Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 13 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.101.2023.1.PB

W zakresie skutków podatkowych wpłat dokonywanych na rachunek Spółki przez Użytkowników Portalu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wpłat dokonywanych na rachunek Spółki przez Użytkowników Portalu. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka jest polskim rezydentem podatkowym – ma siedzibę tylko na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej oraz jest zarządzana z terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1406 z późn. zm., dalej: „Ustawa o CIT”). Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT). Spółka prowadzi działalność gospodarczą zarówno w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 z późn. zm. – dalej „Ustawa o VAT”) jak i w rozumieniu stosowanej na potrzeb podatku dochodowego od osób prawnych definicji z art. 3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162). Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej, której przedmiotem jest prowadzenie portalu internetowego stanowiącego platformę przeznaczoną do łączenia społeczności (…). Platforma (…) udostępnia społeczności (…) możliwość tworzenia wydarzeń oraz uczestniczenia w nich. Funkcjonalność ta w dużej mierze pokrywa się z możliwościami serwisu (…), skrojonej na potrzeby (…) i organizatorów działających w tym obszarze. Wyróżniają Państwo dwa typy wydarzeń: płatne i bezpłatne (pomijają Państwo na tę chwilę wydarzenia bezpłatne, ponieważ nie one są dla Państwa prawnym problemem). W zamyśle miały one działać następująco:

1.Organizator tworzy za pomocą formularza wydarzenie w aplikacji i je publikuje.

2. Opublikowane wydarzenie staje się widoczne dla wszystkich użytkowników na liście wydarzeń platformy (…).

3. Użytkownicy wchodzą w szczegółowy widok wydarzenia, gdzie prócz zapoznania się szczegółowo z wydarzeniem zarezerwować bilet.

4. Rezerwacja podlega częściowej lub całościowej opłacie, przez Przelewy24 lub BLIK i jest potwierdzana w formie kodu.

5. Organizator wydarzenia generuje bilety do rezerwacji przed samym wydarzeniem

– 3-14 dni przed daną imprezą, potwierdzając tym samym jej realizację.

6. Organizator może opublikować wydarzenie na pół roku wstecz zanim się ono odbędzie i już wtedy możliwe jest dokonanie rezerwacji.

7. Organizator otrzymuje środki za wydarzenie do 7 dni po jego zakończeniu, pomniejszone o prowizję na rzecz platformy (…).

Uwagi:

a) organizator może opublikować wydarzenie na pół roku wstecz zanim się ono odbędzie;

b) organizator może w formularzu wydarzenia skonfigurować politykę zwrotów. Zwrot środków za rezerwację/bilet powinien nastąpić automatycznie do 3 dni od momentu rezygnacji;

c) organizator może w każdej chwili anulować wydarzenie, co powinno również poskutkować automatycznym zwrotem pieniędzy do uczestników;

d) platforma (…) czerpie korzyści tylko i wyłącznie z prowizji;

e) w przypadku anulowania wydarzenia, platforma (…) nie pobiera żadnej prowizji;

 f) organizatorem może być przedsiębiorca i osoba prywatna;

g) uczestnikiem (konsumentem) może być przedsiębiorca i osoba prywatna;

h) organizator otrzymuje środki za wydarzenie do 7 dni po jego zakończeniu, pomniejszone o prowizję na rzecz platformy (…);

 i) platforma (…) może zablokować wydarzenie, a zatem i sprzedaż rezerwacji lub biletów kiedy: – jest przypuszczenie, że może służyć do wyłudzeń, – narusza prawo.

Po upływie 5 dni od momentu zablokowania wydarzenia, jeżeli sprawa nie została rozwiązana pomyślnie dla organizatora, wydarzenie zostaje usunięte a środki za bilety automatycznie zwrócone w całości do uczestników. Przechowywanie środków przez Spółkę służy wyłącznie zabezpieczeniu transakcji. Brak jest prawa do rozporządzania oddanymi pieniędzmi – można je wyłącznie zwrócić na konto nabywcy lub przekazać do organizatora. Nie można nimi obracać, inwestować, opłacać pensji – tak wynika z samej umowy i okoliczności zawarcia tej transakcji. Wpłata środków na rachunek bankowy Spółki służy wyłącznie minimalizacji ryzyka. Przy czym Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT, ale dotyczy to prowizji, transakcje odwołane nie zawsze skutkują opodatkowaniem podatkiem VAT.

Pytanie

Czy wpłaty dokonywane na rachunek Spółki przez Użytkowników Portalu, którymi Spółka nie może swobodnie dysponować poza ich przekazaniem i potrąceniem własnej wierzytelności, stanowią przedmiot podatku od czynności cywilnoprawnych?

Państwa stanowisko w sprawie

Państwa zdaniem, wpłaty dokonywane na rachunek Spółki przez Użytkowników Portalu, którymi Spółka nie może swobodnie dysponować poza ich przekazaniem i potrąceniem własnej wierzytelności lub zwrotem, nie stanowią w ogóle przedmiotu podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z art. 1 ust. 1 Ustawy o p.c.c. opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie umowy tam wymienione. Ustawodawca wprowadził zatem zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W katalogu czynności opodatkowanych wymieniona została umowa depozytu nieprawidłowego (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j) Ustawy o p.c.c.). Zgodnie z art. 845 Kodeksu cywilnego – jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). Czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu (art. 835-844 Kodeksu cywilnego). Umowa depozytu nieprawidłowego jest zatem szczególną umową zawierającą w sobie elementy pożyczki i przechowania. Jednocześnie nie można go jednak utożsamiać z pożyczką (zasadnicza różnica polega na tym, że umowa depozytu w odróżnieniu do umowy pożyczki zawierana jest w interesie przekazującego środki). Umowa depozytu może być odpłatna lub nieodpłatna. W sytuacji gdy – jak będzie to miało miejsce w opisanym zdarzeniu przyszłym – Spółka nie będzie mogła swobodnie dysponować przekazanymi jej środkami, wówczas dokonana operacja w ogóle nie będzie stanowiła depozytu nieprawidłowego ani żadnej innej czynności wymienionej w katalogu z art. 1 ust. 1 Ustawy o p.c.c. W związku z powyższym, opisana czynność nie stanowi w ogóle przedmiotu podatku od czynności cywilnoprawnych. Wskazali Państwo, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej rozstrzygał już podobne pytania, przykładowo interpretacja Znak: 0111-KDIB2-2.4014.242.2021.2.PB.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podatkowi podlegają następujące czynności cywilnoprawne:

a) umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,

b) umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,

c) (uchylona),

d) umowy darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,

e) umowy dożywocia,

 f) umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,

g) (uchylona),

h) ustanowienie hipoteki,

 i) ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności,

 j) umowy depozytu nieprawidłowego,

k) umowy spółki.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 i 3 ww. ustawy:

Podatkowi podlegają:

2) zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4;

3) orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wymienione w pkt 1 lub 2.

Ustawodawca wprowadził zasadę enumeratywnego określenia czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Jak wynika z powołanego powyżej art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. j) ww. ustawy jedną z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest umowa depozytu nieprawidłowego.

Depozyt nieprawidłowy został uregulowany w art. 845 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.), zgodnie z którym:

Jeżeli z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku, stosuje się odpowiednio przepisy o pożyczce (depozyt nieprawidłowy). Czas i miejsce zwrotu określają przepisy o przechowaniu.

Depozyt nieprawidłowy uznawany jest albo za odmianę zwykłej umowy przechowania, instytucję odrębną od umowy pożyczki, albo odrębny typ umowy nazwanej. Uznaje się również, że depozyt nieprawidłowy (przechowanie nieprawidłowe) jest umową szczególnego rodzaju, zawierającą elementy przechowania i pożyczki. Przedmiotem depozytu nieprawidłowego mogą być wyłącznie pieniądze lub rzeczy oznaczone tylko co do gatunku. Osoba biorąca pieniądze (rzecz) do depozytu nieprawidłowego ma obowiązek oddać taką samą ilość pieniędzy (rzeczy), ale niekoniecznie tę samą.

Depozyt nieprawidłowy ma miejsce wtedy, gdy z przepisów szczególnych albo z umowy lub okoliczności wynika, że przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku. Do przyjęcia depozytu nieprawidłowego nie jest konieczne wyraźne zastrzeżenie tego w umowie, niemniej dla zastosowania art. 845 Kodeksu cywilnego konieczne jest ustalenie, że przechowawca uprawniony został do rozporządzania oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub rzeczami oznaczonymi co do gatunku. Upoważnienie do rozporządzania oddanymi na przechowanie pieniędzmi jest dla bytu umowy depozytu nieprawidłowego konieczne − sam fakt oddania na przechowanie pieniędzy nie tworzy bowiem jeszcze stosunku depozytu nieprawidłowego z prawem rozporządzania nimi.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej, której przedmiotem jest prowadzenie portalu internetowego stanowiącego platformę przeznaczoną do łączenia społeczności (…). Platforma (…) udostępnia społeczności (…) możliwość tworzenia wydarzeń oraz uczestniczenia w nich. Wyróżniają Państwo dwa typy wydarzeń: płatne i bezpłatne. W zamyśle miały one działać następująco:

1.Organizator tworzy za pomocą formularza wydarzenie w aplikacji i je publikuje.

2.Opublikowane wydarzenie staje się widoczne dla wszystkich użytkowników na liście wydarzeń platformy (…).

3.Użytkownicy wchodzą w szczegółowy widok wydarzenia, gdzie prócz zapoznania się szczegółowo z wydarzeniem zarezerwować bilet.

4.Rezerwacja podlega częściowej lub całościowej opłacie, przez Przelewy24 lub BLIK i jest potwierdzana w formie kodu.

5.Organizator wydarzenia generuje bilety do rezerwacji przed samym wydarzeniem

– 3-14 dni przed daną imprezą, potwierdzając tym samym jej realizację.

6.Organizator może opublikować wydarzenie na pół roku wstecz zanim się ono odbędzie i już wtedy możliwe jest dokonanie rezerwacji.

7.Organizator otrzymuje środki za wydarzenie do 7 dni po jego zakończeniu, pomniejszone o prowizję na rzecz platformy (…).

Platforma (…) czerpie korzyści tylko i wyłącznie z prowizji. Przechowywanie środków przez Spółkę służy wyłącznie zabezpieczeniu transakcji. Brak jest prawa do rozporządzania oddanymi pieniędzmi – można je wyłącznie zwrócić na konto nabywcy lub przekazać do organizatora. Nie można nimi obracać, inwestować, opłacać pensji – tak wynika z samej umowy i okoliczności zawarcia tej transakcji. Wpłata środków na rachunek bankowy Spółki służy wyłącznie minimalizacji ryzyka.

Skoro zatem, jak wynika z treści wniosku, wpłaty dokonywane na rachunek Spółki nie nastąpią w wyniku zawarcia umowy depozytu nieprawidłowego (Spółka nie ma prawa do rozporządzania oddanymi pieniędzmi – może je wyłącznie zwrócić na konto nabywcy lub przekazać do organizatora) ani też żadnej innej czynności określonej w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu, to należy zgodzić się ze Spółką, iż opisana we wniosku czynność nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Nie będzie mieściła się ona bowiem w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym na Spółce nie będzie ciążył obowiązek podatkowy z tego tytułu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00