Wyrok SN z dnia 25 listopada 2022 r., sygn. II CSKP 351/22
W świetle art. 57 ust. 1 pkt 1 Ustawy Prawo energetyczne, przedsiębiorstwo energetyczne, niezależnie od obowiązku zatwierdzenia taryfy przez Prezesa URE, może obciążać odbiorcę paliw lub energii ryczałtową opłatą za nielegalny pobór paliw lub energii, jeżeli taryfa ta jest stosowana jako wzorzec umowny zgodnie z ogólnymi zasadami prawa cywilnego i przepisami ustawy, nawet po wygaśnięciu decyzji o zatwierdzeniu taryfy przez Prezesa URE.
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Jacek Grela (przewodniczący)
SSN Jacek Widło
SSN Kamil Zaradkiewicz (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa Przedsiębiorstwa spółki jawnej w S.
przeciwko Gminie Maszewo
o zapłatę,
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym
w Izbie Cywilnej w dniu 25 listopada 2022 r.,
skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Szczecinie
z dnia 13 listopada 2019 r., sygn. akt I AGa 72/19,
uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Szczecinie do ponownego rozpoznania, pozostawiając temu Sądowi rozstrzygnięcie o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z 13 listopada 2019 r. Sąd Apelacyjny w Szczecinie w sprawie z powództwa Przedsiębiorstwa spółki jawnej w S. przeciwko Gminie Maszewo o zapłatę na skutek apelacji obu stron od wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie z 26 lutego 2019 r. zmienił zaskarżony wyrok w ten sposób, że w punkcie pierwszym oddalił powództwo, oddalił apelację powódki oraz rozstrzygnął o kosztach postępowania.
Sąd Okręgowy oparł swoje stanowisko na następujących ustaleniach faktycznych i rozważaniach prawnych.
W dniu 22 września 2000 r. strony zawarły umowę, której przedmiotem było wykonanie przez powódkę modernizacji kotłowni pozostającej w dyspozycji pozwanej w przedszkolu miejskim (dalej: Przedszkole) w terminie do 31 grudnia 2001 r. oraz dostarczanie energii cieplnej (ciepła) do budynku ogrzewanego za pośrednictwem kotłowni przez okres 15 lat licząc od dnia podpisania przez strony protokołu zakończenia prac modernizacyjnych.