Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.170.2023.2.SP

Komandytariusz osiągnie przychód z tytułu udziału w zyskach Spółki w związku z osiągnieciem celu inwestycyjnego w dacie wypłaty udziału w zysku. Na tej podstawie wystąpienie ze Spółki przez wspólnika Spółki w trakcie roku obrotowego, ale po zakończeniu Okresu Rozliczeniowego Sprzedaży Udziałów, w którym wystąpi Transakcja nie będzie stanowiło przyczyny korekty przychodu Komandytariusza z tytułu udziału w zysku Spółki.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie stwierdzenia, czy wypowiedzenie umowy Spółki będzie stanowiło przyczynę korekty przychodu z tytułu wypłaconego zysku za wskazany okres rozliczeniowy – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

30 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 23 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie stwierdzenia, czy wypowiedzenie umowy Spółki będzie stanowiło przyczynę korekty przychodu z tytułu wypłaconego zysku za wskazany okres rozliczeniowy.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest Komandytariuszem Spółki A. spółka jawna spółka komandytowa (dalej: „Spółka”), która jest spółką komandytową z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega na jej terytorium nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W związku ze zmianą przepisów prawa podatkowego, Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, w związku z czym osiągane przez nią dochody podlegają opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy o CIT. Powyższe skutkuje tym, że to Spółka obowiązana jest do obliczenia i zapłaty podatku dochodowego od dochodu uzyskanego przez Spółkę. Opodatkowanie po stronie wspólników Spółki pojawia się wyłącznie w momencie uzyskiwania przez nich podziału i wypłaty zysku osiągniętego przez Spółkę, co także co do zasady wiąże się po stronie Spółki z dodatkowym obowiązkiem wystąpienia w roli płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz prawnych, tj. z koniecznością prawidłowego obliczenia, poboru i zapłaty pobranego podatku dochodowego.

Spółka ma charakter spółki celowej zawiązanej w celu realizacji wspólnego celu inwestycyjnego polegającego na inwestowaniu w branżę fotowoltaiczną. W tym celu Spółka nabyła udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegającej na jej terytorium nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, która prowadzi aktywnie działalność gospodarczą w branży fotowoltaicznej, a jej przeważającą działalnością gospodarczą jest sprzedaż i montaż instalacji fotowoltaicznych (dalej: „Spółka Operacyjna”).

Umowa Spółki przewiduje, że prawo do udziału w zysku Spółki przysługuje wspólnikom Spółki za okresy rozliczeniowe, które rozpoczynają się 1 stycznia każdego roku kalendarzowego i kończą się wraz z ostatnim dniem tego roku kalendarzowego, przy czym jeżeli w trakcie trwającego okresu rozliczeniowego dojdzie do transakcji sprzedaży udziałów w Spółce Operacyjnej (dalej: „Transakcja”), wówczas ten trwający okres rozliczeniowy zakończy się z końcem miesiąca, w którym doszło do Transakcji, a z początkiem kolejnego miesiąca rozpocznie się nowy okres rozliczeniowy, który zakończy się z ostatnim dniem tego roku kalendarzowego.

Umowa Spółki przewiduje także, że po Transakcji każdy ze wspólników Spółki może wypowiedzieć umowę Spółki z zachowaniem tygodniowego okresu wypowiedzenia.

Spółka dokonała w marcu 2023 r. sprzedaży udziałów w Spółce Operacyjnej, co powoduje, że zgodnie z umową Spółki z dniem 31 marca 2023 r. nastąpi zamknięcie okresu rozliczeniowego (dalej: „Okres Rozliczeniowy Sprzedaży Udziałów”). Zysk za ten okres zostanie podzielony pomiędzy wspólników Spółki na podstawie uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za Okres Rozliczeniowy Sprzedaży Udziałów i uchwałą o podziale zysku za Okres Rozliczeniowy Sprzedaży Udziałów. Podjęcie tych uchwał planowane jest na 1 kwietnia 2023 r.

