Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 6 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.265.2023.2.JMS
1. Czy opisana wyżej działalność Wnioskodawcy w zakresie projektu 1 (Opracowanie technologii produkcji okien panoramicznych w 3D wychodzących przed lico fasady oraz jej wdrożenie na obiekcie) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności? 2. Czy opisana wyżej działalność Wnioskodawcy w zakresie projektu 2 (…) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności? 3. Czy opisana wyżej działalność Wnioskodawcy w zakresie projektu 3 (Opracowanie technologii produkcji fasady segmentowej oraz jej wykonanie dla obiektu zlokalizowanego w (…)) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego we wniosku stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 maja 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest (…) producentem konstrukcji aluminiowych, stalowych i szklanych (…). Firma (…) realizuje plan (...) na rynkach (…). Wnioskodawca stawia sobie za cel, aby w opracowane rozwiązania w jak największym stopniu sprostały indywidualnym potrzebom klienta. W związku z tym Wnioskodawca ciągle podwyższa jakość swoich produktów i usług pod względem rozwiązań technicznych i technologicznych, przy zachowaniu najwyższej jakości. W swojej ofercie przedsiębiorstwo posiada następujące produkty:
-okna i drzwi,
-ściany kurtynowe,
-aluminium ognioodporne,
-drzwi przesuwne, składane, bezramowe,
-okładzina,
-perforacja,
-katalog wzorów perforacji,
-qtippi - moduły mieszkalno-użytkowe.
Wnioskodawca realizuje wiele projektów związanych z budową (…) fasad budynków, które odpowiadają warunkom technicznym i środowiskowym obiektów, a także indywidualnym wymaganiom klientów. Poniżej opisano trzy projekty prowadzone przez Wnioskodawcę, które stanowią przedmiot pytań stawianych przez Wnioskodawcę, a także celem wskazania przebiegu tego rodzaju projektów, stawianych celów technicznych i technologicznych do opracowania przez Wnioskodawcę oraz ryzyk i problemów, jakie muszą zostać rozwiązane w czasie realizacji każdego z poniższych projektów, stanowiących innowację na skalę przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.
Projekt 1 - Opracowanie (…) produkcji okien panoramicznych w 3D wychodzących przed lico fasady oraz jej wdrożenie na obiekcie.
Celem projektu realizowanego (…) było zaprojektowanie i stworzenie okien panoramicznych w 3D wychodzących przed lico fasady na obiekcie. Z racji, że obiekt, na którym fasada była realizowana, zalicza się do budynków wysokościowych (…) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, okna panoramiczne oraz zintegrowana fasada musiała spełniać szereg norm przewidzianych dla takich budynków. Najważniejsze z nich pod kątem stworzenia prefabrykowanych elementów dopasowanych do siebie oraz do konstrukcji żelbetowej budynku to:
-Zapewnienie wodoszczelności (…).
-Konstrukcja gwarantująca ugięcie zewnętrznych elementów fasady wynosi nie więcej niż (…)
-Współczynnik przenikania ciepła (…) dla elementów nieprzeziernych fasady jest nie większy niż (…).
-Współczynnik przenikania ciepła (…) dla elementów przeziernych fasady jest nie większy niż (…).
-Przepuszczalność powietrza całej fasady poniżej (…).
Poza aspektami technicznymi, zdefiniowanymi przez w/w parametry określone w Specyfikacji Technicznej jakie musi spełniać okno panoramiczne należało również rozwiązać istotne problemy organizacyjno-technologiczne uwzględniające stronę komercyjną podjętych zadań a mianowicie:
-opracować technologię montażu bardzo skomplikowanych konstrukcji w bardzo ruchliwej części miasta w sposób nie powodujący zamykania długotrwałego ciągów komunikacyjnych i pieszych. Dodatkowo utrudnieniem były bardzo nieregularne kształty przestrzenne prefabrykatów.
-bardzo dużym wyzwaniem było zapewnienie dostaw i montażu „z kół” - bezpośrednio ze środków transportowych dostarczających prefabrykaty na budowę. Było to podyktowane brakiem miejsca składowego na budowie - stąd dostarczony materiał był od razu montowany na obiekcie. (…) równolegle z montażem musiały być produkowane niezbędne komponenty w odpowiedniej kolejności. (…).
