Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.234.2023.2.AN
- Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db UPDOP; - Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przez „ogólny czas pracy w danym miesiącu” o którym mowa w art. 18d ust. 3 pkt 1 UPDOP (winno być: art. 18d ust. 2 pkt 1 UPDOP), należy rozumieć czas pracy w ramach miesiąca, kiedy pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, tj. czas faktycznie przepracowany, w tym w ramach godzin nadliczbowych, bez uwzględnienia czasu usprawiedliwionej nieobecności z powodu m.in. urlopów wypoczynkowych, chorobowych oraz innych dni wolnych od pracy; - Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db UPDOP, począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1 UPDOP, za poprzedni rok podatkowy tj. w stosunku do zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia pracowników przysługującego za miesiąc, w którym zostało złożone takie zeznanie; - Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym pomniejszeniu na podstawie art. 18db ust. 1 UPDOP, podlega pełna kwota zaliczek od dochodów (przychodów) osób fizycznych ze stosunku pracy, wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło przekazywana przez Spółkę na rachunek urzędu skarbowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 kwietnia 2023 r., za pośrednictwem Poczty, wpłynął Państwa wniosek z 13 kwietnia 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy ulgi na innowacyjnych pracowników, o której mowa w art. 18db ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 9 czerwca 2023 r., które wpłynęło do Organu 14 czerwca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca.
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca prowadzi działalność jako Spółka z o.o. (dalej jako: „Spółka”, „Wnioskodawca”). Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i nie korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.).
Spółka kompleksowo zajmuje się automatyką przemysłową (…). Spółka prowadzi autorskie projekty w zakresie tworzenia maszyn od podstaw oraz ulepszenia (modernizacji) maszyn i linii produkcyjnych (…). W przypadku projektów związanych z modernizacją maszyny następuje przeprojektowanie całego procesu i wymiana elementów kluczowych maszyny/linii. W indywidualnej interpretacji podatkowej z 12 maja 2022 r., znak. 0111-KDIB1-3.4010.143.2022.1.BM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że wyżej opisana działalność prowadzona przez Spółkę stanowi działalność, o której mowa w art. 4a pkt 26 UPDOP, a Spółka jest uprawniona w związku z tym do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d UPDOP.
W związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową Spółka korzysta z ulgi na działalność badawczo-rozwojową (dalej jako: „Ulga B+R”), oraz planuje dalsze jej rozliczanie w latach kolejnych. W ramach Ulgi B+R Spółka w zeznaniach podatkowych za 2017, 2019 oraz 2020 rok rozliczyła koszty kwalifikowane materiałów i surowców, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 UPDOP. Z uwagi na to, że w poprzednich latach podatkowych dochód osiągnięty przez Spółkę był niższy, niż kwota dostępnych odliczeń wynikających z zastosowania Ulgi B+R, Spółka posiada aktualnie kwotę „nieprzedawnionych” kosztów kwalifikowanych pozostających do odliczenia w latach następnych na podstawie art. 18d ust. 8 UPDOP. Spółce nie przysługuje kwota określona w art. 18da UPDOP.
Jako pracodawca Spółka pełni obowiązki płatnika i odprowadza zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych dla tych pracowników, zgodnie z art. 31, art. 38 ust. 1 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze. zm., dalej jako: „UPDOF”). Jednocześnie, Spółkę nie obowiązują zasady przekazywania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych określone w art. 38 ust. 2-2c UPDOF. Ponadto, Spółka obecnie uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych.
W związku z powyższym, Spółka zamierza skorzystać z ulgi, o której mowa w art. 18db UPDOP (dalej jako: „Ulga na innowacyjnych pracowników”), poprzez pomniejszenie kwoty podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego przekazywanych jako płatnik od wynagrodzeń pracowników bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:
- pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub
- przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.
Do pracowników bezpośrednio zaangażowanych w działalność badawczo-rozwojową Spółka zalicza konstruktorów, mechaników, elektryków, automatyków, programistów, montażystów, elektromonterów, frezerów (dalej jako: „Specjaliści B+R”).
Spółka prowadzi ewidencję czasu pracy poszczególnych specjalistów w arkuszach kalkulacyjnych Excel. W ramach ewidencji pracownicy Spółki raportują ilość godzin przeznaczonych w danym miesiącu na projekty realizowane w ramach działalności badawczo-rozwojowej. Ewidencja daje możliwość precyzyjnego określenia, czy warunki, o których mowa w art. 18db ust. 3 UPDOP zostały spełnione.
