Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 27 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.194.2023.3.AN
Czy Koszty Kwalifikowane ponoszone na działalność prowadzoną przez Spółkę w zakresie tworzenia budek i lamp akustycznych oraz prac research and development mogą być odliczone od podstawy opodatkowania w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową na zasadach określonych w art. 18d Ustawy CIT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
31 marca 2023 r., za pośrednictwem Poczty, wpłynął Państwa wniosek z 29 marca 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo - w odpowiedzi na wezwanie, pismami z 6 czerwca 2023 r. oraz 28 czerwca 2023 r. (data wpływu do Organu 12 czerwca 2023 r. oraz 30 czerwca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Spółka (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”), działa w branży budek konferencyjnych oraz lamp akustycznych (…). Na przestrzeni lat budki oraz lampy akustyczne wykonywane przez Spółkę zyskały renomę ze względu na swoją innowacyjność, funkcjonalność, stosowanie niespotykanych do tej pory rozwiązań oraz jakość wykonania (…). Wnioskodawca stawia na nowatorskie i profesjonalne rozwiązania, przez co nieustannie poszukuje nowych rozwiązań tradycyjnych problemów, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie przewagi nad konkurencją. W tym celu Spółka inwestuje w działalność badawczo-rozwojową (B+R). Prowadzenie działalności B+R jest nieodzownym elementem prowadzonego biznesu, z uwagi na postęp technologiczny i wzrastające wymagania klientów. Zatem, niezwykle istotnym jest dla Spółki, aby inwestować w rewolucyjne pomysły oraz wprowadzać innowacyjne rozwiązania w procesie produkcji budek oraz lamp akustycznych.
Spółka realizuje swą działalność dzięki zatrudnianiu wykształconych projektantów, konstruktorów i fachowców, na podstawie zawieranych z nimi umów o pracę lub umów cywilnoprawnych (zlecenia lub umów o dzieło). W dalszej części niniejszego wniosku osoby te określane będą zbiorczo jako „pracownicy”, przy czym definicja ta nie obejmuje osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, z którymi Spółka zawiera umowy cywilnoprawne, np. zlecenia, współpracy lub o dzieło.
Dotychczas wykonane realizacje Spółki w zakresie budek pogrupować można na (…).
Wszystkie budki wyposażone są w wysokiej jakości system dźwiękowy przetestowany pod kątem akustycznym. Cichy i efektywny system wentylacyjny pozwala na prowadzenie rozmów w przyjemnej atmosferze bez zakłócania pracy innych współpracowników. Dla komfortu zamawiającego dostępne są urządzenia umożliwiające prowadzenie telekonferencji, usb, ładowarka indukcyjna. Konstrukcja budek to efekt wspólnej pracy akustyków, konstruktorów przy udziale klienta. Ściany budek zbudowane są z kilku warstw skrupulatnie dobranych materiałów. Dokładna selekcja materiałów pozwala na osiągnięcie efektu odizolowania od dźwięków pochodzących z zewnątrz.
W zakresie lamp akustycznych występują następujące rodzaje (…).
Działalność Spółki opiera się w głównej mierze na realizacji innowacyjnych projektów na specjalne zamówienie klientów. Spółka podejmując indywidualne zamówienia od klienta decyduje się na stworzenie nowej, innowacyjnej budki i/lub lampy akustycznej, która wykonywana jest z jej wyłącznej inicjatywy. Spółka opracowuje koncepcję funkcjonalności budki i lampy, wdraża i testuje system/jego nowe i ulepszone funkcjonalności. Po uzyskaniu pozytywnych rezultatów w przeprowadzonych testach, Spółka - wdraża produkcję do nabywcy takiej budki lub lampy.
Prace w zakresie opracowania nowej budki jak i lamy akustycznej na zamówienie danego klienta prowadzone są w ramach następujących głównych etapów:
A. Budki
1. Faza projektowa.
Klient przedstawia Spółce swoje oczekiwania co do efektu końcowego prac, natomiast pracownicy, a w szczególności pracownicy działu projektowego, oceniają czy wszystkie pomysły klienta są możliwe do zrealizowania z punktu widzenia możliwości technicznych wykonania budki. Pracownicy będący projektantami opracowują layout budki (wstępny zarys efektu końcowego) oraz jej wizualizację 3D. Zespół projektowy opracowuje funkcjonalności nowej budki oraz na dalszym etapie testuje, czy stworzona funkcjonalność, zaprojektowana według koncepcji zespołu projektowego realizuje zamierzone cele indywidualnego klienta.
Klient podejmuje decyzję o realizacji przedstawionego mu layoutu oraz wizualizacji budki.
Pracownicy będący projektantami opracowują projekt, w którym wykorzystują szereg innowacyjnych rozwiązań: przykładem może być opracowanie :
1. Konstrukcja kanałów wentylacyjnych wlotowych - unikatowa innowacyjna konstrukcja poziomego kształtu kanału wlotowego zapewniająca izolacyjność akustyczną na poziomie 28 dB przy zachowaniu przepływu powietrza na poziomie przewyższającym minimum higieniczne -> szczegóły w kartach technicznych towarów.
2. Zmiana konstrukcji kanałów wentylacyjnych wylotowych zapewniających ten sam przepływ powietrza przy uzyskaniu lepszych właściwości izolacji akustycznej o 2 dB.
3. Zmiana mechanicznego układu wentylacji zapewniająca lepszy przepływ powietrza przy zachowaniu tych samych parametrów akustycznych.
4. Wprowadzenie elektrycznie regulowanej wysokości blatu w budkach (…).
5. Wprowadzenie blatu przesuwnego w poziomie w budkach (…)- płynna regulacja bez skokowa.
6. Wprowadzenie panelu sterowania wentylacją i oświetleniem we wszystkich modelach budek kompatybilnego z istniejąca instalacją elektryczną budek.
7. Wprowadzenie możliwości łatwego transportu budek (…) - możliwość przemieszczania budki bez demontażu i ponownego montażu.
8. Wprowadzenie innowacyjnego procesu obróbki drzwi zapewniającego wichrowatość na zadowalającym poziomie (sklejka monolit) bez względu na warunki atmosferyczne.
9. Opracowanie innowacyjnego urządzenia do walcowania blachy na długości 2,5m. Budowa i wdrożenie procesu obróbki u lokalnego dostawcy.
10. Wprowadzenie innowacyjnej metody laminowania miękkiej włókniny poliestrowej pianką zamiast używania samej włókniny poliestrowej w celu uzyskania lepszych parametrów pochłaniania dźwięku.
11. Zmiana instalacji elektrycznej kabin z instalacji dedykowanej na instalację uniwersalną pług in polepszająca bezpieczeństwo i dająca możliwość rozbudowy bez konieczności wymiany instalacji na inną.
W fazie tej należy uwzględnić konieczność dokonania odpowiedniego doboru komponentów od dostawców zewnętrznych, takich jak systemy klimatyzacji, systemy komunikacji itp., w zależności od realizowanego projektu. Wyszukiwane są nowe rozwiązania i funkcjonalności celem dostosowania projektu budki do indywidualnych potrzeb klienta, zgodnie z przedstawioną wizualizacją konkretnego, zamówionego przez klienta, efektu końcowego.
Głównym celem podejmowanych prac jest stworzenie oraz dalszy rozwój nowatorskiej budki odpowiadającej na potrzeby klienta, dzięki której możliwe byłoby bardziej efektywne świadczenie usług na rzecz klientów naszych nabywców.
Zespół projektowy bierze udział w co najmniej cotygodniowych spotkaniach, na których w oparciu o zdobytą wiedzę, opracowuje koncepcje nowych funkcjonalności.
Starannie zaprojektowana funkcjonalność jest prezentowana klientowi w celu wyprodukowania konkretnej budki. Zespół projektowy jest w stałym kontakcie z pracownikami produkcyjnymi, dzięki czemu:
- w fazie projektowania posiada szczegółową wiedzę o możliwościach technicznych,
- w fazie tworzenia zapewnia, że opracowane przez zespół projektowy funkcjonalności są wytwarzane zgodne z projektem.
Po uzyskaniu warstwy technicznej, wykwalifikowana kadra projektowa przeprowadza zakres szerokich testów, w tym sprawdza, czy zaprojektowane funkcjonalności spełniają zamierzone cele. W przypadku, gdy wynik testów jest pozytywny nowe funkcjonalności są wdrażane do produkcji. Gdy wynik ten jest negatywny, Zespół projektowy podejmuje dalsze prace nad rozwojem funkcjonalności, by w jak najwyższym stopniu spełniała oczekiwania klienta. Tego rodzaju prace podejmowane na zasadzie „sprzężenia zwrotnego” (feedback R&D), zgodnie z zaleceniami przedstawionymi w podręczniku Frascati.
2. Faza wykonawcza.
Opracowany projekt wcielany jest w życie przez pracowników wykonujących daną budkę. W ramach każdego realizowanego projektu oraz w oparciu o oryginalne rozwiązania opracowywane w trakcie prac przez pracowników, powstają autorskie metody, które następnie są stosowane w sprzedawanej klientowi budce. Innowacje oraz nowe rozwiązania wprowadzane są nie tylko na etapie projektowania budki, lecz również na etapie jej budowy, z uwagi na wyzwania techniczne i technologiczne pojawiające się w trakcie wykonywania niejednokrotnie zupełnie nowych, z punktu widzenia rozwiązań stosowanych na rynku oraz dotychczasowej praktyki Spółki, założeń. Wyzwania te pojawiają się w trakcie bieżącej realizacji prac z uwagi na brak możliwości przewidzenia na etapie projektowania budki wszystkich trudności, z jakimi przyjdzie się mierzyć jej wykonawcom na etapie jej budowy.