Do problemów badawczo-rozwojowych należały między innymi:
-Problem z zapewnieniem kompensacji przemieszczeń konstrukcji aluminiowej od rozszerzalności liniowej spowodowanej termicznym nagrzewaniem konstrukcji;
-Problem z zapewnieniem odpowiedniej wytrzymałości na uderzenia w fasadę;
-Stworzenie konstrukcji przestrzennej w formie wysuniętego z lica „pudełka”.
Do wykonania okien panoramicznych 3D wykorzystano systemy fasadowe i okienno-drzwiowe - w nie spotykanej dotychczas konfiguracji. Wykonane z tych systemów konstrukcje łączyły w sobie cechy dachów przeszklonych, ścian pionowych przeszklonych oraz sufitów podwieszonych - wszytko w jednym elemencie. W skali przedsiębiorstwa Wnioskodawcy była to wykonywana po raz pierwszy taka hybrydowa konstrukcja. Niezwykle trudnym zdaniem było również zapewnienie odpowiedniej izolacyjności akustycznej dla realizowanych przegród (…).
W skali Spółki - realizacja projektu była rozwiązaniem innowacyjnym pod względem technicznym i organizacyjnym.
Z sukcesem udało się zrealizować wszystkie etapy projektu, a zrealizowany Projekt został udokumentowany, poprzez szczegółowe opisanie w karcie projektu jego celu, wskazanie planu poszczególnych prac badawczo-rozwojowych z wyszczególnieniem osiągniętych na każdym etapie rezultatów oraz terminu realizacji każdego z etapów, analizę ryzyk związanych z jego realizacją, wskazanie podstawowych problemów badawczych/rozwojowych, ze wskazaniem sposobu jego rozwiązania oraz podsumowanie.
Projekt 2 – (…).
Celem realizowanego w latach (…) projektu było zaprojektowanie, prefabrykacja i montaż okładzin elewacyjnych ze szkła mocowanego punktowo do konstrukcji ścian zewnętrznych żelbetowych wraz z ich ociepleniem – dla (…). Z racji, że obiekt, na którym fasada była realizowana, zalicza się do budynków wysokich (…) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie okładziny elewacyjne oraz zintegrowana fasada musiała spełniać szereg norm przewidzianych dla takich budynków. Zewnętrzne biuro architektoniczne z (…) - zaprojektowało na obiekcie o funkcji biurowej - realizowanym w formule (…) - okładziny elewacyjne ze szkła w części poza klasyczną fasadą słupowo-ryglową. Okładziny ze szkła i ślusarka aluminiowa - miały stworzyć jednorodną materiałowo - ale z rożnym efektem architektonicznym, całość. Otrzymana specyfikacja techniczna zdefiniowała efekt jaki ma być uzyskany - pozostawiając wykonawcy elewacji pewną swobodę w rozwiązaniach technicznych. Najważniejsze z nich wymagały stworzenia rozwiązań dających:
-wodoszczelność zgodnie z wymaganiami (…),
-współczynnik przepuszczalności powietrza styków dla wszystkich elementów okiennych powłoki zewnętrznej elewacji (…);
Do głównych problemów badawczo-rozwojowych należało rozwiązanie następujących zagadnień:
-Problem z zapewnieniem kompensacji ugięć konstrukcji żelbetowej i stalowej;
-Problem z zapewnieniem kompensacji termicznej rozszerzalności liniowej tafli szkła mocowanej punktowo;
-Problem z wykonaniem elewacji wg specyfikacji, problem z materiałem szkła.
Poza aspektami technicznymi, zdefiniowanymi przez w/w parametry określone w Specyfikacji Technicznej jakie muszą spełniać okładziny elewacyjne, należało również rozwiązać istotne problemy organizacyjno-technologiczne uwzględniające stronę komercyjną podjętych zadań a mianowicie:
-opracować technologię montażu bardzo skomplikowanych konstrukcji w bardzo ruchliwej części miasta w sposób nie powodujący zamykania długotrwałego ciągów komunikacyjnych i pieszych. Dodatkowo, utrudnieniem były bardzo nieregularne kształty przestrzenne prefabrykatów.
