Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 3 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.253.2023.2.PS

Możliwość zastosowania stawki zryczałtowanego podatku dochodowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 czerwca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 2 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczyzryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 28 czerwca 2023 r. (wpływ 28 czerwca 2023 r.) oraz z 29 czerwca 2023 r. (wpływ 29 czerwca 2023 r.) Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od dnia 23 marca 2020 r. Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest według CEIDG: działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z) oraz pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (PKD 62.09.Z). Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz rozlicza się na podstawie ewidencji przychodów.

Na podstawie zawartej umowy o świadczenie usług z (…) (zwaną dalej: „Spółka”) od stycznia 2021 r. do kwietnia 2022 r. Wnioskodawca świadczył usługi w zakresie oprogramowania opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Umowny zakres obowiązków Wnioskodawcy określony w załączniku numer 1 do zawartej umowy był następujący:

·Uczestnictwo w procesie rozwoju i utrzymania oprogramowania zgodnie z przyjętymi metodykami i polityką Spółki;

·Udział w procesie zbierania i analizy wymagań po stronie Klientów Spółki;

·Kontrola jakości procesu wytwarzania oprogramowania;

·Tworzenie dokumentacji technicznej;

·Współpraca z klientem wewnętrznym i zewnętrznym.

Natomiast faktycznie świadczone przez Wnioskodawcę usługi polegały na przeprowadzaniu testów manualnych ((…) realizowanych projektów), testów automatycznych ((…) realizowanych projektów), raportowaniu wykrytych defektów oraz tworzeniu i rozwijaniu dokumentacji testowej oraz przeglądu i analizy dokumentacji projektowej.

Wnioskodawca pragnie przy tym podkreślić, że podczas świadczenia usług dla (…) nie zajmował się programowaniem ani nie projektował oprogramowania. Wnioskodawca oświadcza również, że do jego obowiązków nie należało: tworzenie i utrzymywanie środowiska testowego (programów, aplikacji) oraz doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego, oprogramowania.

Mając na uwadze okoliczności, które mogą mieć znaczenie dla rozpatrzenia powyższej sprawy Wnioskodawca oświadcza:

·Do tej pory, tj. od stycznia 2021 roku Wnioskodawca współpracował z (…) do kwietnia 2022 roku. Wnioskodawca opodatkowywał przychody z prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z zasadami, o jakich mowa w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Jednakże do osiąganych przychodów Wnioskodawca stosował stawkę 15% (następnie 12%), ponieważ nie miał pewności (ze względu na niejasne przepisy prawne), czy ma uprawnienie, aby zastosować stawkę 8,5%.

·Wnioskodawca złożył właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

·Przychody Wnioskodawcy w okresie współpracy z (…), a także po zakończeniu współpracy nie przekroczyły ani nie przekroczą limitu określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wymienionego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

·Wnioskodawca prowadzi działalność usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

·Wnioskodawca nie uzyskuje – w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej – przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem: pakietów gier komputerowych (PKWiU ex 58.21.10.0), z wyłączeniem publikowania gier komputerowych w trybie on-line, pakietów oprogramowania systemowego (PKWiU 58.29.1), pakietów oprogramowania użytkowego (PKWiU 58.29.2), oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu (PKWiU ex 58.29.3), z wyłączeniem pobierania oprogramowania w trybie on-line.

·Wnioskodawca nie uzyskuje – w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej – przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

W uzupełnieniach wniosku udzielił Pan następujących informacji na zadanie w wezwaniu pytania:

1)którego roku podatkowego lub lat podatkowych dotyczy Pana wniosek?

Odpowiedź: Złożony wniosek podatkowy dotyczy okresu od 1 stycznia 2021 roku do dnia 30 kwietnia 2022 roku w zakresie współpracy z (…).

2)kiedy (dd-mm-rrrr) złożył Pan Naczelnikowi Urzędu Skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Odpowiedź: Zgłoszenie o wyborze opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych Wnioskodawca złożył Naczelnikowi Urzędu Skarbowego za pośrednictwem CEIDG w dniu (…) lutego 2021 r.

