SLIM VAT 3 – zmiany istotne dla JST
W dniu 26 maja 2023 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Jest to trzecia część pakietu zmian w podatku od towarów i usług przygotowywanych pod szyldem SLIM. Stąd powszechnie jest wobec niej stosowane określenie SLIM VAT 3. Chociaż dokonane zmiany nie są dedykowane jednostkom samorządu terytorialnego czy spółkom komunalnym i tylko część z nich w praktyce będzie miała zastosowanie u tych podatników, bez wątpienia warto zapoznać się, które z nich wpłyną na rozliczenie podatkowe gmin i spółek, których są one właścicielami. W niniejszym tekście położono na to szczególny nacisk.
Zmiany będące elementem pakietu SLIM VAT 3 weszły w życie od lipca 2023 r. Chodzi oczywiście o wejście w życie przepisów ustawy, co nie stoi na przeszkodzie temu, że wybrane unormowania rozpoczynają swoje obowiązywanie wcześniej lub odpowiednio później (dla trzech grup zmian podatkowych w VAT jest to inny termin niż siódmy miesiąc 2023 r.). Zważywszy na to, że pierwotnie SLIM VAT 3 był zapowiadany na czwarty kwartał 2022 r., jest to dość istotne opóźnienie.
Chociaż zakres zmian w ramach tego pakietu jest znacznie mniejszy niż dwóch wcześniejszych, to z całą pewnością nie można go bagatelizować. Flagową zmianą bez wątpienia jest w tym wypadku ta dotycząca właściwości kursów walut przy korektach. Podwyższony także został próg, za pomocą którego definiuje się małego podatnika. Niezmiennie należy badać wartość sprzedaży brutto (z VAT) w poprzednim roku, jednak o ile w pierwszym półroczu tego roku obowiązuje próg 1 200 000 euro, o tyle od lipca małymi podatnikami będą ci, u których sprzedaż brutto w 2022 r. nie była wyższa niż równowartość 2 000 000 euro. W kolejnych latach również będzie miał zastosowanie nowy, dwumilionowy próg identyfikacji małego podatnika.
Tym samym, począwszy od drugiej połowy 2023 r. większa grupa podatników może, np. zdecydować się na zastosowanie metody kasowej rozliczania VAT, co w praktyce wpływałoby na rozliczanie podatku naliczonego z wystawianych przez małych podatników faktur VAT MP. To zaś oznacza, że warto, aby od lipca 2023 r. księgowi rozliczający podatek naliczony dokładniej przyglądali się otrzymywanym fakturom zakupowym, by ewentualnie wychwycić wskazanie, że ich kontrahent stosuje metodę kasową.