Następnie w związku z osiągnięciem wspólnego celu inwestycyjnego wspólnicy Spółki planują podjęcie uchwały o rozwiązaniu Spółki i otwarciu likwidacji. Podjęcie uchwały o w tym przedmiocie planowane jest także na dzień 1 kwietnia 2023 r.

W okresie po podjęciu uchwały o rozwiązaniu Spółki i otwarciu likwidacji, ale przed zakończeniem likwidacji i wykreśleniem Spółki z rejestru przedsiębiorców, wspólnik zgodnie z umową Spółki może wypowiedzieć umowę Spółki z zachowaniem tygodniowego okresu wypowiedzenia i tym samym wystąpić ze Spółki.

Uzupełnili Państwo opis zdarzenia przyszłego pismem z 16 czerwca 2023 r. w następujący sposób:

W opisie zdarzenia przyszłego oraz w treści wskazano co ma stanowić przychód Wnioskodawcy, tj. przychód z tytułu wypłaconego zysku za Okres Rozliczeniowy Sprzedaży Udziałów).

Korekta, o której mowa w złożonym wniosku odnosi się do wskazanej w opisie zdarzenia przyszłego sytuacji wystąpienia ze Spółki Operacyjnej w trakcie roku podatkowego Komandytariusza. Istota pytania sprowadza się bowiem do uzyskania odpowiedzi w zakresie czy wystąpienie ze Spółki Operacyjnej w trakcie roku podatkowego Wnioskodawcy oraz uzyskanie przez niego przychodu z tego tytułu będzie skutkowało koniecznością dokonania korekty przychodu Wnioskodawcy w odniesieniu do pozostałej części roku podatkowego Wnioskodawcy, a w konsekwencji tej korekty do zmniejszenia kwoty przychodu skutkującej proporcjonalnym zmniejszeniem podatku dochodowego do zapłaty. Wskazać bowiem należy, że Wnioskodawca (Komandytariusz) otrzyma wynagrodzenie po upływie części jego roku podatkowego, a w dalszym ciągu tego roku podatkowego nie będzie już wspólnikiem Spółki Operacyjnej, z wystąpienia z której uzyska przychód. Wątpliwość Wnioskodawcy dotyczy zatem kwestii wpływu wystąpienia ze Spółki Operacyjnej na rozliczenie przychodu uzyskanego z tytułu wystąpienia ze Spółki Operacyjnej. Do sposobu rozliczenia przychodu znajdują zastosowanie przytoczone wyżej przepisy ustawy o CIT. Jak wskazał Organ, nie zawierają one w sobie dosłownie pojęcia korekty, jednakże regulują one kwestię podatkowego rozliczenia przychodu uzyskanego z tytułu wystąpienia ze Spółki Operacyjnej, stąd też zostały one przedstawione do oceny tut. Organu, jako odnoszące się do zasad rozliczenia podatkowego przychodu osiąganego z w/w tytułu przez Wnioskodawcę.

Pytanie

Czy wypowiedzenie umowy Spółki i wystąpienie ze Spółki przez Komandytariusza po dniu 1 kwietnia 2023 r., ale przed 31 grudnia 2023 r. (tj. po zakończeniu Okresu Rozliczeniowego Sprzedaży Udziałów, ale przed zakończeniem roku kalendarzowego) będzie stanowiło przyczynę korekty przychodu Komandytariusza z tytułu wypłaconego udziału w zysku za Okres Rozliczeniowy Sprzedaży Udziałów?

Państwa stanowisko w sprawie

Wypowiedzenie umowy Spółki i wystąpienie ze Spółki przez Komandytariusza po dniu 1 kwietnia 2023 r., ale przed 31 grudnia 2023 r. (tj. po zakończeniu Okresu Rozliczeniowego Sprzedaży Udziałów, ale przed zakończeniem roku kalendarzowego) nie będzie stanowiło przyczyny korekty przychodu Komandytariusza z tytułu wypłaconego udziału w zysku za Okres Rozliczeniowy Sprzedaży Udziałów.