-bardzo dużym wyzwaniem było zapewnienie dostaw i montażu „z kół” - bezpośrednio ze środków transportowych dostarczających prefabrykaty na budowę. Było to podyktowane brakiem miejsca składowego na budowie - stąd dostarczony materiał był od razu montowany na obiekcie. (…).
Do wykonania okładziny elewacyjnej ze szkła - w niespotykanej dotychczas technologii użyto rotuł ze stali nierdzewnej - na których zostały zawieszone w 4 punktach narożnych tafle szklane. Zaprojektowane tafle szklane musiały oprócz kryteriów architektonicznych spełniać kryteria bezpieczeństwa użytkowania - dlatego należało wykonać skomplikowane analizy obliczeniowe tafli szklanych i przyjąć rozwiązania rotuł - które umożliwiały przemieszczenia termiczne i eliminowały ryzyko pęknięć szkła (…).
W skali Spółki - realizacja projektu była rozwiązaniem innowacyjnym pod względem technicznym i organizacyjnym.
Z sukcesem udało się zrealizować wszystkie etapy projektu, a zrealizowany Projekt został udokumentowany, poprzez szczegółowe opisanie w karcie projektu jego celu, wskazanie planu poszczególnych prac badawczo-rozwojowych z wyszczególnieniem osiągniętych na każdym etapie rezultatów oraz terminu realizacji każdego z etapów, analizę ryzyk związanych z jego realizacją, wskazanie podstawowych problemów badawczych/rozwojowych, ze wskazaniem sposobu jego rozwiązania oraz podsumowanie.
Projekt 3 - Opracowanie technologii produkcji fasady segmentowej oraz jej wykonanie dla obiektu w (…).
Projekt był realizowany w latach (…), a dotyczył zaprojektowania i stworzenia fasady segmentowej montowanej na budynkach zlokalizowanych w (…). Do realizacji zadania przyjęto system (…)- nie stosowany dotychczas w żadnej realizacji spółki(…). Realizacja w (…) wymagała szeregu analiz, które miały na celu optymalizację kosztów realizacji - związanych z Montażem na miejscu i transportem.
Z uwagi na koszty pracownicze w (…) należało się skupić na rozwiązaniach - które zminimalizują koszt montażu - a więc dążeniem było maksymalne sprefabrykowanie wyrobów w (…) - aby w formie gotowych oszklonych elementów montować je na obiekcie w (…). Klasyczne fasady segmentowe - nie wchodziły w obszar zainteresowania, ponieważ budynek był w każdym poziomie stropu wyposażony w balkony po całym obwodzie. Należało zatem przyjąć rozwiązania, które spełnia takie oczekiwanie aby pojawiły się rozwiązania pośrednie miedzy klasyczną fasadą segmentową z typową otworową ślusarką. Spółka podjęła decyzję o wyborze systemu (…) do potrzeb konkretnego obiektu.
Z racji, że obiekt, na który fasada była realizowana, zalicza się do budynków wysokościowych fasada musiała spełniać szereg norm przewidzianych dla takich budynków które zdefiniowały (…) warunki techniczne. Szczególne wyzwania stanowiły obciążenia wiatrem oraz ugięcia krawędzi stropów - które należało skompensować poprzez indywidualne rozwiązania techniczne. Najważniejsze z nich pod kątem stworzenia prefabrykowanych elementów dopasowanych do siebie oraz do konstrukcji żelbetowej budynku to:
-Zapewnienie wodoszczelności przy ciśnieniu strumienia wody (…).
-Konstrukcja gwarantująca ugięcie zewnętrznych elementów fasady wynosi nie więcej niż (…).
-Współczynnik przenikania ciepła (…) dla elementów nieprzeziernych fasady jest nie większy niż (…) (…).
Do rozwiązanych problemów badawczo-rozwojowych należały między innymi:
-Problem z zapewnieniem odpowiedniej wytrzymałości na zdarzenia sejsmiczne;
-Problem z precyzją wykonania konstrukcji żelbetowej według projektu;
-Transport i pakowanie konstrukcji.