W przypadku, gdy dany specjalista poświęci w ujęciu miesięcznym mniej niż 50% czasu pracy na działalność badawczo-rozwojową, Spółka:
- nie planuje skorzystać z Ulgi na innowacyjnych pracowników w stosunku do wynagrodzenia wypłacanego temu pracownikowi, lecz
- planuje skorzystać z Ulgi na innowacyjnych pracowników w stosunku do wynagrodzeń wypłacanych innym pracownikom, którzy w ujęciu miesięcznym poświęcili co najmniej 50% czasu pracy na działalność badawczo-rozwojową.
Spółka planuje skorzystać z Ulgi na innowacyjnych pracowników od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym Spółka złoży zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1 UPDOP.
Pytania
1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db UPDOP?
2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przez „ogólny czas pracy w danym miesiącu” o którym mowa w art. 18d ust. 3 pkt 1 UPDOP (winno być: art. 18d ust. 2 pkt 1 UPDOP), należy rozumieć czas pracy w ramach miesiąca, kiedy pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, tj. czas faktycznie przepracowany, w tym w ramach godzin nadliczbowych, bez uwzględnienia czasu usprawiedliwionej nieobecności z powodu m.in. urlopów wypoczynkowych, chorobowych oraz innych dni wolnych od pracy?
3. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db UPDOP, począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1 UPDOP, za poprzedni rok podatkowy tj. w stosunku do zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia pracowników przysługującego za miesiąc, w którym zostało złożone takie zeznanie?
4. Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym pomniejszeniu na podstawie art. 18db ust. 1 UPDOP, podlega pełna kwota zaliczek od dochodów (przychodów) osób fizycznych ze stosunku pracy, wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło przekazywana przez Spółkę na rachunek urzędu skarbowego?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy:
Ad. 1
Prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db UPDOP.
Ad. 2
Prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym przez „ogólny czas pracy w danym miesiącu” o którym mowa w art. 18d ust. 3 pkt 1 UPDOP (winno być: art. 18db ust. 3 pkt 1 UPDOP), należy rozumieć czas pracy w ramach miesiąca, kiedy pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, tj. czas faktycznie przepracowany, w tym w ramach godzin nadliczbowych, bez uwzględnienia czasu usprawiedliwionej nieobecności z powodu m.in. urlopów wypoczynkowych, chorobowych oraz innych dni wolnych od pracy.
Ad. 3
Prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db UPDOP, począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1 UPDOP, za poprzedni rok podatkowy, tj. w stosunku do zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia pracowników przysługującego za miesiąc, w którym zostało złożone takie zeznanie.
Ad. 4
Prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym pomniejszeniu na podstawie art. 18db ust. 1 UPDOP, podlega pełna kwota zaliczek od dochodów (przychodów) osób fizycznych ze stosunku pracy, wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło przekazywana przez Spółkę na rachunek urzędu skarbowego.
Uzasadnienie własnego stanowiska Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego.
Ad. 1
Stosownie do art. 18db ust. 1 UPDOP, podatnik będący płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych, który poniósł za rok podatkowy stratę albo osiągnął dochód niższy od kwoty przysługującego w roku podatkowym odliczenia na podstawie art. 18d, może pomniejszyć kwotę podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego wskazanych w ust. 2, o iloczyn kwoty nieodliczonej i stawki podatku obowiązującej tego podatnika w danym roku podatkowym.
W myśl art. 18db ust. 2 UPDOP, przepis ust. 1 ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, o których mowa w art. 32 oraz art. 41 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:
1) stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego;
2) wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło;
3) praw autorskich.
Przepis ust. 3 art. 18db UPDOP stanowi, że przez osoby fizyczne, o których mowa w ust. 2, rozumie się osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:
1) pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub
2) przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.
Ponadto, zgodnie z ust. 5, przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania do:
1) zaliczek przekazywanych na zasadach określonych w art. 38 ust. 2-2c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;
2) podatnika, któremu przysługuje kwota określona w art. 18da.
Zgodnie z art. 18d ust. 1 UPDOP, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Wreszcie, zgodnie z art. 18d ust. 8 i 9 UPDOP, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku, gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 UPDOP. Przepisu art. 18d ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 18da UPDOP.
