Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.229.2023.2.JMS
Czy działalność Spółki polegającą na realizacji Projektów, o których mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 1 i w zw. z art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
18 kwietnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 5 czerwca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
X S.A. (dalej zwane także „Spółką”, „Wnioskodawcą” lub „X”) są podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o CIT. Sądem rejestrowym dla Spółki X S.A jest Sąd Rejonowy (…). Spółka została wpisana do Rejestru Przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem (…). X prowadzi działalność gospodarczą w branży budownictwa i automatyki (…). Zakres podstawowej działalności Spółki według Polskiej Klasyfikacji Działalności to roboty związane z budową (…). Główne obszary działalności Spółki obejmują projektowanie, budowę, montaż i serwis:
-systemów i urządzeń sterowania ruchem (…),
-sygnalizacji (…),
-urządzeń i systemów z zakresu telekomunikacji,
-urządzeń z zakresu energetyki i elektroenergetyki.
X od (…) r. posiada w ramach swojej struktury dział powołany do rozwoju produktów wykorzystywanych w prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarzącej oraz komercjalizowanych (zwany dalej „Działem rozwoju produktu” lub „Działem”). Impulsem do utworzenia Działu były wysokie koszty nabywania podobnych produktów na rynku oraz wydłużony czas oczekiwania. Spółka realizuje/realizowała projekty mające na celu m.in. stworzenie:
1.Systemu monitoringu (…) (zwanego dalej także „Telewizją”) - projekt był realizowany w okresie od 07.2019 r. do końca 2021 r. - został zakończony pozytywnym wynikiem;
2.Systemu sygnalizacji (…) (zwanego dalej także „Systemem sygnalizacji”) - projekt realizowany był od 07.2017 r., aktualnie prace w ramach tego projektu zostały wstrzymane;
3.Sygnalizatora (…) (zwanego dalej także „Sygnalizatorem”) - projekt realizowany jest od 01.2021 r., zakończenie projektu jest zaplanowane na koniec 2023 r.;
zwane dalej łącznie „Projektami”.
Każdy z powyższych Projektów posiada status innowacyjnego, ze względu na fakt, że żadne z rezultatów końcowych Projektów, nie występowało w ówczesnej praktyce Spółki.
Każdy z nich był realizowany od „zera”, przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia osób w nie zaangażowanych, w szczególności wiedzy technicznej i elektroniki, matematyki, fizyki, automatyki, materiałoznawstwa itp.
Prace nad każdym z Projektów wiążą/wiązały się z podziałem prac na konkretne etapy:
1.Opracowanie koncepcji projektów w oparciu o posiadaną wiedzę, w tym zapoznanie się z wymaganiami zarówno obligatoryjnymi jak i fakultatywnymi wskazanymi przez krajowe oraz unijne wymogi dotyczące finalnych produktów;
2.Zaprojektowanie rozwiązania, w oparciu o ww. wymogi oraz fakt, iż rozwiązanie musi uzyskać pozytywną ocenę w zakresie przydatności jego zastosowania (co zostanie dokładniej opisane w dalszej części wniosku);
3.Weryfikacja koncepcji oraz testowanie rozwiązania.
Ad. 1.
Opracowanie koncepcji projektów w oparciu o posiadaną wiedzę, w tym zapoznanie się z warunkami zarówno obligatoryjnymi jak i fakultatywnymi wskazanymi przez krajowe oraz unijne wymogi dotyczące finalnych produktów. W ramach fazy koncepcyjnej Spółka podejmuje wielopłaszczyznową analizę potrzeb stworzenia rozwiązań - w tym (…). Analiza obejmuje także weryfikację dostępnych rozwiązań, potrzebnych zasobów kadrowych i technicznych, a także czasu realizacji Projektu. Ze względu na specyfikę branży (…), Spółka jest zobligowana do zapoznania się z obszerną dokumentacją dotyczącą m.in. wymogów technicznych, jakie musi spełniać każde rozwiązanie, by mogło być dopuszczone do użytkowania na (…). Większość z takich wymagań jest obligatoryjna i wskazuje, jakie produkt powinien mieć parametry oraz funkcjonalności. Niektóre wymogi są tzw. wymogami minimalnymi, czyli wskazana jest minimalna funkcjonalność, jaką dany produkt musi spełniać, np. jakość rejestrowanego obrazu przez kamery. Pomimo istnienia wymagań technicznych, których zadaniem jest ujednolicenie na poziomie technicznym oferowanych na rynku analogicznych produktów, prace wykonywane przez pracowników Spółki wymagają kreatywnego podejścia, nie są wykonywane na schematach, lecz każdorazowo wymagają dokonywania rozwiązań koncepcyjnych pozwalających na realizację danego Projektu.
Ad. 2.
Zaprojektowanie każdego rozwiązania, w oparciu o ww. wymogi oraz fakt, iż rozwiązanie musi uzyskać pozytywną ocenę w zakresie przydatności jego zastosowania Etap ten był następstwem zidentyfikowania biznesowej potrzeby na dany produkt oraz opracowania koncepcji. Na podstawie przygotowanej koncepcji Spółka rozpoczynała proces produkcyjny prototypu rozwiązania. Pomimo tego, że Spółka w przeważającej części ma narzucone odgórne wymogi dotyczące danego produktu, to jej zadaniem jest opracowanie oraz dojście do tego, by te wymogi były spełnione.