Prace wykonawcze są inicjowane przez wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, a wyniki tych prac są wdrażane w indywidualne zamówienie klienta. Wypracowany w wyniku działalności badawczo-rozwojowej produkt zostaje przedstawiony klientowi. Kierunek prac badawczo-rozwojowych nad wskazanym zamówieniem budki prowadzonych przez Spółkę wyznacza zmieniająca się sytuacja na konkurencyjnych rynkach lub konkretne zamówienie klienta, a także dążenie do utrzymania najwyższej jakości produktów i procesów technologicznych. Spółka stale monitoruje rynek materiałów oraz dostępność nowych rozwiązań technologicznych w zakresie projektowania budek. Źródłem pomysłów jest analiza rynku oraz potrzeby zgłaszane przez klientów. Twórczy charakter ma zatem nie tylko praca wykonywana przez takich Pracowników, jak projektanci, lecz również przez jej wykonawców, którzy stanowią liczną grupę Pracowników. Innowacje polegają zarówno na tworzeniu nowych, jak i na udoskonalaniu już istniejących rozwiązań, celem dostosowania efektu końcowego budki do zamówienia klienta. Pracownicy, tacy jak wykonawcy, konstruktorzy i automatycy, łączą i wykorzystują dostępną wiedzę oraz umiejętności, m.in. z zakresu mechaniki, techniki, automatyki, fizyki, inżynierii, sztuki budowlanej oraz wykończeniowej, co jest nakierowane docelowo na utworzenie nowego produktu w postaci nowej budki.
Dany projekt ulega zmianom zarówno w fazie projektowania, jak również na etapie wykonywania budki. Pracownicy, tacy jak wykonawcy, konstruktorzy i automatycy, na bieżąco dokonują niezbędnych modyfikacji, bez zewnętrznych wytycznych. Jest to możliwe dzięki ich wysokiemu wykwalifikowaniu oraz nabytej wiedzy i umiejętnościom, które są sukcesywnie rozwijane w trakcie wykonywanych prac. Przedmiotem prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w Spółce są więc prace mające na celu poszukiwanie, projektowanie, opracowywanie nowych i udoskonalonych produktów oraz procesów technologicznych. Wyspecjalizowana kadra musi uwzględnić w tym projekcie wszystkie szczegóły, które mogłyby mieć jakikolwiek wpływ na finalne skonstruowanie budki. Jest to więc proces bardzo czasochłonny, wymagający nanoszenia dużej liczby poprawek oraz zaangażowania pracy wielu osób. Wybudowanie budki opiera się w głównej mierze na przeprowadzanych kalkulacjach oraz symulacjach w programach komputerowych. Dzięki temu, Spółka jest w stanie wyeliminować kolejne błędy, bądź doprecyzować wcześniejsze założenia w taki sposób, aby finalny wyprodukowany element spełniał wszystkie założenia Klienta. Po otrzymaniu finalnej wersji projektu dział wykonawczy wykonuje poszczególnych części składowych budki kompleksowym parkiem maszynowym, który używany jest do realizacji projektów z obszarów B+R. Wówczas dokonywana jest produkcja, gdzie proces nadzorowany jest przez technologa oraz pracownika kontroli jakości. Jest to jednocześnie próba procesu technologicznego danej budki. W związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Spółka nabywa materiały będące składnikami wytworzonych produktów/prototypów, a następnie zużywa przedmiotowe materiały (bezpośrednio lub w formie wytworzonych uprzednio półproduktów czy oprzyrządowanń) w toku prac badawczo-rozwojowych. Jeżeli w trakcie wykonywania budki pod zamówienie dla klienta zostanie wykryty błąd, jest o nim informowany odpowiedni Pracownik w celu podjęcia stosownych kroków mających na celu jego usunięcie. Jeżeli stwierdzony błąd dotyczy oprzyrządowania, wówczas informacja przekazywana jest do działu B+R. Zdarzają się projekty, gdzie kierownik dokonuje badań oraz pomiarów materiału na każdym etapie projektu B+R. Co istotne, równolegle z opracowaniem i wyprodukowaniem budki, następuje opracowanie i wytworzenie technologii, w której dany element będzie wytwarzany. Zespół Wykonawczy podejmuje dalsze prace nad wyprodukowaniem budki, by w jak najwyższym stopniu spełniała oczekiwania klienta. Tego rodzaju prace podejmowane na zasadzie „sprzężenia zwrotnego” (feedback R&D) odpowiadają zaleceniom przedstawionym w podręczniku Frascati (OECD 2015).
W Spółce, próby oprzyrządowania wykonywane są na stanowiskach produkcyjnych, na których będą docelowo wykorzystywane te przyrządy w przyszłości. Po zakończeniu wszystkich testów i pozytywnym zaakceptowaniu stworzonej budki, następuje zakończenie projektu B+R. Wyrób trafia do weryfikacji przez klienta.
B.Lampa akustyczna
1. Faza projektowa.
Analogicznie jak do budek podczas zamawiania lampy akustycznej klient przedstawia Spółce swoje oczekiwania co do efektu końcowego prac, natomiast Pracownicy, a w szczególności Pracownicy działu projektowego i badawczo-rozwojowego oceniają czy wszystkie pomysły klienta są możliwe do zrealizowania z punktu widzenia możliwości technicznych wykonania lampy akustycznych. Pracownicy będący projektantami opracowują layout lampy akustycznej (wstępny zarys efektu końcowego) oraz jej wizualizację 3D. Klient podejmuje decyzję o realizacji przedstawionego mu layoutu oraz wizualizacji lampy akustycznej.
Pracownicy będący projektantami opracowują projekt, w którym wykorzystują szereg innowacyjnych rozwiązań: przykładem może być opracowanie :
1. Podłogowa i sufitowa lampa akustyczna z unikatowym układem materiałów zapewniający połączenie parametru izolacyjności i pochłaniania dźwięku przy zachowaniu transparentności wizualnej produktu. Przy wersji stojącej została wprowadzona możliwość wyboru ładowarki indukcyjnej.
2. Wprowadzenie procesu frezowania pianki akustycznej w celu uzyskania pożądanego kształtu.
3. Wprowadzenie niepalnej konstrukcji układu tapicerskiego.
Również w tej fazie należy uwzględnić konieczność dokonania odpowiedniego doboru komponentów od dostawców zewnętrznych, takich jak odpowiednia tkanina np. wełna mineralna, profil aluminiowy oraz źródło pożądanego światła itp., w zależności od realizowanego projektu. Wyszukiwane są nowe rozwiązania i funkcjonalności celem dostosowania projektu lampy akustycznej do indywidualnych potrzeb klienta, zgodnie z przedstawioną wizualizacją konkretnego, zamówionego przez klienta efektu końcowego.
Wnioskodawca stawia na nowatorskie i profesjonalne rozwiązania projektowe.
Zespół projektowy opracowuje funkcjonalności nowej lampy akustycznej oraz na dalszym etapie testuje, czy stworzona funkcjonalność, zaprojektowana według koncepcji zespołu projektowego realizuje zamierzone cele indywidualnego klienta. Głównym celem podejmowanych prac jest stworzenie oraz dalszy rozwój nowatorskiej budki odpowiadającej na potrzeby klienta, dzięki której możliwe byłoby bardziej efektywne świadczenie usług na rzecz klientów naszych nabywców.
Zespół projektowy bierze udział w co najmniej cotygodniowych spotkaniach, na których w oparciu o zdobytą wiedzę, opracowuje koncepcje nowych funkcjonalności.
Starannie zaprojektowana funkcjonalność jest prezentowana klientowi w celu wyprodukowania konkretnej lampy akustycznej. Zespół projektowy jest w stałym kontakcie z pracownikami produkcyjnymi, dzięki czemu:
- w fazie projektowania posiada szczegółową wiedzę o możliwościach technicznych,
- w fazie tworzenia zapewnia, że opracowane przez zespół projektowy funkcjonalności są wytwarzane zgodne z projektem.
W ramach realizowanych projektów badawczo-rozwojowych pracownicy Spółki stają przed zagadnieniami badawczymi, których rozwiązanie pozwoli na opracowanie czy to zupełnie nowych funkcjonalności lampy akustycznej, które można będzie zaimplementować w istniejących bądź przyszłych produktach tj. lampach akustycznych, czy też na połączenie istniejących funkcjonalności w innowacyjny sposób, umożliwiający uzyskanie produktu o ulepszonych cechach, sprawniejszym działaniu, co pozwoli na optymalizację procesów zarządzania projektami i zespołami projektowymi. W ramach tych zagadnień badawczych pracownicy Spółki rozwiązują poszczególne problemy i weryfikują hipotezy. Muszą przy tym wybrać odpowiednie metody, które pozwolą czy to na tworzenie nowych rozwiązań, czy integrację nowych funkcjonalności z istniejącymi aplikacjami oraz infrastrukturą oraz określić w jaki sposób rozwiązanie to zostanie zbudowane. Podkreślić należy, iż rezultat prac podejmowanych w prowadzonych przez Spółkę projektach zawsze jest niepewny. Może dojść do kilku interakcji prac i żadna może nie dać pożądanego rezultatu. Jednak nawet wtedy, gdy nowa funkcjonalność lub proces zostały przekazane do produkcji, nadal często zachodzi konieczność rozwiązywania problemów technicznych, a niektóre z nich mogą wymagać dalszych prac badawczo-rozwojowych. Tego rodzaju prace podejmowane na zasadzie „sprzężenia zwrotnego”(feedback R&D), zgodnie z zaleceniami przedstawionymi w podręczniku Frascati z 2015 r., kwalifikowane są również do projektów badawczo-rozwojowych.
