Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.279.2023.1.MZA
Czy w związku z tym, że składka członkowska nie stanowi kosztów uzyskania przychodu ale cały przychód Związku przeznaczony jest na cele statutowe jest i tak zwolniony z opodatkowania, Związek nie powinien płacić CIT od składek odprowadzanych na rzecz Forum Związków Zawodowych?
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 czerwca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 5 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w związku z tym, że składka członkowska nie stanowi kosztów uzyskania przychodu ale cały przychód Związku przeznaczony jest na cele statutowe jest i tak zwolniony z opodatkowania, Związek nie powinien płacić CIT od składek odprowadzanych na rzecz Forum Związków Zawodowych.
Do wniosku zostało dołączone pismo z 22 maja 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Związek Zawodowy opłaca dobrowolną składkę członkowską do Forum Związków Zawodowych, w związku z tym ww. składka członkowska jest kosztem niestanowiącym kosztu uzyskania przychodu.
Związek Zawodowy nie prowadzi działalności gospodarczej i przychód na cele statutowe jest zwolniony z podatku CIT.
Ponadto w piśmie wskazali Państwo, że:
Zgodnie z par. 8 ust. 1 Statutu Związek ma prawo tworzenia i wstępowania do krajowych i międzynarodowych organizacji pracowniczych.
Zgodnie z § 9 celami Związku są obrona praw, godności oraz interesów osób, o których mowa w § 6 powołaną do reprezentowania i obrony ich interesów zawodowych i socjalnych a w szczególności: (…).
Związek realizuje swoje cele między innymi przez: (…).
Forum Związków Zawodowych to jedna z (...). Jest Konfederacją Związków Zawodowych. Forum, zgodnie z art. 1 ust. 2 Statutu reprezentuje Związek Wnioskodawcy w sprawach, które podejmuje. Obok Forum ZZ są to (…) i (…).
Forum zrzesza organizacje członkowskie, takie m.in. jak (…).
Forum zajmuje się zatem działalnością związkową i zrzesza około (…) członków, sumując wszystkich członków organizacji zrzeszonych w Forum ZZ.
Zgodnie z art. 3 Statutu Forum ZZ podstawowym celem Forum jest integracja zrzeszonych organizacji, udzielanie pomocy i reprezentowanie ich interesów w zakresie: (…).
Art. 4 Statutu Forum ZZ mówi o tym, jak Forum dąży do realizacji swoich celów.
Forum dąży do osiągnięcia celów między innymi poprzez: (…).
Związek Zawodowy realizuje swoje cele statutowe m.in. dzięki członkostwu w Forum ZZ.
Na przykład Wnioskodawca wnioskuje o (…). Albo też Wnioskodawca uczestniczy w (…). Albo też Forum ZZ pomaga Wnioskodawcy w (…). Przykładem jest (…). Albo też Wnioskodawca jest dzięki członkostwu w Forum ZZ w (…)..
Powyższe to tylko wybrane przykłady, takiej współpracy i pomocy w realizacji celów statutowych Wnioskodawcy dzięki członkostwu w Forum ZZ, ale takich przykładów jest dużo więcej.
Aby móc realizować cele statutowe Wnioskodawcy w ww. sposób, co w niektórych przypadkach nie jest możliwe z poziomu jedynie Związku Wnioskodawcy, Wnioskodawca opłaca składkę członkowską na rzecz Forum ZZ, która jest ustalona przez Zarząd Forum ZZ i obowiązuje wszystkie organizacje zrzeszone w Forum ZZ.
Członkostwo w Forum ZZ ma także wpływ dla celów uzyskania statusu reprezentatywności w rozumieniu ustawy o Związkach zawodowych (procent uzwiązkowienia - liczby członków ZZ Celnicy PL w stosunku do ogółu zatrudnionych i pełniących służbę w KAS) - członkostwo w Forum ZZ wpływa na procent niezbędny dla celów uzyskania reprezentatywności, co jest dla Wnioskodawcy istotne (…).
Aby stać się i pozostawać członkiem Forum ZZ, każda organizacja musi opłacać co miesiąc składkę członkowską, która aktualnie od stycznia br. wynosi … zł (…)/miesiąc, wcześniej … zł (…)/miesiąc.