Do prawidłowej realizacji Projektów niezbędne było łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, jak również ich nabywanie przez specjalistów, pracowników Spółki. Podkreślenia wymaga fakt, iż każdy z nowo powstałych produktów musi również uzyskać pozytywną ocenę w zakresie przydatności danego rozwiązania. Oznacza to m.in., że dany produkt musi być bardziej innowacyjny od swojego odpowiednika, który jest używany na rynku. Uzyskanie pozytywnej oceny w tym zakresie, dodatkowo świadczy o innowacyjności danego produktu w skali krajowej lub w skali międzynarodowej. Spółka mierzyła oraz mierzy się z wieloma problemami i niepewnościami badawczymi podczas tworzenia Projektów.
Po pierwsze, ze względu na rygorystyczny proces dopuszczania nowego rozwiązania na rynek (…), produkt musi być wielokrotnie testowany, zarówno wewnętrznie (przez Spółkę), jak i przez zewnętrzne podmioty (akredytowana jednostka oraz tzw. badania poligonowe). Po drugie, Spółka tworząc rozwiązania, musi mieć na uwadze, że każdy z licznych obowiązkowych wymogów musi zostać spełniony. Należy również zwrócić szczególną uwagę, iż w przypadku, gdy nawet dana część rozwiązania nie spełni wymogu (np. przez swoją wadliwość), wtedy całościowa ocena projektu będzie negatywna. Kolejnym problemem z jakim musi zmierzyć się spółka jest konieczność osiągnięcia tzw. przydatności danego rozwiązania. Jest to najważniejsze kryterium do stwierdzenia, czy dane rozwiązanie oferowane przez konkretny podmiot będzie bardziej innowacyjne od rozwiązania, wykorzystywanego obecnie przez potencjalnego klienta. W rezultacie, po przeprowadzeniu badań zarówno wewnętrznych, przez akredytowaną jednostkę oraz poligonowych, Spółka otrzymuje stosowne zaświadczenie.
Ad 3.
Weryfikacja produktu/prototypu oraz testowanie rozwiązania. Weryfikacja koncepcji odbywa się podczas testowania rozwiązania na poziomie Spółki. Spółka we własnym zakresie testuje rozwiązania i sprawdza, czy wszystkie obligatoryjne oraz minimalne wymagania zostały spełnione przez dany prototyp. Następnie, weryfikacja produktu/prototypu jest przeprowadzana przez akredytowaną jednostkę oraz poprzez badania poligonowe. Zgodnie z art. 22f ust. 1 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie (…) (zwanej dalej ”UTK”), warunkiem dopuszczenia do eksploatacji typów budowli i urządzeń mających wpływ na poziom bezpieczeństwa (…) jest uzyskanie świadectwa dopuszczenia do eksploatacji typu dla pierwszego ich egzemplarza. Aby jednostka mogła uzyskać powyższe świadectwo musi ona najpierw uzyskać certyfikat zgodności typu od jednostki oceniającej zgodność, o której mowa w art. 22g UTK, czyli (…).
Jak zostało wspomniane wyżej, podczas pierwszego etapu, Spółka we własnym zakresie testuje wytworzony prototyp, który zamierza dopuścić do obrotu w celu weryfikacji m.in. czy zostały spełnione odgórnie narzucone wymogi. W ramach badań technicznych przeprowadzanych przez zewnętrzny podmiot bada się m.in. interfejsy urządzeń z przewidzianymi do zabudowy urządzeniami powiązanymi, czy dokumentacja techniczna urządzenia obejmuje warunki integracji urządzenia lub budowli w ich środowisku systemowym (podzespół, zespół, podsystem) oraz niezbędne warunki dotyczące interfejsów. Rezultatem takiego badania jest sporządzona przez jednostkę oceniającą opinia techniczna. Szczegóły procesu dotyczące badań technicznych stwierdzających zgodności z typem, zakończonych wydaniem wspomnianego wyżej certyfikatu zawierają się w rozporządzeniu ministra właściwego ds. transportu wydane na podstawie art. 22f ust. 14 UTK.
Kolejnym etapem testowania prototypu jest przeprowadzanie prób eksploatacyjnych, które również nazywane są badaniami poligonowymi. Polegają one na umieszczeniu/zaimplementowaniu rozwiązania na czynnej linii (…) i eksploatacji nadzorowanej. Po przeprowadzeniu badania poligonowego, użytkownik prototypu wydaje opinię eksploatacyjną, z której wynika rezultat poddanie produktu próbom eksploatacyjnym oraz oceny przydatności stosowania danego rozwiązania. W konsekwencji, dopuszczenie danego rozwiązania wiąże się z wymianą starszych rozwiązań, użytkowanych przez klientów Spółki na zmodernizowane/ulepszone wersje rozwiązań oferowanych przez Spółkę.
Poniżej Wnioskodawca przedstawia szczegółowe opisy realizowanych Projektów.
I.Telewizja.
Pierwszy z projektów polegał na stworzeniu systemu monitoringu na przejazdach (…) typu (...). Stworzony przez Spółkę system w postaci Telewizji jest szczególną odmianą nowoczesnych systemów monitoringu opartych na cyfrowej telewizji przemysłowej systemu CCTV IP, pracujących w systemach zamkniętych, w których transmisja sygnałów wizyjnych i danych odbywa się z wykorzystaniem łączy teleinformatycznych oraz sieci komputerowych, bazujących na protokole sieciowym IP. Systemy CCTV są to zespoły urządzeń, przeznaczone do wizualizacji, rejestrowania oraz archiwizacji sygnałów audio oraz video nadawanych z rejonu objętego monitoringiem.