2. Faza wykonawcza.
Opracowany projekt wcielany jest w życie przez pracowników wykonujących daną lampę akustyczną. W ramach każdego realizowanego projektu oraz w oparciu o oryginalne rozwiązania opracowywane w trakcie prac przez pracowników, powstają autorskie metody, które następnie są stosowane w sprzedawanej klientowi lampie akustycznej. Innowacje oraz nowe rozwiązania wprowadzane są nie tylko na etapie projektowania lampy akustycznej, lecz również na etapie jej budowy, z uwagi na wyzwania techniczne i technologiczne pojawiające się w trakcie wykonywania niejednokrotnie zupełnie nowych, z punktu widzenia rozwiązań stosowanych na rynku oraz dotychczasowej praktyki Spółki, założeń. Innowacje polegają zarówno na tworzeniu nowych, jak i na udoskonalaniu już istniejących rozwiązań, celem dostosowania efektu końcowego lampy akustycznej do zamówienia klienta.
Dany projekt ulega zmianom zarówno w fazie projektowania, jak również na etapie wykonywania konkretnego zamówienia pod klienta (lampy akustycznej). Pracownicy tacy jak wykonawcy, konstruktorzy i automatycy, na bieżąco dokonują niezbędnych modyfikacji, bez zewnętrznych wytycznych. Jest to możliwe dzięki ich wysokiemu wykwalifikowaniu oraz nabytej wiedzy i umiejętnościom, które są sukcesywnie rozwijane w trakcie wykonywanych prac.
Projekty B+R, które mają na celu poszerzanie oferty Spółki o lampy akustyczne.
Projekty w tym obszarze dotyczą zarówno udoskonalania oferowanych rozwiązań, jak również wprowadzania nowości w procesie technologicznym lamp akustycznych, zastępowania dotychczasowych elementów nowymi, będącymi własnym pomysłem firmy. W przypadku opracowywania nowych rozwiązań często wiąże się z wykonaniem nowego innowacyjnego elementu lampy akustycznej, umożliwiającej wykonywanie innowacyjnej lampy. Zgodnie z realizowanym w Spółce procesem, schemat ten wygląda następująco:
- Analiza możliwości/wykonalności.
- Opracowanie modelu lampy akustycznej wraz z oprzyrządowaniem (z symulacjami komputerowymi).
- Opracowanie rysunku technicznego/wykonawczego.
- Wykonanie części stalowych lampy akustycznej i oprzyrządowania.
- Wykonanie prototypu.
- Badanie wykonanego rozwiązania w zakresie jakości.
W przypadku, kiedy czynności podejmowane przez Spółkę dotyczą już dostępnych produktów, prace B+R polegają często na opracowaniu adaptacji do lamp akustycznych nowych oprzyrządowań. Na podstawie wykonanych pomiarów i zebranych informacji, dział projektowy tworzy pełną dokumentację konstrukcyjną, na podstawie której opracowywane są procesy technologiczne pozwalające na wyprodukowanie zaprojektowanych adaptacji do lamp akustycznych. Po wykonywaniu lampy akustycznej, pracownik udaje się do klienta, wraz z lampą akustyczną, w celu zamontowania oraz sprawdzenia poprawności wszystkich rozwiązań jakie zostały opracowane. Jeśli zostanie wykryty błąd, jest o nim informowany odpowiedni Pracownik w celu podjęcia stosownych kroków mających na celu jego usunięcie. W przypadku błędu w zakresie procesu, informowany jest odpowiedni dział wykonawczy. Jeżeli stwierdzony błąd dotyczy Oprzyrządowania, wówczas informacja przekazywana jest do działu B+R. Po uzyskaniu zamierzonego efektu i dostosowaniu oprzyrządowania do lampy akustycznej i potrzeb klienta, sporządzany jest obustronnie zatwierdzony raport, stwierdzający poprawność działania. Bezpośrednim skutkiem realizacji działalności badawczo-rozwojowej jest opracowanie oraz dostarczanie nowych rozwiązań wpływających bezpośrednio na poprawę charakterystyk i parametrów oferowanych produktów oraz realizowanych procesów. Prace podejmowane w ramach działalności badawczo-rozwojowej wynikają bezpośrednio z potrzeb obecnych i potencjalnych klientów Spółki. Realizowane projekty dotyczą opracowywania i wykonywania nowych lamp akustycznych spełniających wymagania klientów oraz udoskonalania stosowanych technologii, jak również produktów własnych. Prace opisane powyżej były/są/będą zdarzeniami unikalnymi jak i innowacyjnymi w skali co najmniej przedsiębiorstwa. Prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Spółkę nie są nakierowane na uzyskanie rutynowych zmian do produktów. Rozwiązania wypracowywane w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych pozwalają na realizację określonych celów przedsiębiorstwa. Prace prowadzone w ramach działalności badawczo-rozwojowej nie zawsze prowadzą do osiągnięcia zakładanych rezultatów, a prace nad nowymi produktami/procesami nie zawsze skutkują wprowadzeniem nowych produktów do oferty przedsiębiorstwa, to nadal często zachodzi konieczność rozwiązywania problemów technicznych i produkcyjnych, a niektóre z nich mogą wymagać dalszych prac B+R. Tego rodzaju prace B+R podejmowane na zasadzie „sprzężenia zwrotnego” (feedback R&D) i powinny być zaliczane do działalności B+R.
Etap końcowy - weryfikacja dla budki i lampy akustycznej.
Przed przedstawieniem budki lub lampy akustycznej klientowi do odbioru, Spółka przeprowadza testy zastosowanych rozwiązań dla sprawdzenia czy osiągnięty został zamówiony poziom funkcjonalności, a także czy nie doszło do powstania usterek. Na tym etapie wnoszone są ewentualne poprawki. Ten etap również wymaga twórczego wkładu pracowników, takich jak konstruktorzy, automatycy bądź inni pracownicy, w rozwiązywanie problemów oraz wprowadzanie modyfikacji dla uniknięcia ewentualnych wadliwych rozwiązań. W szczególności Spółka weryfikuje:
1. pomiar współczynnika pochłaniania dźwięku dla lamp akustycznych,
2. pomiar izolacyjności dźwięków dla budek,
3. badanie bezpieczeństwa użytkowania budek,
4. kontrola jakości dostarczanych komponentów,
5. kontrola jakości wyrobów gotowych,
6. badania przepływu powietrza przy użyciu anemometru.
Projektowanie oraz wykonywanie budki jak lampy akustycznej, która nie jest wykonywana na zamówienie klienta, ale powstaje z inicjatywy Spółki, przebiega w sposób analogiczny.
W ramach każdego realizowanego projektu, w oparciu o oryginalne rozwiązania zaprojektowane przez pracowników, powstaje autorska budka i lampa akustyczna. Powyższe potwierdza wysoki poziom wykwalifikowania pracowników oraz posiadanie odpowiedniego zaplecza techniczno-organizacyjnego do celów projektowych oraz wykonawczych. Spółka posiada m.in. pracownię projektową oraz park maszyn.
Celem Spółki jest ciągłe tworzenie nowych oraz udoskonalanie istniejących rozwiązań, usprawnianie procesów produkcyjnych oraz dbałość o najmniejsze nawet detale, które kształtują ostateczny obraz marki. Dlatego obok prac związanych z wykonywaniem konkretnej budki i lampy akustycznej, równolegle prowadzone są prace typu research and development mające na celu poprawę jakości dostarczanych produktów, a także wypracowywanie oraz wprowadzanie nowych funkcjonalności do wykonywanych budek i lamp akustycznych. Niektóre z tych ulepszeń to np.:
1. prace nad współczynnikiem pochłaniania dźwięku dla lamp akustycznych;
2. zwiększenie pomiar izolacyjności dźwięków dla budek;
3. zwiększenie bezpieczeństwa użytkowania budek;
4. prace nad poprawą przepływu powietrza przy użyciu anemometru;
5. symulacja MES - badania nad parametrami wytrzymałościowymi wdrażanych produktów;
6. wprowadzenie panelu sterowania wentylacją i oświetleniem we wszystkich modelach budek kompatybilnego z istniejąca instalacją elektryczną budek;
7. wprowadzenie możliwości łatwego transportu budek (…) - możliwość przemieszczania budki bez demontażu i ponownego montażu;
8. opracowanie innowacyjnego urządzenia do walcowania blachy na długości 2,5m. Budowa i wdrożenie procesu obróbki u lokalnego dostawcy;
9. wprowadzenie innowacyjnej metody laminowania miękkiej włókniny poliestrowej pianką zamiast używania samej włókniny poliestrowej w celu uzyskania lepszych parametrów pochłaniania dźwięku.
Prace research and development mają na celu również poprawę jakości dostarczanych budek i lamp akustycznych.
Spółka wykonuje budki oraz lampy akustyczne (prowadzi tego rodzaju projekty) w sposób zorganizowany, w ciągu każdego roku podatkowego. Proces wykonywania budki i lampy akustycznej jest długotrwały. W toku prac wykorzystywana jest wiedza pozyskana przez pracowników w ramach już zrealizowanych projektów, w szczególności do tworzenia nowych rozwiązań technicznych. Należy jednak podkreślić, że zasoby te są każdorazowo pogłębiane na potrzeby realizacji danej budki i lampy akustycznej pod indywidualne zamówienie, bo - jak wyjaśniano wcześniej - każda budka i lampa akustyczna jest zindywidualizowana jest wyrazem wymagań klienta i wymaga innych rozwiązań.
