Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.200.2023.2.MR

W zakresie zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 kwietnia 2023 r., wpłynął Państwa wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia, czy:

prace prowadzone w Spółce nad Usprawnieniami stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT,

odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych nabywanych od Dostawcy w związku z prowadzonymi pracami nad Usprawnieniami i wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 3 Ustawy CIT,

poniesione na rzecz pracowników będących członkami Zespołów Projektowych należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez Spółkę jako płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas pracy tych pracowników przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ich ogólnym czasie pracy w danym miesiącu, mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 28 kwietnia 2023 r., (data wpływu 28 kwietnia 2023 r.), oraz pismem 19 maja 2023 r. (19 maja 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Podstawowe informacje o Podatniku: X Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub „Podatnik”) jest polskim rezydentem podatkowym.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania i wykonywania (…).

Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia lub decyzji o wsparciu. Nie posiada także statusu centrum badawczo-rozwojowego.

Prace nad procesami (wdrażanie nowych, zmiana lub ulepszenie istniejących)

Ze względu na rosnące koszty pracy, a także z uwagi na dążenie do utrzymania konkurencyjności na rynku oraz dostosowywanie oferowanych rozwiązań do zmieniających się regulacji prawnych, Spółka dąży do zautomatyzowania dużej części procesów wewnętrznych. Spółka ma świadomość, że większość tych procesów jest atypowa, co oznacza, że wdrożenie gotowych rozwiązań informatycznych byłoby dalece utrudnione, jeśli nie - niemożliwe.

Z uwagi więc na dążenie do utrzymania konkurencyjności na rynku, zapewnienie właściwego obiegu dokumentów wewnątrz firmy jak również sprawne zarządzanie kadrami oraz dostosowywanie oferowanych rozwiązań do zmieniających się regulacji prawnych w Spółce prowadzony jest szereg prac. Prace te mają na celu wdrażanie innowacji poprzez stałe, istotne ulepszanie i rozwijanie istniejących, funkcjonujących procesów/rozwiązań oraz opracowywanie i wdrażanie nowych procesów/rozwiązań. Prace te dalej określane są łącznie jako „Usprawnienia”. Innymi słowy, w praktyce praca nad Usprawnieniami, to:

a)tworzenie nowych procesów/rozwiązań, dotychczas niefunkcjonujących w Spółce,

b)systematyczne rozwijanie i ulepszanie procesów/rozwiązań istniejących, funkcjonujących w Spółce.

Prace związane z rozwijaniem i ulepszaniem istniejących, funkcjonujących w Spółce rozwiązań/procesów, których dotyczy niniejszy wniosek, nie są działalnością obejmującą wprowadzanie do procesów/rozwiązań rutynowych i okresowych zmian.

Z technicznego punktu widzenia Usprawnienia polegają na opracowaniu i wykorzystaniu zmian i nowych funkcjonalności wprowadzonych do oprogramowania (…) (dalej: „Oprogramowanie”), które jest używane w Spółce i jest kluczowe z punktu widzenia sprawnego przepływu i zarządzania informacją. Spółka wychodzi bowiem naprzeciw oczekiwaniom, opracowując i wdrażając swoje własne, autorskie rozwiązania, umożliwiające w szczególności automatyzację i usprawnienie określonych procesów w sposób nowatorski. Metodyka pracy nad Usprawnieniami

Praca w zakresie Usprawnień podzielona jest na projekty realizowane etapami.

1.Etap - prace koncepcyjne. Inicjatywa do rozpoczęcia prac nad Usprawnieniami zazwyczaj wynika z:

zidentyfikowanego przez samą Spółkę (w tym jej pracowników czy współpracowników) potencjału do wdrożenia Usprawnień lub

zapotrzebowania wewnętrznego na konkretne Usprawnienie.

Każdorazowo jednak pomysł pracy nad Usprawnieniem wychodzi od pracowników czy współpracowników Spółki.

Spółka do zrealizowania kolejnych etapów prac rozwojowych współpracuje z inną spółką, będącą dostawcą usług informatycznych (dalej: „Dostawca”).

Na podstawie zidentyfikowanego zapotrzebowania, zgłoszonego np. przez poszczególnych pracowników, współpracowników lub daną jednostkę organizacyjną Spółki, opracowywane są wspólnie z Dostawcą – w ramach pracy Zespołu Projektowego - wstępne założenia i hipotezy projektu, wyznaczany jest cel prac. Prace na tym etapie mają charakter tzw. burzy mózgów i prac analitycznych, co do koncepcji i sposobu funkcjonowania danego Usprawnienia. Określane są zasoby kadrowe niezbędne do zrealizowania (Zespół Projektowy) i stopień zaangażowania oraz zakres zadań poszczególnych osób wchodzących w skład danego Zespołu Projektowego.

W skład Zespołu Projektowego wchodzą pracownicy i współpracownicy Spółki oraz przedstawiciele Dostawcy.

W ramach określonego Zespołu Projektowego identyfikowane są problemy będące punktem wyjściowym dla podejmowanego projektu oraz określane są w szczególności:

czynności projektowe, niezbędne do stworzenia nowego Usprawnienia, lub Usprawnienia zmienionego bądź znacząco ulepszonego

wstępne koncepcje i sposoby realizacji projektu (tj. potencjalne kierunki rozwiązania problemu, metody realizacji prac, w tym elementy dostępnych technologii możliwych do wykorzystania i luki techniczne konieczne do zagospodarowania, stosowane narzędzia informatyczne i technologie)

przewidywane skutki wpływu nowych rozwiązań na dotychczas funkcjonujący system z perspektywy przede wszystkim potencjalnych zysków/strat. Na tym etapie sporządzany jest także harmonogram projektu oraz przewidywany budżet.

