Interpretacja indywidualna z dnia 7 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.542.2023.1.AK
Wypłata „Alternatywy Pieniężnej” wypłacana przez polską spółkę matkę na rzecz której świadczy Pan usługi w ramach kontraktu menadżerskiego jako przychód z realizacji praw wynikających z opcji będzie stanowiła dla Pana przychód z działalności wykonywanej osobiście o której mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o PIT w zw. z art. 10 ust. 4 tej ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 maja 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 17 maja 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia źródła przychodu z tytułu otrzymania Alternatywy Pieniężnej w związku z uczestnictwem w programie motywacyjnym.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan osobą fizyczną będącą polskim rezydentem podatkowym. Pełni funkcję członka zarządu w spółce A. sp. z o.o. [dalej: „Spółka”] pełniącej rolę centrum usług wspólnych w międzynarodowej grupie kapitałowej [dalej: „Grupa Kapitałowa”] świadczącej usługi w obszarze IT. Zasady dotyczące wynagradzania w związku z pełnieniem funkcji Członka Zarządu Spółki zostały uregulowane między stronami w zawartej umowie cywilnoprawnej - tzw. kontrakcie managerskim.
Grupa Kapitałowa, której częścią jest Spółka, wypracowała szereg rozwiązań w postaci algorytmów i programów służących do rozwoju strategii marketingowych w Internecie. Ponadto, Grupa Kapitałowa oferuje usługi polegające na wykorzystaniu innowacyjnych technologii pozwalających na precyzyjne dobieranie odbiorców reklam w celu zwiększenia ilości sprzedaży produktów przez klienta. Spółka pełni w Grupie Kapitałowej rolę podmiotu holdingowego oraz prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia na rzecz klientów usług retargetingu cyfrowego w oparciu o tzw. real - time binding technology w cyfrowych sieciach reklamowych. Ponadto, w skład Grupy Kapitałowej wchodzą spółki, skupiające się na tworzeniu i udostępnianiu oprogramowania dla firm w obszarze social media marketingu i obsługi klienta, a także wsparciu działalności dot. content marketingu, influencer marketingu oraz brandingu.
Jedynym udziałowcem Spółki jest polska spółka akcyjna działająca pod firmą B. S.A. [dalej: „Spółka Matka”] będąca polskim rezydentem podatkowym i podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Spółki Matka jest równocześnie podmiotem dominującym (w stosunku do Spółki) w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy z o rachunkowości.
W celu zwiększenia motywacji kluczowych osób współpracujących z Grupą Kapitałową nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Spółki Matki uchwaliło program motywacyjny [dalej: „Program Motywacyjny”].
Otrzymał Pan ofertę powołania do Zarządu Spółki Matki, która - analogicznie jak aktualny stosunek między Spółką a Panem, przyjmie formę kontraktu managerskiego. Jednocześnie, w związku z istotną funkcją pełnioną w Grupie Kapitałowej oraz rolą w Spółce Matce. Będzie Pan miał możliwość przystąpienia do tego Programu Motywacyjnego oferowanego przez Spółkę Matkę. Umowa uczestnictwa w Programie Motywacyjnym zostanie zawarta ze Spółką Matką.
Zgodnie z jego postanowieniami i ustaleniami pomiędzy stronami, zawrze Pan ze Spółką Matką umowę określającą warunki, w przypadku spełnienia których uzyska kolejno:
- opcje na nabycie akcji Spółki Matki [dalej: „Opcja”] - przy czym przyznanie Opcji będzie miało charakter nieodpłatny; a następnie,
- prawo do wykonania Opcji polegające na:
- odpłatnym nabyciu akcji Spółki Matki za ustaloną cenę; bądź,
- w przypadku podjęcia takiej decyzji przez Zarząd Spółki Matki, uzyskaniu dodatkowej kwoty pieniężnej w zamian za przysługujące Wnioskodawcy opcje na akcje, której wysokość będzie kalkulowana z uwzględnieniem faktycznej wartości rynkowej tych akcji [dalej: „Alternatywa Pieniężna”].
Opcje będą otrzymywane przez Pana w różnych momentach, tzn. część opcji zostanie otrzymana w momencie podpisania umowy ze Spółką Matką, natomiast pozostałe opcje na akcje będą (a precyzyjniej - mogą być) otrzymywane po upływie określonego czasu (np. co roku przez kolejne 3 lata) oraz w przypadku spełnienia ustalonych w umowie warunków (indywidualnie określonych w umowie o przystąpieniu do Programu Motywacyjnego, którą planuje zawrzeć Pan ze Spółką Matką).
