Połączone komisje senackie opowiedziały się za odrzuceniem zmiany Prawa geologicznego i górniczego definiującej złoże strategiczne
Na połączonym posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu, Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Środowiska 13 lipca poddano pod głosowanie wniosek o odrzucenie ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw w całości złożony przez senatora KO Adama Szejnfelda. Za odrzuceniem ustawy głosowało 21 senatorów, za przyjęciem ustawy głosowało 13 senatorów, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Przeciwnicy ustawy wskazują:
- jej możliwą niekonstytucyjność;
- naruszenie prawa własności oraz kompetencji samorządów - przez nieuznanie gminy za stronę postępowania i wykluczenie samorządu z procesu decyzyjnego, brak możliwości odwołania od decyzji o uznaniu złoża za strategiczne oraz brak odszkodowania dla właścicieli nieruchomości położonych na strategicznych złożach i objętych zakazem trwałej zabudowy.
Zwolennicy ustawy wskazują:
- ustawa wychodzi naprzeciw samorządom, porządkując planistykę i uwalniając dużą część chronionych obecnie złóż na potrzeby gmin, skupiając się na ochronie złóż uznanych za strategiczne;
- ustawa wprowadza instrumenty ułatwiające transformację energetyczną, dotyczące np. składowania dwutlenku węgla w górotworze, podziemnego magazynowania wodoru czy wykorzystania ciepła Ziemi.
Przedstawiciele rządu nie zgadzają się z zarzutami, że zaproponowane rozwiązania są niezgodne z konstytucją. Uważają, że ustawa nie narusza prawa własności i umożliwi uwolnienie spod ochrony około 55 tys. ha spośród ponad 130 tys. ha krajowych złóż kopalin. Według rządu, na takie decyzje czeka wiele gmin, które posadowione są na złożach i nie mogą się rozbudowywać. Na złożach strategicznych będzie można stawiać budowle niezwiązane trwale z gruntem jak instalacje fotowoltaiczne, a także np. tworzyć parki czy infrastrukturę służącą rekreacji.
Redakcja INFORLEX (na podstawie komunikatu PAP)