3)kiedy (dd-mm-rrrr) osiągnął Pan pierwszy przychód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku, którą zamierza Pan opodatkować zryczałtowaną stawką podatku?

Odpowiedź: Pierwszy przychód z tytułu działalności na rzecz (…), której dotyczy złożony wniosek Wnioskodawca osiągnął w dniu 31 stycznia 2021 r.

4)na czym konkretnie polegają wykonywane przez Pana czynności/zadnia w ramach świadczonych przez Pana usług? Proszę szczegółowo opisać charakter tych czynności/zadań, na czym one polegają, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem. Proszę o oddzielną charakterystykę w odniesieniu do każdej przedstawionej we wniosku czynności/zadania.

Odpowiedź: Usługi wykonywane na rzecz (…) w ujęciu szczegółowym sprowadzają się do:

·Odczytywania oraz tworzenia dokumentacji testowej do testowanych funkcjonalności z wykorzystaniem systemu (…),

·Tworzenia przypadków testowych do testowania funkcjonalności,

·Uczestnictwa w spotkaniach biznesowych dla funkcjonalności,

·Wykonywania testów regresyjnych,

·Tworzenia konfiguracji testowych,

·Wykonywania testów funkcjonalnych oraz systemowych,

·Przeprowadzania rozmaitych symulacji testowych.

Powyższe usługi są zlecane w kontekście tworzenia i rozwijania oprogramowania wykorzystywanego przez klienta Wnioskodawcy w prowadzonej działalności. Celem świadczonej usługi jest zapewnienie odpowiedniej jakości i prawidłowego działania oprogramowania.

Usługa polega głównie na ręcznym testowaniu oprogramowania w różnych sytuacjach (przypadkach testowych) i jest realizowana przy użyciu infrastruktury technicznej klienta. W ramach świadczonej usługi zapoznaję się z dokumentacją oprogramowania dostarczoną przez klienta oraz samym oprogramowaniem, aby określić niezbędne działania do przeprowadzenia testów. Wnioskodawca ustala funkcje, jakie ma spełniać oprogramowanie, oczekiwane wyniki tych funkcji oraz metody testowania poprawności działania oprogramowania. Testy są wykonywane zgodnie z powszechnie akceptowanymi zasadami testowania oprogramowania oraz wiedzą informatyczną Wnioskodawcy. Testy Wnioskodawca przeprowadza ręcznie poprzez weryfikację działania funkcji oprogramowania w różnych scenariuszach. Wnioskodawca porównuje wyniki działania programu z oczekiwanymi wynikami dla określonych danychwejściowych.

Ponadto Wnioskodawca sporządza raporty zawierające przypadki testowe oraz werdykty, czyli sugestie dla klienta dotyczące dalszych działań w celu usunięcia wykrytych błędów oprogramowania. Raportowanie odbywa się za pomocą dedykowanego narzędzia informatycznego.

Ponadto w niektórych przypadkach Wnioskodawca zajmuje się wykonywaniem testów automatycznych (…). W takich sytuacjach Wnioskodawca korzysta z gotowych skryptów i oprogramowania automatyzującego wykonanie niektórych testów, natomiast samodzielnie Wnioskodawca nie tworzy oprogramowania wykorzystywanego do zautomatyzowanego testowania. Wszystkie testy przeprowadzane są przy wykorzystaniu infrastruktury informatycznej klienta Wnioskodawcy (tj. sprzętu komputerowego i oprogramowania).

W ramach testów automatycznych oprogramowania Wnioskodawca nie analizuje, nie bada i nie modyfikuje kodu źródłowego oprogramowania. Podkreślić przy tym trzeba, że usługę świadczoną przez Wnioskodawcę można nazwać usługą testowania oprogramowania – jest to jedna, kompleksowa usługa, której nie da się podzielić na inne, węższe i samodzielne usługi.

