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy jednak pamiętać, że samo wyliczenie kosztów, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, nie stwarza domniemania, że wszelkie pozostałe koszty, które nie są zamieszczone w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zostaną na mocy ustawy uznane za koszty uzyskania przychodów.

Ww. przepis art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależnia możliwość zaliczenia wydatku w ciężar kosztów uzyskania przychodów od spełnienia m.in. warunku, że wydatek ten musi zostać poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów.

W myśl art. 23a pkt 1 tej ustawy:

Ilekroć w rozdziale jest mowa o umowie leasingu – rozumie się przez to umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej „finansującym”, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej „korzystającym”, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty oraz prawo wieczystego użytkowania gruntów.

Natomiast zgodnie z art. 23a pkt 2 ww. ustawy:

Ilekroć w rozdziale jest mowa o podstawowym okresie umowy leasingu – rozumie się przez to czas oznaczony, na jaki została zawarta ta umowa, z wyłączeniem czasu, na który może być przedłużona lub skrócona; w przypadku zmiany strony lub stron tej umowy podstawowy okres umowy uważa się za zachowany, jeżeli inne postanowienia umowy nie uległy zmianie.

W myśl art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, jeżeli:

1.umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 5 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;

2.umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;

3.suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, a w przypadku zawarcia przez finansującego następnej umowy leasingu środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej będących uprzednio przedmiotem takiej umowy odpowiada co najmniej jego wartości rynkowej z dnia zawarcia następnej umowy leasingu; przepis art. 19 stosuje się odpowiednio.

Jak wskazano w art. 23b ust. 2 tej ustawy:

Jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:

1.art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

2.przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,

3.art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. poz. 143, z 1998 r. poz. 1063 oraz z 1999 r. poz. 484 i 1178)

do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 23f-23h.

Stosownie do art. 23b ust. 3 ww. ustawy:

W przypadku finansującego będącego spółką niebędącą osobą prawną ograniczenia, o których mowa w ust. 2, dotyczą także wspólników tych spółek.

W opisie sprawy podał Pan okoliczności wskazujące na zasadność ponoszenia kosztów leasingu jachtu i ich związek z możliwością uzyskiwania przychodów w prowadzonej działalności, tj.:

Zamierzając rozszerzyć przeznaczenie dotychczasowych produktów oraz wprowadzić nowe produkty przeznaczone zarówno do dezynfekcji wody pitnej na jachtach morskich, jak i dezynfekcji bądź czyszczenia powierzchni na jachtach morskich oraz dezynfekcji zbiorników, rurociągów służących do przechowywania i transportu wody pitnej na jachcie, konieczne jest dokonanie badań w środowisku uwzględniającym występujące na użytkowanych jachtach morskich uwarunkowania (...).

(...) każdy koszt poniesiony na testowanie środków w warunkach rzeczywistych, w tym koszt leasingu jachtu będzie służył do zabezpieczenia źródła przychodu, tj. rozszerzenia działalności gospodarczej z profesjonalnej chemii basenowej na chemię jachtową.

(...) szukamy możliwości rozwoju. Znamy się na produkcji środków uzdatniających wodę, zarówno basenową, jak i spożywczą, oraz na produkcji środków dezynfekujących i czyszczących powierzchnie. Wobec tego racjonalne wydaje się rozszerzenie działalności na produkcje środków do dezynfekcji wody jachtowej, zbiorników jachtowych, a również do czyszczenia powierzchni na jachcie wykonanych z różnych materiałów. Jednakże nie możemy przeprowadzić badań skuteczności nie posiadając odpowiedniego sprzętu - w tym wypadku jachtu morskiego.

Jacht będzie wykorzystywany do regularnego badania i monitorowania skuteczności testowanych produktów w warunkach postoju oraz żeglugi. Testowanie będzie odbywać się w różnych warunkach, stąd jacht będzie podlegał przemieszczaniu. W trakcie żeglugi funkcje kapitana będą pełniły osoby zatrudnione w firmie, posiadające odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia jachtów oraz upoważnienia do testowania produktów (...).

Jak wskazano powyżej, w okresie trwania umowy leasingu jacht będzie wykorzystywany w warunkach postoju i żeglugi do badania i monitorowania skuteczności testowanych produktów.

Ponadto potwierdził Pan, że dysponuje Pan odpowiednim zapleczem technicznym oraz kadrą, w celu wykonania wymaganych badań i sprawozdań dla uzyskania pozwolenia na wytwarzanie produktów biobójczych z przeznaczeniem do „dezynfekcji wody na jachtach morskich”.

W związku z powyższym, jeżeli zawarta umowa leasingu będzie spełniała określone w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunki oraz finansujący w dniu zawarcia nie będzie korzystał ze zwolnień wymienionych w art. 23b ust. 2 tej ustawy, to może Pan jako korzystający zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów raty leasingowe (leasing operacyjny) wraz z odsetkami.

Zatem Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Z uwagi na treść zadanego pytania (wyznaczającego zakres Pana żądania) zastrzegam, że rozstrzygnięcie to nie dotyczy oceny przedstawionego przez Pana stanowiska w części wykraczającej poza zakreślony nim (zadanym pytaniem) zakres. Tym samym interpretacja ta nie dotyczy kwestii kosztów utrzymania przedmiotu leasingu w ciągu całego okresu leasingu (w tym koszty obowiązkowych przeglądów, rejestracji, ubezpieczenia, postoju w marinach, slipowania, napraw, części, aparatury wykorzystywanej do pobierania i przechowywania próbek).

Zaznaczam również, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Wydając indywidualną w trybie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa, opieramy się wyłącznie na opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym we wniosku - nie prowadzimy postępowania dowodowego. Przy wydawaniu tej interpretacji dokonaliśmy więc wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na Podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Jeżeli zatem przedstawiony we wniosku stan faktyczny różnić się będzie od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pana chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00