Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.181.2023.2.JS
Skoro sprzedaż Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu VAT (Strony złożą oświadczenie o rezygnacji z prawa do zwolnienia), to do transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie z opodatkowania PCC na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o PCC
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
2 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 31 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo w piśmie z 7 lipca 2023 r. (wpływ 7 lipca 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca.
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będąca stroną postępowania (dalej: Kupujący, Nabywca): M. Sp. z o.o. NIP: (…)
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Sprzedający) X. Spółka jawna NIP: (…)
Opis zdarzenia przyszłego
Informacje ogólne.
M. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Zainteresowany będący stroną postępowania – jest polskim rezydentem podatkowym zarejestrowanym jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w Polsce, posiada w Polsce siedzibę i miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (dalej: Nabywca, Kupujący). Przedmiotem działalności Nabywcy jest m.in. kupno i sprzedaż nieruchomości na własnych rachunek.
X. Spółka jawna (dalej: Sprzedający) – Zainteresowany niebędący stroną postępowania – jest polskim rezydentem podatkowym zarejestrowanym jako czynny podatnik podatku od towarów i usług w Polsce, posiada w Polsce siedzibę i miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Przedmiotem działalności Sprzedającego jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.
Nabywca i Sprzedający będą łącznie zwani dalej „Zainteresowanymi”.
Na moment dokonania Transakcji, zdefiniowanej poniżej, Zainteresowani będą zarejestrowani w Polsce jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług. Zainteresowani nie są i na moment Transakcji nie będą podmiotami powiązanymi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Informacje dotyczące nieruchomości
Na moment złożenia wniosku Sprzedający jest właścicielem nieruchomości położonej w W. przy ul. (…), obejmującej działkę ewidencyjną nr (…) z obrębu ewidencyjnego (…) o powierzchni 5 466 m2, dla której prowadzona jest księga wieczysta o numerze (…) (dalej: Działka 1).
Działka 1 zabudowana jest:
a) Budynkiem magazynowym, identyfikator (…), o pow. 2799 m2 (dalej: Hala),
b) Budynkiem niemieszkalnym, identyfikator (…), o pow. 206 m2 (dalej: Portiernia),
c) Budynkiem niemieszkalnym, magazynowym, identyfikator (…), o pow. 29 m2 (dalej: Magazyn),
d) Budowlami w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane w postaci nawierzchni z kostki brukowej oraz ogrodzenia z przęsłami stalowymi posadowionymi na fundamencie betonowym (dalej: Budowle).
Hala, Portiernia oraz Magazyn znajdujące się na Działce 1 dalej będą nazywane łącznie „Budynkami”.
Opisana wyżej Działka 1 oraz Budynki i Budowle w dalszej części wniosku są łącznie określane jako „Nieruchomość".
Dla obszaru, na którym zlokalizowana jest Nieruchomość brak jest uchwalonego, aktualnie obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego.
W odniesieniu do Działki 1 została wydana ostateczne decyzja nr (…) o warunkach zabudowy, zgodnie z którą zostały ustalone warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu dla inwestycji polegającej na budowie centrum magazynowo-produkcyjnego obejmującego budowę hali magazynowo-produkcyjnej z czteroma budynkami socjalno-biurowymi, układem komunikacyjnym, parkingami, infrastrukturą techniczną oraz towarzyszącymi obiektami budowlanymi (m.in. zbiornikiem pożarowym z pompownią, kontenerowym agregatem prądotwórczym, stacją transformatorową, zbiornikiem retencyjnym) wraz z zagospodarowaniem terenu na Działce 1 (dalej: „Decyzja WZ").
Nieruchomość stanowi główny majątek Sprzedającego.