2.Etap: Prace deweloperskie. Kolejnym etapem prac nad Usprawnieniami są prace deweloperskie.

Do czynności podejmowanych w ramach tego etapu, w zależności od rodzaju projektu, należy zaliczyć:

planowanie przebiegu prac,

projektowanie i modelowanie elementów prototypowego rozwiązania IT na podstawie opracowanej koncepcji Usprawnienia (tworzenie prototypów poszczególnych elementów systemu),

pozostałe prace projektowe prowadzące do opracowywania nowych lub udoskonalenia aktualnych algorytmów czynności programistów związane z tworzeniem oprogramowania oraz nowych rozwiązań IT potrzebnych do Usprawnienia,

czynności służące weryfikacji działania tworzonych elementów systemu (testy wewnętrzne),

prace związane z dostosowaniem technologii po przeprowadzeniu testów.

Prace deweloperskie zostają uznane za zakończone w momencie stwierdzenia osiągnięcia zamierzonych pierwotnie rezultatów. Podczas tego etapu dochodzi do szeregu kontaktów pracowników i współpracowników Spółki z Dostawcą, na bieżąco konsultowane są problemy projektowe.

Powyższe oznacza, że rezultat podejmowanych prac nad Usprawnieniami w ramach danego projektu spełnia wymogi określone na etapie prac koncepcyjnych. Nie oznacza to jednak, że Usprawnienie może zostać oddane do użytku. Konieczne jest bowiem przeprowadzenie odpowiednich testów w środowisku zbliżonym do naturalnego. Na tym etapie może się także okazać, że dalsze prace nad Usprawnieniem nie mogą być kontynuowane (przykładowo – wymagają większego nakładu pracy niż zakładano, kończą się niepowodzeniem, nie dają zamierzonego efektu, itp.).

3.Etap: Weryfikacja systemu w środowisku zbliżonym do naturalnego.

Etap ten obejmuje czynności testowe (od użytkowych, wydajnościowych po systemowe), prowadzony jest wspólnie lub wyłącznie przez pracowników bądź współpracowników Spółki. Ma on na celu weryfikację zaimplementowanych Usprawnień lub ich elementów w środowisku zbliżonym do produkcyjnego. Rodzaj testów wybierany jest w zależności od wykorzystanej technologii, ilości zaimplementowanego kodu, algorytmu - warunków spełniających pojedynczą funkcjonalność.

4.Etap: Wdrożenie rozwiązań w środowisku naturalnym.

Wyniki prac zrealizowanych w ramach etapu 1-3 wdrażane są w środowisku naturalnym.

Przykłady wdrożonych Usprawnień

W trakcie 2021 i 2022 w Spółce opracowano i wdrożono następujące Usprawnienia:

(…),

(…),

(…),

(…).

Charakterystyka prowadzonych prac

Prace nad opracowaniem Usprawnień prowadzone są systematycznie, przy wykorzystaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności w odniesieniu do procesów ułatwiających funkcjonowanie Spółki, aby dokonywać ich opracowań lub ulepszeń w zakresie mającym wpływ np. na kosztochłonność, efektywność, zwiększenie konkurencyjności. Charakter tych prac stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze i ukierunkowany jest na opracowanie nowych Usprawnień, które nie funkcjonują w Spółce lub na istotne ulepszenie już funkcjonujących procesów.

W pracy nad Usprawnieniami leżą bowiem oryginalne, nieoczywiste, koncepcje, hipotezy i założenia. Przed przystąpieniem do prac ich efekt jest więc zamierzony, ale nie jest całkowicie przewidywalny. Brak jest pewności co do wyniku końcowego.

Prace nad Usprawnieniami są planowane także z formalnego punktu widzenia i uwzględnione w budżecie Spółki. Każdy realizowany projekt Usprawnień poprzedzony jest analizą, tj. badaniem stanu bieżącego, badaniem potrzeb, badaniem wpływu na inne procesy, spotkaniami przygotowaniem zleceń i zadań dla członków Zespołu Projektowego, oceną wpływu wdrażanych zmian na procesy biznesowe itd.

Podmioty zaangażowane w prace nad Usprawnieniami (Zespół Projektowy).

W prace nad Usprawnieniami zaangażowani są pracownicy i współpracownicy Spółki (osoby współpracujące ze Spółką na stałe w ramach umów typu B2B – np. kierownik działu analitycznego czy analitycy odpowiedzialni za techniczny dialog/współpracę z Dostawcą).

W skład Zespołu Projektowego wchodzą przede wszystkim osoby (pracownicy / współpracownicy Spółki), którzy są pomysłodawcami Usprawnienia i będą jego użytkownikami.

Osoby te często dają pozostałym członkom Zespołu praktyczne uwagi i komentarze, dzięki którym opracowywane Usprawnienie ma rzeczywisty wpływ na nowe, zmienione czy ulepszone procesy w Spółce. Szczególne znaczenie dla wielu projektów ma udział w nich wybranych pracowników i współpracowników Spółki zajmujących się oprogramowaniem. Posiadają oni wiedzę techniczną i umiejętności, które są wykorzystywane do pracy nad Usprawnieniami w każdym z etapów prac także w aspekcie czysto technicznym.