Elementy zostały przygotowane w Przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, (…). W celu weryfikacji parametrów dostarczanych segmentów pod kątem ich osiąganych parametrów technicznych - wymaganych przez specyfikację projektową - przeprowadzono stosowne badania i testy, w wyniku których został stworzony zintegrowany system profili i akcesoriów na bazie którego zrealizowano zadanie.
Segmenty były wytwarzane w oparciu o zatwierdzony projekt architektury budynku, przy założeniu dopuszczalnych tolerancji wykonania żelbetów (…). Spółka po raz pierwszy realizowała konstrukcję fasady segmentowej, która cechuje się dużym stopniem prefabrykacji elementów, co stanowiło nowy aspekt w procesie produkcyjnym. Nigdy dotąd Spółka nie realizowała fasad segmentowych opartych na bazie profili bazowych startowych dolnych oraz zamykających górnych. W wyniku przeprowadzenia ww. prac nad projektem nr 3 Wnioskodawca zdobył wiedzę dotyczącą projektowania oraz wykonania fasad segmentowych o innej niż klasyczna konstrukcji.
Przedsiębiorstwo zdobyło wiedzę dotyczącą projektowania oraz wykonania okien (…).
Realizacja wykonana na budynku wysokościowym o najwyższych rygorach technicznych pozwoliła na zdobycie doświadczenia, które pozwoli zrealizować tego typu projekty na dowolnym innym obiekcie. Doświadczenie zdobyte podczas realizacji projektu pozwoliło na poszerzenie oferty przedsiębiorstwa i włączenie do niej konstrukcji w systemie (…), co będzie miało przełożenie na zwiększenie ilości realizowanych zleceń oraz wzrost dochodów spółki (…). Dodatkowym efektem jest utworzenie wraz z systemodawcą katalogu produktów zaprojektowanych specjalnie do realizacji projektu, co pozwoli na ich łatwe wdrożenie do produkcji po stronie systemodawcy oraz przyśpieszy czas realizacji innych podobnych zleceń w systemie (…) o wielokrotnych załamaniach pod dowolnym kątem. Przedsiębiorstwo zdobyło nową wiedzę oraz doświadczenie związaną z tworzeniem innowacyjnych w systemie (…), co z pewnością zostanie wykorzystane w przyszłych zleceniach. Na podstawie wyników projektu został wdrożony nowy system u systemodawcy. W ramach przedsiębiorstwa powstało oprogramowanie do zamówień materiałów i system identyfikacji wyrobów gotowych.
Wnioskodawca prowadzi także inne projekty, w których wyodrębniane są powyższe etapy - mogą się one nieznacznie różnić w zależności od potrzeb projektu, jednakże istota działań w poszczególnych etapach jest taka sama. Działania podejmowane przez pracowników Wnioskodawcy w ramach projektów ukierunkowane są na opracowanie rozwiązań problemów technologicznych lub technicznych. Wszystkie działania mają określony cel i zaplanowane do osiągnięcia rezultaty. Prace realizowane w ramach projektów mają na celu opracowanie nowych rozwiązań dostosowanych do zakładanych celów architektonicznych i technicznych (w szczególności osiągnięcie odpowiednich parametrów technicznych), a w jego wyniku powstają konkretne dokumenty w postaci projektów technicznych, raportów, wyliczeń oraz wyniki testów przeprowadzonych specjalistycznym sprzętem. W celu opracowania nowych rozwiązań wykorzystywana jest wiedza i umiejętności osób realizujących dany projekt, przede wszystkim z zakresu architektury, inżynierii i wytrzymałości materiałów. Zaangażowani do realizacji projektu pracownicy wykonują działalność według przyjętego dla projektu harmonogramu prac, a jej rezultaty mają indywidualny i innowacyjny na poziomie przedsiębiorstwa charakter. Do każdego projektu zostają przypisane określone zasoby osobowe i materiałowe oraz prowadzone są karty projektu wskazujące cele do osiągnięcia, ryzyka oraz opracowane rozwiązania. Prowadzone prace zmierzają do wyeliminowania niepewności technologicznej poprzez podejmowanie czynności projektowych oraz walidacyjnych, a także poprzez próby i testy w odpowiednim środowisku - mikro (laboratoryjnym) i w warunkach rzeczywistych. Każdy zakończony projekt skutkuje pozyskaniem nowej wiedzy lub opracowaniem nowego lub znacząco ulepszonego, autorskiego rozwiązania produktowego lub/i procesowego. Opracowywane w ramach projektów rozwiązania znacząco różnią się od standardowych, systemowych rozwiązań wykorzystywanych przez Wnioskodawcę. (…).