Podstawową zaletą Telewizji odróżniającą ją od pozostałych systemów monitowania jest to, że dyżurny ruchu ma możliwość ciągłej obserwacji, dzięki czemu zwiększone jest bezpieczeństwo ruchu (…), ze względu na ewentualną szybką interwencję ze strony dyżurnego. Dodatkowo system zapewnia możliwość sczytywania tablic rejestracyjnych pojazdów jadących do (…) w trybie ciągłym, w specjalnie wyznaczonych miejscach. Ze względu na specyfikę branży (…), każdy z nowowprowadzanych produktów musi spełniać szereg odgórnych wymogów. Wymagania na systemy monitoringu na przejazdach (…) typu (…). Zgodnie z nimi, każdy z systemów obligatoryjnie musi posiadać następujące funkcje podstawowe.
- Podstawowe funkcje Systemu telewizji użytkowej:
1)przekaz wideo on-line z obszaru obserwowanego do pracownika obsługi;
2)przekaz dźwięku z co najmniej jednego mikrofonu zainstalowanego w obszarze obserwowanym do stanowiska pracownika obsługi;
3)przekaz komunikatów głosowych ze stanowiska pracownika obsługi do obszaru przejazdu (…) z odpowiednią głośnością dobraną do warunków lokalnych;
4)realizacja dwukierunkowej komunikacji głosowej typu domofonowego pomiędzy stanowiskiem pracownika obsługi i dwoma punktami informacyjnymi zabudowanymi po obu stronach obszaru obserwowanego przejazdu (…) lub przejścia;
5)nagrywanie treści wideo z obszaru obserwowanego ze wszystkich zainstalowanych kamer wraz z towarzyszącym dźwiękiem (z minimum jednego mikrofonu w obszarze obserwowanym) na cyfrowym rejestratorze nagrań;
6)realizacja odpowiedniej jakości (…) transmisyjnych dla zapewnienia bezpiecznej komunikacji pomiędzy obszarem obserwowanym, a stanowiskiem pracownika obsługi;
7)praca z wykorzystaniem sieci zasilającej 230V oraz, w przypadku zaniku napięcia 230V, automatyczne, bezprzerwowe przełączanie systemu na zasilanie awaryjne z baterii akumulatorów;
8)czytelna, wyświetlana bezzwłocznie, informacja, w języku polskim, na stanowisku pracownika obsługi w sytuacji uszkodzenia poszczególnych elementów systemu lub linii transmisyjnej;
9)realizacja automatycznego odczytywania tablic rejestracyjnych przejeżdżających pojazdów samochodowych tworzenie bazy danych z zebranego materiału (funkcja dodatkowa);
10)możliwość automatycznego wysyłania komunikatów o występujących nieprawidłowościach/awariach pod wskazany adres (nr telefonu lub/i adres IP);
11)prawidłowa praca w systemie ciągłym 24h/365dni;
12)poprawne oświetlenie terenu obserwowanego przy całkowitym braku oświetlenia zewnętrznego, w porze ograniczonego oświetlenia naturalnego, umożliwiające wykorzystanie wszystkich funkcji systemu telewizji użytkowej, z wykorzystaniem podczerwieni;
13)możliwość odczytu, archiwizowania zarejestrowanych treści lokalnie i zdalnie;
14)poprawna obserwacja dedykowanego obszaru (wymagana jest instalacja minimum dwóch kamer w jednym obserwowanym obszarze (…) po jednej kamerze po przeciwległych stronach (…));
15)system telewizji użytkowej w obszarach Stwierdzania Końca (…) powinien umożliwiać, poprzez odpowiednią liczbę kamer i ich wzajemne usytuowanie, poprawną, nie budzącą wątpliwości, obserwację sygnałów końca pociągu na każdym torze objętym obszarem obserwacji (ilość kamer każdorazowo będzie określona w Opisie Przedmiotu Zamówienia);
16)restart systemu powinien zawsze odbywać się z ostatnimi ustawieniami administratora.
Dodatkowo system powinien posiadać następujące funkcje dodatkowe (należy zwrócić szczególną uwagę, że funkcje dodatkowe nie są obligatoryjne).
- Funkcje dodatkowe:
1)system telewizji użytkowej powinien być wyposażony, na żądanie zamawiającego, w system identyfikacji tablic rejestracyjnych pojazdów;
2)obrazy, z dodatkowych dwóch kamer, zawierające informacje o tablicach rejestracyjnych pojazdów przejeżdżających przez obserwowany przejazd (…) powinny być zapisywane na kanwie czasu rzeczywistego;
3)system powinien rozróżniać automatycznie rodzaje tablic stosowanych w Europie oraz w republikach powstałych z byłego Związku Radzieckiego;
4)system powinien zapisywać w bazie danych rozszyfrowany pełny numer tablicy rejestracyjnej pojazdu wraz z danymi o czasie zdarzenia (data, godzina, minuta, sekunda), numerem kamery, z której pochodzi zapis oraz zdjęcie samochodu uwzględniające jego tablicę rejestracyjną;
5)skuteczność identyfikacji tablic w ciągu dnia powinna być nie mniejsza niż 80%;
6)nagrania powinny być chronione tzw. elektronicznym znakiem wodnym;
7)system powinien poprawnie identyfikować pojazdy poruszające się z prędkością do 150 km/h włącznie;
8)system powinien umożliwiać gromadzenie danych (wraz ze zdjęciem pojazdu) o minimum 2 mln pojazdów, po czym powinno następować nadpisywanie nowymi danymi na najstarszych zapisach;
9)po restarcie system powinien rozpocząć pracę automatycznie z ostatnimi ustawieniami administratora;
10)kamery rejestrujące tablice rejestracyjne przejeżdżających pojazdów powinny być wyposażone w specjalny system (układ zmierzchowy) zapobiegający ich automatycznemu przełączaniu w tryb pracy dziennej wskutek oślepienia światłami pojazdów i światłem odbitym;
11)system realizujący funkcje dodatkowe, o których mowa powyżej, będzie dostarczony na żądanie zamawiającego. Specjalistyczne wymagania dotyczące Systemów monitoringu zawierają również w sobie wymagania dotyczące poszczególnych elementów systemu (np. kamer, oprogramowania).