W rezultacie, działalność prowadzona przez Spółkę opisana w opisie stanu faktycznego nie ma charakteru incydentalnego, lecz zaplanowany i zorganizowany oraz jest prowadzona w sposób ciągły. W związku z opisaną wyżej działalnością ponoszone są koszty (dalej: „Koszty Kwalifikowane”). Dla potrzeb niniejszego wniosku Zainteresowana spółka prosi o przyjęcie założenia, że ponoszone Koszty Kwalifikowane stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 18d ust. 2 Ustawy CIT. Ustalenie, które wydatki mogą być uznane za Koszty Kwalifikowane jest przedmiotem odrębnego wniosku o wydanie interpretacji.
Należy podkreślić fakt iż proces wyprodukowania danej budki i/lub lampy akustycznej prowadzi do dalszych prac B+R, takich jak np. rozwój budki i/lub lampy akustycznej ramach produkcyjnych, do zmian w procedurach produkcji i kontroli jakości lub też do tworzenia nowych standardów, to takie czynności są zaliczane do działalności B+R. Z kolei działalność B+R podejmowana na zasadzie sprzężenia zwrotnego wynikająca z etapu końcowego - weryfikacji zastosowanych innowacyjnych rozwiązań i w przypadku stwierdzenia ich niedostatecznej przydatności lub funkcjonalności znajdowanie nowych ulepszonych i udoskonalonych rozwiązań które powinny być traktowane jako działalność B+R.
Celem prawidłowego przedstawienia stanu faktycznego Zainteresowana spółka wyjaśnia że - obok działalności w zakresie tworzenia budek i lamp akustycznych oraz prac research and developent - Spółka prowadzi również działalność w przedmiocie prowadzenia prac serwisowych i naprawczych wymienionych produktów, w związku z udzielonymi na lampy akustyczne i budki gwarancjami. Zainteresowana spółka zdaje sobie sprawę z tego, że działalność serwisowa i gwarancyjna nie spełnia przesłanek działalności badawczo-rozwojowej, stąd działalność ta nie stanowi przedmiotu zapytania Zainteresowanej spółki.
Zdaniem Zainteresowanej spółki, przedmiotowa działalność prowadzona przez Spółkę, tj. zarówno działalność w przedmiocie tworzenia budek oraz lamp akustycznych jak i prac research and development, stanowi działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe.
Zgodnie z art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym, do którego odsyła art. 5a pkt 40 Ustawy CIT (winno być: art. 4a pkt 28 Ustawy CIT), prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem, z pracami rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
W efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.
Jak wskazano we wniosku, w ocenie Zainteresowanej spółki, prowadzone przez Spółkę prace polegające na wykonywaniu na zamówienie klienta dedykowanej dla niego budki lub lampy akustycznej z poziomem funkcjonalności dostosowanym do oczekiwań klienta (a także prace polegające na wykonywaniu budek i lamp akustycznych powstających z inicjatywy Spółki), z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań powstających zarówno w fazie projektowej, jak i w fazie wykonawczej procesu wykonywania budki i lampy akustycznej, wpisują się w prace rozwojowe. Opisywana działalność prowadzi do stworzenia nowych produktów, cechujących się innowacyjnością oraz wykorzystaniem nowych technologii. Proces produkcji danej budki i lampy akustycznej nie jest w żadnym stopniu mechaniczny lub zrutynizowany, ale wymaga aktywnego i twórczego podejścia dla umożliwienia wykonania zmówionego produktu. Każdorazowo realizacja budki i lampy akustycznej, zarówno na etapie jej projektowania, jak i na etapie jej budowy, nieodłącznie związana jest z wykorzystaniem i łączeniem dostępnej pracownikom, takim jak projektanci, konstruktorzy, automatycy, wykonawcy bądź inni pracownicy, wiedzy oraz umiejętności, i co do zasady wymusza nabycie nowych informacji i umiejętności lub ich twórcze i niekonwencjonalne wykorzystanie i połączenie. Projekt powstający w oparciu o zamówienie klienta jest mu sprzedawany. Wykonywane przez Spółkę produkty są realizowana w oparciu o zamówienie klienta są projektowana i dostosowywana z uwzględnieniem jego potrzeb.
Zaprojektowanie danej budki i lampy akustycznej oraz jej wykonanie za każdym razem wymaga twórczego podejścia zarówno projektantów, jak i innych pracowników zaangażowanych w proces budowy, ponieważ - jak wskazano w opisie stanu faktycznego - innowacje oraz nowe rozwiązania wprowadzane są nie tylko na etapie projektowania, lecz również na etapie jej budowy (z uwagi na wyzwania techniczne i technologiczne pojawiające się w trakcie wykonywania niejednokrotnie zupełnie nowych, z punktu widzenia rozwiązań stosowanych na rynku oraz dotychczasowej praktyki Spółki, założeń). Wyzwania te pojawiają się w trakcie bieżącej realizacji prac z uwagi na brak możliwości przewidzenia na etapie projektowania budki i lampy akustycznej wszystkich trudności, z jakimi przyjdzie się mierzyć pracownikom, takim jak wykonawcy, na etapie jej budowy. Twórczy charakter ma zatem nie tylko praca wykonywana przez projektantów, lecz również przez jej wykonawców. Innowacje polegają zarówno na tworzeniu nowych, jak i na udoskonalaniu już istniejących rozwiązań. Wytworzone nowe rozwiązania stanowią wytwór intelektu, doświadczenia, pomysłowości i umiejętności pracowników, o indywidualnym i oryginalnym charakterze. Z pewnością nie są to działania rutynowe i odtwórcze. Każdorazowa budka i lampa akustyczna ma wysoce zindywidualizowany i specjalistyczny oraz innowacyjny charakter.
Projektowane przez nas budki i lampy akustyczne zawsze są ukierunkowane na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach (i ich interpretacji) lub hipotezach. Z reguły nie mamy nigdy pewności co do ostatecznego wyniku (lub przynajmniej co do ilości czasu i zasobów potrzebnych do wyprodukowania/wytworzenia), jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku.
Według Zainteresowanej spółki, działalność prowadzona przez Spółkę w zakresie tworzenia budek i lamp akustycznych spełnia kryterium twórczości oraz stanowi prace rozwojowe polegające na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w szczególności z zakresu projektowania, architektury, inżynierii, fizyki, techniki, automatyki, mechaniki, a także wiedzy i sztuki budowlanej oraz wykończeniowej, do planowania oraz do projektowania i wykonywania innowacyjnych budek i lamp akustycznych, ich ulepszania i udoskonalania. Opisywana działalność w przedmiocie tworzenia budek i lamp akustycznych z uwagi na jej każdorazowy twórczy charakter, zdaniem Zainteresowanej spółki, wyklucza możliwość uznania przedmiotowych prac za działania rutynowe bądź okresowe.
Podobnie, zdaniem Zainteresowanej spółki, prace research and development stanowią działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe. Celem Spółki jest ciągłe tworzenie nowych oraz udoskonalanie istniejących rozwiązań, usprawnianie procesów produkcyjnych oraz dbałość o nowoczesność najmniejszych nawet detali, które kształtują ostateczny obraz marki. Dlatego obok prac związanych z wykonywaniem konkretnej budki i lampy akustycznej równolegle prowadzone są prace typu research and development mające na celu unowocześnianie i poprawę jakości dostarczanych produktów, a także wypracowywanie oraz wprowadzanie nowych funkcjonalności do wykonywanych produktów. Niemożliwym byłoby prowadzenie prac research and development w sposób inny niż związany z nabywaniem, łączeniem, kształtowaniem i wykorzystywaniem dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności. Celem tych prac jest znalezienie nowych lub udoskonalanie istniejących rozwiązań, czy opracowywanie nowych funkcjonalności, stąd należy stwierdzić, że służą one do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych budek i lamp akustycznych. Prace research and development nie stanowią działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany.
Zdaniem Zainteresowanej spółki, prace podejmowane przez Spółkę spełniają zatem definicję prac rozwojowych.
Zdaniem Zainteresowanej spółki, działalność prowadzona przez Spółkę w zakresie tworzenia budek i lamp akustycznych oraz prac research and development jest działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w szczególności z zakresu projektowania, architektury, inżynierii, fizyki, techniki, automatyki, mechaniki, a także w przypadku tworzenia budek i lamp akustycznych w zakresie wiedzy i sztuki budowlanej oraz wykończeniowej, do planowania oraz do projektowania i wykonywania innowacyjnych lamp akustycznych i budek, ich ulepszania i udoskonalania.
Podjęte przez Spółkę prace w zakresie projektowania i produkowania budki oraz lampy akustycznej stanowią prace rozwojowe, tj. Spółka nabywa, łączy i wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności do projektowania i tworzenia nowej oraz ulepszonej budki lub/i lamy akustyczne. W szczególności celem ww. prac jest opracowywanie zupełnie nowych procesów/ funkcjonalności, które można zaimplementować w istniejących procesach, jak i łączenie istniejących funkcjonalności w nowy sposób, umożliwiający uzyskanie budki i lampy akustycznej o ulepszonych cechach, sprawniejszym działaniu, czy też nowych możliwościach. Przy czym projektowane rozwiązania nie tylko rozwijają i ulepszają obecnie istniejące procesy, ale także przyczyniają się do powstania w przyszłości nowych i jeszcze bardziej zaawansowanych produktów.