Samo uzyskanie przez Pana Opcji nie będzie od razu uprawniało do jej realizacji (wykonania). Warunki realizacji Opcji będą uzależnione od zaistnienia określonych zdarzeń szczegółowo opisanych w umowie regulującej zasady przystąpienia przez Pana do Programu Motywacyjnego. Przykładem najważniejszego zdarzenia jest tzw. exit event, czyli moment wejścia na rynek regulowany przez Spółkę Matkę, czy sprzedaż pakietu większościowego przez wszystkich lub wskazanych w umowie obecnych akcjonariuszy Spółki Matki. Kolejnym przykładem warunkującym wykonanie Opcji może być zaprzestanie współpracy przez Pana z przyczyn przez niego niezawinionych i niezależnych np. wypadek, czy choroba uniemożliwiająca kontynuację współpracy. Innymi słowy, prawo do wykonania Opcji będzie miało charakter warunkowy. W ocenie Pana oznacza to, że jest ono wraz z prawem do objęcia akcji, jednym wspólnym instrumentem.
Ponadto, w momencie spełnienia się warunku o którym mowa powyżej (exit event) może być Pan uprawniony do otrzymania dodatkowego jednorazowego wynagrodzenia [dalej: „Dodatkowe Wynagrodzenie”] określonego w przedmiotowej umowie opcyjnej, jeżeli Spółka Matka uzyska wartość rynkową powyżej określonej w umowie wartości. Przedmiotowe dodatkowe wynagrodzenie będzie wyliczane proporcjonalnie do poziomu realizowanego budżetu i/lub poziomu sprzedaży aż do maksymalnej wartości uzgodnionej pomiędzy Panem a Spółką Matką i zostanie wypłacone tylko i wyłącznie, jeżeli w dniu exit eventu wartość Grupy Kapitałowej uzyska wartość rynkową powyżej określonej w danej umowie wartości.
Zatem, sama realizacja Opcji, zgodnie z Umową regulującą zasady przystąpienia przez Wnioskodawcę do Programu Motywacyjnego, w zależności od wystąpienia określonych w niej sytuacji może polegać na:
- uzyskaniu przez Pana prawa do odpłatnego objęcia akcji Spółki Matki; bądź
- wypłaceniu przez Spółkę Matkę na rzecz Pana Alternatywy Pieniężnej, przy czym to rozwiązanie uzależnione jest wyłącznie od decyzji Zarządu Spółki Matki.
Dodatkowo, zdaniem OF, Opcje, które otrzymać może Pan, realizują przesłanki do uznania ich za instrumenty finansowe w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt. 2 lit. c-i ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Zwraca Pan uwagę, że prócz umowy o przystąpieniu do Programu Motywacyjnego ze Spółką Matką będzie łączyła Pana umowa - kontrakt managerski.
Z uwagi na powyższe, powziął Pan wątpliwości w zakresie prawidłowej kwalifikacji dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych, w szczególności w odniesieniu do zaistnienia sytuacji, w której dojdzie do wypłaty na jego rzecz Alternatywy Pieniężnej.
Pytanie:
Czy w przypadku otrzymania przez Pana Alternatywy Pieniężnej wypłaconej przez Spółkę Matkę, powstanie po Pana stronie przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu z zastosowaniem 19% stawki podatkowej zgodnie z art. 30b ust. 1 Ustawy o PIT?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, w przypadku otrzymania przez Pana Alternatywy Pieniężnej wypłaconej przez Spółkę Matkę, powstanie po jego stronie przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu z zastosowaniem 19% stawki podatkowej zgodnie z art. 30b ust. 1 Ustawy o PIT.
Uzasadnienie
Regulacje z Ustawy o PIT
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 Ustawy o PIT, jednym ze źródeł przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c. Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.
W myśl art. 5a pkt 13 Ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o pochodnych instrumentach finansowych oznacza to instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c-i ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Zgodnie natomiast z art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy są niebędące papierami wartościowymi opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową, inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest papier wartościowy, waluta, stopa procentowa, wskaźnik rentowności, uprawnienie do emisji lub inny instrument pochodny, indeks finansowy lub wskaźnik finansowy, które są wykonywane przez dostawę lub rozliczenie pieniężne, z wyłączeniem instrumentów pochodnych, o których mowa w art. 10 rozporządzenia 2017/565.
Stosownie do art. 30b ust. 1 Ustawy o PIT, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów, z odpłatnego zbycia udziałów (akcji), z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielni oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.