Część powyższych wymogów zawierają konkretne (np. wymóg systemu przeciwoślepieniowego w kamerach) lub minimalne wymagania (np. dotyczące rozdzielczości kamer).
Należy zwrócić szczególną uwagę, iż (…) r. Spółka zakończyła prace rozwojowe nad prototypem „Telewizja”, w wyniku czego otrzymała odpowiednią dokumentację, o której mowa powyżej tj. dopuszczenie do stosowania na liniach kolejowych oraz świadectwo dopuszczenia. Jednocześnie Spółka otrzymała pozytywną ocenę przydatności stosowania danego rozwiązania, co potwierdza, że stworzony przez Spółkę produkt jest nowocześniejszym, a zarazem innowacyjnym rozwiązaniem w porównaniu do produktów, które obecnie są oferowane na rynku.
W ramach tworzenia Telewizji Spółka prowadziła prace zwiększające zasoby wiedzy Spółki zakresie elektroniki, elektryki, informatyki oraz optoelektroniki. Spółka wykonywała czynności, które w dużej mierze polegały na doborze odpowiednich komponentów i podzespołów oraz zaprojektowaniu prototypów systemu, przeprowadzeniu badań wewnętrznych oraz laboratoryjnych pod auspicjum jednostek akredytowanych i badań terenowych, w celu uzyskania potrzebnych certyfikatów i zezwoleń, o których mowa we wcześniejszej części wniosku. Prace dotyczące Telewizji zakończyły się z końcem (…)r., pozytywnym rezultatem. Należy również podkreślić, że Spółka wciąż modyfikuje, ulepsza oraz modernizuje stworzony przez siebie produkt w postaci Telewizji, zgodnie z wymaganiami rekomendowanymi przez klientów oraz narzuconych przez rynek. Na podstawie stworzonej bezpośrednio przez siebie telewizji, Spółka stworzyła nowy produkt w postaci telewizji przemysłowej.
II.Sygnalizator (…) typu (…).
Sygnalizator jest urządzeniem przytorowym, przeznaczonym do przekazywania informacji świetlnej osobie prowadzącej tabor kolejowy. Przekazywane informacje pozwalają bądź zakazują (na zasadach porównywalnych do sygnalizacji świetlnej) na jazdę składów kolejowych oraz wykonywania manewrów dla danych przebiegów. Sygnalizatory występują jako semafory, tarcze manewrowe i tarcze ostrzegawcze. Wymagania techniczne dla sygnalizatorów stosowanych na liniach kolejowych oraz ich konstrukcji wsporczych (…) (dalej zwane: „Wymaganiami (…)”) określają warunki techniczne dla nowo wprowadzanych kolejowych sygnalizatorów świetlnych oraz ich konstrukcji wsporczych stosowanych na (…) zarządzanych przez (…) W dokumencie tym są przedstawione zbiory wymagań (w tym minimalne), których stosowanie umożliwi budowę i użytkowanie sygnalizatorów. W powyższym dokumencie znajdują się zarówno wymagania konieczne jak i zalecane oraz fakultatywne. Wymagania konieczne zawierają w sobie m.in. wymogi prawa (…) oraz służące jego implementacji. Wymogi zalecane wskazują na rozwiązania zapewniające zwiększoną skuteczność rozwiązań.
Spółka wskazuje, że prace nad Sygnalizatorem trwają od stycznia 2021 r., Spółka przewiduje, że do końca 2023 r. prace powinny się zakończyć pozytywnym rezultatem.
Prace Spółki w ramach Projektu mają na celu zwiększenie zasobów wiedzy Spółki, m.in. poprzez zwiększenie know-how dotyczącego produktów i technologii oraz uzyskania praw własności intelektualnej. Prace nad Sygnalizatorem są realizowane przez Spółkę od podstaw. Polegają m.in. na doborze odpowiednich komponentów i podzespołów, zaprojektowaniu prototypów systemu, przeprowadzeniu badań wewnętrznych, przeprowadzeniu badań laboratoryjnych pod auspicjum jednostek akredytowanych („wstępna” certyfikacja) oraz badań terenowych. Ze względu na problematyczne tworzywo wytworzenia Sygnalizatora, realizacja Projektu znacznie się wydłużyła. Spółka wdrożyła alternatywną metodę, dzięki której czas oczekiwania na wytworzenia Sygnalizatora drastycznie spadł. Na obecny stan (kwiecień 2023 r.) Sygnalizator był poddany badaniom przez akredytowaną jednostkę, w wyniku czego zostało udzielone Spółce świadectwo terminowe, pozwalające na przeprowadzenie badań poligonowych.
III.System sygnalizacji.
Trzecim z realizowanych przez Spółkę Projektów jest projekt dotyczący systemu sygnalizacji (…) . System może być instalowany na (…) oraz jest dostosowany do (…). Może być stosowany (…).
Prace nad Systemem sygnalizacji rozpoczęły się w lipcu 2017 r., aktualnie prace w ramach tego projektu zostały wstrzymane (na etapie wewnętrznych badań funkcjonalnych systemu). Dotychczas w ramach projektu przeprowadzono prace koncepcyjne, zaprojektowano (napisano) kod źródłowy Systemu sygnalizacji (oprogramowanie sterujące systemem), zbudowano testowy system (szafę sterowania oraz szafę zasilającą) wraz z urządzeniami peryferyjnymi (sygnalizatorem (…)), przeprowadzono szereg testów funkcjonalnych, weryfikujących poprawność przyjętych założeń projektowych.