Ponadto ze strony Spółki w prace Zespołu Projektowego zaangażowany jest Dyrektor Finansowy i/lub Członkowie Zarządu.

Dodatkowo w prace nad Usprawnieniami zaangażowani są przedstawiciele Dostawcy (Spółka nie zna ich podstaw prawnych współpracy z Dostawcą, ale w ocenie Spółki kwestia ta nie ma znaczenia dla niniejszego wniosku).

Aby odpowiednio przedstawić charakter współpracy z Dostawcą, Spółka podkreśla, że to pracownicy i współpracownicy Spółki będący członkami danego Zespołu Projektowego są autorami pomysłów w zakresie innowacyjnych rozwiązań, a także odpowiadają za przedstawienie całego harmonogramu/mapy realizacji tych pomysłów i rozwiązań. Dostawca jest jedynie wykonawcą rozwiązań wymyślonych i opracowanych przy współudziale Zespołu Projektowego. To Spółka (jej pracownicy i współpracownicy) są inicjatorem Usprawnień. Dostawca jest jedynie ich wykonawcą, które od początku do końca powstaje pod stałą weryfikacją Zespołu Projektowego.

Co istotne, mimo współpracy z Dostawcą, a w konsekwencji wykonania przez niego zmiany czy nowych funkcjonalności w Oprogramowaniu, to pracownicy i współpracownicy Spółki biorą bardzo aktywny udział procesie powstawania Usprawnień. Są oni odpowiedzialni za zdefiniowanie potrzeb, analizę procesu, modelowanie nowego procesu, prognozowanie jego wpływu, zaprojektowanie procesu. Nie jest możliwe wytworzenie przez Dostawcę np. nowych czy zmienionych funkcjonalności w Oprogramowaniu bez aktywnego udziału wszystkich członków Zespołu Projektowego. Pracownicy i współpracownicy Spółki są odpowiedzialni za przeprowadzanie testów użytkownika końcowego, monitorowanie działania oraz zgłaszanie poprawek i pomysłów na ulepszenie.

Oprogramowanie

Spółka korzysta z Oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej. Umowa umożliwia Spółce samodzielne prowadzenie rozwoju Oprogramowania, zgodnie z własnymi potrzebami biznesowymi, przy czym ten rozwój może obejmować zarówno tworzenie nowych modułów czy funkcjonalności jak i wprowadzanie zmian w dotychczasowej wersji. Z Umowy licencyjnej wynika także, iż w przypadku, gdy Spółka wykona samodzielnie lub poprzez osobę trzecią jakiekolwiek zmiany do Oprogramowania, Spółka nabywa majątkowe prawa autorskie do utworów zależnych powstałych w ten sposób i może z nich korzystać oraz nimi rozporządzać na rzecz osób trzecich w tym udzielać licencji bez konieczności uzyskiwania jakichkolwiek dodatkowych zgód producenta oprogramowania.

Umowa z Dostawcą także przewiduje, że jeśli w trakcie świadczenia przez niego usług na rzecz Spółki dojdzie do powstania utworów, w tym programów komputerowych, to Dostawca przeniesie na Spółkę prawa do tych utworów, w ramach świadczonych usług. Dostawca przenosi na Spółkę prawa do utworów składających się na Usprawnienia. Finalnie więc Spółka jest właścicielem praw autorskich do utworów składających się na Usprawnienia (zasadniczo bez względu na stopień gotowości Usprawnienia). Wydatki na nie Spółka ujmuje na potrzeby rozliczeń podatkowych jako wartości niematerialne i prawne.

Wyodrębnienie kosztów i koszty kwalifikowane

Spółka wyodrębnia w ewidencji rachunkowej koszty poniesione na prace nad Usprawnieniami. Jako koszty kwalifikowane Spółka zamierza traktować m.in. odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych nabytych od Dostawcy w czasie prac nad Usprawnieniami czy poniesione na rzecz pracowników będących członami Zespołów Projektowych należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez Spółkę jako płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas pracy tych pracowników przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ich ogólnym czasie pracy w danym miesiącu.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

1.Wnioskodawca wskazał, że nie korzystał dotychczas z ulgi badawczo – rozwojowej i zamierza skorzystać z ulgi po raz pierwszy za rok podatkowy 2023 r. Z uwagi na to, że rozliczenie ulgi B+R następuje w rozliczeniu rocznym (art. 18d ust. 8 Ustawy CIT) to ewentualne skorzystanie z ulgi B+R dopiero nastąpi, po zakończeniu roku podatkowego 2023, w rozliczeniu rocznym. Przedmiotem wniosku jest więc rok podatkowy 2023 oraz okresy przyszłe (następne lata podatkowe), w których Spółka będzie prowadziła prace będące przedmiotem wniosku. Stąd we wniosku jako przedmiot zapytania oznaczono – zdarzenie przyszłe.

2.Ponoszone wydatki Spółka zamierza odpisać od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zeznaniach za poszczególne lata podatkowe, w których te wydatki będą poniesione.

3.Wnioskodawca wskazał, że wydatki, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi B+R były/są i będą przez Spółkę zaliczane do kosztów uzyskania przychodów roku, w którym zostały poniesione.

4.Spółka zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w Ustawie CIT.Na moment obecny Wnioskodawca nie dokonuje odliczeń z tytułu ulgi B+R.