Wnioskodawca zaznaczył, że ZZ Celnicy PL nie prowadzi także działalności gospodarczej.
Pytanie
Czy w związku z tym, że składka członkowska nie stanowi kosztów uzyskania przychodu ale cały przychód Związku przeznaczony jest na cele statutowe jest i tak zwolniony z opodatkowania, Związek nie powinien płacić CIT od składek odprowadzanych na rzecz Forum Związków Zawodowych?
Państwa stanowisko w sprawie
Uważają Państwo, że w związku z tym, że prowadzą Państwo działalność zwolnioną z podatku, nie powinni Państwo opłacać podatku CIT. Związek nie prowadzi działalności gospodarczej. W całości przychód jest przeznaczony na działalność statutową. Także składki na rzecz Forum Związków Zawodowych z tytułu przynależności Państwa Związku Zawodowego do tej centrali związkowej są przeznaczone na te cele statutowe.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o CIT:
Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Ustalony w powyższy sposób dochód może być przedmiotem zwolnienia z opodatkowania, o którym mowa w art. 17 ust. 1 ustawy o CIT. Przepis ten zawiera bowiem katalog dochodów wolnych od podatku. Innymi słowy, wyłącza z podstawy opodatkowania dochody uzyskane z tytułów w nim wymienionych.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT:
Wolne od podatku są dochody związków zawodowych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, izb rolniczych, izb gospodarczych, organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła, spółdzielczych związków rewizyjnych, organizacji pracodawców, partii politycznych, europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych, działających na podstawie odrębnych przepisów - w części przeznaczonej na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 17 ust. 1a ustawy o CIT:
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, nie dotyczy:
1) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub dochodów uzyskanych z handlu tymi wyrobami; zwolnieniem objęte są jednak dochody podmiotów, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, uzyskane z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego;
1a) dochodów uzyskanych z działalności polegającej na oddaniu środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych do odpłatnego używania na warunkach określonych w art. 17a-17k,
2 ) dochodów, bez względu na czas ich osiągnięcia, wydatkowanych na inne cele niż wymienione w tych przepisach.
Z kolei na podstawie art. 17 ust. 1b ustawy o CIT:
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 5a.
Warunkiem skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT, konieczne jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
1.przeznaczenia dochodów na cele statutowe, czyli cele wyraźnie określone w statucie oraz, gdy
2.środki te nie zostały przeznaczone na działalność gospodarczą,
3.podatnik musi należeć do jednej z kategorii podmiotów wskazanych omawianym przepisie.
Jak wskazano powyżej dla zastosowania zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy konieczne jest przeznaczenie i wydatkowanie dochodów na cele statutowe, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Wolny od podatku jest zatem dochód Wnioskodawcy, niezależnie od źródeł pochodzenia (oprócz dochodów określonych w art. 17 ust. 1a), w tym z działalności gospodarczej, który zostanie przeznaczony i wydatkowany wyłącznie na niegospodarczą działalność statutową.
Przez działalność statutową podatnika należy rozumieć te rodzaje działalności, które ujęte zostały w jego statucie. Określenie celów statutowych pod kątem uprawnień podatkowych musi być precyzyjne i ścisłe. Z podatkowego punktu widzenia chodzi bowiem o zwolnienie dochodu od podatku, a zatem zastosowanie instytucji będącej wyjątkiem od reguły, jaką jest opodatkowanie dochodów osób prawnych.
Należy zaznaczyć, że przepisy ustanawiające zwolnienia i ulgi podatkowe w systemie polskiego prawa podatkowego są istotnym wyjątkiem od zasady sprawiedliwości podatkowej (powszechności i równości podatkowej), dlatego też muszą być stosowane w sposób ścisły. Również określenie celów statutowych pod kątem uprawnień podatkowych musi być precyzyjne. Z podatkowego punktu widzenia chodzi bowiem o zwolnienie dochodu od podatku, a zatem zastosowanie instytucji będącej wyjątkiem od reguły, jaką jest opodatkowanie dochodów osób prawnych.