Projekt był realizowany przez Spółkę od „zera”, przy wykorzystaniu wiedzy i doświadczenia osób w niego zaangażowanych. Prace te wymagały wiedzy i umiejętności w szczególności z zakresu wiedzy technicznej i elektroniki, matematyki, fizyki, automatyki, materiałoznawstwa itp. Aby właściwie dobrać komponenty i podzespoły, zaprojektować prototyp Systemu sygnalizacji, konieczne było zwiększenie zasobów wiedzy m.in. w zakresie produktów i technologii oraz uzyskania praw własności intelektualnej.
Pomimo istnienia wymagań technicznych, których zadaniem jest ujednolicenie na poziomie technicznym oferowanych na rynku analogicznych produktów (m.in. (…)), prace wykonywane przez pracowników Spółki wymagały kreatywnego podejścia, nie były wykonywane na schematach, lecz każdorazowo wymagały dokonywania rozwiązań koncepcyjnych pozwalających na realizację projektu.
W odpowiedzi na wezwanie, uzupełnili Państwo opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, następująco:
Spółka podczas tworzenia każdego z opisanych we wniosku rozwiązań nabywa, łączy i wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności, w tym w zakresie wiedzy technicznej, elektroniki, matematyki, fizyki, automatyki, materiałoznawstwa, informatyki oraz optoelektroniki itp.
Podejmowane przez Spółkę prace miały/mają na celu stworzenie nowych, ulepszonych rozwiązań, tj.:
-Celem Projektu Telewizji jest stworzenie nowoczesnego rozwiązania informatycznego w postaci systemu monitoring opartego na cyfrowej telewizji przemysłowej systemu (…) Projektowane rozwiązanie jest stale rozwijane przez specjalistyczny zespół Spółki m.in. ze względu na fakt, iż Spółka oferuje w zakresie tego produktu projektowanie oraz produkcję systemu pod indywidualne zamówienie klienta.
-Odnosząc się do Projektu Systemu Sygnalizacji, celem jest stworzenie nowoczesnego rozwiązania informatycznego oraz technicznego w postaci samoczynnej sygnalizacji przejazdowej typu (…), która będzie przeznaczona do zapewnienia bezpieczeństwa na (…). Oprócz stworzenia samego Systemu, Spółka tworzy fizyczny sygnalizator przejazdowy, który będzie zintegrowany z wyżej omawianym systemem.
-Projekt Sygnalizatora ma na celu stworzenie sygnalizatora kolejowego typu (…) fizycznego urządzenia przytorowego, który ma za zadanie przekazywanie informacji świetlnej osobie (…). Prace Spółki w ramach Projektów mają charakter twórczy.
W realizację Projektów zaangażowanie są specjaliści, którzy na podstawie posiadanej wiedzy i umiejętności tworzyli oraz tworzą nowe rozwiązania, niewystępujące wcześniej w praktyce gospodarczej Spółki. Pomimo istnienia wymagań technicznych, których zadaniem jest ujednolicenie na poziomie technicznym oferowanych na rynku analogicznych produktów, race wykonywane przez pracowników Spółki wymagają kreatywnego podejścia, nie są wykonane na schematach, lecz każdorazowo wymagają dokonywania rozwiązań koncepcyjnych pozwalających na realizację danego Projektu.
Prace w ramach Projektów wymagają m.in. podjęcia następujących kroków:
-Opracowania koncepcji rozwiązania w oparciu o posiadana wiedzę,
-Zaprojektowania poszczególnych elementów składowych rozwiązania,
-Weryfikacji koncepcji i testowania.
Należy zwrócić uwagę, iż każdy z Projektów jest innowacyjny na poziomie Spółki. Dodatkowo każdorazowe dostosowanie produktu do indywidualnych potrzeb klienta będzie zmierzało do stworzenia wcześniej nigdzie niespotykanego (innowacyjnego) rozwiązania. Pomimo tego, iż każdy z Projektów musi spełniać wiele minimalnych wymogów odgórnie narzuconych, to stanowią one rozwiązania innowacyjne.
Prace w każdym z Projektów realizowane były w sposób metodyczny, uporządkowany, systematyczny, o czym świadczy m.in. podział procesu wytwarzania każdego nowego produktu (w ramach Projektu) na poszczególne etapy wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj.:
-Opracowanie koncepcji Projektów w oparciu o posiadana wiedzę, w tym zapoznanie się z wymaganiami zarówno obligatoryjnymi jak i fakultatywnymi wskazanymi przez krajowe oraz unijne wymogi,
-Zaprojektowanie rozwiązania, w oparciu o ww. wymogi oraz fakt, iż rozwiązanie musi uzyskać pozytywną ocenę w zakresie przydatności jego zastosowania (co zostanie dokładniej opisane w dalszej części wniosku),
-Weryfikacja koncepcji oraz testowanie rozwiązania.
Wszelkie działania, stanowią logiczną i nierozłączną całość oraz są podejmowane w celu realizacji założonego celu, wytworzenia nowatorskich rozwiązań. Prace były prowadzone w sposób ciągły, nie incydentalny, według harmonogramu prac projektowych, uwzględniającego czas realizacji Projektu na bazie przyjętej metodologii oraz wyznaczonych przez zespół kamieni milowych dla poszczególnych etapów.
Reasumując, Wnioskodawca wskazuje, że opisana we wniosku działalność jest działalnością o charakterze twórczym, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany), a jej celem jest zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Pytanie
Czy działalność Spółki polegającą na realizacji Projektów, o których mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 1 i w zw. z art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, działalność Spółki polegającą na realizacji Projektów, o których mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 1 w zw. z art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.