Działalność Spółki w zakresie tworzenia i testowania „budki” i „lampy akustycznej” posiada następujące cechy:
1. Twórczość i nowatorskość.
Prace nad stworzeniem budki i/lub lampy akustycznej oraz opracowaniem, na dalszym etapie, dodatkowych funkcjonalności budki i/lub lampy są pracami twórczymi. W oparciu o analizę potrzeb klienta, wynikających m.in. z sposobu działania, celów, a także wykorzystując wiedzę i doświadczenie z zakresu branży na rynku, Spółka tworzy zindywidualizowane i nowatorskie funkcjonalności, które mają za zadanie usprawnienie procesu wyprodukowania zamówienia. Tworzone funkcjonalności nie mają charakteru odtwórczego, ale poprzedzone są szeregiem analiz, które zakończone są stworzeniem koncepcji o indywidualnym charakterze. Wprowadzane nowatorskie funkcjonalności budki i/lub lampy akustycznej nie mają charakteru rutynowych zmian, ale powstają w wyniku twórczej pracy członków Zespołu projektowego, którzy samodzielnie znajdują optymalne rozwiązania zagadnień. W szczególności, w ramach podejmowanych prac, należy uwzględnić aktualne możliwości produkcyjne, zastosować odpowiednie metody badawcze, które pozwolą na stworzenie schematu rozwiązań i integracji nowych funkcjonalności z istniejącym produktem.
Rezultatem prac Zespołu projektowego jest opracowanie szczegółowej koncepcji budki i lampy akustycznej oraz jej nowych/ulepszonych funkcjonalności, które znacznie różnią się od rozwiązań budki i lampy akustycznej wykorzystywanej wcześniej przez Spółkę.
2. Metodyczność.
Podejmowane przez Spółkę działania są wzajemnie powiązane i prowadzą do stworzenia innowacji procesowej - nowej budki i lampy akustycznej oraz jej nowych/ulepszonych funkcjonalności. Prace te mają charakter metodyczny - prowadzone są w sposób systematyczny, o czym świadczą m.in. cykliczne spotkania, przeprowadzane według określonego planu uzgodnionego przez Zespół projektowy.
Cały proces rozpoczynający się już z momentem zidentyfikowania potrzeb stworzenia nowej budki i lampy akustycznej, poprzez fazę koncepcyjną, projektową aż po wdrożenie i testowanie, stanowi nierozerwalny cykl prac badawczo-rozwojowych. Tym samym, wszelkie działania, stanowiące logiczną i nierozłączną całość, jakie podejmowane są w celu realizacji założonego celu, wyprodukowania budki i lampy akustycznej, należy traktować jako działalność badawczo-rozwojową.
3. Nieprzewidywalność.
Prowadzone prace nad zamówieniem budki i/lub lampy akustycznej i jej nowymi funkcjonalnościami charakteryzują się niepewnością badawczą i nieprzewidywalnością, tj. członkowie Zespołu projektowego pracujący nad stworzeniem zindywidualizowanej, dostosowanej do potrzeb klienta budki lub/i lampy akustycznej, muszą zmierzyć się z problemem opracowania koncepcji danego rozwiązania/funkcjonalności, która nie posiada jeszcze modelowego sposobu postępowania, w tym rozważenie czy opracowanie rozwiązania jest możliwe przy użyciu zakładanych metod.
Na każdym etapie opracowywania jej nowej funkcjonalności istnieje niepewność co do końcowego rezultatu prac, a w rezultacie - co do powodzenia całego projektu. Prace są nieprzewidywalne w zakresie kosztów i czasu.
4. Możliwość przeniesienia lub odtworzenia.
Rezultaty prac nad danym zamówieniem lub jej nowej funkcjonalności są odpowiednio dokumentowane, by możliwe było ich późniejsze odtworzenie. Nowa wiedza, powstała w trakcie odpowiednich badań lub opracowywania nowych koncepcji, jest następnie wykorzystywana do tworzenia konkretnych budek lub/i lamp akustycznych. Przy czym nie tylko wyniki badań, które są następnie wykorzystywane do tworzenia konkretnych budek i lamp akustycznych stanowią źródło nowej wiedzy. W przypadku opracowania nowego zamówienia budki i/lub lampy akustycznej o niezadawalających cechach i właściwościach, informacja taka stanowi również nową wiedzę.
Tak opisane prace wpisują się w definicję prac rozwojowych, zamieszczoną w art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym, do którego odsyła art. 5a pkt 40 Ustawy CIT (winno być: art. 4a pkt 28 Ustawy CIT). Zgodnie z tym pierwszym przepisem, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem, z pracami rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
W efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.
Ponadto nadmieniamy, iż Podręcznik Frascati (OECD 2015) podkreśla, że działalność B+R jest zawsze ukierunkowana na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach, a co za tym idzie stosownie do treści Podręcznika Frascati, aby dana działalność mogła zostać uznana za działalność badawczo- rozwojową, musi ona spełniać pięć podstawowych kryteriów. Działalność taka musi być: nowatorska, twórcza, nieprzewidywalna, metodyczna, możliwa do przeniesienia lub odtworzenia.
Jak wskazano we wniosku, w ocenie Zainteresowanej spółki, prowadzone przez Spółkę prace polegające na wykonywaniu na zamówienie klienta dedykowanej dla niego budki lub lampy akustycznej, z poziomem funkcjonalności dostosowanym do oczekiwań klienta (a także prace polegające na wykonywaniu budek i lamp akustycznych powstających z inicjatywy Spółki), z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań powstających zarówno w fazie projektowej, jak i w fazie wykonawczej procesu wykonywania budki i lampy akustycznej, wpisują się w prace rozwojowe. Opisywana działalność prowadzi do stworzenia nowych produktów, cechujących się innowacyjnością oraz wykorzystaniem nowych technologii. Proces produkcji danego produktu nie jest w żadnym stopniu mechaniczny lub zrutynizowany, ale wymaga aktywnego i twórczego podejścia dla umożliwienia wykonania budki i lampy akustycznej, w tym budki i lampy akustycznej zgodnej z zamówieniem klienta. Każdorazowo realizacja budki i lampy akustycznej, zarówno na etapie jej projektowania, jak i na etapie jej budowy, nieodłącznie związana jest z wykorzystaniem i łączeniem dostępnej pracownikom, takim jak projektanci, konstruktorzy, automatycy, wykonawcy bądź inni pracownicy, wiedzy oraz umiejętności, i co do zasady wymusza nabycie nowych informacji i umiejętności lub ich twórcze i niekonwencjonalne wykorzystanie i połączenie. Projekt powstający w oparciu o zamówienie klienta jest mu sprzedawany. Podkreślenia wymaga, że każda wykonywana przez Spółkę budka lub lampa akustyczna jest realizowana w oparciu o zamówienie klienta, jest projektowana i dostosowywana z uwzględnieniem jego potrzeb.
Zaprojektowanie danej budki i lampy akustycznej oraz jej wykonanie za każdym razem wymaga twórczego podejścia zarówno projektantów, jak i innych pracowników zaangażowanych w proces budowy, ponieważ, jak wskazano w opisie stanu faktycznego - innowacje oraz nowe rozwiązania wprowadzane są nie tylko na etapie projektowania budki i lampy akustycznej lecz również na etapie jej budowy (z uwagi na wyzwania techniczne i technologiczne pojawiające się w trakcie wykonywania niejednokrotnie zupełnie nowych, z punktu widzenia rozwiązań stosowanych na rynku oraz dotychczasowej praktyki Spółki, założeń). Wyzwania te pojawiają się w trakcie bieżącej realizacji prac z uwagi na brak możliwości przewidzenia na etapie projektowania budki i lamy akustycznej wszystkich trudności, z jakimi przyjdzie się mierzyć Pracownikom takim jak wykonawcy produktów, na etapie jej budowy. Twórczy charakter ma zatem nie tylko praca wykonywana przez projektantów produktów, lecz również przez jej wykonawców. Innowacje polegają zarówno na tworzeniu nowych, jak i na udoskonalaniu już istniejących rozwiązań. Wytworzone nowe rozwiązania stanowią wytwór intelektu, doświadczenia, pomysłowości i umiejętności Pracowników, o indywidualnym i oryginalnym charakterze. Z pewnością nie są to działania rutynowe i odtwórcze. Każdorazowa budka i lampa akustyczna ma wysoce zindywidualizowany i specjalistyczny oraz innowacyjny charakter.
Według Zainteresowanej spółki, działalność prowadzona przez Spółkę w zakresie tworzenia budek i lamp akustycznych spełnia kryterium twórczości oraz stanowi prace rozwojowe polegające na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w szczególności z zakresu projektowania, architektury, inżynierii, fizyki, techniki, automatyki, mechaniki, a także wiedzy i sztuki budowlanej oraz wykończeniowej, do planowania oraz do projektowania i wykonywania innowacyjnych budek i lamp akustycznych, ich ulepszania i udoskonalania. Opisywana działalność w przedmiocie tworzenia budek i lamp akustycznych, z uwagi na jej każdorazowy twórczy charakter, zdaniem Zainteresowanej spółki, wyklucza możliwość uznania przedmiotowych prac za działania rutynowe bądź okresowe.
Celem tych prac jest znalezienie nowych lub udoskonalanie istniejących rozwiązań, poprawa jakości produktów, opracowywanie ich nowych funkcjonalności, stąd należy stwierdzić, że służą one do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych budek i lamp akustycznych. Prace research and development nie stanowią działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany.