Sprzedający nabył Działkę 1 na podstawie umowy spółki jawnej zawartej w formie aktu notarialnego z 26 września 2005 r. zawartego przed notariuszem w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki w postaci:
a) należącego do M. A. udziału przysługującego mu w wysokości 1/3 w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu (…) oraz w prawie własności budynków i budowli zlokalizowanych na ww. Działce 1;
b) należącego do „(…)" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością udziału przysługującego jej w wysokości 2/3 w prawie użytkowania wieczystego działki gruntu (…) oraz w prawie własności budynków i budowli zlokalizowanych na ww. Działce 1;
- przedmiotowa umowa spółki i wniesienie wkładu niepieniężnego nie były opodatkowane podatkiem od towarów i usług i w konsekwencji podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Ze względu na brak opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji nabycia Nieruchomości, Sprzedający nie był uprawniony do odliczenia podatku od nabycia Nieruchomości.
Zgodnie z decyzją Zarządu (…) nr (...) z 11 grudnia 2013 r. prawo użytkowania wieczystego Działki 1 zostało przekształcone w prawo własności oraz została ustalona opłata za przekształcenie.
Na Działce 1 w latach 2006-2007 została wybudowana Hala, która jest wykorzystywana przez Sprzedającego do prowadzenia działalności gospodarczej i jest ujęta w środkach trwałych Sprzedającego. Decyzją nr (…) z 30 lipca 2007 r. zostało udzielone pozwolenie na użytkowanie Hali. Hala została przyjęta do używania i wprowadzona do rejestru środków trwałych w listopadzie 2007 r., a Portiernia i Magazyn zostały wprowadzone do rejestru środków trwałych (przyjęte do używania) od 1 stycznia 2006 r.
Sprzedający odliczał podatek od towarów i usług naliczony od wydatków poniesionych w związku z budową Hali.
Oprócz ww. Hali na Działce 1 znajdują się wyłącznie te same obiekty, tj. Portiernia, Magazyn i Budowle, które znajdowały się na niej w chwili ich nabycia przez Sprzedającego w 2005 r.
Od momentu nabycia Nieruchomości przez Sprzedającego na Działce 1 nie zostały wzniesione żadne nowe budynki, ani nie zostały wzniesione budowle w rozumieniu definicji „budowli" zawartej w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, poza ww. Halą.
Przez Nieruchomość przechodzi infrastruktura techniczna związana z mediami (w tym sieć ciepłownicza, sieć wodociągowa, sieć kanalizacyjna, sieć elektroenergetyczna) należąca do podmiotów trzecich i niebędąca własnością Sprzedającego.
Na dzień złożenia wniosku od dnia oddania całej powierzchni Budynków i Budowli do używania w ramach umowy najmu minęły co najmniej dwa lata (przy czym powierzchnia Hali mogła być oddawana w najem sukcesywnie, jednak od momentu oddania ostatniej powierzchni do używania minęły już co najmniej dwa lata).
Sprzedający ujmował Działkę 1 oraz Budynki i Budowle jako środki trwałe, które podlegały amortyzacji i są nieprzerwanie w całości eksploatowane przez Sprzedającego od momentu ich przyjęcia jako środków trwałych zarówno do celów własnej działalności gospodarczej, jak również powierzchnie oddawane są w najem na rzecz podmiotów trzecich w ramach czynności opodatkowanych i nie zwolnionych od tego podatku.
Działalność gospodarcza, w ramach której wykorzystywana jest przez Sprzedającego Nieruchomość to wyłącznie działalność opodatkowana podatku od towarów i usług. Sprzedający nie wykorzystywał Nieruchomości wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.
Sprzedający nie ponosił żadnych innych istotnych wydatków na ulepszenie Budynków i Budowli w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację, aranżacje, modernizację lub remont Budynku), ani nie dokonał istotnych ulepszeń (przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji, aranżacji, modernizacji lub remontu) Budynków i Budowli, które skutkowały zwiększeniem wartości początkowej poszczególnych obiektów (tj. poszczególnych Budynków i poszczególnych Budowli) o ponad 30%. Ponadto Sprzedający nie ponosił wydatków na prace adaptacyjne i aranżacyjne poszczególnych powierzchni wykorzystywanych do działalności gospodarczej, które miały na celu dostosowanie tej powierzchni do celów specyfiki i wymogów działalności gospodarczej danego najemcy.