Uzasadnienie.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT działalność badawczo-rozwojowa rozumiana jest jako działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Badania naukowe dzielą się na badania (art. 4a pkt 27 ustawy o CIT):
1)podstawowe - prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne (art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm., zwanej dalej „ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”);
2)aplikacyjne - prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń (art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).
Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w zw. z art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce).
Przytoczone przepisy wprowadzają kilka istotnych kryteriów, od których spełnienia uzależniona jest możliwość uznania określonych działań za działalność badawczo-rozwojową. Kryteria te powinny być spełnione łącznie.
Dla potrzeb podatków dochodowych działalność badawczo-rozwojowa powinna:
a.obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe,
b.mieć twórczy charakter,
c.być podejmowana w sposób systematyczny,
d.być podejmowana w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Tym samym, zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, działalność badawczo-rozwojowa oznacza działalność twórczą (tj. nastawioną na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru) obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. prowadzoną w sposób uporządkowany, według pewnego systemu, mając określone cele, harmonogram, zasoby) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (w tym w celu projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług).
Warto w tym miejscu odwołać się do kryteriów działalności badawczo-rozwojowej przedstawionych w Podręczniku Frascati. Podręcznik Frascati wskazuje, że działalność B+R jest zawsze ukierunkowana na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach (i ich interpretacji) lub hipotezach.
Z reguły nie ma pewności co do ostatecznego wyniku (lub przynajmniej co do ilości czasu i zasobów potrzebnych do jego osiągnięcia), jest ona planowana i budżetowana (nawet jeśli jest realizowana przez osoby fizyczne), a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku.
Stosownie do treści Podręcznika Frascati, aby dana działalność mogła zostać uznana za działalność badawczo-rozwojową, musi ona spełniać pięć podstawowych kryteriów. Działalność taka musi być:
a.twórcza,
b.nowatorska,
c.metodyczna,
d.nieprzewidywalna,
e.możliwa do przeniesienia lub odtworzenia.
Zdaniem Wnioskodawcy, prace w ramach każdego z opisywanych Projektów spełnia definicję prac rozwojowych. Spółka podczas tworzenia każdego z opisanych rozwiązań nabywa, łączy i wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności, w tym zakresie wiedzy technicznej, elektroniki, matematyki, fizyki, automatyki, materiałoznawstwa, informatyki oraz optoelektroniki itp. Celem Projektu Telewizji jest stworzenie nowoczesnego rozwiązania informatycznego w postaci systemu monitoringu opartego na cyfrowej telewizji przemysłowej systemu (…) do stosowania na (…).
Projektowane rozwiązanie jest stale rozwijane przez specjalistyczny zespół Spółki m.in. ze względu na fakt, iż Spółka oferuje w zakresie tego produktu projektowanie oraz produkcję systemu pod indywidualne zamówienie klienta. Odnosząc się do Projektu Systemu Sygnalizacji, celem jest stworzenie nowoczesnego rozwiązania informatycznego oraz technicznego w postaci samoczynnej (…), która będzie przeznaczona do zapewnienia bezpieczeństwa na (…).
Oprócz stworzenia samego Systemu, Spółka tworzy fizyczny sygnalizator przejazdowy, który będzie zintegrowany z wyżej omawianym systemem.
Ostatnim z omawianych Projektów ma na celu stworzenie (…) - fizycznego urządzenia przytorowego, który ma za zadanie przekazywanie informacji świetlnej osobie prowadzącej (…) .
Wnioskodawca wskazuje, iż każdy z realizowanych Projektów posiada następujące cechy:
·Nowatorskość i twórczość.
Z ustawowej definicji działalności badawczo-rozwojowej wprost wynika, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Zgodnie ze słownikową definicją tego wyrażenia (Słownik Języka Polskiego PWN, https://sjp.pwn.pl), „twórczy” znaczy „mający na celu tworzenie”, „będący wynikiem tworzenia”. Z kolei, przez wyrażenie „tworzyć” należy rozumieć „powodować powstanie czegoś”. Posłużenie się sformułowaniem „twórczości” wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to aktywność nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. W związku z powyższym, „twórczość” takiej działalności może się przejawiać opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących u podatnika. Prace Spółki w ramach Projektów mają niewątpliwie charakter twórczy. W realizację Projektów zaangażowani są specjaliści, którzy na podstawie posiadanej wiedzy i umiejętności tworzyli oraz tworzą nowe rozwiązania, niewystępujące wcześniej w praktyce gospodarczej Spółki. Pomimo istnienia wymagań technicznych, których zadaniem jest ujednolicenie na poziomie technicznym oferowanych na rynku analogicznych produktów, prace wykonywane przez pracowników Spółki wymagają kreatywnego podejścia, nie są wykonywane na schematach, lecz każdorazowo wymagają dokonywania rozwiązań koncepcyjnych pozwalających na realizację danego Projektu.
Prace w ramach projektów wymagają m.in. podjęcia następujących kroków:
-opracowania koncepcji rozwiązania w oparciu o posiadaną wiedzę;
-zaprojektowania poszczególnych elementów składowych rozwiązania;
-weryfikacji koncepcji i testowania. Żadne z powyższych działań nie stanowi działań rutynowych i powtarzalnych, w szczególności nie dotyczy utrzymania i obsługi już wdrożonych rozwiązań.
Należy zwrócić uwagę, iż każdy z projektów jest innowacyjny na poziomie Spółki.