5.Koszty realizacji prac Wnioskodawca ponosi i będzie ponosić co do zasady ze środków własnych. Jeśli któreś z kosztów zostaną Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, Spółka nie będzie ich uwzględniać z rozliczeniu ulgi B+R, zgodnie z normą zawartą w art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

6.Wnioskodawca wskazał, że obecnie nie uzyskuje przychodów z zysków kapitałowych. Jeśli Spółka uzyska w przyszłości również przychody z zysków kapitałowych, to w stosunku do tych przychodów nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach ulgi B+R.

7.W celu skorzystania z odliczenia B+R Wnioskodawca prowadzi ewidencję, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

8.Wnioskodawca prowadzi działalność, która nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej od 2021 roku.

9.Wnioskodawca wskazał, że Oprogramowanie (…) zostało stworzone przez inny podmiot niż Dostawca.

W pierwszej kolejności Wnioskodawca wyjaśnił, że prace nad Usprawnieniami jedynie z technicznego punktu widzenia polegają na opracowaniu i wykorzystaniu zmian i nowych funkcjonalności wprowadzonych do oprogramowania (…), które jest używane w Spółce i jest kluczowe z punktu widzenia sprawnego przepływu i zarządzania informacją i organizacją pracy.

Istotą prowadzonych przez Spółkę prac nad Usprawnieniami  jest:

a)tworzenie nowych procesów/rozwiązań, dotychczas nie funkcjonujących w Spółce,

b)systematyczne rozwijanie i ulepszanie procesów/rozwiązań istniejących, funkcjonujących w Spółce.

Prowadzone w Spółce prace mają na celu projektowanie, tworzenie zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów. Jako przykład podano prace nad (…)

Rolą Spółki w pracach nad Usprawnieniami nie jest jedynie koordynowanie, administrowanie i nadzorowanie prac prowadzonych przez Dostawcę, ale aktywny udział w pracach. 

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego w pracach nad Usprawnieniem pracownicy i współpracownicy Spółki są odpowiedzialni za zdefiniowanie potrzeb, analizę procesu, modelowanie nowego procesu, prognozowanie jego wpływu, zaprojektowanie procesu.

Poniżej Spółka podała dodatkowy przykład prac nad Usprawnieniami jakie miały miejsce w zakresie opracowania znacząco usprawnionego raportowania (…)

W ramach tych prac opracowywano moduł dotyczący gromadzenia danych i raportowania. 

Dostawca przygotował „draft”/bazę modułu, będącą z informatycznego punktu widzenia programem komputerowym i podlegająca ochronie na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, który następnie był uzupełniany (nadpisywany/rozwijany) przez pracowników i współpracowników Spółki za pomocą (…).

Po stronie Spółki nie było więc jedynie biernego wykorzystywania programu komputerowego otrzymanego od Dostawcy ale i wzbogacenie go za pomocą tzw. (…).

Gdyby nie prace poczynione przez Spółkę to otrzymany od Dostawcy program komputerowy byłby niewystarczający (w sensie nie mógł być używany jako gotowe narzędzie).

Wsparcie ze strony Dostawcy jest potrzebne m.in. z uwagi na to, że pracownicy czy współpracownicy Spółki nie znają wszystkich języków programowania.

Podsumowując – po stronie Spółki nie ma jedynie pasywnego wykorzystywania otrzymanych od Dostawcy rozwiązań, ale jest techniczne dopracowanie i rozwój otrzymanego oprogramowania.

Innymi słowy Dostawca jest jedynie technicznym wykonawcą bazy modułu. Spółka jest zaś mózgiem prac nad Usprawnieniami.

Powyższy przykład dotyczy prac nad Usprawnieniami jakie miały miejsce w Spółce w przeszłości. Jednakże Spółka pragnie wskazać, że prace nad Usprawnieniami jakie będą prowadzone w przyszłości będą prowadzone na podobnych zasadach i według podobnego modelu.

W identyczny sposób prace prowadzone będą w przyszłości. Spółka nie będzie jedynie koordynować, administrować czy nadzorować realizacją prac innych podmiotów, ale będzie miała aktywny, twórczy wkład w prace nad Usprawnieniami.

W ocenie Spółki prace Dostawcy potencjalnie mogą być uznane za prace B+R.

Spółka wskazała, że autorami innowacyjnych rozwiązań i pomysłów w zakresie prac nad Usprawnieniami są i będą jej pracownicy i współpracownicy. Są oni inicjatorami prac nad Usprawnieniami. Dostawca jest i będzie jedynie technicznym wykonawcą bazy modułu, która jest przez Spółkę rozwijana. Spółka weryfikuje zakres prac dostarczonych przez Dostawcę, ale także sama bierze i będzie brała czynny udział w pracach nad Usprawnieniami.

10.Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy są wyłącznie prace B+R realizowane przez Spółkę.

11.Wnioskodawca wskazał, że podejmowane przez Spółkę czynności nie były/nie są/nie będą badaniami naukowymi.

12.Wnioskodawca wskazał, że prowadzone przez Spółkę prace to działalność obejmująca nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do stworzenia nowych lub znaczącego ulepszenia funkcjonujących w Spółce procesów. Jest to wykorzystanie wiedzy z zakresu narzędzi programistycznych, języków programowania, znanych algorytmów, ale także wiedzy z zakresu prawa (w tym prawa telekomunikacyjnego czy prawa pracy lub rachunkowości), wiedzy z zakresu funkcjonowania firmy i obiegu dokumentów oraz wiedzy z zakresu szeroko pojętego biznesu.