Opisana we wniosku działalność prowadzona przez Spółkę i dotycząca tworzenia budek i lamp akustycznych oraz prac research and development, ukierunkowana jest na nowe odkrycia, to jest na tworzenie nowych innowacyjnych produktów oraz rozwiązań w nich wykorzystywanych - działalność ta ma charakter nowatorski, ponieważ umożliwia i polega na pozyskiwaniu nowej wiedzy, w szczególności w kontekście rozwoju nowych koncepcji, pomysłów i rozwiązań związanych z projektowaniem i wykonywaniem nowych budek i lamp akustycznych ich innowacyjnym ulepszaniem i udoskonalaniem. W toku prac nad daną budką lub lampą akustyczną wykorzystywana jest wiedza pozyskana przez pracowników w ramach już zrealizowanych projektów, w szczególności do tworzenia nowych rozwiązań technicznych. Należy jednak podkreślić, że zasoby te są każdorazowo pogłębiane na potrzeby realizacji danej budki i lampy akustycznej, bo - jak wyjaśniano wcześniej - każda budka i lampa akustyczna ma charakter zindywidualizowany i wymaga innych rozwiązań. Podobnie, prace research and development mają charakter nowatorski, ponieważ zmierzają do wypracowania nowych lub udoskonalania istniejących rozwiązań, poprawy jakości budek i lamp akustycznych, stworzenia ich nowych funkcjonalności.
Istotą działalności prowadzonej przez Spółkę jest tworzenie innowacyjnych budek i lamp akustycznych więc prowadzenie twórczej działalności, która opiera się na oryginalnych, wypracowanych przez Spółkę i jej pracowników, niekonwencjonalnych koncepcjach, hipotezach i rozwiązaniach. To te cechy działalności Spółki decydują o jej istnieniu, wyznaczając i definiując charakter jej działalności. Innowacje tworzone w Spółce nie są przypadkowym efektem ubocznym innych projektów, lecz kluczowym elementem prowadzonej przez nią działalności. Zarówno działalność dotycząca tworzenia budek i lamp akustycznych, jak i prac research and development, opiera się tworzeniu nieszablonowych i twórczych rozwiązań. Zdaniem Zainteresowanej spółki, działania te nie są rutynowe lub odtwórcze, i znacząco wykraczają poza typowe zmiany w produkcie. Jak wskazano we wniosku, Spółka jest jedynym z niewielu producentów tego rodzaju specjalistycznych budek i lamp akustycznych. Zgodnie z opisem zamieszczonym we wniosku, obok działalności w zakresie tworzenia budek i lamp akustycznych oraz prac research and development, Spółka prowadzi również działalność w przedmiocie prowadzenia prac serwisowych i naprawczych wymienionych produktów, w związku z udzielonymi na budki i lampy akustyczne gwarancjami. Zainteresowana spółka zdaje sobie sprawę z tego, że działalność serwisowa i gwarancyjna nie spełnia przesłanki m.in. twórczości, stąd prace te nie stanowią działalności badawczo-rozwojowej, a działalność Spółki w tym zakresie nie stanowi przedmiotu zapytania Zainteresowanej spółki.
Z uwagi na to, że działalność Spółki w zakresie tworzenia budek i lamp akustycznych oraz prac research and development ma charakter innowacyjny i polega na wypracowywaniu nowych rozwiązań celem tworzenia innowacyjnych budek i lamp akustycznych, zdaniem Zainteresowanej spółki działalność ta odbywa się w warunkach niepewności.
Działalność Spółki opiera się w głównej mierze na realizacji innowacyjnych projektów na specjalne zamówienie klientów. Sporadycznie zdarza się, że Spółka decyduje się na stworzenie nowej, innowacyjnej budki i lampy akustycznej, która wykonywana jest z jej wyłącznej inicjatywy. Po uzyskaniu pozytywnych rezultatów w przeprowadzonych testach, Spółka poszukuje nabywcy takiej budki, lampy akustycznej. Prace Spółki nad poszczególnymi budkami i lampami akustycznymi są zindywidualizowane i dopasowane do konkretnego, z góry założonego celu. Każdy budka i lampa akustyczna różni się od innej i wymaga indywidualnego podejścia w jej realizacji. Pomimo, że większość realizowanych projektów powstaje na zamówienie konkretnych klientów, to Spółka odpowiada za opracowanie koncepcji ich działania oraz za ich wykonanie. Klient zamawiając dany produkt ( budkę lub lampę akustyczną) przedstawia swoje oczekiwania co do zarysu efektu końcowego prac, natomiast to zadaniem Spółki jest opracowanie takich rozwiązań, które umożliwią jego stworzenie. Przy czym wskazać należy, że po przedstawieniu przez klienta swoich oczekiwań, projektanci Spółki oceniają czy i na ile możliwa jest ich realizacja z punktu widzenia możliwości technicznych wykonania budki lub lampy akustycznej. Do momentu zakończenia testów danej budki i lampy akustycznej, mających na celu sprawdzenie czy został osiągnięty zamówiony poziom funkcjonalności, a także czy wszystkie elementy działają sprawnie, Spółka nie ma pewności co do wyniku końcowego prowadzonych prac. W toku wykonywania prac zamówionego produktu napotykane są różnego rodzaju trudności i przeszkody techniczne, które skutkują koniecznością modyfikowania przyjętych wcześniej założeń. Analogicznie przedstawia się sytuacja w tych nielicznych przypadkach, gdy budka lub lampa akustyczna powstaje z inicjatywy własnej Spółki, gdzie satysfakcjonujący wynik przeprowadzonych testów otwiera drogę do poszukiwania nabywców dla takiej budki i lampy akustycznej.
Założeniem prowadzonych prac research and development jest poszukiwanie nowych, twórczych rozwiązań, mających na celu poprawę jakości dostarczanych produktów, a także wypracowywanie oraz wprowadzanie nowych funkcjonalności do wykonywanych budek oraz lamp akustycznych Prowadzone są w oparciu o metodę prób i błędów. Istotą tych prac jest działanie w warunkach niepewności oraz brak pewności co do wyniku końcowego.
Opisana działalność Spółki nie ma powtarzalnego charakteru, co dodatkowo przemawia za przyjęciem, że jest ona prowadzona w warunkach niepewności.
Działalność prowadzona przez Spółkę w zakresie tworzenia budek jest zaplanowana formalnie i uwzględniona w budżecie. Przeprowadzana jest w sposób zaplanowany, przy użyciu określonych zasobów ludzkich i finansowych, z określonym celem w postaci stworzenia konkretnej budki lub lampy akustycznej. Spółka tworzy nowe budki i lampy akustyczne w podziale na projekty i według określonego harmonogramu, a prowadzone prace mają charakter systematyczny. Spółka wykonując daną budkę lub lampę akustyczną posiada obok harmonogram również budżet zaplanowanych prac, dla możliwości ustalenia zarówno spodziewanego terminu ich zakończenia, jak i kosztów związanych z realizacją konkretnej budki lub lampy akustycznej niezbędnych dla ustalenia zysku z jej sprzedaży. Działalność ta spełnia zatem kryterium systematyczności, a zarazem ma charakter działalności metodycznej.
Podobnie, działalność prowadzona przez Spółkę w zakresie prac research and development spełnia kryterium systematyczności, ponieważ przeprowadzana jest w sposób zaplanowany, przy użyciu konkretnych zasobów ludzkich i finansowych. Jest formalnie zaplanowana i stanowi ważny filar działalności Spółki, stąd jest uwzględniana w budżecie. Działalność ta również spełnia kryterium systematyczności, a zarazem ma charakter działalności metodycznej.
Zarówno działalność Spółki dotycząca tworzenia budek i lamp akustycznych, jak i prace research and development, prowadzą do uzyskania wyników, które mogą być powtórzone w kolejnych realizacjach.
Rezultaty działalności są udokumentowane i możliwe do odtworzenia. Jak wskazano we Wniosku, w toku prac wykorzystywana jest wiedza pozyskana przez pracowników w ramach już zrealizowanych projektów, w szczególności do tworzenia nowych rozwiązań technicznych. Należy jednak podkreślić, że zasoby te są każdorazowo pogłębiane na potrzeby realizacji każdego zamówienia, bo - jak wyjaśniano wcześniej - każda budka i lampa akustyczna ma charakter zindywidualizowany i wymaga innych rozwiązań. Analogicznie, zasoby te są pogłębiane w toku prac research and development, co odpowiada specyfice tych prac oraz je warunkuje. Rezultaty prac research and development prowadzą do uzyskania wyników, które mogą być wykorzystane w toku wykonywania danego zamówienia (budki, lampy akustycznej) oraz powtórzone poprzez ich odpowiednie zaadaptowanie do danego, unikatowego projektu. Wyniki prac research and development każdorazowo są odpowiednio dokumentowane.