5)czy w roku podatkowym/latach podatkowych, których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1), w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej wystąpiły/występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: W latach podatkowych, których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1), w odniesieniu do prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej nie wystąpiły negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

6)czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1), w odniesieniu do Pana były/są zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: W latach podatkowych, których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 1) były przez Wnioskodawcę zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

7)jak są sklasyfikowane – na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – faktycznie wykonywane przez Pana czynności, których dotyczy zadane przez Pana pytanie (proszę podać podstawowy symbol grupowania, który jest siedmiocyfrowy, zapisywany w blokach po dwa znaki oddzielone kropką – dla wykonywanych czynności mających być przedmiotem zapytania).

Odpowiedź: Symbol PKWiU dotyczący usług świadczonych na rzecz (…) jest następujący: 62.02.30.0 – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

Pytanie

Czy wykonywane w ramach działalności Wnioskodawcy usługi testowania oprogramowania na rzecz (…) mogą podlegać opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego 8,5%, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 z późn. zm.) Wnioskodawca uważa, że opisane przeze niego usługi testowania oprogramowania mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0, tj. Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. Ponadto, zdaniem Wnioskodawcy nie świadczył usług:

·doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),

·związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),

·objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2),

·związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02),

·w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),

·związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

W opinii Wnioskodawcy świadczone przez niego usługi powinny być kwalifikowane do kodu 62.02.30.0 jako „Usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”, ponieważ zakres usług świadczonych dla Spółki związany był z przeprowadzeniem testów aplikacji webowych – testowanie oprogramowania.

Wnioskodawca pragnie przy tym nadmienić, że zawarta umowa z (…) była umową ramową, a zakres obowiązków określony w załączniku numer 1 do umowy określał jedynie ogólne ramy współpracy, ale nie wyznaczał faktycznie wykonywanych czynności.

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że może stosować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i płacić podatek z uwzględnieniem stawki 8,5% stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ww. ustawy.

Wnioskodawca pragnie również wskazać, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podobne stanowisko w zakresie opodatkowania usług informatycznych ryczałtem w wysokości 8,5% – w przypadku ich sklasyfikowania według PKWiU pod symbolami 62.01.12.0 oraz 62.02.30.0 wyraził również w innych interpretacjach:

·sygn. 0114-KDIP3-2.4011.730.2020.3.MJ,

·sygn. 0114-KDIP3-2.4011.856.2020.1.MG,

·sygn. 0115-KDWT.4011.186.2022.2.AJ.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro,

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pan oświadczył – w latach podatkowych, których dotyczy wniosek w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej nie wystąpiły negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. h ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w brzmieniu obowiązującym w 2021 r.:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług związanych z nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych (PKWiU dział 60), z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zwracam również uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju wykonywanych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Z opisu sprawy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej i jego uzupełnieniach wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług, które są sklasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług jako 62.02.30.0 – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. Wskazał Pan, jakie konkretnie usługi świadczy Pan na rzecz (…). Usługi te wykonywane w ujęciu szczegółowym sprowadzają się do:

·Odczytywania oraz tworzenia dokumentacji testowej do testowanych funkcjonalności z wykorzystaniem systemu (…),

·Tworzenia przypadków testowych do testowania funkcjonalności,

·Uczestnictwa w spotkaniach biznesowych dla funkcjonalności,

·Wykonywania testów regresyjnych,

·Tworzenia konfiguracji testowych,

·Wykonywania testów funkcjonalnych oraz systemowych,

·Przeprowadzania rozmaitych symulacji testowych.

W latach podatkowych, których dotyczy wniosek były przez Pana zachowane warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zgłoszenie o wyborze opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych złożył Pan właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego za pośrednictwem CEIDG w dniu (…) lutego 2021 r.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0 – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, które to usługi nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując, wykonywane w ramach Pana działalności usługi testowania oprogramowania na rzecz (…), które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0, mogą podlegać opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego 8,5%, stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00