W czasie prac nad Usprawnieniami Zespół Projektowy stawia sobie nieoczywiste założenia i hipotezy. Na początku prac nie ma 100% pewności, że cel zostanie osiągnięty. Zespół Projektowy wykonuje działalność kreacyjną, której rezultaty mają indywidualny i oryginalny charakter. Prowadzone prace mają – w każdym etapie – charakter twórczy.

Spółka prowadzi prace w sposób uporządkowany, gromadzi dokumentację związaną z projektami.

13.Wnioskodawca wskazał, że prowadzone prace nad Usprawnieniami są i będą działalnością twórczą. Spółka podejmuje je w sposób systematyczny. Celem jest zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystanie wiedzy po to, by zaprojektować i stworzyć nowe lub znacząco ulepszone procesyfunkcjonujące w Spółce.

Mając na uwadze, że celem jest usprawnienie procesów występujących w bieżącej działalności Spółki, członkowie Zespołu Projektowego zastanawiają się żeby nowy/znacząco ulepszony proces przebiegał nowotarsko, efektywnie, a zadania Spółki związane z jej działalnością operacyjną były wykonywane na czas. Wnioskodawca wskazał, że wszystkie wymienione we wniosku etapy prac nad Usprawnieniami prowadzone przez niego, które Spółka zamierza uznać za prace badawczo-rozwojowe nie stanowią:

a)rutynowych i okresowych zmian,

b)czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,

c)działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R,

d)czynności:

i. testowania produktu/produktów,

ii. wykonanie badań produktu/produktów,

iii. oceny produktu/produktów,

iv. bądź innych tego typu prac, dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych,

v. czynności serwisowych,

e)co do zasady promowania ulepszeń i automatyzacji dokonywanych i dokonanych już w Spółce,

f)co do zasady czynności mających wyłącznie charakter pośredniej działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczające poza zakres prac badawczo-rozwojowych,

g)innych prac spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych

Wnioskodawca wskazał, że celem prowadzonych prac nad Usprawnieniami jest bowiem wykorzystanie efektów tych prac w bieżącej działalności Spółki.

14.Wnioskodawca wskazał, że prace nad Usprawnieniami prowadzone są w Spółce w sposób systematyczny i nie mają charakteru jednorazowego, lecz przebiegają w sposób ciągły i zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie jakości procesów wewnętrznych, co w efekcie przekłada się na jakość świadczonych usług.

15.Wnioskodawca wskazał, że każdy z obszarów – etapów prac nad Usprawnieniami, przedstawionych we wniosku, w ramach którego prowadzi on badania naukowe/ prace rozwojowe, będących przedmiotem pytań Wnioskodawcy:

a) zawsze odznacza się i będzie odznaczać, w okresie którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem,

b) w zależności od rodzaju prac nad Usprawnieniem będzie kreacją nowego procesu zachodzącego, dziejącego się w Spółcelub jego znaczące ulepszenie,

c)każdy etap prac, nie jest i nie będzie efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny,

d) każdy etap prac nad Usprawnieniami jest i będzie działalnością twórczą.

16.Odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat oraz wykonywanie przez Wnioskodawcę opisanych we wniosku czynności ponosi Spółka.

17.Wnioskodawca wskazał, że wyniki prac realizowanych w ramach etapu 1-3 wdrażane są w środowisku naturalnym, co oznacza, że etap ten stanowi weryfikowanie prac nad Usprawnieniami w środowisku docelowym. W tym etapie prac pojęcie „wdrożenia” należy rozumieć bardziej jako pojęcie testowania, sprawdzania czy prace nad Usprawnieniami osiągnęły już taki efekt, że mogą być wykorzystywane w bieżącej, operacyjnej działalności Spółki.Jest to etap nadal prowadzony przez Zespół Projektowy. Nie są to prace mające na celu typowe „wdrożenie” gotowego rozwiązania do używania i wykorzystywania go przez wszystkich pracowników Spółki.

18.Wnioskodawca wskazał, że w ramach etapu prac wdrożenia rozwiązań w środowisku naturalnym konieczne może być jeszcze prowadzenie dalszych prac nad Usprawnieniami. Zwykle prace te nie wymagają aż takiego nakładu pracy, czy zaangażowania czasowego ale są to najczęściej tzw. ostatnie szlify przed uznaniem prac nad Usprawnieniami. Dopiero gdy na tym etapie okaże się, że prace nad Usprawnieniami przynoszą oczekiwany skutek/efekt to zostają one uznane za zakończone.

19.Z zastrzeżeniem odpowiedzi na pytanie nr 21, za koszty kwalifikowane Spółka zamierza uznawać m.in.:

wynagrodzenie podstawowe

wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych

nagrody, premie, rożnego rodzaju dodatki itp. składników wynagrodzenia pracownika - wyłącznie w części, w jakiej będą powiązane z pracami B+R Spółki i nie będą obejmowały wynagrodzenia należnego za czas nieobecności pracownika

‒ składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe (bez składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Pracy).

20.Wnioskodawca wskazał, że pracownicy zaangażowani w prace Zespołu Projektowego, nie są pracownikami zatrudnionymi wyłącznie w celu realizacji prac B+R. Jednakże, Spółka zamierza odliczać koszty kwalifikowane jedynie w części w jakie osoby te były zaangażowane w prace nad Usprawnieniami (podział według czasu pracy).