Wnioskodawca nie korzysta i nie będzie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a uCIT, tj. ze zwolnienia w specjalnej strefie ekonomicznej oraz zwolnienia związanego ze wspieraniem nowych inwestycji. Z uwagi na prowadzenia opisanej wyżej działalności Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej. Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.
Tytułem uzupełnienia, pismem z 26 czerwca 2023 r., wskazali Państwo, że działalność opisana we wniosku, w zakresie realizowanych Projektów, jest działalnością o charakterze twórczym, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Wnioskodawca wskazuje, że realizowane przez niego Projekty, opisane we wniosku każdorazowo charakteryzują się twórczym i indywidualnym charakterem. Projekty te bowiem tworzone są w oparciu o indywidualnie sprecyzowane potrzeby i konkretne parametry. Takie warunki wymagają za każdym razem podejmowania nowych i oryginalnych rozwiązań, dostosowanych pod sprecyzowane potrzeby. Podejmowane w ten sposób działania skutkują wytworzeniem nowego rozwiązania, wytworzonego przez Wnioskodawcę, przy użyciu jego doświadczenia i wiedzy. W konsekwencji, każda czynność podejmowana w ramach wskazanych we wniosku Projektów charakteryzuje się twórczym i indywidualnym charakterem. Nadto, wytworzone w ten sposób rozwiązania stanowią jedyne w swoim rodzaju przedsięwzięcia, w oparciu bowiem o indywidualne zapotrzebowanie, Wnioskodawca dobiera rozwiązania i wykorzystuje swoją wiedzę, odciskając, analogicznie do twórcy w rozumieniu Prawa Autorskiego - indywidualne piętno.
Co się tyczy wymogu systematyczności, Wnioskodawca podkreśla, że wskazane we wniosku projekty prowadzone są w sposób zorganizowany. Do każdego projektu określa się problemy, jakie należy rozwiązać oraz ryzyka jakie mogą wystąpić. Wskazuje się także cele, które mają zostać osiągnięte w ramach danego projektu. Do każdego projektu zostają określone zasoby osobowe i materiałowe oraz harmonogram prac. Projekty są zatem prowadzone w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. Powyższe wyklucza rutynowość, albowiem systematyczność cechuje uporządkowanie, ze względu na ilość Projektów podejmowanych przez Wnioskodawcę. Nie zachodzi jednak sytuacja powtarzalności w zakresie Projektów, konieczne jest bowiem każdorazowe podejmowanie indywidualnych, sprecyzowanych działań - ze względu na odrębność Projektów i związanych z nimi potrzeb. Systematyczność wskazuje na uporządkowanie działań podejmowanych indywidualnie w zależności od charakterystyki potrzeb w danym Projekcie. Rutynowość natomiast dotyczy powtarzalności tych samych działań, co nie występuje w przypadku Wnioskodawcy. Systematyczny sposób prowadzenia prac rozwojowych potwierdza także metodyka prac Wnioskodawcy, prowadzona dokumentacja projektowa wskazująca na cel prowadzonych prac, ich zakres, występujące ryzyka i problemy badawcze oraz wnioski z wykonywanych działań.
Projekty tego typu nie są projektami jednorazowymi, lecz wpisują się w charakterystykę działalności Wnioskodawcy, który stawia sobie za cel, aby opracowane rozwiązania w jak największym stopniu sprostały indywidualnym potrzebom klienta, a także stale podnosi jakość swoich produktów i usług pod względem rozwiązań technicznych i technologicznych.