Sprzedający jest stroną wyłącznie następujących umów, zapewniających obsługę Nieruchomości i jej funkcjonowania zgodnie z przeznaczeniem:
a) umowy na świadczenie usług odbioru odpadów komunalnych,
b) umowy o świadczenie usług ochrony fizycznej,
c) umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych.
Umowy na dostawę gazu, energii, wody oraz odbiór ścieków zawarte są bezpośrednio przez poszczególnych najemców.
Sprzedający nie jest stroną umowy o zarządzanie lub innej umowy o podobnym charakterze zapewniającej kompleksową usługę zarządzania nieruchomością zgodnie z jej przeznaczeniem.
Sprzedający na moment przygotowania wniosku jest stroną ośmiu umów najmu, powierzchni biurowych, magazynowych znajdujących się w Budynkach oraz miejsc parkingowych.
Informacje dotyczące planowanej transakcji sprzedaży.
W związku z podjęciem decyzji o sprzedaży Nieruchomości na zasadach i w zakresie opisanym we wniosku (dalej: Transakcja), Sprzedający zawarł z Kupującym 22 maja 2023 r. przedwstępną umowę sprzedaży (dalej: Umowa przedwstępna) określającą istotne aspekty planowanej Transakcji. Zgodnie z Umową przedwstępną planują Państwo (Zainteresowani) zawrzeć umowę sprzedaży Nieruchomości (dalej: Umowa sprzedaży lub Umowa przenosząca), na podstawie której:
a) Sprzedający sprzeda prawo własności Działki 1,
b) Sprzedający sprzeda prawo własności Hali,
c) Sprzedający sprzeda prawo własności Portierni,
d) Sprzedający sprzeda prawo własności Magazynu,
e) Sprzedający sprzeda prawo własności Budowli,
dalej ww. składniki będą określane jako „przedmiot Transakcji”.
Na Kupującego przejdą z mocy prawa na podstawie art. 678 § 1 Kodeksu cywilnego, prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów najmu. Jednocześnie kwota kaucji wpłaconych przez najemców na poczet zawartych umów najmu przejdzie na własność Kupującego w ten sposób, że zostanie potrącona przez Kupującego z ceną ustaloną za Nieruchomość.
Umowa przedwstępna jednocześnie zawierana jest z (…) Spółka jawna oraz Panią A. A. w odniesieniu do jeszcze jednej nieruchomości – sąsiadującej z Nieruchomością, na której również planowana jest inwestycja tj. działki (…). Ze względu na fakt, że współwłaścicielami sąsiadującej działki (…), której również dotyczy Umowa przedwstępna, są inne podmioty to wspólny wniosek o interpretację podatkową w odniesieniu do tej nieruchomości zostanie złożony odrębnie.
Zgodnie z ustaleniami Sprzedającego i Nabywcy, Sprzedający nie przeniesie na Nabywcę w ramach transakcji żadnych innych składników majątku, praw i obowiązków lub innych elementów poza wskazanymi powyżej i wyraźnie uzgodnionymi między stronami transakcji; w szczególności przedmiotem umowy nie będą:
a) firma (oznaczenia Sprzedającego w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego),
b) prawa i obowiązki wynikające z umów wskazanych powyżej,
c) należności i zobowiązania bilansowe i pozabilansowe, w tym zobowiązania handlowe,
d) rachunki bankowe i środki na tych rachunkach bankowych,
e) finansowanie związane z Nieruchomością (aktualnie Sprzedający nie jest stroną takich umów),
f) księgi rachunkowe i inne dokumenty korporacyjne związane z działalnością operacyjną Sprzedającego,
g) know-how związany z działalnością gospodarczą/przedsiębiorstwem Sprzedającego.
Przedmiot Transakcji zostanie sprzedany w zamian za cenę, która zostanie powiększona o podatek od towarów i usług, o ile Organ uzna Państwa stanowisko w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji za prawidłowe. W Umowie przenoszącej (lub w załączniku do niej), która zostanie zawarta pomiędzy Sprzedającym a Nabywcą, określonym składnikom majątkowym będącym przedmiotem Transakcji mogą zostać przypisane określone części ceny.