Zgodnie natomiast z artykułem 24 ust. 11a Ustawy o PIT, jeżeli w wyniku realizacji programu motywacyjnego utworzonego przez:
1) spółkę akcyjną, od której podatnik uzyskuje świadczenia lub inne należności z tytułów określonych w art. 12 lub art. 13,
2) spółkę akcyjną będącą jednostką dominującą w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy o rachunkowości w stosunku do spółki, od której podatnik uzyskuje świadczenia oraz inne należności z tytułów określonych w art. 12 lub art. 13 -podatnik faktycznie obejmuje lub nabywa akcje tej spółki lub akcje spółki w stosunku do niej dominującej, przychód z tego tytułu powstaje w momencie odpłatnego zbycia tych akcji.
W art. 24 ust. 11 b Ustawy o PIT ustawodawca zdefiniował program motywacyjny jako system wynagradzania utworzony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia przez:
1) spółkę akcyjną, dla osób uzyskujących od niej świadczenia lub inne należności z tytułów określonych w art. 12 lub art. 13, albo
2) spółkę akcyjną będącą jednostką dominującą w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy o rachunkowości w stosunku do spółki, od której osoby uprawnione do otrzymania świadczeń w ramach tego systemu wynagradzania uzyskują świadczenia lub inne należności z tytułów określonych w art. 12 lub art. 13
- w wyniku którego osoby uprawnione do otrzymania świadczeń w ramach tego systemu wynagradzania bezpośrednio lub w wyniku realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych lub realizacji praw z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, lub realizacji innych praw majątkowych, nabywają prawo do faktycznego objęcia lub nabycia akcji spółki określonej w pkt 1 lub 2.
Pana sytuacja
Pana zdaniem, Program Motywacyjny utworzony przez Spółkę Matkę realizuje przesłanki wymienione w art. 24 ust. 11b Ustawy o PIT, mianowicie, jest to system wynagradzania utworzony na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia Spółki Matki, skierowany do osób uzyskujących przychody z tytułów kontraktów managerskich (kwalifikowanych na gruncie art. 13 Ustawy o PIT, jako działalność wykonywana osobiście), który w związku z opcjami (pochodnymi instrumentami finansowymi) nabywają prawo do faktycznego objęcia akcji Spółki Matki.
Oznacza to tym samym, że w przypadku realizacji Opcji i objęcia akcji, w przypadku ich odpłatnego zbycia, po Pana stronie powstałby przychód kwalifikowany do źródła kapitałów pieniężnych.
Mając na względzie powyższe, w ocenie OF, analogiczną kwalifikację - w odniesieniu do źródła przychodów - należy przyjąć dla sytuacji, w której dochodzi do wypłaty przez Spółkę Alternatywy Pieniężnej.
Opcje, które otrzyma Pan w związku z funkcjonowaniem Programu Motywacyjnego, stanowią pochodne instrumenty finansowe, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT, co bezpośrednio pozwala na kwalifikację przychodu z realizacji takiego instrumentu do źródła kapitałów pieniężnych.
Ponadto, Alternatywa Pieniężna stanowi w rzeczywistości zdarzenie ekonomicznie odpowiadające nabyciu i automatycznemu, natychmiastowemu zbyciu akcji Spółki Matki. Co istotne, do wystąpienia sytuacji, w której dochodzi do wypłaty Alternatywy Pieniężnej może dojść niezależnie od chęci skorzystania z tego rozwiązania przez Pana. Kompetencja do zastosowania takiego rozwiązania leży w gestii Zarządu Spółki Matki. W Pana ocenie, decyzja podmiotu innego (tu: Zarząd Spółki Matki) nie powinna mieć wpływu na kwalifikację podatkową uzyskiwanego przez Pana przysporzenia.
Według Pana brak jest również powodów do przyjęcia odmiennych skutków podatkowych dla przychodów uzyskanych z tytułu uczestnictwa w Programie Motywacyjnym (przychód ze zbycia akcji objętych na podstawie realizacji Opcji vs. przychód z tytułu otrzymania przez Wnioskodawcę Alternatywy Pieniężnej będącej wynikiem realizacji Opcji) wyłącznie ze względu na zdarzenie definiujące moment ich uzyskania. Za różnicowaniem skutków podatkowych nie może również przemawiać inny rodzaj instrumentu finansowego będącego źródłem uzyskanego przysporzenia. Zgodnie bowiem z przywołanym art. 17 ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT, przychody z pochodnych instrumentów finansowych (m.in. opcji), tak samo jak przychody z odpłatnego zbycia akcji, stanowią na gruncie ustawy przychody z kapitałów pieniężnych. Innymi słowy, w ocenie OF nie ma wątpliwości, że potencjalne, przyszłe Pana przychody - czy to ze sprzedaży akcji Spółki Matki nabytych w ramach realizacji Opcji, czy też wynikające z uzyskania Alternatywy Pieniężnej mające swoje źródło w decyzji zarządu Spółki Matki - powinny zostać zakwalifikowane w ten sam sposób, jako przychody z kapitałów pieniężnych.
