Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-07-20
Data publikacji: 2023-07-20

Zmienią się zasady wystawiania faktur VAT RR

Od 1 lipca 2024 r. przy użyciu KSeF fakultatywnie będą mogły być wystawiane także faktury VAT RR oraz faktury VAT RR KOREKTA. W tym celu rolnicy będą musieli uzyskać numery NIP. Obecnie KSeF nie daje takiej możliwości. Przy okazji tych zmian uregulowano zasady wystawiania faktur korygujących VAT RR, przeliczania kwot należności z walut obcych na złote, zaokrąglania kwot na fakturze VAT RR, czy terminy wystawiania faktur VAT RR. Te zmiany również wejdą w życie od 1 lipca 2024 r.

Od 1 lipca 2024 r. faktury VAT RR, czyli dokumenty potwierdzające nabycie produktów rolnych oraz usług rolniczych od rolników ryczałtowych (rolników korzystających ze zwolnienia od VAT), oraz dokumenty korygujące faktury VAT RR, czyli faktury VAT RR KOREKTA, będą mogły być wystawiane przy użyciu KSeF. Rozwiązanie to będzie miało charakter fakultatywny. 

Jakie warunki musi spełnić nabywca, aby wystawiać faktury VAT RR za pomocą KSeF

Aby faktury VAT RR i faktury VAT RR KOREKTA były wystawiane przy użyciu KSeF, dostawca (rolnik ryczałtowy) musi wyrazić na to zgodę

Żeby korzystać z KSeF, nie wystarczy PESEL rolnika. Konieczne jest posiadanie przez niego numeru NIP. Rolnicy, którzy nie mają NIP, będą musieli wystąpić o jego nadanie do urzędu skarbowego, korzystając z formularza NIP-7. MF przewiduje wprowadzenie możliwości złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego NIP-7 w usłudze e-Urząd Skarbowy.

Następnie rolnik będzie musiał wskazać w KSeF nabywcę produktów rolnych jako uprawnionego do wystawiania faktur VAT RR i faktur VAT RR KOREKTA przy użyciu KSeF. Z chwilą wskazania nabywcy rolnik będzie składał oświadczenie, że jest rolnikiem ryczałtowym.

Wskazanie przez rolnika ryczałtowego w KSeF nabywcy produktów rolnych jako uprawnionego do wystawiania faktur VAT RR i faktur VAT RR KOREKTA zobowiązuje go, do czasu odwołania tego wskazania, do wystawiania faktur VAT RR i faktur VAT RR KOREKTA przy użyciu KSeF.

Jakie elementy będzie musiała zawierać faktura VAT RR

Elementy, jakie musi zawierać faktura VAT RR, pozostaną zasadniczo bez zmian. Tylko w przypadku faktury VAT RR wystawionej przy użyciu KSeF obowiązkowymi elementami będą numery identyfikacji podatkowej dostawcy i nabywcy. 

Wzory faktury VAT RR i faktury VAT RR KOREKTA zostaną udostępnione na elektronicznej platformie usług administracji publicznej.

Jak przeliczać i zaokrąglać kwoty na fakturze VAT RR

Obecnie w art. 116 nie uregulowano zasad przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych na fakturze VAT RR czy zaokrąglania tych kwot. Dlatego pomocniczo stosuje się zasady przewidziane dla normalnych faktur. Zmieni się to od 1 lipca 2024 r.

Z art. 116 ustawy o VAT będzie wynikało, że kwoty należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku oraz kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku należy wykazać na fakturze VAT RR w złotych, tak jak w przypadku normalnych faktur.

Kwoty należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku oraz kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku wyrażone w walucie obcej będą wykazywane w złotych przy zastosowaniu:

1) kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień dokonania nabycia, a w przypadku dostaw ciągłych - na ostatni dzień roboczy poprzedzający ostatni dzień miesiąca, w którym były dokonywane nabycia, albo

2) ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez EBC na ostatni dzień poprzedzający dzień dokonania nabycia, a w przypadku dostaw ciągłych - na ostatni dzień poprzedzający ostatni dzień miesiąca, w którym były dokonywane nabycia, przy czym w takim przypadku waluty inne niż euro będzie się przeliczało z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.

Będzie wprowadzona ogólna zasada, że kwoty wykazywane na fakturze VAT RR zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki od 0,5 grosza zaokrągla się do 1 grosza.

Jaki będzie termin wystawienia faktury VAT RR

Zostaną też uregulowane terminy wystawiania faktur VAT RR. Obecnie ustawodawca nie reguluje tej kwestii. Fakturę VAT RR będzie się wystawiało nie później niż 7 dnia od dnia nabycia produktów rolnych.

W przypadku zawarcia umowy dotyczącej dostawy produktów rolnych, wykonywanej w sposób ciągły przez okres dłuższy niż miesiąc, fakturę VAT RR będzie się wystawiało nie później niż 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonywane były te dostawy.

Joanna Dmowska

Artykuł pochodzi z publikacji Biuletynu VAT Nr 7-8: Jak zmienią się zasady wystawiania faktur VAT RR >>

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00