Umowa sprzedaży zostanie zawarta po spełnieniu się określonych w niej warunków, tj.:
a) Sprzedający drugą nieruchomość, tj. (…) przedstawi Nabywcy kopię promesy wierzyciela hipotecznego, w której wierzyciel hipoteczny zobowiąże się do zwolnienia sąsiedniej nieruchomości (…) spod hipotek,
b) zostanie wydana i doręczona Stronom Interpretacja podatkowa wspólna oraz Interpretacja indywidualna.
Wydzielenie organizacyjne i finansowe.
Nieruchomość nie stanowi oddziału, zakładu, czy też oddzielnej jednostki organizacyjnej (w tym w szczególności na podstawie uchwały odpowiednich organów lub innych aktów wewnętrznych) przedsiębiorstwa Sprzedającego.
Przychody i koszty oraz należności i zobowiązania związane z działalnością polegającą na wynajmie powierzchni wchodzącej w skład Nieruchomości są ewidencjonowane zgodnie z ogólnymi przepisami o rachunkowości. Sprzedający nie prowadzi odrębnej ewidencji rachunkowej zdarzeń gospodarczych w tym zakresie, tj. dla Nieruchomości nie jest prowadzony odrębny bilans ani rachunek zysków i strat.
W oparciu o prowadzoną przez Sprzedającego ewidencję księgową jest możliwe przyporządkowanie do sprzedawanej Nieruchomości przychodów i należności z tytułu najmów oraz opłat eksploatacyjnych dotyczących utrzymania Nieruchomości oraz kosztów i zobowiązań bezpośrednio związanych z tymi przychodami. Powyższe wynika jednak ze specyfiki działalności Sprzedającego, który jest spółką osobową dedykowaną wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na wynajmie i obsłudze Nieruchomości i nie posiada innego rodzaju przychodów i kosztów niż te, które są związane z działalnością gospodarczą prowadzoną na Nieruchomości.
Sprzedający zatrudnia pracowników, jednakże zgodnie z ustaleniami biznesowymi w ramach Transakcji nie dojdzie do przejścia pracowników, zakładu pracy, ani części zakładu pracy Sprzedającego na Nabywcę.
Pozostałe informacje.
Zasadniczo Spółka nie posiada żadnego innego majątku poza majątkiem, który ma być przedmiotem Transakcji.
W zakresie w jakim Budynki, Budowle lub ich części podlegać będą, na planowaną datę Transakcji, zwolnieniu od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, Sprzedający i Kupujący zamierzają złożyć w stosunku do Nieruchomości:
a) do organu podatkowego właściwego dla Kupującego przed dniem dokonania dostawy (przed dniem Umowy przenoszącej), lub
b) w Umowie przenoszącej zawartej w formie aktu notarialnego, w przypadku zawarcia Umowy przenoszącej,
zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie podatkiem od towarów i usług dostawy Nieruchomości i rezygnują ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży Nieruchomości, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług (spełniające warunki, o których mowa w art. 43 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług).
Intencją Sprzedającego i Nabywcy wyrażoną w Umowie przedwstępnej jest zrealizowanie się warunków zawieszających jak najszybciej i zawarcie Umowy przenoszącej w 2023 r.
Kupujący posiada środki własne oraz planuje pozyskać finansowane zewnętrzne w formie kredytu pozyskanego od podmiotu trzeciego do sfinansowania Transakcji.
Plany Nabywcy odnośnie Nieruchomości po jej nabyciu.
Intencją Nabywcy jest realizacja na Działce 1 oraz na sąsiadującej z nią nieruchomości (objętej również Umową przedwstępną i w odniesieniu do której zostanie złożony odrębny wniosek o wydanie interpretacji podatkowej) inwestycji polegającej na budowie centrum magazynowo-produkcyjnego obejmującego budowę hali magazynowo-produkcyjnej z czteroma budynkami socjalno-biurowymi, układem komunikacyjnym, parkingami, infrastrukturą techniczną oraz towarzyszącymi obiektami budowlanymi (m.in. zbiornikiem pożarowym z pompownią, kontenerowym agregatem prądotwórczym, stacją transformatorową, zbiornikiem retencyjnym) i zagospodarowaniu terenu lub innej inwestycji, które będą realizowane w ramach działalności gospodarczej Kupującego opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę oraz spełnieniu wszystkich formalności związanych z rozpoczęciem planowanej inwestycji Budynki i Budowle zostaną wyburzone i na Działce 1 oraz sąsiadującej z nią nieruchomości zostanie zrealizowana ww. inwestycja.