W piśmie uzupełniającym z 6 czerwca 2023 r., wskazaliście Państwo ponadto, że:
- prowadzona przez spółkę działalność w zakresie tworzenia lamp i budek akustycznych, a także prac research and development, jest działalnością o charakterze twórczym, podejmowaną w sposób systematyczny tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany, a jej celem jest zwiększenie i wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i rozwiązań;
- jest to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów oraz procesów i usług;
- Spółka nie korzysta i nie będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 bądź 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
- Spółka nie posiada status centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2474);
- koszty realizacji prowadzonych prac badawczo-rozwojowych pokrywane są ze środków własnych oraz koszty te nie będą zwracane w jakiejkolwiek formie i nie zostaną odliczone podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym;
- koszty kwalifikowane są wyodrębniane w odrębnej ewidencji rachunkowej określonej w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm.);
- koszty, które zamierzamy odliczacie w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT);
- działalność Spójki opiera się w głównej mierze na realizacji innowacyjnych projektów na specjalne zamówienie klientów. Spółka podejmuje indywidualne zamówienia od klienta, czyli w przeważającej mierze przypadków działalność spółki opiera się na pracach podejmowanych z inicjatywy klienta. Sporadycznie zdarza się że spółka decyduje się na stworzenie budki i lampy akustycznej z wyłącznie własnej inicjatywy;
- Koszty kwalifikowane ponosi tylko i wyłącznie Spółka.
Ponadto, w piśmie uzupełniającym z 28 czerwca 2023 r. wskazano, że wniosek dotyczy spółki Creative Design Group spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa. W odpowiedzi z dnia 23 maja 2023 r. błędnie podaliśmy firmę spółki bez dopisku „spółka komandytowa”. Wniosek dotyczy spółki komandytowej działającej pod firmą Creative Design Group sp. z o.o. sp. k. NIP 5213723357, REGON 363753528 i dotyczy okresu kiedy ta spółka była podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych tj. od 1 maja 2021 r. do momentu przekształcenia w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością tj. do dnia 1 września 2022 r. Po przekształceniu spółka działa pod firmą X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka X sp. z o.o. od dnia 1 października 2022 r. jest podatnikiem podatku zryczałtowanego (tzw. CIT Estoński).
Pytanie
Czy Koszty Kwalifikowane ponoszone na działalność prowadzoną przez Spółkę w zakresie tworzenia budek i lamp akustycznych oraz prac research and development mogą być odliczone od podstawy opodatkowania w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową na zasadach określonych w art. 18d Ustawy CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Prowadzenie przez Spółkę działalności opisanej w stanie faktycznym stanowi działalność badawczo-rozwojową i tym samym uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d Ustawy CIT. W związku z tym, koszty Kwalifikowane ponoszone na działalność prowadzoną za pośrednictwem Spółki w zakresie tworzenia budek i lamp akustycznych oraz prac research and development mogą być odliczone od podstawy opodatkowania w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową na zasadach określonych w art. 18d Ustawy CIT.
Regulacja dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych została zawarta w art. 18d ust. 1 Ustawy CIT, zgodnie z którym podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 Ustawy CIT, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Z ulgi na działalność badawczo-rozwojową można skorzystać zatem wyłącznie wówczas, gdy prowadzona jest działalność o tym charakterze. Powyższe oznacza, że jeżeli działalność Spółki spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej i zachowane zostaną warunki, o których mowa w art. 18d Ustawy CIT, spółka będzie uprawniona uprawnieni do skorzystania z ulgi na działalność badawczo- rozwojową, uregulowanej w tych przepisach.
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej do art. 4a pkt 26 Ustawy CIT. Zgodnie z tą regulacją, ilekroć w Ustawie CIT jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej, oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 Ustawy CIT, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, wówczas oznacza to:
a. badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668 z późn. zm., dalej: „Prawo o szkolnictwie wyższym”),
b. badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 Prawa o szkolnictwie wyższym.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 Prawa o szkolnictwie wyższym:
a. badania podstawowe to prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne:
b. badania aplikacyjne to prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Z kolei w definicji prac rozwojowych zawartej w art. 4a pkt 28 Ustawy CIT wskazano, że oznaczają one prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 Prawa o szkolnictwie wyższym.
Stosownie do art. 4 ust. 3 w. ustawy, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Podsumowując powyższe, określona działalność spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli łącznie zachodzą następujące przesłanki:
- działalność ma charakter twórczy,
- działalność wypełnia definicję „badań naukowych” lub „prac rozwojowych”,
- działalność jest podejmowana w sposób systematyczny,
- działalność ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Zatem, działalność badawczo-rozwojowa prowadzona w oparciu o prace rozwojowe charakteryzuje się następującymi cechami:
1. jest twórcza;
2. obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń;
3. jest podejmowana w sposób systematyczny;
4. jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Dla rozstrzygnięcia w jaki sposób należy rozumieć przywołane wyżej pojęcia, pomocne są Objaśnienia podatkowe z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: „Objaśnienia”) autorstwa Ministra Finansów. Opracowanie to, wydane w oparciu o art. 14a § 1 pkt 2 O.p. stanowi ogólne wyjaśnienie przepisów prawa podatkowego dotyczące ich stosowania.
Twórczość.
Zgodnie z Objaśnieniami, „twórczość” jest pierwszym i zarazem najszerszym kryterium uznania działalności podatnika za działalność badawczo-rozwojową. Działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego skupiającego się wokół tego zagadnienia podkreśla się, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu (zob. J. Barta. R. Markiewicz, Cecha twórczości i indywidualności, (w:) Prawo autorskie, Wolters Kluwer, rozdział 1.3). Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”.
Na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej przyjmuje się, że wystarczające jest, by dane działanie było twórcze w skali danego przedsiębiorstwa, co oznacza, że: „przedsiębiorca we własnym zakresie (w ramach prowadzonych prac badawczo-rozwojowych) opracowuje nowe lub ulepszone produkty, procesy, usługi, nawet jeżeli podobne rozwiązanie zostało już opracowane przez inny podmiot. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika” (Objaśnienia, s. 12-13).
Rezultat działalności twórczej powinien być odpowiednio ustalony, co może odbyć się w dowolnej formie (niezależnie od sposobu wyrażenia). Przez ustalenie rezultatu działalności twórczej należy rozumieć jego uzewnętrznienie. Rezultat działalności powinien mieć charakter indywidualny, tj. nie może być wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz powinien być skutkiem określonych procesów myślowych, wymagających od twórcy kreatywności. Cechować go powinien oryginalny charakter, to jest wnoszący obiektywnie nową wartość, jako nowy wytwór intelektu, przy czym oryginalność należy rozpatrywać wstecznie (co oznacza, że rezultat pracy nie jest twórczy, jeżeli istnieje identyczne, uprzednio stworzone dzieło).
W Objaśnieniach wskazano „Twórczy charakter prac to między innymi opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidacje nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony. Twórczym charakterem prac może być w szczególności także, opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna” (Objaśnienia, s. 13).
Systematyczność.
Zgodnie z ustawową definicją, działalność badawczo-rozwojowa ma być podejmowana w sposób „systematyczny”, przy czym pojęcie „systematyczność” rozumiane jest szeroko. Przyjmuje się, że kryterium to jest spełnione niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Zgodnie z Objaśnieniami (s. 14), przypisanie prowadzonej działalności charakteru „systematyczności” nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalność w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Nie ma również wymogu ciągłego lub długotrwałego prowadzenia działalności przez podatnika, by uznać daną działalność za działalność spełniającą kryterium systematyczności, ani też wymogu, by podatnik musiał planować tego rodzaju działalność na przyszłość. W każdym z powyższych przypadków zostanie bowiem spełnione kryterium systematyczności działalności prowadzonej przez podatnika.
Prace rozwojowe.
Prace rozwojowe polegają na wykorzystaniu już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Prace te są więc działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem, z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszania istniejących produktów/usług oraz procesów i technologii produkcji.
W efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.
Zdaniem Zainteresowanej spółki, sposób działania Spółki, który został opisany w stanie faktycznym spełnia powyższe przesłanki prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej.
W ocenie Zainteresowanej spółki, prowadzone przez Spółkę prace polegające na wykonywaniu na zamówienie klienta dedykowanej dla niego budki i lampy akustycznej, z poziomem funkcjonalności dostosowanym do oczekiwań klienta (a także prace polegające na wykonywaniu budek i lamp akustycznych powstających z inicjatywy Spółki), z wykorzystaniem innowacyjnych rozwiązań powstających zarówno w fazie projektowej, jak i w fazie wykonawczej procesu wykonywania budki i lampy akustycznej wpisują się w prace badawczo-rozwojowe. Opisywana działalność prowadzi do stworzenia nowych produktów (budek, lamp akustycznych ), cechujących się innowacyjnością oraz wykorzystaniem nowych technologii. Proces produkcji danej budki i lampy akustycznej nie jest w żadnym stopniu mechaniczny lub zrutynizowany, ale wymaga aktywnego i twórczego
podejścia dla umożliwienia wykonania budek i lamp akustycznych, w tym budki jak i lampy akustyczne zgodnej z zamówieniem klienta. Każdorazowo realizacja budki lub lampy akustycznej zarówno na etapie jej projektowania, jak i na etapie jej budowy, nieodłącznie związana jest z wykorzystaniem i łączeniem dostępnej Pracownikom, takim jak projektanci, konstruktorzy, automatycy, wykonawcy bądź inni Pracownicy, wiedzy oraz umiejętności, i co do zasady wymusza nabycie nowych informacji i umiejętności lub ich twórcze i niekonwencjonalne wykorzystanie i połączenie. Projekt powstający w oparciu o zamówienie klienta jest mu sprzedawany. Podkreślenia wymaga, że każda wykonywana przez Spółkę budka i lampa akustyczna realizowana w oparciu o zamówienie klienta jest projektowana i dostosowywana z uwzględnieniem jego potrzeb.
