Interpretacja indywidualna z dnia 9 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.3.2023.2.ASZ
Wypłata środków stanowiących zwrot podatku nie będzie stanowić dla Pana dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu przepisu art. 24 ust. 5 ustawy o PIT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 kwietnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia, czy otrzymany przez Pana zwrot podatku dochodowego zapłaconego przez Spółkę maltańską od zysku tej Spółki będzie stanowił dla Pana dochód/przychód z udziału w zyskach osób prawnych.
Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 maja 2023 r. (wpływ 19 maja 2023 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan osobą fizyczną, podlegającą pod nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce na gruncie art. 3 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej u.p.d.o.f.). Posiada Pan działy w spółce zarejestrowanej na Malcie. Spółka na Malcie jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Spółka osiągnęła w 2021 roku zysk w wysokości 1.827.854,00 euro i zapłaciła podatek w kwocie 631.397,00 euro.
Została Panu naliczona dywidenda zgodnie z wysokością posiadanych udziałów.
Dodatkowo, przepisy maltańskie przewidują zwrot podatku zapłaconego przez spółkę na konto udziałowca. Wysokość zwrotu podatku wyniesie 552.211,00 euro.
Należy jednak podkreślić, że dywidenda została jedynie naliczona, jednak nie została Panu wypłacona. Jednakże, prawo obowiązujące na Malcie przewiduje, że zwrot dokonywany jest na konto wspólnika, a nie spółki.
Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego
1. Nie otrzymał Pan dywidendy od spółki maltańskiej. Na koncie Spółki maltańskiej zostały jednak zaksięgowane środki na dywidendę jako aktywny zysk przeznaczony do wypłaty udziałowcom (Panu).
2. Zwrot podatku został dokonany przez zagraniczny organ podatkowy. Zwrot podatku wynika z przepisów prawa maltańskiego, zgodnie z którym, udziałowiec (Pan) niebędący rezydentem Malty ma prawo do częściowego zwrotu podatku zapłaconego przez Spółkę od aktywnych zysków przeznaczonych na wypłatę dywidendy.
3. Zwrócony podatek nie będzie zwiększać podstawy wypłaconej dywidendy. Dywidenda w spółce maltańskiej jest księgowana w roku następnym. Od tej kwoty Spółka płaci podatek, a następnie wspólnik uzyskuje zwrot podatku na swoje konto prywatne, po złożeniu wniosku i spełnieniu określonych przesłanek.
4. Podatek zapłacony przez spółkę jest podatkiem naliczonym od zysków spółki i uwzględnia również dywidendę wspólników.
5. Uprawnionym od otrzymania zwrotu podatku jest wspólnik spółki maltańskiej niebędący rezydentem Malty.
6. Zwrot nastąpił na wniosek spółki.
7. Mechanizm zwrotu podatku na konto wspólnika ze spółki maltańskiej związany jest z prawem do udziału w zyskach i prawem do dywidendy. Sam zwrot dokonywany jest przez zagraniczny organ podatkowy, natomiast zwrot dokonywany jest z podatku zapłaconego przez Spółkę (w związku z dywidendą naliczoną wspólnikowi), a nie z podatku zapłaconego przez wspólnika.
Pytanie
Czy kwota uzyskana przez Pana w związku ze zwrotem podatku zapłaconego przez spółkę maltańską podlega opodatkowaniu na mocy art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 z późn. zm.)?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, kwota uzyskana przez Pana w związku ze zwrotem podatku zapłaconego przez spółkę maltańską nie podlega opodatkowaniu na mocy art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT).
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Dochody z dywidend wypłacanych osobie fizycznej podlegają opodatkowaniu stawką 19% zgodnie z art. 30a ust 1 pkt 4 ww. ustawy. Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 30a ust. 2 ww. ustawy). Art. 10 ust. 1 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 r. stanowi iż, dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania w Drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym Drugim Państwie.
Dywidendy te mogą być również opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie i według prawa tego Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, lecz jeżeli dywidendy są wypłacane przez spółkę, która ma siedzibę na Malcie, osobie, która ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce i która jest ich właścicielem, to podatek maltański od kwoty brutto dywidend nie przekroczy podatku, jaki może być wymierzony od zysków, z których dywidendy są wypłacane. Zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. umowy określenie „dywidendy" oznacza dochód z akcji lub innych praw, z wyjątkiem wierzytelności, do udziału w zyskach, jak również dochody z innych praw spółki, które według prawa podatkowego Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę, są pod względem podatkowym traktowane jak dochody z akcji.
W konsekwencji dywidendy otrzymywane przez Pana od Spółki będą mogły podlegać opodatkowaniu zarówno w Polsce jak i na Malcie, z tym że stawka podatku maltańskiego nie może przekroczyć podatku, jaki może być wymierzony od zysków, z których dywidendy są wypłacane.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 lit b) ww. umowy, jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami artykułu 10, 11 i 12 umowy może być opodatkowany na Malcie, to Polska zezwoli na odliczenie od podatku dochodowego tej osoby kwoty równej podatkowi zapłaconemu na Malcie. Jednakże takie odliczenie nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem odliczenia i która odpowiednio przypada na dochód, który może być opodatkowany na Malcie.