21.Wnioskodawca wskazał, że w skład należności, dotyczących pracowników Spółki realizujących prace badawczo-rozwojowe w Zespole Projektowym, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, wchodzą również np. wynagrodzenia za czas choroby, za czas urlopu, choroby lub innej nieobecności w pracy, itp., jednakże Spółka nie zamierza ich odliczać w ramach prac noszących znamiona prac badawczo-rozwojowych.

22.W przypadku wystąpienia nagród, premii, rożnego rodzaju dodatków itp. składników wynagrodzenia pracownika będącego członkiem Zespołu Projektowego, należności te będą stanowiły koszt kwalifikowany wyłącznie w części, w jakiej będą powiązane z pracami B+R Spółki i nie będą obejmowały wynagrodzenia należnego za czas nieobecności pracownika.

23.Wnioskodawca wskazał, że korzysta z Oprogramowania na podstawie umowy licencyjnej. Umowa umożliwia Spółce samodzielne prowadzenie rozwoju Oprogramowania, zgodnie z własnymi potrzebami biznesowymi, przy czym ten rozwój może obejmować zarówno tworzenie nowych modułów czy funkcjonalności jak i wprowadzanie zmian w dotychczasowej wersji.

Dostawca nie jest twórcą Oprogramowania.

Z Umowy licencyjnej, na podstawie której Spółka korzysta z Oprogramowania wynika także, iż w przypadku, gdy Spółka wykona samodzielnie lub poprzez osobę trzecią jakiekolwiek zmiany do Oprogramowania, Spółka nabywa majątkowe prawa autorskie do utworów zależnych powstałych w ten sposób i może z nich korzystać oraz nimi rozporządzać na rzecz osób trzecich w tym udzielać licencji bez konieczności uzyskiwania jakichkolwiek dodatkowych zgód producenta oprogramowania.

Natomiast umowa z Dostawcą także przewiduje, że jeśli w trakcie świadczenia przez niego usług na rzecz Spółki dojdzie do powstania utworów, w tym programów komputerowych, to Dostawca przeniesie na Spółkę prawa do tych utworów, w ramach świadczonych usług. Dostawca przenosi na Spółkę prawa do utworów składających się na Usprawnienia.

Wnioskodawca wskazał, że w toku prac nad Usprawnieniami Dostawca dostarcza bazę modułu, stanowiącą program komputerowy podlegający ochronie na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Program ten następnie był uzupełniany (nadpisywany/rozwijany) przez pracowników i współpracowników Spółki za pomocą (…).

Spółka nabywa prawa autorskie do tego programu, a więc stanowi on wartość niematerialną i prawną w rozumieniu art. 16b ust. 1 pkt 2 Ustawy CIT.

Wartość niematerialna i prawna nabyta od Dostawcy jest w tej dokładnie wersji wykorzystywana wyłącznie do prowadzenia prac nad Usprawnieniami.

Jak bowiem wskazano wyżej – wersja programu nabyta od Dostawcy jest przez pracowników i współpracowników Spółki rozwijana, rozbudowywana aż do uzyskania efektu końcowego (opracowania modułu do (…)), który może być przez Spółkę używany w dalszej działalności.

Tym samym, na moment zakończenia prac nad danym Usprawnieniem Spółka dysponuje już – z prawnego i informatycznego punktu widzenia – zupełnie innym utworem/programem komputerowym niż ten, który był nabyty od Dostawcy.

24.Licencja na Oprogramowanie stanowi wartość niematerialną i prawną przyjętą do użytkowania, która została wprowadzona do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz podlega amortyzacji zgodnie z art. 16b ustawy o pdop, a odpisy amortyzacyjne stanowią dla Spółki koszty uzyskania przychodów.

Wnioskodawca dodatkowo uzupełnił opis sprawy i wskazał, że prowadzone obecnie prace nad Usprawnieniami Spółka zamierza prowadzić także w przyszłości w przedstawiony sposób. Opisane przez Spółkę wdrożone efekty prac nad Usprawnieniami są jedynie przykładem tego, jakie w przyszłości mogą być opracowywane Usprawnienia.

Wnioskodawca wskazał, że jeśli w treści wniosku użyto czasu teraźniejszego lub wskazano przykłady prac nad Usprawnieniami jakie zostały już opracowane, to niezależnie od tego wniosek Spółki dotyczy zdarzenia przyszłego.

Pytania

1.Czy prace prowadzone w Spółce nad Usprawnieniami stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT?

2.Czy odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych nabywanych od Dostawcy w związku z prowadzonymi pracami nad Usprawnieniami i wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 3 Ustawy CIT?

3.Czy poniesione na rzecz pracowników będących członkami Zespołów Projektowych należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez Spółkę jako płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas pracy tych pracowników przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ich ogólnym czasie pracy w danym miesiącu, mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1

Prace prowadzone w Spółce nad Usprawnieniami stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT.

Uzasadnienie

Stosownie do treści art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, przez działalność badawczo – rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Ustawodawca definiując w art. 4a pkt 27 i 28 Ustawy CIT termin badania naukowe oraz definiując pojęcie prace rozwojowe odwołuje się wprost do definicji zawartych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478 z późn. zm., dalej: "PSWN").

