Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2023-06-30
Data publikacji: 2023-06-30

Minimalne wynagrodzenie od 1 lipca 2023 - kwoty wolne od potrąceń

Od 1 lipca 2023 r. wzrośnie wysokość kwoty wolnej od potrąceń. Jest ona ustalana od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę przypadającego do wypłaty i obowiązuje w przypadku dokonywania innych potrąceń niż na spłatę świadczeń alimentacyjnych, tj. w przypadku: 1) egzekwowania: sum na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne na mocy tytułów wykonawczych, zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi, kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 Kodeksu pracy, 2) zgody pracownika na dokonanie potrącenia.

Wysokość kwoty wolnej zależy od indywidualnych parametrów podatkowych i wysokości opłacanych składek ZUS. Zatem wpływ na kwotę wolną
mają przede wszystkim:

  • kwota zmniejszająca podatek,
  • koszty uzyskania przychodów,
  • preferencje podatkowe (zwolnienia podatkowe i wspólne rozliczenie),
  • przekroczenie tzw. 30-krotności.

Tabela. Kwoty wolne przy potrąceniach obowiązkowych (pracownik niekorzystający ze zwolnień podatkowych, bez uwzględnienia składki na PPK) – od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r.

 

 

Tabela. Kwoty wolne przy potrąceniach dobrowolnych (pracownik niekorzystający ze zwolnień podatkowych, bez uwzględnienia składki na PPK) – od 1 lipca do 31 grudnia 2023 r.

 

 

Alicja Kozłowska

Fragment artykułu: "Zmiana minimalnego wynagrodzenia od 1 lipca 2023 r. i jej wpływ na wybrane świadczenia pracownicze" opublikowanego w Serwisie Prawno - Pracowniczym Nr 13.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00