Dodatkowo każdorazowe dostosowanie produktu do indywidualnych potrzeb klienta będzie zmierzało do stworzenia wcześniej nigdzie niespotykanego (innowacyjnego) rozwiązania. Takie stanowisko ma swoje potwierdzenie m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 2 listopada 2022 r. sygn. 0111-KDIB1-3.4010.480.2022.1.IZ, w której główną działalnością wnioskodawcy było tworzenie spersonalizowanych opakowań tekturowych dla swoich klientów. Mając na uwadze powyższe, należy wskazać, że Projekty B+R Spółki, o których mowa we wniosku, stanowią/będą stanowiły działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. Działania te mają bowiem charakter twórczy, a działalność w zakresie opracowywania, tworzenia nowych rozwiązań, które będą oferowane klientom w postaci nowych produktów ma charakter innowacji produktowej i procesowej.
Spółka systematycznie prowadzi działania ukierunkowane na wprowadzenie do sprzedaży nowych produktów bądź ulepszenie już funkcjonujących (będących w sprzedaży), oferowanych klientom rozwiązań. Celem działań Spółki jest również zwiększenie zasobów wiedzy lub wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Pomimo tego, iż każdy z projektów musi spełniać wiele minimalnych wymogów odgórnie narzuconych, to stanowią one rozwiązania innowacyjne.
Zgodnie z interpretacją Dyrektora KIS z 4 grudnia 2017 r., sygn. akt 0111-KDIB1- 3.4010.260.2017.3.APO. Podkreślić w tym miejscu należy, że termin „innowacyjność” nie został bezpośrednio zdefiniowany w ww. ustawie. Tym samym, zgodnie z definicją zamieszczoną w Słowniku PWN (http:Zsjp.pwn.pl/slownik/) "innowacyjność oznacza, wprowadzenie czegoś nowego; też: rzecz nowo wprowadzona". Zatem wskazać należy, że innowacja jest to każda zmiana, która coś ulepsza, daje nową jakość lub pozwala stworzyć nowy produkt, usługę bądź nową jakość. Może to być zmiana radykalna, dająca zupełnie nowy produkt, ale również cząstkowa, prowadzona do udoskonalenia produktu. Dlatego też definicja tego słowa jest bardzo szeroka. Ze względu na fakt, że Wnioskodawca tworząc całkowicie nowe rozwiązanie lub takie, które ulepsza już istniejące, jego zdaniem podejmowane działania są twórcze i nowatorskie.
- Metodyczność.
Prace w każdym z Projektów realizowane były w sposób metodyczny, uporządkowany, systematyczny, o czym świadczy m.in. podział procesu wytwarzania każdego nowego produktu (w ramach Projektu) na poszczególne etapy wskazane w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj.:
-opracowanie koncepcji projektów w oparciu o posiadaną wiedzę, w tym zapoznanie się z wymaganiami zarówno obligatoryjnymi jak i fakultatywnymi wskazanymi przez krajowe oraz unijne wymogi;
-zaprojektowanie rozwiązania, w oparciu o ww. wymogi oraz fakt, iż rozwiązanie musi uzyskać pozytywną ocenę w zakresie przydatności jego zastosowania (co zostanie dokładniej opisane w dalszej części wniosku);
-weryfikacja koncepcji oraz testowanie rozwiązania.
Wszelkie działania, stanowią logiczną i nierozłączną całość oraz są podejmowane do realizacji założonego celu - wytworzenia nowatorskich rozwiązań. Prace były prowadzone w sposób ciągły, nie incydentalny, według harmonogramu prac projektowych, uwzględniającego czas realizacji Projektu na bazie przyjętej metodologii oraz wyznaczonych przez zespół kamieni milowych dla poszczególnych etapów. Mając powyższe na uwadze, zdaniem Spółki, prace w ramach Projektów były prowadzone w sposób metodyczny.
- Nieprzewidywalność.
Prowadzone prace w ramach Projektów charakteryzowały oraz charakteryzują się niepewnością badawczą i nieprzewidywalnością. Przystępując do prac nad każdym z Projektów nie ma pewności co do jego rezultatu oraz przyjętej metodologii realizacji procesu (m.in. co do czasu, kosztów potrzebnych do osiągnięcia oczekiwanych wyników). Oznacza to, że cały proces wiąże się z niepewnością badawczą, która charakterystyczna jest dla prowadzenia prac B+R. Tworząc nowe rozwiązania pracownicy Spółki stają przed koniecznością zmierzenia się z sytuacją, w której w danym obszarze brakuje określonych informacji, niezbędnych do stworzenia nowego lub ulepszonego rozwiązania. Pomimo posiadania wymagań dotyczących rozwiązań, po stronie Spółki występuje niepewność dotycząca tego, czy rozwiązanie przyjęte przez Spółkę jest właściwe i czy prace zakończą się sukcesem. W konsekwencji należy stwierdzić, iż na każdym etapie prac pojawia się niepewność dotycząca tego, czy dany Projekt zakończy się powodzeniem.
Jak wskazano w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, Spółka mierzyła oraz mierzy się z wieloma problemami i niepewnościami badawczymi podczas tworzenia Projektów, w tym:
-ze względu na rygorystyczny proces dopuszczania nowego rozwiązania na rynek kolejowy, produkt musi być wielokrotnie testowany, zarówno wewnętrznie (przez Spółkę), jak i przez zewnętrzne podmioty (akredytowana jednostka oraz tzw. badania poligonowe);
-spółka tworząc rozwiązania, musi mieć na uwadze, że każdy z licznych obowiązkowych wymogów musi zostać spełniony. Należy również zwrócić szczególną uwagę, iż w przypadku, gdy nawet dana część rozwiązania nie spełni wymogu (np. przez swoją wadliwość), wtedy całościowa ocena projektu będzie negatywna;
-kolejnym problemem z jakim musi zmierzyć się spółka jest konieczność osiągnięcia tzw. przydatności danego rozwiązania. Jest to najważniejsze kryterium do stwierdzenia, czy dane rozwiązanie oferowane przez konkretny podmiot będzie bardziej innowacyjne od rozwiązania, wykorzystywanego obecnie przez potencjalnego klienta.