Mając na uwadze powyższe argumenty, Pana zdaniem, w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę Alternatywy Pieniężnej wypłaconej przez Spółkę Matkę, powstanie po jego stronie przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 Ustawy o PIT, podlegający opodatkowaniu z zastosowaniem 19% stawki podatkowej zgodnie z art. 30b ust. 1 Ustawy o PIT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Jak stanowi art. 11 ust. 1 ww. ustawy:
Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
W myśl art. 11 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Wartość pieniężną świadczeń w naturze, z zastrzeżeniem ust. 2c oraz art. 12 ust. 2-2c, określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
Zgodnie z art. 11 ust. 2a ww. ustawy,
Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1)jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
2)jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;
3)jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
4)w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.
Stosownie natomiast do art. 11 ust. 2b ww. ustawy:
Jeżeli świadczenia są częściowo odpłatne, przychodem podatnika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń, ustaloną według zasad określonych w ust. 2 lub 2a, a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.
Za przychody należy zatem uznać każdą formę przysporzenia majątkowego, zarówno formę pieniężną jak i niepieniężną, w tym nieodpłatne świadczenia otrzymane przez podatnika. Dla celów podatkowych nieodpłatne świadczenie obejmuje każde działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby oraz wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności osób, których skutkiem jest nieodpłatne lub częściowo odpłatne - tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu - przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.
O uzyskaniu przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można więc mówić w każdej sytuacji, gdy podatnik na skutek otrzymania określonych wartości majątkowych (środków pieniężnych, świadczeń w naturze, czy też innych nieodpłatnych świadczeń), jak również na skutek określonego zdarzenia powodującego zmniejszenie jego zobowiązań wobec innych podmiotów, uzyskuje określone przysporzenie majątkowe.
Zgodnie z przepisem art. 10 ust. 1 pkt 2 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłami przychodów są:
- działalność wykonywana osobiście (pkt. 2),
- inne źródła (pkt 9).
Przepis art. 13 pkt 9 ww. ustawy stanowi, że:
Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.
Stosownie do art. 20 ust. 1 ww. ustawy:
Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.
Z opisu sprawy wynika, że pełni Pan funkcję członka zarządu w jednej ze Spółek z Grupy Kapitałowej. Spółka pełni w Grupie Kapitałowej rolę podmiotu holdingowego oraz prowadzi działalność gospodarczą. Jedynym udziałowcem Spółki jest polska spółka akcyjna: „Spółka Matka” będąca polskim rezydentem podatkowym i podlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w Polsce od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Spółki Matka jest równocześnie podmiotem dominującym (w stosunku do Spółki) w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 37 ustawy z o rachunkowości.
W celu zwiększenia motywacji kluczowych osób współpracujących z Grupą Kapitałową nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Spółki Matki uchwaliło program motywacyjny. Otrzymał Pan również ofertę powołania do Zarządu Spółki Matki, która - analogicznie jak aktualny stosunek między Spółką a Panem, przyjmie formę kontraktu managerskiego. Jednocześnie, w związku z istotną funkcją pełnioną w Grupie Kapitałowej oraz rolą w Spółce Matce będzie miał Pan możliwość przystąpienia do tego Programu Motywacyjnego oferowanego przez Spółkę Matkę. Umowa uczestnictwa w Programie Motywacyjnym zostanie zawarta ze Spółką Matką.
Zgodnie z jego postanowieniami i ustaleniami pomiędzy stronami, zawrze Pan ze Spółką Matką umowę określającą warunki, w przypadku spełnienia których uzyska kolejno:
- opcje na nabycie akcji Spółki Matki [dalej: „Opcja”] - przy czym przyznanie Opcji będzie miało charakter nieodpłatny; a następnie,
- prawo do wykonania Opcji polegające na:
- odpłatnym nabyciu akcji Spółki Matki za ustaloną cenę; bądź,
- w przypadku podjęcia takiej decyzji przez Zarząd Spółki Matki, uzyskaniu dodatkowej kwoty pieniężnej w zamian za przysługujące Wnioskodawcy opcje na akcje, której wysokość będzie kalkulowana z uwzględnieniem faktycznej wartości rynkowej tych akcji [dalej: „Alternatywa Pieniężna”].
