Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-07-20
Data publikacji: 2023-07-20

Zwolnienie dyscyplinarne pracownika na zwolnieniu lekarskim

Pracownik miał nieusprawiedliwioną nieobecność  w pracy od 19 czerwca. W związku z tym 30 czerwca wysłano do niego pocztą rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym (art. 52 kodeksu pracy). W dniu 17 lipca pracownik podjął przesyłkę zawierającą pismo z dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy. Natomiast 14 lipca do pracodawcy wpłynęło zwolnienie lekarskie pracownika wskazujące, że od 14 do 31 lipca przebywa on na zwolnieniu lekarskim. Czy w takiej sytuacji rozwiązanie umowy o pracę będzie skuteczne z datą 17 lipca, czy może pracownika chroni przed zwolnieniem z pracy zaświadczenie o niezdolności do pracy wystawione przez lekarza?

Niezdolność do pracy nie chroni przed zwolnieniem dyscyplinarnym. Zwolnienie zostało skutecznie dokonane.

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Może natomiast zostać dokonane także w trakcie nieobecności pracownika, w tym nieobecności spowodowanej chorobą.

Zwolnienie dyscyplinarne jest dokonywane na piśmie. Pismo należy przekazać pracownikowi. Można je dostarczyć osobiście na adres pracownika, pod którym przebywać będzie w trakcie zwolnienia lekarskiego (adres ten zawarty jest na zaświadczeniu lekarskim) lub przesłać za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Dzień odbioru przesyłki jest dniem dokonania zwolnienia dyscyplinarnego.
 

Marek Rotkiewicz

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00