Z powyższych przepisów wynika, że w celu skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników podatnik powinien kumulatywnie spełniać następujące warunki:
1) podatnik korzysta z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d UPDOP,
2) podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu na podstawie art. 18d UPDOP odliczeń,
3) podatnik uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych,
4) podatnik jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i zatrudnia na podstawie umowy o prace lub umów cywilnoprawnych osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:
- pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub
- przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.
5) podatnik nie jest zakładem pracy chronionej lub zakładem aktywności zawodowej, nie utracił status zakładu pracy chronionej oraz nie zatrudnia osoby niepełnosprawne, w związku z czym podatnik nie jest płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych przekazywanych na zasadach określonych w art. 38 ust. 2-2c UPDOF;
6) podatnikowi nie przysługuje kwota, określona w art. 18da UPDOP.
Biorąc pod uwagę opis stanu faktycznego, tj.:
1) Spółka w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową korzysta z Ulgi B+R, o której mowa w art. 18d UPDOP;
2) Spółka posiada aktualnie kwotę „nieprzedawnionych” kosztów kwalifikowanych pozostających do odliczenia w latach następnych na podstawie art. 18d ust. 8 UPDOP;
3) Spółce nie przysługuje kwota określona w art. 18da UPDOP;
4) Spółka jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, a jednocześnie nie obowiązują ją zasady przekazywania zaliczek określone w art. 38 ust. 2-2c UPDOF;
5) Spółka uzyskuje przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych;
6) Spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:
- pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu wynosi co najmniej 50% lub
- przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi wynosi co najmniej 50%.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Spółka spełnia wszystkie warunki, które uprawniają Spółkę do skorzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników, o której mowa w art. 18db UPDOP. W konsekwencji, Spółka będzie uprawniona do pomniejszenia kwot podlegających przekazaniu na rachunek urzędu skarbowego zaliczek na podatek dochodowy oraz zryczałtowanego podatku dochodowego o iloczyn kwoty nieodliczonej na podstawie art. 18d UPDOP, i stawki podatku obowiązującej spółkę w danym roku podatkowym.
Ad. 2
Stosownie do art. 18db ust. 2 UPDOP, ust. 1 ma zastosowanie do zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego, pobranych od dochodów (przychodów) osób fizycznych, z tytułu:
1) stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz wypłacanego przez podatnika zasiłku pieniężnego z ubezpieczenia społecznego,
2) wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło,
3) praw autorskich.
Jednocześnie, zgodnie z ust. 3 ww. przepisu, osobami fizycznymi, o których mowa w ust. 2, są osoby fizyczne bezpośrednio zaangażowane w działalność badawczo-rozwojową, których czas:
1) pracy przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostający w ogólnym czasie pracy w danymi miesiącu wynosi co najmniej 50% lub
2) przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu, pozostający w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi, wynosi co najmniej 50%.
Termin „ogólny czas pracy” nie został zdefiniowany w UPDOP, ani w innych ustawach podatkowych. Zdaniem Spółki, dla potrzeb prawidłowego zakwalifikowania Specjalistów B+R do Ulgi na Innowacyjnych pracowników należy odwołać się do art. 128 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm., dalej: „k.p.”).). W myśl przywołanego artykułu, czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.
Pojęcie „pozostawania w dyspozycji pracodawcy” nie ma definicji legalnej, a jego rozumienie opiera się na interpretacjach doktryny i judykatury. Zgodnie z interpretacjami doktryny, „pozostawanie pracownika w dyspozycji pracodawcy” oznacza faktyczną gotowość do świadczenia pracy, przez co należy rozumieć „wykonywanie pracy lub pozostawanie w oczekiwaniu na polecenia pracodawcy w stanie umożliwiającym wykonywanie pracy oraz przejawianie chęci jej wykonywania”.
Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 18 marca 1998 r., sygn. akt. III ZP 20/97, okres pozostawania w dyspozycji pracodawcy rozpoczyna się z chwilą stawienia się pracownika w zakładzie lub innym miejscu wyznaczonym do świadczenia pracy, a kończy z upływem dniówki roboczej lub wyjątkowo później - w momencie zaprzestania wykonywania dodatkowych czynności zleconych przez pracodawcę (w razie polecenia pracy w godzinach nadliczbowych).
