Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.158.2023.4.KK
Czy wszystkie kwoty, które wnioskodawca otrzyma przy okazji podwyższenia kapitału zakładowego w sposób opisany w stanie faktycznym niniejszego wniosku (zarówno przeznaczone na pokrycie kapitału zakładowego jak i zapasowego) nie stanowią dla wnioskodawcy przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia czy wszystkie kwoty, które otrzymali Państwo przy okazji podwyższenia kapitału zakładowego w sposób opisany w stanie faktycznym niniejszego wniosku (zarówno przeznaczone na pokrycie kapitału zakładowego jak i zapasowego) nie stanowią dla Państwa przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie, pismem 26 czerwca 2023 r. (data wpływu 29 czerwca 2023 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki prawa handlowego (spółka komandytowo - akcyjna) i jest zarejestrowany w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Kapitał zakładowy wnioskodawcy wynosi (...) złotych i składa się z (...) akcji imiennych o wartości nominalnej 1,00 złoty każda akcja. Żadna z akcji nie jest uprzywilejowana. Wnioskodawca ma następujących wspólników:
1.A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (A sp. z o.o., NIP: […]) - komplementariusz,
2.B - akcjonariusz posiadający w spółce (...) akcji imiennych o wartości nominalnej 1 złoty każda akcja,
3.C - akcjonariusz posiadający w spółce (...) akcji imiennych o wartości nominalnej 1 złoty każda akcja,
4.D spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (D sp. z o.o., NIP: […]) - akcjonariusz posiadający w spółce (...) akcji imiennych o wartości nominalnej 1 złoty każda akcja.
Wnioskodawca planuje dokonać podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji, co nierozerwalnie wiąże się ze zmianą statutu (art. 431 §1 k.s.h.). Wnioskodawca planuje wszystkie nowe akcje zaoferować akcjonariuszowi D sp. z o.o. , a ten akcjonariusz (D sp. z o.o.) złoży oświadczenie woli o przyjęciu tej oferty. Taki stan rzeczy powoduje, że objęcie nowych akcji nastąpi w ramach subskrypcji prywatnej opisanej w przepisie art. 431 § 2 pkt. 1) k.s.h.
Co istotne dla niniejszej sprawy łączna cena emisyjna za akcje, które obejmie akcjonariusz D sp. z o.o. będzie wyższa aniżeli kwota, o którą zostanie podwyższony kapitał zakładowy wnioskodawcy. Nadwyżka pomiędzy łączną ceną emisyjną wszystkich nowych akcji, a łączną wartością nominalną wszystkich nowych akcji (agio emisyjne) zostanie wpłacona na kapitał zapasowy wnioskodawcy. Zapłata za objęte akcje będzie dokonywana przez D sp. z o.o. w ratach miesięcznych do końca 2024 roku. Pierwsze wpłaty będą zaliczane na poczet podwyższonego kapitału zakładowego, a po jego pokryciu na poczet kapitału zapasowego. Tym samym część ceny emisyjnej zostanie przeznaczona na pokrycie podwyższonego kapitału zakładowego wnioskodawcy, a reszta zasili kapitał zapasowy wnioskodawcy.
Pytanie
Czy wszystkie kwoty, które wnioskodawca otrzyma przy okazji podwyższenia kapitału zakładowego w sposób opisany w stanie faktycznym niniejszego wniosku (zarówno przeznaczone na pokrycie kapitału zakładowego jak i zapasowego) nie stanowią dla wnioskodawcy przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca uważa, że wszystkie środki pieniężne jakie otrzyma on od akcjonariusza w wykonaniu transakcji opisanej w stanie faktycznym niniejszego wniosku nie stanowią dla niego przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, co wynika jednoznacznie z art. 12 ust. 4 pkt. 11) ustawy o CIT, o następującej treści:
„Do przychodów nie zalicza się (...) dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.”