Państwa wątpliwość sprowadza się do ustalenia, czy Związek nie powinien płacić podatku CIT od składek odprowadzanych na rzecz Forum Związków Zawodowych w związku z tym, że składka członkowska nie stanowi kosztów uzyskania przychodu ale cały przychód Związku przeznaczony jest na cele statutowe jest i tak zwolniony z opodatkowania.
W pierwszej kolejności należy zauważyć, że analiza przepisu art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT wskazuje, iż ww. zwolnienie dotyczy:
-związków zawodowych,
-społeczno-zawodowych organizacji rolników,
-izb rolniczych,
-izb gospodarczych,
-organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła,
-spółdzielczych związków rewizyjnych,
-organizacji pracodawców,
-partii politycznych,
-europejskich partii politycznych i europejskich fundacji politycznych.
Są Państwo Związkiem Zawodowym, który działa na podstawie ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 854 ze zm.).
Zgodnie z art. 1 ust. 1 ww. ustawy:
Związek zawodowy jest dobrowolną i samorządną organizacją ludzi pracy, powołaną do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych.
W myśl art. 15 ust. 1 ww. ustawy:
Związek zawodowy oraz jego jednostki organizacyjne wskazane w statucie nabywają osobowość prawną z dniem zarejestrowania.
Tym samym warunek podmiotowości zwolnienia wynikającego z art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT w Państwa przypadku jest spełniony.
Kolejną kwestią jaka wymaga analizy jest przedmiotowość powyższego zwolnienia.
I tak, z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca – Związek Zawodowy opłaca dobrowolną składkę członkowską do Forum Związków Zawodowych, w związku z tym ww. składka członkowska jest kosztem niestanowiącym kosztu uzyskania przychodu. Związek Zawodowy nie prowadzi działalności gospodarczej i przychód na cele statutowe jest zwolniony z podatku CIT. Związek realizuje swoje cele między innymi przez współpracę z organizacjami społecznymi i zawodowymi. Forum Związków Zawodowych jest centralą związkową. Forum reprezentuje Związek Wnioskodawcy w sprawach, które podejmuje, a także zajmuje się działalnością związkową. Podstawowym celem Forum jest integracja zrzeszonych organizacji, udzielanie pomocy i reprezentowanie ich interesów. Forum dąży do osiągnięcia celów między innymi poprzez popieranie statutowej działalności organizacji członkowskich.
Wnioskodawca realizuje swoje cele statutowe m.in. dzięki członkostwu w Forum ZZ. Aby móc realizować cele statutowe Wnioskodawcy w określony sposób, co w niektórych przypadkach nie jest możliwe z poziomu jedynie Związku Wnioskodawcy, Wnioskodawca opłaca składkę członkowską na rzecz Forum ZZ, która jest ustalona przez Zarząd Forum ZZ i obowiązuje wszystkie organizacje zrzeszone w Forum ZZ. Aby stać się i pozostawać członkiem Forum ZZ, każda organizacja musi opłacać co miesiąc składkę członkowską. Ponadto Wnioskodawca zaznaczył, że nie prowadzi działalności gospodarczej.
Mając na uwadze powyższe okoliczności stwierdzić należy, że dochód wydatkowany na opłacenie składki członkowskiej do Forum Związków Zawodowych podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym, bowiem wypełnia przesłanki do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT.
W związku z powyższym należy uznać, że skoro realizujecie Państwo swoje cele między innymi przez współpracę z organizacjami społecznymi i zawodowymi oraz przy realizacji celów statutowych działają Państwo poprzez Forum ZZ, którego jesteście członkiem dzięki opłacaniu składki członkowskiej to składki te są przeznaczone na cele statutowe i w konsekwencji dochód przeznaczony na sfinansowanie tych składek jest zwolniony z opodatkowania.
Oznacza to, że nie powinni Państwo płacić podatku CIT od składek odprowadzanych na rzecz Forum Związków Zawodowych, ponieważ możecie Państwo skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o CIT, co nie spowoduje powstania obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych.
Wobec powyższego Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).