Zaprojektowanie danej budki i lampy akustycznej oraz jej wykonanie za każdym razem wymaga twórczego podejścia zarówno projektantów, jak i innych Pracowników zaangażowanych w proces budowy, ponieważ - jak wskazano w opisie stanu faktycznego - innowacje oraz nowe rozwiązania wprowadzane są nie tylko na etapie projektowania z, lecz również na etapie jej budowy (z uwagi na wyzwania techniczne i technologiczne pojawiające się w trakcie wykonywania niejednokrotnie zupełnie nowych, z punktu widzenia rozwiązań stosowanych na rynku oraz dotychczasowej praktyki Spółki, założeń). Wyzwania te pojawiają się w trakcie bieżącej realizacji prac z uwagi na brak możliwości przewidzenia na etapie projektowania budki i lampy akustycznej wszystkich trudności, z jakimi przyjdzie się mierzyć Pracownikom. Twórczy charakter ma zatem nie tylko praca wykonywana przez projektantów budki i lampy akustycznej lecz również przez jej wykonawców. Innowacje polegają zarówno na tworzeniu nowych, jak i na udoskonalaniu już istniejących rozwiązań. Wytworzone nowe rozwiązania stanowią wytwór intelektu, doświadczenia, pomysłowości i umiejętności Pracowników, o indywidualnym i oryginalnym charakterze. Z pewnością nie są to działania rutynowe i odtwórcze. Każdorazowa budka i lampa akustyczna ma wysoce zindywidualizowany i specjalistyczny oraz innowacyjny charakter.
Według Zainteresowanej spółki, działalność prowadzona przez Spółkę w zakresie tworzenia budek i lamp akustycznych spełnia kryterium twórczości oraz stanowi prace rozwojowe polegające na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w szczególności z zakresu projektowania, architektury, inżynierii, fizyki, techniki, automatyki, mechaniki, a także wiedzy i sztuki budowlanej oraz wykończeniowej, do planowania oraz do projektowania i wykonywania innowacyjnych budek i lamp akustycznych ich ulepszania i udoskonalania. Opisywana działalność w przedmiocie tworzenia budek i lamp akustycznych z uwagi na jej każdorazowy twórczy charakter, zdaniem Zainteresowanej spółki, wyklucza możliwość uznania przedmiotowych prac za działania rutynowe bądź okresowe.
Zdaniem Zainteresowanej spółki, prace podejmowane przez Spółkę spełniają zatem definicję prac rozwojowych.
W ocenie Zainteresowanej spółki, spełnione jest również kryterium systematyczności, ponieważ wykonywanie budek i lamp akustycznych stanowi główny przedmiot działalności Spółki, prowadzonej w zdecydowanej większości w oparciu o zamówienia składane przez klientów. Realizując budki i lampy akustyczne Spółka działa według ustalonego schematu postępowania, w ramach kolejnych etapów, co opisane zostało w stanie faktycznym. Prace wykonywane są przez Pracowników, to jest przez specjalistów, którzy mają odpowiednie przygotowanie merytoryczne, wiedzę, wykształcenie oraz doświadczenie zdobyte dzięki pracy na rzecz Spółki. Po wykonaniu zamówienia pod indywidualne zamówienie jest ono przez nich testowane. Na tym etapie następuje weryfikacja, czy budka i lampa akustyczna spełnia swoje funkcje i działa prawidłowo.
Wobec niniejszego uznać należy, że przedmiotowa działalność prowadzona przez Spółkę ma charakter metodyczny, zaplanowany i uporządkowany, a tym samym nie stanowi działań jedynie incydentalnych. Działalność opisana we wniosku stanowi główny przedmiot działalności Spółki i przesądza o jej istnieniu. Niewątpliwie Spółka również w przyszłości będzie podejmowała oraz realizowała prace tego rodzaju. Ulga nie będzie zatem odnosić się do incydentalnych działań Spółki, lecz do bieżącego działania podejmowanego w ramach prac badawczo-rozwojowych.
Zdaniem Zainteresowanej spółki, przedmiotowa działalność prowadzona przez Spółkę podejmowana jest w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania ich do tworzenia nowych zastosowań. Wiedza oraz umiejętności, które posiadają Pracownicy Spółki, wykorzystywane są w celu dalszego rozwoju zasobów wiedzy oraz wykorzystywania ich do wprowadzania, tworzenia i rozwijania nowych rozwiązań i zastosowań w ramach kolejnych, jednorazowych projektów. Wiedza oraz umiejętności są sukcesywnie rozwijane w trakcie wykonywanych prac, procentując nabywaniem cennego doświadczenia, umożliwiającego dalszy innowacyjny rozwój. Spółka opiera się na zasobach wiedzy zdobytej przez jej Pracowników w dotychczasowej praktyce.
W interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 21 lutego 2020 r., znak 0112-KDIL2-2.4011.145.2019.1.IM, organ uznał za działalność badawczo-rozwojową opracowywanie mobilnych pracowni służących do przeprowadzania badań. Wnioskodawca wskazał, że jest spółki) realizującą usługi w branży medycznej, zajmującą się głównie projektowaniem i budową mobilnych pracowni diagnostyki obrazowej o zindywidualizowanym charakterze, wykonywanymi na zamówienie klientów. Wnioskodawca w ramach swojej działalności zajmuje się m.in. budową przenośnych pracowni rezonansu magnetycznego, magazynowaniem rezonansów magnetycznych oraz ich utylizacją. Wnioskodawca wyjaśnił, że w jego ocenie prowadzi on prace badawczo-rozwojowe w zakresie tworzenia nowych produktów, a także wprowadzania dużych zmian w produktach już istniejących. W ramach każdego realizowanego projektu oraz w oparciu o oryginalne rozwiązania zaprojektowane przez pracowników wnioskodawcy powstają autorskie metody które są następnie stosowane w sprzedawanym klientowi prototypie. W rezultacie prowadzonej działalności oferta wnioskodawcy jest stale poszerzana o nowe typy produktów, a dotychczasowe wyroby są modernizowane i udoskonalane poprzez dodanie nowych funkcjonalności lub uzyskanie wyższych parametrów technicznych. Wśród prowadzonych projektów znalazło się wykonanie specjalistycznego kontenera do badań rezonansem magnetycznym. Dyrektor KIS w odpowiedzi na pytanie wnioskodawcy potwierdził, że prowadzona przez niego działalność stanowi działalność badawczo-rozwojową.
Podsumowując, zdaniem Zainteresowanej spółki, działalność Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT. Działalność prowadzona przez Spółkę jest bowiem działalnością twórczą, obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Tym samym, Spółka uprawniona jest do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d Ustawy CIT.
W związku z tym, Koszty Kwalifikowane ponoszone na działalność prowadzoną za pośrednictwem Spółki w zakresie tworzenia budek i lamp akustycznych oraz prac research and development mogą być odliczone od podstawy opodatkowania w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową na zasadach określonych w art. 18d Ustawy CIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”),
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),
b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
badania naukowe są działalnością obejmującą:
a) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
b) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności - badania naukowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.
Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego należy zgodzić się, że działalność prowadzona przez Spółkę w zakresie tworzenia budek i lamp akustycznych oraz prace research and development stanowią działalność badawczo-rozwojową sformułowaną w art. 4a pkt 26-28 updop.
Podkreślić należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług.
Prace rozwojowe nie obejmują natomiast rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Zatem, działalnością badawczo-rozwojową będą tyko te prace, które w ramach opracowania nowych produktów/świadczenia nowych usług mogą być uznane za działalność twórczą, tj. aktywność podatnika nastawioną na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związaną z postępem naukowym, czy technologicznym.
W opisie sprawy opisaliście Państwo poszczególne etapy tworzenia budek konferencyjnych oraz lamp akustycznych.
Ponadto, wskazaliście Państwo, że obok prac związanych z wykonywaniem konkretnej budki i lampy akustycznej, równolegle prowadzone są prace typu research and development mające na celu poprawę jakości dostarczanych produktów, a także wypracowywanie oraz wprowadzanie nowych funkcjonalności do wykonywanych budek i lamp akustycznych.
Analizując charakter opisanych prac należy uznać, że prowadzona przez Państwa działalność zawiera elementy twórczej działalności. Prace polegające na tworzenia lamp i budek akustycznych, a także prace research and development, są prowadzone systematycznie i mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań tj. tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług.
Realizowane przez Wnioskodawcę prace bez wątpienia służą do inicjowania, projektowania i tworzenia nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów (budek i lamp akustycznych), o indywidualnym charakterze.
Jak już wcześniej wskazano, prace rozwojowe obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
W objaśnieniach dotyczących ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zawartych na stronach internetowych Ministerstwa Finansów wskazano, że każda ulga w podatku dochodowym ma charakter wyjątkowy i stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania. Ulgi podatkowe z jednej strony zmniejszają obciążenia fiskalne podatnika, z drugiej zaś dochody sektora finansów publicznych. W konsekwencji, wszelkie przepisy prawa podatkowego, które dotyczą szeroko rozumianych preferencji podatkowych, należy wykładać ściśle.
Zatem, tylko te działania podatnika można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 4a pkt 26 updop.
W świetle powyższego należy zgodzić się ze stanowiskiem, że prowadzona przez Spółkę działalność opisana w stanie faktycznym stanowi działalność badawczo-rozwojową i tym samym uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d Ustawy CIT.
Zatem, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy koszty kwalifikowane ponoszone na działalność prowadzoną za pośrednictwem Spółki w zakresie tworzenia budek i lamp akustycznych oraz prac research and development mogą być odliczone od podstawy opodatkowania w ramach tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową na zasadach określonych w art. 18d u.p.d.o.p., jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm., dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA).
Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right