Opcje, które może Pan otrzymać realizują przesłanki do uznania ich za instrumenty finansowe w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt. 2 lit. c-i ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Powziął Pan wątpliwości co do podatkowej kwalifikacji do odpowiedniego źródła przychodów otrzymanej „Alternatywy Pieniężnej” wypłaconej przez Spółkę Matkę z którą poza umową o przystąpienie do programu motywacyjnego łączyć będzie Pana kontrakt menadżerski.
W myśl art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
ilekroć w ustawie jest mowa o pochodnych instrumentach finansowych oznacza to instrumenty finansowe, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, z wyłączeniem tytułów uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania oraz instrumentów rynku pieniężnego.
Jak stanowi art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 646 ze zm.), instrumentami finansowymi w rozumieniu ustawy są niebędące papierami wartościowymi:
a.tytuły uczestnictwa w instytucjach wspólnego inwestowania,
b.instrumenty rynku pieniężnego,
c.opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową, inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest papier wartościowy, waluta, stopa procentowa, wskaźnik rentowności lub inny instrument pochodny, indeks finansowy lub wskaźnik finansowy, które są wykonywane przez dostawę lub rozliczenie pieniężne,
d.opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward na stopę procentową oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar, i które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne lub mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron,
e.opcje, kontrakty terminowe, swapy oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar, i które są wykonywane przez dostawę, pod warunkiem, że są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym lub w alternatywnym systemie obrotu,
f.niedopuszczone do obrotu na rynku regulowanym ani w alternatywnym systemie obrotu opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward oraz inne instrumenty pochodne, których instrumentem bazowym jest towar, które mogą być wykonane przez dostawę, które nie są przeznaczone do celów handlowych i wykazują właściwości innych pochodnych instrumentów finansowych,
g.instrumenty pochodne dotyczące przenoszenia ryzyka kredytowego,
h.kontrakty na różnicę,
i.opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward dotyczące stóp procentowych oraz inne instrumenty pochodne odnoszące się do zmian klimatycznych, stawek frachtowych, uprawnień do emisji oraz stawek inflacji lub innych oficjalnych danych statystycznych, które są wykonywane przez rozliczenie pieniężne albo mogą być wykonane przez rozliczenie pieniężne według wyboru jednej ze stron, a także wszelkiego rodzaju inne instrumenty pochodne odnoszące się do aktywów, praw, zobowiązań, indeksów oraz innych wskaźników, które wykazują właściwości innych pochodnych instrumentów finansowych.
j.uprawnienia do emisji.
Według art. 3 pkt 28a tej ustawy :
przez instrumenty pochodne należy rozumieć opcje, kontrakty terminowe, swapy, umowy forward oraz inne prawa majątkowe, których cena lub wartość zależy bezpośrednio lub pośrednio od ceny lub wartości instrumentów finansowych, walut, stóp procentowych, rentowności, indeksów finansowych, wskaźników finansowych, towarów, zmian klimatycznych, stawek frachtowych, poziomów emisji, stawek inflacji lub innych oficjalnych danych statystycznych, a także innych aktywów, praw, zobowiązań, indeksów lub wskaźników, oraz instrumenty pochodne dotyczące przenoszenia ryzyka kredytowego.
Art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:
za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z:
a)odpłatnego zbycia udziałów (akcji), udziałów w spółdzielni oraz papierów wartościowych;
b)realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 10 cyt. Ustaw :
za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.
Stosownie zaś do treści art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
przychody z realizacji praw z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, lub z pochodnych instrumentów finansowych, uzyskane w następstwie objęcia lub nabycia tych praw jako świadczenie w naturze lub nieodpłatne świadczenie, są zaliczane do tego źródła przychodów, w ramach którego to świadczenie w naturze lub nieodpłatne świadczenie zostało uzyskane.
Biorąc pod uwagę przedstawiony opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że przychody z tytułu otrzymywanych wypłat z realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych (opcji) nabytych nieodpłatnie w ramach Programu, na podstawie art. 10 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie stanowią przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 10 tej ustawy. Wypłata uzyskana w następstwie nieodpłatnego nabycia pochodnych instrumentów finansowych podlega zaliczeniu do tego źródła przychodów, w ramach którego zostały uzyskane pochodne instrumenty finansowe.
Zatem, wypłata „Alternatywy Pieniężnej” wypłacana przez polską spółkę matkę na rzecz której świadczy Pan usługi w ramach kontraktu menadżerskiego jako przychód z realizacji praw wynikających z opcji będzie stanowiła dla Pana przychód z działalności wykonywanej osobiście o której mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 10 ust. 4 tej ustawy.
Tym samym Pana stanowisko jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan, prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm. ).