Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.240.2023.2.MF

Dotyczy ustalenia, czy z jednej strony sprzedaż (przez S Sp. z o.o.) zorganizowanej części przedsiębiorstwa może spowodować utratę przez sprzedawcę prawa do zastosowania stawki podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 9% w stosunku do przychodów (dochodów) innych niż zysków kapitałowych oraz z drugiej strony czy dla kupującego, czyli O Sp. z o.o. zakup ZCP może spowodować te same skutki, czyli utratę prawa do stawki podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 9%.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

25 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 20 kwietnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy z jednej strony sprzedaż (przez S Sp. z o.o.) zorganizowanej części przedsiębiorstwa może spowodować utratę przez sprzedawcę prawa do zastosowania stawki podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 9% w stosunku do przychodów (dochodów) innych niż zysków kapitałowych oraz z drugiej strony czy dla kupującego, czyli O Sp. z o.o. zakup ZCP może spowodować te same skutki, czyli utratę prawa do stawki podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 9%.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 czerwca 2023 r.

Treść wniosku jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania

(…) (dalej jako: „O Sp. z o.o.”)

2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania

(…) (dalej jako: „S Sp. z o.o.”)

Opis zdarzenia przyszłego

S Sp. z o.o. jest spółką prawa handlowego. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, którego głównym przedmiotem działalności jest tworzenie stron internetowych oraz internetowych serwisów regionalnych na zlecenie.

Dodatkowym przychodem tej spółki są przychody generowane przez stronę internetową, będącą regionalnym portalem informacyjnym, pozwalającą na odpłatne zamieszczanie ogłoszeń i reklam.

Do składników strony internetowej wchodzi:

  • prawo do korzystania z domeny internetowej,
  • oprogramowanie,
  • interfejs (kod źródłowy) oraz rozwiązania graficzne,
  • kontent (opisy, zdjęcia, teksty, utwory muzyczne i graficzne),
  • bazy danych, w tym danych osobowych,
  • znaki towarowe właściciela serwisu lub innych podmiotów,
  • prawo własności rzeczy ruchomych, tj. nośników danych, kopii zapasowych, egzemplarzy utworów objętych prawami autorskimi,
  • prawo do korzystania z wizerunku użytkowników oraz modeli,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów z reklamodawcami i dostawcami pozycjonowania,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów o udostępnienie serwera/usług hostingowych,
  • prawo do korzystania z kont w mediach społecznościowych powiązanych z serwisem,
  • prawa i obowiązki wynikające z umów licencyjnych,
  • majątkowe prawa autorskie do utworów składających się na serwis internetowy.

Strona internetowa funkcjonuje w ramach struktury S jako odrębna gałąź, stanowi przy tym całość pod względem zarówno organizacyjnym jak i funkcjonalnym. Poprzez finansowe wyodrębnienie możliwe jest także przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Przewidziane są także dla niego szczególne procedury/procesy, wskazujące na odrębność tej części działalności od pozostałych składników majątkowych S.

Ponadto strona internetowa mogłaby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące działania gospodarcze polegające na uzyskiwaniu dochodów z reklam zamieszczanych na stronie.

S Sp. z o.o. planuje sprzedaż strony internetowej wraz ze wszystkimi wyżej wymienionymi składnikami, nabywca, czyli spółka O Sp. z o.o. planuje natomiast uzyskiwanie przychodów ze strony w ten sam sposób jak S Sp. z o.o., czyli poprzez odpłatne zamieszczanie treści reklamowych oraz ogłoszeń.

S Sp. z o.o. wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy sprzedaż strony internetowej stanowi sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

W odpowiedzi na interpretacją indywidualną z dnia 25 kwietnia 2022 r., Znak: (…) Dyrektor Krajowej Interpretacji (winno być: „Krajowej Informacji Skarbowej”) przedstawił następujące stanowisko: „Mając zatem na uwadze powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro strona internetowa, którą zamierzają Państwo zbyć, jako odrębna gałąź, stanowi całość pod względem zarówno organizacyjnym jak i funkcjonalnym, a poprzez finansowe wyodrębnienie możliwe jest także przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do tej części przedsiębiorstwa, to stanowi ona zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Tym samym, uznać należy, że transakcja zbycia strony internetowej, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, stanowi czynność wymienioną w art. 6 pkt 1 ustawy, wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Zatem Państwa stanowisko jest prawidłowe”.