Zgodnie natomiast z art. 23 ust. 3 ww. umowy uważa się, że w ramach zaliczeń podatek należny, w zależności od kontekstu, w Polsce lub na Malcie, obejmuje podatek podlegający zapłacie normalnie w Umawiającym się Państwie, lecz który został obniżony lub zaniechany przez dane Państwo na mocy jego przepisów o zachętach podatkowych.
Należy jednak zauważyć, że w przedstawionym stanie faktycznym dywidenda ze spółki maltańskiej została jedynie naliczona, nie została jednak wypłacona wspólnikowi. Pomimo tego, przepisy maltańskie umożliwiły dokonać odliczenia podatku zapłaconego ze spółkę. Odliczenie nie jest jednak zwracane na konto spółki, a na konto wspólnika stanowi jednak przysporzenie uzyskane ze spółki maltańskiej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Art. 9 ust. 2 cytowanej ustawy stanowi, że:
Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Źródła przychodu
Stosownie do art. 10 ust. 1 źródłami przychodu są:
1)stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
2)działalność wykonywana osobiście ;
3)pozarolnicza działalność gospodarcza;
4)działy specjalne produkcji rolnej ;
5)(uchylony)
6)najem , podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;
7)kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a - c;
8)odpłatne zbycie , z zastrzeżeniem ust. 2:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku , licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;
8a) działalność prowadzona przez zagraniczną jednostkę kontrolowaną;
8b) niezrealizowane zyski, o których mowa w art. 30da;
9)inne źródła .
Przychody z innych źródeł
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy:
Za przychody z innych źródeł , o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach , dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.
Przychody z kapitałów pieniężnych
W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się:
dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym również:
a)dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
b)oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
c)podział majątku likwidowanej osoby prawnej lub spółki,
d)wartość dokonanych na rzecz wspólników spółek, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b;
Dochód/przychód z udziału w zyskach osób prawnych
Natomiast zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy:
Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:
1) przychody z umorzenia udziałów (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,
1a) dochód ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c albo d, art. 5a pkt 28 lit. c–e , które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1;
1b) dochód z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c albo d art. 5a pkt 28 lit. c–e , które następuje w inny sposób niż określony w pkt 1;
1c) przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej,
2) (uchylony)
3) wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki;
4) dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego, a w spółdzielniach - dochód przeznaczony na podwyższenie funduszu udziałowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej spółki albo spółdzielni;
5) dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych;
6) w przypadku połączenia lub podziału podmiotów – dopłaty w gotówce otrzymane przez wspólników podmiotu przejmowanego, podmiotów łączonych lub dzielonych;
6) w przypadku połączenia lub podziału spółek - dopłaty w gotówce otrzymane przez udziałowców (akcjonariuszy) spółki przejmowanej, spółek łączonych lub dzielonych;
7) w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie także majątek pozostający w spółce, nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa − ustalona na dzień podziału na dzień poprzedzający dzień podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) przydzielonych w spółce przejmującej lub nowo zawiązanej nad kosztami nabycia lub objęcia udziałów (akcji) w spółce dzielonej, obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie, kosztem uzyskania przychodów jest wartość lub kwota wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalona w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem;
7a) w przypadku połączenia spółek lub spółek niebędących osobami prawnymi albo podziału spółek w innych przypadkach niż określone w pkt 7 – ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia lub podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 albo udziałów w spółce niebędącej osobą prawną; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie majątku spółki stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione przez udziałowca (akcjonariusza) na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalone w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego udziałowca wartość wydzielonej z majątku spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem;
7b) wartość rynkowa udziałów (akcji) przekazanych wspólnikowi przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów, o której mowa w ust. 8a, wraz z zapłatą w gotówce w części przekraczającej wartość rynkową otrzymanych w zamian od wspólnika udziałów (akcji), ustalona na dzień wymiany udziałów;
8) wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną; przychód określa się na dzień przekształcenia;
9) odsetki od udziału kapitałowego wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c albo d art. 5a pkt 28 lit. c–e ;
10) odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 5a pkt 28 lit. c i d art. 5a pkt 28 lit. c–e , jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość
11) zapłata, o której mowa w ust. 8a.
Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a:
z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych;
Określenie "dywidenda" używane w ustawie postrzegane jest jako dochód stanowiący udział w zysku rocznym spółki kapitałowej, przeznaczony do podziału, będący wynikiem posiadania udziałów/akcji spółki kapitałowej wypłacającej dywidendę.
Natomiast do kategorii "innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych" będą zaliczane te przychody, które pod względem podatkowym traktowane są jak dochód z udziałów/akcji spółki kapitałowej. Innymi słowy, "innym przychodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych" nie będą te przychody, które nie pozostają w bezpośrednim związku z udziałem w zyskach.