Działalność wykonywana przez Wnioskodawcę podejmowana jest także w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. W ramach projektów opracowywane są nowe rozwiązania techniczne oraz technologiczne, tak by osiągnąć zakładane parametry techniczne, optymalizować czas realizacji oraz koszty. Wnioskodawca nie posiadał wiedzy niezbędnej do realizacji projektu, musiał zatem tę wiedzę wypracować we własnym zakresie (uzyskanie nowej wiedzy), a następnie zastosować w celu wdrożenia nowych rozwiązań, które opracował, w tym celu wykonywana jest też walidacja w warunkach rzeczywistych, aby zweryfikować prawidłowość funkcjonowania opracowanych rozwiązań. Wobec powyższego opisana działalność Wnioskodawcy ma na celu zwiększenie zasobów wiedzy Wnioskodawcy a także podejmowana jest w celu tworzenia nowych zastosowań.
Wnioskodawca wskazuje, że opisana we wniosku działalność obejmuje nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Wnioskodawca wskazuje, że każdorazowo uzyskuje, nabywa a w konsekwencji łączy, kształtuje i wykorzystuje w dalszych projektach i przedsięwzięciach dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, celem realizacji projektów, w ramach czego otrzymuje dodatkową, nową wiedzę.
Pytania
1. Czy opisana wyżej działalność Wnioskodawcy w zakresie projektu 1 (Opracowanie technologii produkcji okien panoramicznych w 3D wychodzących przed lico fasady oraz jej wdrożenie na obiekcie) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności?
2. Czy opisana wyżej działalność Wnioskodawcy w zakresie projektu 2 (…) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności?
3. Czy opisana wyżej działalność Wnioskodawcy w zakresie projektu 3 (Opracowanie technologii produkcji fasady segmentowej oraz jej wykonanie dla obiektu zlokalizowanego w(…)) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartą w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a tym samym Spółka na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT jest uprawniona do odliczenia kosztów kwalifikowanych wymienionych w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, ponoszonych z tytułu realizacji niniejszej działalności?
Państwa stanowisko w sprawie
W ocenie Wnioskodawcy, opisana w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy polegająca na realizacji trzech projektów o opisanych cechach, realizowanych według wskazanych etapów, w ramach których rozwiązywane są określone problemy techniczne lub technologiczne, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, a konkretnie stanowi prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 28 uCIT. Wnioskodawca dodatkowo każdorazowo opracowuje i przekazuje zewnętrznym ekspertom swoje know-how, co Wnioskodawca również traktuje jako element prowadzonych przez niego prac badawczo-rozwojowych.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa definiowana jest jako działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Definicja pojęcia „prac rozwojowych” została uregulowana w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej zwana: „u.p.s.w.n.”). Zgodnie z art. 4a pkt 28 uCIT w zw. z art. 4 ust. 3 u.p.s.w.n. prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z legalnej definicji „działalności badawczo-rozwojowej” określonej w art. 4a pkt 26 uCIT wynika, że aby dana działalność stanowiła działalność badawczo-rozwojową muszą zostać spełnione następujące przesłanki:
a) musi to być działalność twórcza;
b) działalność taka podejmowana jest w sposób systematyczny;
c) działalność podejmowana jest w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Należy wskazać, że działalność prowadzona przez Wnioskodawcę spełnia powyższe cechy.
Ad (a).
Jak wskazano w stanie faktycznym, w ramach projektów opracowywane są nowe rozwiązania techniczne lub technologiczne, nowe lub ulepszone procesy, by osiągnąć zakładane parametry techniczne (jak np. określona wodoszczelność, wytrzymałość), a także czas wykonania projektu oraz określony limit kosztów (optymalizacja czasu i kosztów wykonania), wskazane są konkretne ryzyka związane z realizacją danego projektu i rozwiązania dla napotykanych problemów. W związku z powyższym, Wnioskodawca uzyskuje nową wiedzę, którą może wykorzystać do tworzenia nowych lub ulepszonych produktów.
Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji legalnej zwrotu „działalność twórcza”. Natomiast definicja pojęcia „działalność twórcza” znalazła się w indywidualnych interpretacjach podatkowych Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. w interpretacji z 12 października 2018 r. sygn. 0115-KDIT2-1.4011.263.2018.2.MN:
„Zgodnie z definicją Słownika języka polskiego PWN (wydanie internetowe) działalność:
1. zespół działań podejmowanych w jakimś celu
2. funkcjonowanie czegoś lub oddziaływanie na coś.