Na ten moment S Sp. z o.o., czyli spółka z ograniczoną odpowiedzialnością korzysta z obniżonej stawki podatku od osób prawnych tj. 9% od uzyskiwanych dochodów. Spółka ta zamierza sprzedać zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”), fakt, że jest to ZCP został potwierdzony w powyżej przytoczonej interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. ZCP ma zostać sprzedane założonej w bliskiej przyszłości spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Sprzedana przez nią zorganizowana część przedsiębiorstwa nie zostanie przeznaczona na kapitał zakładowy. Nabywca, czyli, O Sp. z o.o. będzie spełniać przesłanki do tego, aby móc korzystać z obniżonej stawki podatku dochodowego od osób prawnych.

O Sp. z o.o. jest spółką prawa handlowego. Przedmiotem przeważającej działalności spółki jest 52.29.C - działalność pozostałych agencji transportowych. Spółka ta chce zakupić zorganizowaną część przedsiębiorstwa od spółki S. Sp. z o.o. Na ten moment Wnioskodawca, czyli O Sp. z o.o. korzysta z obniżonej stawki podatku od osób prawnych tj. 9% od uzyskiwanych dochodów.

Spółka ta zamierza kupić zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”), fakt, że jest to ZCP został potwierdzony w powyżej przytoczonej interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Zakupiona zorganizowana część przedsiębiorstwa nie zostanie przeznaczona na kapitał zakładowy spółki. Spółki te (O Sp. z o.o. i S Sp. z o.o.) zamierzają być podmiotami powiązanymi osobowo.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z dnia 21 czerwca 2023 r. Wnioskodawca wskazał m.in., że:

Data rejestracji spółki O Sp. z o.o. to (...) 2021 r.

Nabywcą zorganizowanej części przedsiębiorstwa od S Sp. z o.o. będzie spółka O Sp. z o.o. Nabycie ZCP będzie miało w roku 2024.

Nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa od S Sp. z o.o. nie będzie miało miejsca w roku podatkowym, w którym Zainteresowany będący stroną postępowania (O Sp. z o.o.) został utworzony, ani w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym. O Sp. z o.o. został utworzony w roku 2021.

W związku ze sprzedażą ZCP, o której mowa we wniosku S Sp. z o.o. nie przekroczy przychodów w roku podatkowym, w którym dokonano sprzedaży tego ZCP, wyrażonych w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 mln euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł.

Pytanie

Czy z jednej strony sprzedaż (przez S Sp. z o.o.) zorganizowanej części przedsiębiorstwa może spowodować utratę przez sprzedawcę prawa do zastosowania stawki podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 9% w stosunku do przychodów (dochodów) innych niż zysków kapitałowych oraz z drugiej strony czy dla kupującego, czyli O Sp. z o.o. zakup ZCP może spowodować te same skutki, czyli utratę prawa do stawki podatku dochodowego od osób prawnych w wysokości 9%?

Państwa stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”) - Podatek, z zastrzeżeniem art. 21, art. 22, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, wynosi: 9% podstawy opodatkowania od przychodów (dochodów) innych niż z zysków kapitałowych – w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł”.

Podatnicy ci stosują stawkę podatku w wysokości 9%, jeżeli posiadają status małego podatnika. Warunek ten nie dotyczy podatników rozpoczynających prowadzenie działalności, z zastrzeżeniem ust. 1a i 1c, w roku rozpoczęcia tej działalności.

Małym podatnikiem, zgodnie z art. 4a u.p.d.o.p. jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro; przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł.

Art. 19 ust. 1a u.p.d.o.p. wskazuje nam, którzy podatnicy nie mogą skorzystać z obniżonej stawki, zarówno w roku rozpoczęcia działalności oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym. Zgodnie z tym przepisem są to podatnicy, którzy zostali utworzeni:

1)w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę, albo

2)w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą lub spółki niebędącej osobą prawną, albo

3)przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które wniosły na poczet kapitału podatnika uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, albo

4)przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo

5)przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14.

Dodatkowo obniżona stawka podatku nie ma zastosowania do podatkowych grup kapitałowych (art. 19 ust. 1b u.p.d.o.p.).

Zgodnie z art. 19 ust. 1c u.p.d.o.p. Stawki podatku w wysokości 9% nie stosuje się również do:

1)spółki dzielonej,

2)podatnika, który wniósł tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:

a)uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, lub

b)składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników

-w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym.

Podobny stan faktyczny możemy spotkać w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 stycznia 2021 r., Znak: 0111-KDIB2-1.4010.445.2020.2.BJ.