Z opisu sprawy wynika, że:
1.Jest Pan osobą fizyczną, podlegającą pod nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce na gruncie art. 3 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Posiada Pan udziały w spółce zarejestrowanej na Malcie. Spółka na Malcie jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
2.Została Panu naliczona dywidenda zgodnie z wysokością posiadanych udziałów, dodatkowo, przepisy maltańskie przewidują zwrot podatku zapłaconego przez spółkę na konto udziałowca. Dywidenda została jedynie naliczona, jednak nie została Panu wypłacona. Jednakże, prawo obowiązujące na Malcie przewiduje, że zwrot dokonywany jest na konto wspólnika, a nie spółki.
3.Zwrot podatku został dokonany przez zagraniczny organ podatkowy. Zwrot podatku wynika z przepisów prawa maltańskiego, zgodnie z którym, udziałowiec (Wnioskodawca) niebędący rezydentem Malty ma prawo do częściowego zwrotu podatku zapłaconego przez Spółkę od aktywnych zysków przeznaczonych na wypłatę dywidendy.
4.Zwrócony podatek nie będzie zwiększać podstawy wypłaconej dywidendy. Dywidenda w spółce maltańskiej jest księgowana w roku następnym. Od tej kwoty Spółka płaci podatek, a następnie wspólnik uzyskuje zwrot podatku na swoje konto prywatne, po złożeniu wniosku i spełnieniu określonych przesłanek.
5.Podatek zapłacony przez spółkę jest podatkiem naliczonym od zysków spółki i uwzględnia również dywidendę wspólników.
6.Mechanizm zwrotu podatku na konto wspólnika ze spółki maltańskiej związany jest z prawem do udziału w zyskach i prawem do dywidendy. Sam zwrot dokonywany jest przez zagraniczny organ podatkowy, natomiast zwrot dokonywany jest z podatku zapłaconego przez Spółkę (w związku z dywidendą naliczoną wspólnikowi), a nie z podatku zapłaconego przez wspólnika.
Odnosząc powyższe uregulowania do przedstawionego we wniosku opisu sprawy, należy stwierdzić, że wypłata środków stanowiąca zwrot podatku Spółki maltańskiej na Pana rzecz nie może być uznana za przychód z udziału w zyskach osób prawnych.
Należy dodać, że z ww. przepisu wynika, iż dotyczy on zysku, który co do zasady, może podlegać podziałowi pomiędzy udziałowców. Jest to zatem zysk netto bowiem tylko taki zysk może być podzielony. Wymienione przez ustawodawcę w art. 24 ust. 5 ustawy tytuły, choć nie wyczerpują pojęcia zysków z udziału w osobach prawnych, spełniają to kryterium. Zysk o jakim mowa w art. 24 ust. 5 nie jest zyskiem brutto, ale netto, a więc zyskiem po opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Pojęcie "zysk" o jakim mowa w ww. przepisie nie obejmuje zatem podatku dochodowego, a tym samym zwrot tego podatku nie może być interpretowany jako osiągnięcie dochodu z udziału w zyskach osób prawnych.
Przyjęta w ustawie definicja "dochodu z udziału w zyskach osób prawnych" sformułowana w art. 24 ust. 5 ma charakter otwarty. Tym niemniej, w zakresie przypadków niewymienionych wprost w omawianym przepisie, o dochodzie uzyskanym przez podatnika z udziału w zyskach osób prawnych można mówić wówczas, kiedy źródłem tego dochodu jest zysk osoby prawnej.
W przypadku zatem, kiedy - w związku ze szczególnymi regulacjami prawnymi innego państwa - polski rezydent podatkowy uzyskuje zwrot podatku dochodowego zapłaconego przez zagraniczną spółkę kapitałową od uzyskanego przez ten podmiot dochodu, nie można uznać, że podmiot ten partycypuje w zysku tej osoby prawnej.
W opisanym przypadku źródłem dochodu nie jest zysk spółki lecz danina publicznoprawna pobrana przez władze podatkowe innego państwa.
Reasumując, wypłata środków stanowiących zwrot podatku nie będzie stanowić dla Pana dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych w rozumieniu przepisu art. 24 ust. 5 ustawy o PIT.
Zatem Pana stanowisko, w którym wskazuje Pan, że „kwota uzyskana przez Pana w związku ze zwrotem podatku zapłaconego przez spółkę maltańską nie podlega opodatkowaniu na mocy art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”, należało uznać za prawidłowe.
Informacje dodatkowe
Wskazać także należy, że niniejsza interpretacja odnosi się jedynie do kwestii będących przedmiotem Pana zapytania – „Czy kwota uzyskana w związku ze zwrotem podatku zapłaconego przez spółkę maltańską podlega opodatkowaniu na mocy art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?”
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji i w dniu zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
‒Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:
Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), (…), (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA) albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).