Tym samym, przez badania naukowe zgodnie z art. 4a pkt 27 Ustawy CIT w zw. z art. 4 ust. 2 PSWN, rozumie się:

a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych usług, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast przez prace rozwojowe, stosownie do treści art. 4a pkt 28 Ustawy CIT w zw. z art. 4 ust. 3 PSWN, należy rozumieć działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W konsekwencji, należy uznać, że aby działalność została uznana za działalność badawczo – rozwojową musi ona spełniać łącznie następujące przesłanki, a mianowicie:

1.mieć charakter twórczy,

2.obejmować badania naukowe lub prace rozwojowe,

3.być podejmowana w sposób systematyczny,

4.być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy,

5.wykorzystywać posiadane zasoby wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Działalność twórcza

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pl) słowo "twórczy" oznacza "mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny".

W Rozdziale 3.2.1.1 akapit 32 Objaśnień z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: "Objaśnienia") we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa "twórczy" Minister Finansów wskazał: "W doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia."

Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem i projektowaniem nowych koncepcji, funkcjonalności, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących.

W interpretacji z dnia 22 listopada 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.635.2022.2.AN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził zaś tak: „Posłużenie się w definicji prac badawczo - rozwojowych sformułowaniem „twórczy” wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru.”

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, prace realizowane przez Spółkę nad Usprawnieniami mają charakter twórczy ze względu na cel ich przeprowadzenia. Obejmują projektowanie nowych procesów/rozwiązań w zakresie operacyjnej pracy Spółki oraz opracowywanie optymalizacji obecnie funkcjonujących procesów/rozwiązań. Każde z Usprawnień, którym zajmuje się Zespół Projektowy jest inne i niepowtarzalne. Często dotyczy rozwiązania, które wcześniej w Spółce nie funkcjonowało. Z uwagi na zmieniające się warunki biznesowe, zmiany prawne czy otoczenie konkurencyjne praca nad każdym Usprawnieniem wymaga innowatorskiego, zindywidualizowanego podejścia.

Dodatkowo prowadzone prace obejmują wykorzystanie aktualnie dostępnej wiedzy i umiejętności, w szczególności z dziedziny informatyki, architektury oprogramowania, technologii, elektroniki, ale też wiedzy z zakresu administracji, zarządzania projektami, czy np. prawa pracy.

Przykładowo moduł do (…).

Innym przykładem jest moduł (…).

Systematyczność

Z art. 4a pkt 27 Ustawy CIT ustawy wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Najbardziej właściwą definicją systematyczności prowadzenia działalności badawczo - rozwojowej jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu.

Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo - rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo - rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej.

Prace nad Usprawnieniami prowadzone są w Spółce w sposób systematyczny i nie mają charakteru jednorazowego, lecz przebiegają w sposób ciągły i zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie jakości procesów wewnętrznych, co w efekcie przekłada się na jakość świadczonych usług. Przejawem tego, jest istnienie uporządkowanych metod pracy oraz odpowiednio dobieranych Zespołów Projektowych.

W czasie prac nad Usprawnieniami punktem wyjścia jest nowatorski pomysł, innowacyjna idea, konkretne Usprawnienie danego procesu, zaś – jak przedstawiono w opisie zdarzenia przyszłego – prace nad osiągnięciem tego celu są prowadzone według kolejnych etapów, w czasie których odpowiednio kontrolowane są postępy prac. Nie oznacza to oczywiście, że każdy projekt związany z planowanym Usprawnieniem musi zakończyć się sukcesem, ale taki wymóg nie wynika z żadnego przepisu Ustawy CIT czy PSWN.

Charakter prowadzonych prac

Jak zostało wskazane w opisie zdarzenia przyszłego, prace realizowane w Spółce nad Usprawnieniami mają na celu

a)tworzenie nowych procesów/rozwiązań, dotychczas niefunkcjonujących w Spółce,

b) systematyczne rozwijanie i ulepszanie procesów/rozwiązań istniejących, funkcjonujących w Spółce.

W efekcie prowadzą do powstania innowacyjnych rozwiązań, usprawniających w znacznym stopniu wewnętrzne procesy w Spółce. Stanowią one tym samym wspominany wyżej przejaw twórczości, której efekty są wykorzystywane zarówno w procesach wewnętrznych jak i w działalności komercyjnej Spółki.

Podkreślenia wymaga fakt Usprawnienia powstają w wyniku twórczej pracy pracowników, współpracowników, którzy samodzielnie muszą znaleźć optymalne rozwiązania stawianych wyzwań.

Istotne znaczenie w realizacji zadań poszczególnych osób zaangażowanych w prace nad Usprawnieniami ma kreatywność w odniesieniu do stawianych problemów badawczych, zarówno rodzących się wewnątrz Spółki jak i wynikających z oczekiwań klientów Spółki m.in. co do sprawnej, szybkiej i zautomatyzowanej wymiany informacji i dokumentów.

Działania Wnioskodawcy zmierzają do zwiększenia oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Projekty polegające na tworzeniu i rozwoju Systemu operacyjnego mają skomplikowany charakter i każdorazowo wymagają podjęcia wielu prac i czynności o charakterze programistycznym. Mają one przymiot indywidualności, innowacyjności oraz niepowtarzalny charakter.

Zasadne jest twierdzenie, że prace nad Usprawnieniami stanowią prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 PSWN.

Jednocześnie, prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych jest jednym z warunków uznania danej działalności podatnika jako działalności badawczo - rozwojowej. Warto podkreślić, że użycie spójnika "lub" oznacza, że możliwe jest prowadzenie działalności w jednym z dwóch wspomnianych obszarów, aby prace mogły być uznane jako działalność badawczo - rozwojowa.