Wnioskodawca w przywołanej interpretacji jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością powstałą 23 czerwca 2020 r. W dniu 29 czerwca 2020 r. spółka ta zakupiła przedsiębiorstwo, tj. organizacyjnie i finansowo wyodrębnione składniki materialne i niematerialne przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, w skład którego weszły:

  • nieruchomość gruntowa,
  • ruchomości (środki trwałe),
  • zobowiązania i obciążenia oraz
  • pracownicy

Przedsiębiorstwo stanowiło własność osoby fizycznej niepowiązanej ze spółką. Wnioskodawca wskazał, że przychody osiągnięte przez Wnioskodawcę nie przekroczą kwoty 1.200.000 euro w roku 2020 r. (limit w roku 2020). W przypadku Wnioskodawcy nie mają zastosowania okoliczności wymienione w art. 19 ust. 1a, 1b i 1c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca w przywołanej interpretacji zadał następujące pytanie: „Czy Wnioskodawca może zastosować do przychodów z działalności przedsiębiorstwa (projektowanie i produkcja oraz montaż linii do malowania proszkowego) 9% stawkę podatku CIT w roku 2020?”

Zdanie organu interpretacyjnego było następujące: „co do zasady, podatek dochodowy od osób prawnych jest obliczany według stawki 19% na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. Niektórzy podatnicy mogą jednak korzystać z opodatkowania podatkiem dochodowym według stawki 9%. Jest tak w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły równowartości 1.200.000 euro (art. 19 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2020 r.), o ile podatnicy ci posiadają status małego podatnika (art. 19 ust. 1d u.p.d.o.p.) lub rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej (art. 19 ust. 1e u.p.d.o.p.).

Z możliwości tej nie mogą jednak korzystać wszyscy podatnicy. Wyłączenia stosowania stawki 9% określa art. 19 ust. 1a-1d u.p.d.o.p. Nie ma możliwości zastosowania przepisu art. 19 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p. wprowadzającego obniżoną stawkę 9% podatku przez podatników utworzonych w wyniku działań restrukturyzacyjnych określonych w art. 19 ust. 1a pkt 1-5.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością powstałą (...) 2020 r. W dniu (...) 2020 r. Wnioskodawca zakupił przedsiębiorstwo, tj. organizacyjnie i finansowo wyodrębnione składniki materialne i niematerialne przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, w skład którego weszły:

-nieruchomość gruntowa,

-ruchomości (środki trwałe),

-zobowiązania i obciążenia oraz

-pracownicy

Przedsiębiorstwo stanowiło własność osoby fizycznej niepowiązanej ze spółką. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że przychody osiągnięte przez niego nie przekroczą kwoty 1.200.000 euro w roku 2020 r. W przypadku Wnioskodawcy nie mają zastosowania okoliczności wymienione w art. 19 ust. 1a, 1b i 1c u.p.d.o.p.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz opis sprawy stwierdzić, należy, że skoro:

-Wnioskodawca powstał w 2020 r., a więc jest podmiotem rozpoczynającym prowadzenie działalności gospodarczej,

-Wnioskodawca nie jest podatkową grupą kapitałową,

-wobec Wnioskodawcy nie zachodzą zdarzenia określone w art. 19 ust. 1a i 1c u.p.d.o.p.,

-przychody Wnioskodawcy nie przekroczą (nie przekroczyły) w 2020 r. równowartości 1 200 000 euro,

to stwierdzić należy, że w 2020 r. uzyskane przez Spółkę przychody (dochody) inne niż z zysków kapitałowych mogą zostać opodatkowane wg 9% stawki, o której mowa w art. 19 ust. 1 pkt 2 u.p.d.o.p.”

Zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów, które zostało przytoczone powyżej oraz interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nie mamy w obecnym stanie faktycznym przesłanek wykluczających możliwość zastosowania obniżonej stawki podatku dochodowego od osób prawnych, zarówno u sprzedawcy, jak i u kupującego. Zatem S Sp. z o. o. sprzedając zorganizowaną część przedsiębiorstwa, przy założeniu spełnienia warunków wynikających z ustawy, nadal będzie miał prawo do skorzystania z obniżonej stawki podatku dochodowego od osób prawnych tj. 9% w stosunku do przychodów (dochodów) innych niż zysków kapitałowych.

Również spółka O Sp. z o.o. kupując zorganizowaną część przedsiębiorstwa od S Sp. z o.o. nie utraci prawa do obniżonej stawki podatku dochodowego od osób prawnych tj. 9% w stosunku do przychodów (dochodów) innych niż zysków kapitałowych.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Na marginesie należy wskazać, że z dniem 22 maja 2023 r. uległo zmianie brzmienie art. 19 ust. 1b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z aktualnym brzmieniem tego przepisu:

Przepisu ust. 1 pkt 2 nie stosuje się do podatkowych grup kapitałowych oraz fundacji rodzinnych.

Powyższa okoliczność pozostaje jednak bez wpływu na ocenę istoty przedstawionego stanowiska Wnioskodawcy

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postepowania

Zainteresowany będący stroną postępowania ma prawo zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym:

interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00