Oznacza to, że nie może być czasem pracy czas, w którym pracownik jest poza dyspozycją pracodawcy. W związku z tym, urlop lub inna usprawiedliwiona nieobecność nie mogą być zaliczane do czasu, w którym pracownik jest do dyspozycji pracodawcy, ponieważ w tym czasie, pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy
Z kolei, przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez tego pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy. Do okresów usprawiedliwionej nieobecności zaliczają się w szczególności okresy choroby, urlopu wypoczynkowego, urlopy związane z rodzicielstwem, a także inne zwolnienia wynikające z przepisów Kodeksu pracy, przepisów wykonawczych do k.p. albo z innych przepisów prawa.
Powyższe stanowisko zostało niejednokrotnie potwierdzone przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. w indywidualnych interpretacjach:
- z dnia 12 stycznia 2023 r., znak. 0111-KDIB1-3.4010.702.2022.1.AN,
- z dnia 16 maja 2022 r., znak. 0111-KDIB1-3.4010.89.2022.2.AN,
- z dnia 10 maja 2022 r., znak. 0111-KDIB1-3.4010.74.2022.1.IM,
- z dnia 9 kwietnia 2021 r., znak. 0111-KDIB1-3.4010.72.2021.1.JKT.
W konsekwencji, w ocenie Spółki, przez „ogólny czas pracy w danym miesiącu”, o którym mowa w art. 18d ust. 3 pkt 1 UPDOP, należy rozumieć czas pracy w ramach miesiąca, kiedy pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy, tj. czas faktycznie przepracowany, w tym w ramach godzin nadliczbowych, bez uwzględnienia czasu usprawiedliwionej nieobecności z powodu m.in. urlopów wypoczynkowych, chorobowych oraz innych dni wolnych od pracy.
Ad. 3
Zgodnie z art. 18db ust. 4 UPDOP, uprawnienie do pomniejszenia, o którym mowa w ust. 1, przysługuje począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym podatnik złożył zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, do końca roku podatkowego, w którym zostało złożone to zeznanie.
Z literalnego brzmienia powyższego przepisu wynika, że w sytuacji kiedy Spółka złoży zeznanie CIT-8 w marcu 2023 r., to uprawnienie do pomniejszenia zaliczek, o którym mowa w art. 18db ust. 1 UPDOP, będzie jej przysługiwało od kwietnia 2023 r. (tj. od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu, w którym Spółka złożyła CIT-8).
Powyższe oznacza, biorąc pod uwagę fakt, że Spółka wypłaca wynagrodzenia swym pracownikom i zleceniobiorcom ostatniego dnia miesiąca (np. wynagrodzenia za marzec 2023 r. Spółka wypłaciła do 31 marca 2023 r.), a zeznanie CIT-8 Spółka złożyła w marcu 2023 r., Spółka będzie uprawniona do skorzystania z art. 18db ust. 1 UPDOP, i pomniejszenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych dotyczących wynagrodzeń wypłaconych pracownikom i zleceniobiorcom do 31 marca 2023 r., które są należne za marzec 2023 r.
W związku z powyższymi, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że Spółka będzie uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18db UPDOP, począwszy od miesiąca następującego bezpośrednio po miesiącu złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1 UPDOP, za poprzedni rok podatkowy, tj. w stosunku do zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wynagrodzenia pracowników należnego za miesiąc, w którym zostało złożone takie zeznanie.
Ad. 4
Stosownie do art. 12 ust. 1 UPDOF, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Katalog z art. 12 ust. 1 UPDOF, wymieniający przychody ze stosunku pracy, ma charakter otwarty. Co do zasady, przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są bowiem wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, które mają swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Jednocześnie, stosownie do art. 31 UPDOF, osoby prawne, określane jako „zakłady pracy”, są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.
Mając zatem na uwadze, że w myśl art. 18db ust. 1, ust. 2 pkt 1 UPDOP, pomniejszeniu podlega kwota zaliczek ze stosunku pracy, a przepisy nie wprowadzają żadnych dodatkowych wyłączeń, które stanowiłyby przykładowo o możliwości pomniejszenia zaliczki wyłącznie należnej od dochodu przypadającego bezpośrednio na działalność badawczo-rozwojową, w ocenie Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko, że pomniejszeniu na podstawie art. 18db ust. 1 UPDOP, podlega pełna kwota zaliczek od dochodów (przychodów) osób fizycznych ze stosunku pracy, naliczona od dochodów wymienionych w art. 12 ust. 1 UPDOF.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.