Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-07-10

Umowy cywilnoprawne – rozliczenia składkowe i podatkowe

Umowy cywilnoprawne są bardzo popularną formą zatrudnienia. Najczęściej zawierane są umowy zlecenia. Co do zasady osoby wykonujące te umowy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu oraz zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Są jednak przypadki, gdy umowy te podlegają wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Mowa tu o zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Jeżeli zleceniobiorca jednocześnie posiada inny tytuł do ubezpieczeń (np. pracuje na etat lub wykonuje inną umowę zlecenia), z którego opłacane są składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia, to wtedy obowiązkowo podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, a ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne. Inaczej jest w przypadku umów o dzieło, bo one nie stanowią tytułu do ubezpieczeń, a tym samym osoby je wykonujące nie podlegają obowiązkowym składkom ZUS. Jeśli chodzi o podatek dochodowy, to umowy cywilnoprawne są opodatkowane na zasadach ogólnych.

Płatnicy składek często mają trudności z prawidłowym rozliczeniem umów cywilnoprawnych. Na ustalenie obowiązku ich oskładkowania i opodatkowania ma wpływ wiele czynników, np. zbieg tytułów do ubezpieczeń czy korzystanie z ulg podatkowych. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania Czytelników w tym zakresie.

(?) Jak ustalić obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w przypadku dwóch umów zlecenia

Od 10 sierpnia 2023 r. będzie dla nas świadczyć usługi na podstawie umowy zlecenia osoba, która od 1 sierpnia 2023 r. podjęła pracę w innej firmie również na podstawie takiej umowy, ale zawartej na okres 3 miesięcy za wynagrodzeniem wyższym niż minimalne. Wynagrodzenie to jednak wypłacane jest w kolejnym miesiącu, tj. 5 dnia następnego miesiąca (5 września 2023 r. otrzyma wynagrodzenie za sierpień br.). Z tytułu świadczenia usług dla naszej firmy zleceniobiorca otrzyma w sierpniu wynagrodzenie niższe od minimalnego. Czy w sierpniu 2023 r. powinniśmy zgłosić zleceniobiorcę do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego na druku ZUS ZUA, a od września br. tylko do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy termin wypłaty wynagrodzenia ma wpływ na ustalenie obowiązku składkowego?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00