Semantyczna interpretacja wyrazu twórczość prowadzi zaś do wniosku, że może on wyrażać zarówno proces tworzenia, jak też jego wyniki, zgodnie bowiem z definicją Słownika języka polskiego PWN (wydanie internetowe): twórczy oznacza
1. mający na celu tworzenie; też: będący wynikiem tworzenia
2. dotyczący twórców.
Na gruncie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do której pośrednio odnosi się analizowany przepis, „działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia” (za Poźniak-Niedzielska, Niewęgłowski, Prawo autorskie. System prawa prywatnego, tom 13, pod redakcją prof. dr hab. Janusza Barty, wyd. 3, Warszawa 2013, str. 9).”
Definicja pojęcia „działalność twórcza” została także zamieszczona w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX: „działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia.” Ponadto zgodnie z ww. Objaśnieniami „twórczy charakter prac to między innymi opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidacje nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony.
Twórczym charakterem prac może być w szczególności także, opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna.” W ww. Objaśnieniach wskazano także: „(...) twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika”.
Działalność Wnioskodawcy opisana w stanie faktycznym ma zatem charakter twórczy, gdyż wymaga opracowania/wymyślenia nowych rozwiązań technicznych i technologicznych, a także opracowania nowych lub ulepszonych procesów, nieznanych wcześniej Wnioskodawcy, oraz ich walidacji.
Ad (b).
W Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX zostało wskazane, iż: „systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.” W dalszej części ww. Objaśnień wskazano, iż: „W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną [działalność] w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu.
Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro 1 makroekonomicznej.” Działalność Wnioskodawcy opisana w stanie faktycznym, jest zatem jest prowadzona w sposób systematyczny - projekty prowadzone są w sposób zorganizowany, wedle poszczególnych etapów opisanych w stanie faktycznym, określane są problemy, jakie należy rozwiązać w projekcie oraz ryzyka jakie mogą wystąpić. Stawiane są określone cele, które mają zostać osiągnięte w ramach projektu. Do każdego projektu zostają przypisane określone zasoby osobowe i materiałowe, określany jest harmonogram prac. Wnioskodawca zbiera i gromadzi wiedzę powstałą w każdym z projektów rozwojowych tak, by można było ją wykorzystać do kolejnych projektów. Projekty są zatem prowadzone w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Systematyczny sposób prowadzenia prac rozwojowych potwierdza także metodyka prac Wnioskodawcy, prowadzona dokumentacja projektowa wskazująca na cel prowadzonych prac, ich zakres, występujące ryzyka i problemy badawcze oraz wnioski z wykonywanych działań. Prowadzona przez Wnioskodawcę dokumentacja pozwala też w sposób systematyczny zbierać oraz dystrybuować do innych projektów nowo opracowaną wiedzę, zdobytą podczas prowadzenia poszczególnych projektów.
Projekty tego typu nie są projektami jednorazowymi, lecz wpisują się w charakterystykę działalności Wnioskodawcy, który stawia sobie za cel, aby opracowane rozwiązania w jak największym stopniu sprostały indywidualnym potrzebom klienta, stale podnosi jakość swoich produktów i usług pod względem rozwiązań technicznych i technologicznych. Jak wskazano w stanie faktycznym Wnioskodawca realizuje wiele projektów związanych budową innowacyjnych, niepowtarzalnych fasad budynków.
Ad (c).
Projekty opisane w stanie faktycznym są prowadzone w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań - jak bowiem wskazano, w ramach projektów opracowywane są nowe rozwiązania techniczne oraz technologiczne, tak by osiągnąć zakładane parametry techniczne, optymalizować czas realizacji oraz koszty. Wnioskodawca nie posiadał wiedzy niezbędnej do realizacji projektu, musiał zatem tę wiedzę wypracować we własnym zakresie (uzyskanie nowej wiedzy), a następnie zastosować w celu wdrożenia nowych rozwiązań, które opracował, w tym celu wykonywana jest też walidacja w warunkach rzeczywistych, aby zweryfikować prawidłowość funkcjonowania opracowanych rozwiązań. Wobec powyższego opisana działalność Wnioskodawcy ma na celu zwiększenia zasobów wiedzy Wnioskodawcy oraz w celu tworzenia nowych zastosowań.