Natomiast środki pieniężne wskazane we wniosku przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego (akcyjnego) Wnioskodawcy nie stanowią dla Wnioskodawcy przychodu na podstawie przepisu art. 12 ust. 4 pkt. 4) ustawy o CIT, zgodnie z treścią którego:
„Do przychodów nie zalicza się: (...) przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału Zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela;”
Jak już wskazano we wniosku środki przekazane na pokrycie kapitału zapasowego, nie stanowią dla wnioskodawcy przychodu zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt. 11) ustawy o CIT, zatem wszystkie kwoty, które wnioskodawca otrzyma przy okazji podwyższenia kapitału zakładowego w sposób opisany w stanie faktycznym wniosku (zarówno przeznaczone na pokrycie kapitału zakładowego jak i zapasowego) nie stanowią dla wnioskodawcy przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),
Przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.
Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o CIT,
Dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Łączna wykładnia ww. przepisów prowadzi do wniosku, że opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych wystąpi w stosunku do tych kategorii, które zgodnie z cytowaną ustawą o CIT stanowią odpowiednio dochód albo przychód. Zatem, jeśli określonej kategorii nie można, zgodnie z ustawą podatkową, uznać ani za przychód, ani też za dochód podatkowy, to kategoria ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Należy zauważyć, że ustawodawca nie wprowadził do ustawy o CIT ogólnej definicji przychodu podatkowego. Treść art. 12 ust. 1 ustawy o CIT wskazuje, że zostały wskazane jedynie przykładowe przysporzenia zaliczane do kategorii przychodów. Natomiast art. 12 ust. 4 ustawy o CIT, określa w sposób enumeratywny, które zdarzenia nie stanowią przychodu. Generalnie należy wskazać, że przychód powstaje w każdym przypadku, w którym podatnik uzyskuje realną korzyść. Ponadto, przychodem jest takie przysporzenie majątkowe, które ma charakter trwały (definitywny).
Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT,
Do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela.
W myśl art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT,
Do przychodów nie zalicza się dopłat wnoszonych do spółki, jeżeli ich wniesienie następuje w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach, kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów (akcji), otrzymanych przy ich wydaniu i przekazanych na kapitał zapasowy, oraz w spółdzielniach i ich związkach - wartości wpisowego, przeznaczonych na fundusz zasobowy.
Stosownie do art. 126 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1467 ze zm., dalej: „ksh”),
§ 1. W sprawach nieuregulowanych w niniejszym dziale do spółki komandytowo-akcyjnej stosuje się:
1)w zakresie stosunku prawnego komplementariuszy, zarówno między sobą, wobec wszystkich akcjonariuszy, jak i wobec osób trzecich, a także do wkładów tychże wspólników do spółki, z wyłączeniem wkładów na kapitał zakładowy - odpowiednio przepisy dotyczące spółki jawnej;
2)w pozostałych sprawach - odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej, a w szczególności przepisy dotyczące kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej i walnego zgromadzenia.
Zgodnie z art. art. 308 ksh,
§ 1. Kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 100 000 złotych.
§ 2. Wartość nominalna akcji nie może być niższa niż 1 grosz.
Stosownie do art. 309 § 1 ksh,
Akcje nie mogą być obejmowane poniżej ich wartości nominalnej.
Zgodnie z art. 396 § 2 ksh,
Do kapitału zapasowego należy przelewać nadwyżki, osiągnięte przy emisji akcji powyżej ich wartości nominalnej, a pozostałe - po pokryciu kosztów emisji akcji.
W myśl art. 431 ksh § 1 i § 2
§ 1. Podwyższenie kapitału zakładowego wymaga zmiany statutu i następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji.
§ 2. Objęcie nowych akcji może nastąpić w drodze:
1)złożenia oferty przez spółkę i jej przyjęcia przez oznaczonego adresata; przyjęcie oferty następuje na piśmie pod rygorem nieważności (subskrypcja prywatna);
2)zaoferowania akcji wyłącznie akcjonariuszom, którym służy prawo poboru (subskrypcja zamknięta);
3)zaoferowania akcji w drodze ogłoszenia zgodnie z art. 440 § 1, skierowanego do osób, którym nie służy prawo poboru (subskrypcja otwarta).