W rezultacie, przeprowadzenie badań zarówno wewnętrznych, przez akredytowaną jednostkę oraz poligonowe, Spółka otrzymuje takie zaświadczenie. Dodatkowo, ze względu na fakt, iż rozwiązania są projektowane oraz dostosowywane pod indywidualnego klienta, pojawia się również nieprzewidywalność w zakresie rozwinięcia danego systemu pod indywidualne wymogi klienta.
- Możliwość przeniesienia lub odtworzenia (w tym zwiększenie zasobów wiedzy/wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań).
Prace w ramach Projektów są odpowiednio dokumentowane, a nowa wiedza, powstała w trakcie odpowiednich badań lub opracowywania nowych koncepcji, jest następnie wykorzystywana do tworzenia nowych rozwiązań.
Ze względu na fakt, że Spółka opracowuje Projekty od podstaw, nabywa w związku z prowadzonymi pracami know-how, dający na dalszym etapie możliwość odtworzenia rozwiązania. Przy czym nie tylko wyniki badań, które są następnie wykorzystywane do tworzenia konkretnych funkcjonalności stanowią źródło nowej wiedzy.
W przypadku opracowania funkcjonalności o niezadowalających cechach i właściwościach, informacja taka stanowi również nową wiedzę. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, działalność Spółki polegającą na opracowaniu produktów, w ramach projektów, o których mowa w opisie stanu faktycznego, można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 1 w zw. z art. 4apkt 27-28 ustawy o CIT, gdyż spełnione są przesłanki określone w art. 4a pkt 27-28 ustawy o CIT.
Dodatkowo działalność wypełnia kryteria uznania za badawczo-rozwojową w myśl Podręcznika Frascati.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 18d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”),
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej ,,kosztami kwalifikowanymi''. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.,
ilekroć w ustawie jest mowa o działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 i 28 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do 30 września 2018 r.,
ilekroć w ustawie jest mowa o:
badaniach naukowych - oznacza to:
a) badania podstawowe - oryginalne prace badawcze, eksperymentalne lub teoretyczne podejmowane przede wszystkim w celu zdobywania nowej wiedzy o podstawach zjawisk obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
b) badania stosowane - prace badawcze podejmowane w celu zdobycia nowej wiedzy, zorientowane przede wszystkim na zastosowanie w praktyce,
c) badania przemysłowe - badania mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności w celu opracowywania nowych produktów, procesów i usług lub wprowadzania znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów i usług; badania te uwzględniają tworzenie elementów składowych systemów złożonych, budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku symulującym istniejące systemy, szczególnie do oceny przydatności danych rodzajów technologii, a także budowę niezbędnych w tych badaniach linii pilotażowych, w tym do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych;
pracach rozwojowych - oznacza to nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej oraz innej wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów, procesów i usług, z wyłączeniem prac obejmujących rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, istniejących usług oraz innych operacji w toku, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń, w szczególności:
a) opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych oraz demonstracje, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt nie został określony,
b) opracowywanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy stanowi produkt końcowy gotowy do wykorzystania komercyjnego, a jego produkcja wyłącznie do celów demonstracyjnych i walidacyjnych jest zbyt kosztowna;
Art. 4a pkt 27 u.p.d.o.p., w stanie prawnym od 1 października 2018 r. otrzymał brzmienie,
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:
a) badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce”),
b) badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
badania naukowe są działalnością obejmującą:
1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p.:
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r.- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem zadanego pytania wskazać należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 u.p.d.o.p.).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p., zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Należy zwrócić uwagę na podkreślone wyłączenie w art. 4a pkt 28 u.p.d.o.p., mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu ulgi na działalność badawczo-rozwojową tych przejawów aktywności podatnika, które pomimo ulepszenia istniejących procesów lub usług z uwagi na brak innowacyjnego charakteru (rutynowość) nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Po drugie, z art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.
Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów. W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).
Jak już wcześniej wskazano, prace rozwojowe obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
W objaśnieniach dotyczących ulgi na działalność badawczo-rozwojową, zawartych na stronach internetowych Ministerstwa Finansów wskazano, że każda ulga w podatku dochodowym ma charakter wyjątkowy i stanowi odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania. Ulgi podatkowe z jednej strony zmniejszają obciążenia fiskalne podatnika, z drugiej zaś dochody sektora finansów publicznych. W konsekwencji, wszelkie przepisy prawa podatkowego, które dotyczą szeroko rozumianych preferencji podatkowych, należy wykładać ściśle.
Tym samym, tylko te działania podatnika można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.
Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, zdaniem tut. Organu realizowane przez Wnioskodawcę Projekty, przedstawione w opisie wniosku spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, gdyż są podejmowane w sposób systematyczny, mają charakter twórczy oraz podejmowane są w celu zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy działalność Spółki polegającą na realizacji Projektów, o których mowa w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 18d ust. 1 i w zw. z art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/opisem zdarzenia przyszłego, podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA),
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-Urząd Skarbowy na stronie: https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/ (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA) będąc użytkownikiem/wyznaczając użytkownika konta w e-Urzędzie Skarbowym.
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).