Odnosząc się do kryterium zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań w Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP BOX wskazano: „45. W związku z tym, że ustawodawca dla potrzeb preferencji IP Box, czy też ulgi B+R, też ulgi B+R, nie zdefiniował sformułowania „zwiększenia zasobów wiedzy”, nie jest jasne czy zasoby wiedzy odnoszą się do wiedzy ogólnej, wiedzy pracowników, wiedzy w przedsiębiorstwie, czy też wiedzy w danej dziedzinie przemysłowej lub naukowej. Nie ma zatem przeszkód, aby przyjąć, że sformułowanie „zwiększanie zasobów wiedzy” odnosi się wyłącznie do wiedzy danego przedsiębiorstwa, gdyż ustawodawca nie przewidział minimalnego progu skalowalności zwiększenia zasobów wiedzy. Istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystywania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat.”
Opisana w stanie faktycznym działalność, w ocenie Wnioskodawcy, stanowi prace rozwojowe, zgodnie z definicją zawartą w art. 4a pkt 28 uCIT w zw. z art. 4 ust. 3 u.p.s.w.n. (to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.). Jak wskazano w stanie faktycznym, Wnioskodawca opracowuje w ramach projektów nowe rozwiązania techniczne lub technologiczne (w ramach czego powstaje nowa wiedza), a w tym celu wykorzystuje i łączy wiedzę oraz umiejętności osób realizujących projekt z różnych dziedzin, przede wszystkim z zakresu architektury, inżynierii i wytrzymałości materiałów, tak by projektowane rozwiązanie osiągnęło zakładane na początku projektu parametry techniczne (w tym celu testowane są różne materiały i sposoby ich łączenia). Ponadto brany jest pod uwagę czas realizacji oraz koszt wykonania rozwiązania - Wnioskodawca dąży do ich optymalizacji przy zachowaniu jakości oraz spełnieniu zakładanych parametrów technicznych. Ostatecznie tworzony jest zatem nowy lub znacząco ulepszony produkt (np. fasada budynku), a w celu jego wykonania także ulepszone lub nowe procesy (produkcyjne, logistyczne, montażowe lub walidacyjne).
Na nierutynowy charakter prowadzonych projektów rozwojowych wskazuje fakt, iż prace związane z ich realizacją wykonywane są w następstwie przyjęcia założeń, których spełnienie nie jest możliwe przy wykorzystaniu dotychczasowych wykorzystywanych przez Wnioskodawcę rozwiązań i produktów, lecz konieczne jest opracowanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych oraz przeprowadzenie ich walidacji, w tym w warunkach rzeczywistych.
Ponadto, opracowywane rozwiązania są rozwiązaniami innowacyjnymi, tj. nowymi lub znacząco udoskonalonymi, co najmniej na skalę przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Powyższe potwierdza także okoliczność, iż celem realizacji projektów, opisanych w stanie faktycznym, konieczne było opracowanie nowych rozwiązań technicznych i technologicznych oraz odpowiednich procesów montażu i walidacji, każdorazowo dostosowanych do konkretnego zapotrzebowania Klienta, specyfiki miejsca działań Wnioskodawcy. Doświadczenie i konieczność podejmowania nowych, innowacyjnych rozwiązań dokonywała się na każdym etapie realizacji każdego z trzech projektów, obejmując nawet optymalizację sposobu transportu (…) jak przykładowo w Projekcie nr 3, czy konieczność spełnienia bardzo rygorystycznych wymagań co było spotykane w każdym z projektów.
Wobec powyższego, w ocenie Wnioskodawcy w związku z prowadzoną działalnością (projekt 1, projekt 2, projekt 3) opisaną w stanie faktycznym, poza sporządzeniem projektu przez zewnętrznych ekspertów, co jest wyodrębnione jako osobny etap prac, Wnioskodawca może korzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową i odliczać od podstawy opodatkowania koszty kwalifikowane wskazane w art. 18d ust. 2-3 ustawy o CIT, które zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w danym roku podatkowym.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny na podstawie art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right