Z opisu zdarzenia przyszłego zawartego we wniosku oraz jego uzupełnieniu wynika, że prowadzą Państwo działalność gospodarczą w formie spółki prawa handlowego (spółka komandytowo - akcyjna). Państwa kapitał zakładowy wynosi (...) złotych i składa się z (...) akcji imiennych o wartości nominalnej 1,00 złoty każda akcja. Żadna z akcji nie jest uprzywilejowana. Mają Państwo następujących wspólników:
1.A spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (A sp. z o.o., NIP: […]) - komplementariusz,
2.B - akcjonariusz posiadający w spółce (...) akcji imiennych o wartości nominalnej 1 złoty każda akcja,
3.C - akcjonariusz posiadający w spółce (...) akcji imiennych o wartości nominalnej 1 złoty każda akcja,
4.D spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (D sp. z o.o., NIP: […]) - akcjonariusz posiadający w spółce (...) akcji imiennych o wartości nominalnej 1 złoty każda akcja.
Planują Państwo dokonać podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji, które zaoferowane zostaną akcjonariuszowi D sp. z o.o. , a ten akcjonariusz (D sp. z o.o.) złoży oświadczenie woli o przyjęciu tej oferty. Objęcie nowych akcji nastąpi w ramach subskrypcji prywatnej opisanej w przepisie art. 431 § 2 pkt. 1) k.s.h. Łączna cena emisyjna za akcje, które obejmie akcjonariusz D sp. z o.o. będzie wyższa aniżeli kwota, o którą zostanie podwyższony Państwa kapitał zakładowy. Nadwyżka pomiędzy łączną ceną emisyjną wszystkich nowych akcji, a łączną wartością nominalną wszystkich nowych akcji (agio emisyjne) zostanie wpłacona na Państwa kapitał zapasowy. Zapłata za objęte akcje będzie dokonywana przez D sp. z o.o. w ratach miesięcznych do końca 2024 roku. Pierwsze wpłaty będą zaliczane na poczet podwyższonego kapitału zakładowego, a po jego pokryciu na poczet kapitału zapasowego. Tym samym część ceny emisyjnej zostanie przeznaczona na pokrycie Państwa podwyższonego kapitału zakładowego, a reszta zasili Państwa kapitał zapasowy.
Państwa wątpliwości w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczą kwestii ustalenia czy wszystkie kwoty, które otrzymali Państwo przy okazji podwyższenia kapitału zakładowego w sposób opisany w stanie faktycznym niniejszego wniosku (zarówno przeznaczone na pokrycie kapitału zakładowego jak i zapasowego) nie stanowią dla Państwa przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Odnosząc Państwa wątpliwości do obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa podatkowego należy zauważyć, że przepisy art. 12 ust. 4 ustawy o CIT mają istotne znaczenie dla ustalenia zakresu przedmiotowego podatku dochodowego. Wyliczają enumeratywnie te rodzaje przychodów uzyskiwanych przez podatnika, które nie stanowią podstawy ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu. Innymi słowy, art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tworzy zamknięty katalog przychodów neutralnych podatkowo, co oznacza, że nie można go rozszerzać ponad te ich rodzaje, które wymienia ustawodawca. Ww. przepis wyraźnie wskazuje, że do przychodów nie są zaliczane przychody otrzymane na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego.
Natomiast art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o CIT odwołuje się wprost do „kwot i wartości stanowiących nadwyżkę ponad wartość nominalną udziałów”. Przepis ten wskazuje więc, że wyłączone z opodatkowania jest zarówno agio pieniężne, jak i agio aportowe. Zatem w przypadku, gdy powstałe agio, czyli nadwyżka ponad wartość nominalną akcji otrzymanych przy ich emisji, która zostanie w całości przekazana na kapitał zapasowy spółki – zgodnie z art. 396 § 2 ksh – nie będzie ona zaliczana do przychodów tej spółki.
Podsumowując, Państwa stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, wskazujące że otrzymane od akcjonariusza środki pieniężne, które przekazane zostaną na kapitał zakładowy i zapasowy, nie będą stanowiły dla Spółki przychodu podatkowego odpowiednio na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 4 i 11 ustawy o CIT – jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Przedmiotem tej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku nr 3 w zakresie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego […] . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).