W okresie po Transakcji, a przed rozpoczęciem inwestycji, o której mowa powyżej, na Kupującym będzie spoczywał obowiązek zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Nieruchomości.
Sprzedający zakłada po Transakcji brak prowadzenia aktywnej działalności gospodarczej.
W piśmie uzupełniającym z 7 lipca 2023 r. doprecyzowali Państwo, że podmiotami trzecimi – których własnością jest infrastruktura techniczna związana z mediami, znajdująca się na Nieruchomości (w tym sieć ciepłownicza, sieć wodociągowa, sieć kanalizacyjna, sieć elektroenergetyczna) i nie będąca własnością Sprzedającego – są przedsiębiorstwa przesyłowe (np. Z.).
Wskazali Państwo, że – poza ww. doprecyzowaniem – wszystkie pozostałe kwestie zawarte we wniosku wspólnym pozostają bez zmian.
Pytaniew zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy sprzedaż przedmiotu Transakcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, sprzedaż przedmiotu Transakcji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 4 ww. ustawy, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
- w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
- jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem: umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach – umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Jak zostało wskazane powyżej, planowana sprzedaż przez Sprzedającego na rzecz Nabywcy Nieruchomości, wraz z przeniesieniem umów najmu z mocy prawa oraz prawa i roszczenia z zabezpieczeń – kaucji dotyczącej umów najmu będzie stanowiła w całości czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie będzie ona wyłączona od opodatkowania tym podatkiem na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Mając powyższe na uwadze oraz okoliczność, że sprzedaż przedmiotu Transakcji będzie w całości podlegała opodatkowaniu podatku od towarów i usług i nie będzie od tego podatku zwolniona (szczegółowe uzasadnienie tej kwestii przedstawili Państwo w części wniosku dotyczącym podatku od towarów i usług) w Państwa ocenie, Transakcja w całości nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podsumowując, Państwa zdaniem sprzedaż przedmiotu Transakcji nie będzie podlegała opodatkowaniu od czynności cywilnoprawnych.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):
podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy,
obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,
obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,
podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy,
stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:
a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
b) innych praw majątkowych – 1%.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,
nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,
użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.
Z opisu sprawy wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Zainteresowany będący stroną postępowania (Kupujący) nabędzie od Zainteresowanych niebędących stroną postępowania (Sprzedających) niezabudowaną działkę gruntu (określaną we wniosku jako „Nieruchomość”).
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Z interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-3.4012.209.2023.2.MS w zakresie podatku od towarów i usług wynika, że :
- przedmiot Transakcji (Działka 1, Budynki i Budowle) nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części i w związku z tym będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług,
- planowana Transakcja dostawy Budynków i Budowli posadowionych na Działce 1 będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług; również sprzedaż gruntu (Działki 1), z którym związane są ww. Budynki i Budowle, będzie zwolniona od podatku od towarów i usług,
- jeśli Strony opisanej Transakcji (Kupujący i Sprzedający) podejmą decyzję o rezygnacji ze zwolnienia od podatku i złożą zgodne oświadczenie, spełniające warunki z art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy, to dostawa Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu według właściwej stawki podatku od towarów i usług.
A zatem, skoro Transakcja (sprzedaż Nieruchomości opisanej we wniosku) będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona (ponieważ Strony transakcji złożą oświadczenie o rezygnacji z prawa do zwolnienia), to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku transakcja sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Państwa wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydano 12 lipca 2023 r. odrębne rozstrzygnięcie – interpretację indywidualną znak: 0111-KDIB3-3.4012.209.2023.2.MS.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
M. Sp. z o.o. (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right