Uzasadnienie stanowiska własnego Wnioskodawcy

Stosownie do art. 103 § 1 KSH w sprawach nieuregulowanych do spółki komandytowej stosuje się odpowiednio przepisy o spółce jawnej, chyba że ustawa stanowi inaczej. Natomiast z art. 52 § 1 KSH wynika, że wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego. Doktryna prawa handlowego wskazuje na dyspozytywny charakter art. 52 § 1 KSH (tak np. Jara Z. (red.), Kodeks spółek handlowych. Komentarz. Wyd. 4, Warszawa 2022). Z powyższego wynika, że przedmiotowy przepis w zakresie w jakim odnosi się do partycypacji wspólników w zysku Spółki może być przez wspólników modyfikowany treścią umowy spółki. Jednocześnie w praktyce podział zysku możliwy będzie po sporządzeniu sprawozdania finansowego.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że umowa przewiduje, iż prawo do udziału w zysku Spółki przysługuje wspólnikom Spółki za okresy rozliczeniowe, które rozpoczynają się 1 stycznia każdego roku kalendarzowego i kończą się wraz z ostatnim dniem tego roku kalendarzowego, przy czym jeżeli w trakcie trwającego okresu rozliczeniowego dojdzie do Transakcji, wówczas ten trwający okres rozliczeniowy (Okres Rozliczeniowy Sprzedaży Udziałów) zakończy się z końcem miesiąca, w którym doszło do Transakcji, a z początkiem kolejnego miesiąca rozpocznie się nowy okres rozliczeniowy, który zakończy się z ostatnim dniem tego roku kalendarzowego.

Jednocześnie wraz ze sprzedażą udziałów Spółki Operacyjnej został osiągnięty cel inwestycyjny, co tym samym będzie skutkowało podjęciem przez wspólników Spółki uchwały o rozwiązaniu Spółki i otwarciu likwidacji.

Z art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (dalej: „u.o.r.”) wynika, że sprawozdanie finansowe sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, o którym mowa w art. 12 ust. 2, oraz na inny dzień bilansowy. Z kolei w art. 12 ust. 2 pkt 6 u.o.r. wskazano, że księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji.

Mając na uwadze powyższe Spółka na moment zamknięcia ksiąg rachunkowych, jednocześnie przed wypłatą zysku będzie posiadała informacje o kwocie zysku wypracowanego od początku roku do tej daty. Co tym samym umożliwi realizację prawa Komandytariusza do wypłaty udziału w zysku Spółki w związku z osiągnięciem celu inwestycyjnego.

Przechodząc na grunt prawa podatkowego, w przepisach ustawy o CIT, w odniesieniu do wspólników Spółki będących osobami prawnymi stosownie do art. 7b ust. 1 pkt 1, za przychody z zysków kapitałowych uważa się przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału. Jednocześnie stosownie do art. 4a pkt 19 ustawy o CIT ilekroć w ustawie mowa o udziale w zyskach osób prawnych - oznacza to również udział w zyskach spółek, o których mowa w art. 1 ust. 3 (tj. m.in. spółce komandytowej mającej siedzibę na terytorium kraju).

Mając na uwadze w/w przepisy Komandytariusz osiągnie przychód z tytułu udziału w zyskach Spółki w związku z osiągnieciem celu inwestycyjnego w dacie wypłaty udziału w zysku. Na tej podstawie wystąpienie ze Spółki przez wspólnika Spółki w trakcie roku obrotowego, ale po zakończeniu Okresu Rozliczeniowego Sprzedaży Udziałów, w którym wystąpi Transakcja nie będzie stanowiło przyczyny korekty przychodu Komandytariusza z tytułu udziału w zysku Spółki.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) podanego przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych, należy zaznaczyć, że są one wiążące jedynie w sprawach, których dotyczą. Organ, pomimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią źródła materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00