W ocenie Spółki, realizowane przez nią prace nie mieszczą się w definicji badań naukowych, które mają w szczególności charakter abstrakcyjny i nie są ukierunkowane na konkretne zastosowanie ich wyników Prace realizowane przez Spółkę są natomiast ukierunkowane na praktyczne wykorzystanie ich wyników, co sprawia, że należy je kwalifikować jako prace rozwojowe. Należy również wspomnieć, że realizowane prace związane z Usprawnieniami, są dokonywane w nieregularnych odstępach czasu i mają różny zakres. Wypełnione zostają tym samym znamiona prac rozwojowych zawarte w art. 4a pkt 28 Ustawy CIT. Przepis ten odmawia uznania za prace rozwojowe działalności wykonywanej w sposób rutynowy i okresowy. Ustawa CIT nie definiuje pojęcia "rutynowy", dlatego organy podatkowe często odwołują się do pojęć ze słownika języka polskiego.

Takie podejście odnajdujemy m in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 14 listopada 2017 r. o sygn. akt 0111-KDIB1-3.4010.352.2017.2.MST, który w swoim piśmie przywołuje znaczenie ze "Słownika języka polskiego PWN pod red W. Doroszewskiego" (http://sjp.pwn.pl) stanowiąc, że poprzez słowo "rutynowy" należy rozumieć: "wykonywany często i niemal automatycznie" i "wykonywany według utartych schematów". W przypadku Spółki nie mamy do czynienia z działaniami wykonywanymi automatycznie i "według utartych schematów".

Jak już zostało wskazane powyżej, Zespół Projektowy w pracy nad Usprawnieniami zajmuje się opracowywaniem/ulepszaniem rozwiązań/procesów funkcjonujących w Spółce. Nie można zatem uznać, że są to działania automatyczne i według utartych schematów, gdyż wszystkie czynności podejmowane w trakcie realizacji prac będących przedmiotem wniosku, są zindywidualizowane i dostosowane do bieżących potrzeb Spółki, a wyniki tych prac każdorazowo są niepowtarzalne.

Istotą działania jest wysiłek intelektualny oraz twórczy wkład Zespołu Projektowego w proces opracowywania Usprawnienia. Dostawca jest jedynie wykonawcą rozwiązań wymyślonych i opracowanych przy współudziale Zespołu Projektowego.

Następujące zmiany mają niewątpliwie charakter twórczy, a ich zaprojektowanie wymaga od Spółki innowacyjności, wyspecjalizowanego personelu, co jest przeciwnością działań wykonywanych w sposób rutynowy.

W przepisach nie znajdziemy również definicji słowa "okresowy". Podobnie jak powyżej, należy odnieść się do wykładni językowej tego określenia. Słownik Języka Polskiego PWN (www.sjp.pwn.pl) wskazuje na następujące znaczenia słowa "okresowy": "powtarzający się, występujący co pewien czas" oraz "dotyczący danego okresu".

Na podstawie przedstawionej definicji, znaczenie słowa "okresowy" sugeruje, że chodzi o podejmowanie czynności podobnych do siebie i w jakiś sposób się powtarzających. Z tego wynika, że przedstawiona działalność Spółki nie ma znamion okresowości, ponieważ - jak już zostało wskazane na wcześniejszym etapie wniosku - czynności związane z opracowaniem i zaprojektowaniem nowego procesu w Spółce, każdorazowo podejmowane są w odpowiedzi na zupełnie nowe zapotrzebowanie, pojawiające się w Spółce.

Podsumowując: Spółka stoi na stanowisku, iż prace prowadzone nad Usprawnieniami stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT.

Ad. 2

Odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych nabywanych od Dostawcy w związku z prowadzonymi pracami nad Usprawnieniami i wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 3 Ustawy CIT.

Uzasadnienie

W opisie zdarzenia przyszłego zostało wskazane, że Dostawca jest jedynie dostawcą i wykonawcą rozwiązań wymyślonych i zainicjowanych przez pracowników i współpracowników Spółki. Dostarczane przez niego rozwiązania w zakresie opracowywanych Usprawnień nie są w prosty sposób nabywane przez Spółkę tak, jak nabywa się gotowe oprogramowanie, które jest jedynie wdrażane do systemu informatycznego nabywcy.

Z uwagi na zaangażowanie Zespołu Projektowego nie mogą być też uznane za „szyte na miarę”. Spółka ma decydujący wpływ na to, jak np. będzie wyglądała finalna wersja danego modułu do Oprogramowania. To członkowie Zespołu Projektowego przeprowadzają testy i weryfikują rozwiązania dostarczane przez Dostawcę. To oni proponują zmiany i wskazują jakie niedoskonałości zidentyfikowali i co wymaga poprawy, to według ich propozycji, wskazówek, zapotrzebowania Dostawca wykonuje określone prace. Duży wpływ na te prace mają pracownicy i współpracownicy Spółki zajmujący się oprogramowaniem. To członkowie Zespołu Projektowego oceniają czy to, co Dostawca przedstawił w czasie prac nad Usprawnieniami odpowiada założeniom przyjętym w 1 Etapie prac, czy będzie przydane i spełni swoją funkcję.

Z uwagi na to, że prace Dostawcy dostarczone w czasie prac nad Usprawnieniami mogą być - w większości wypadków – uznane za programy komputerowe, Spółka jako nabywca praw autorskich do tych programów będzie je uznawać za wartości niematerialne i prawne, o których mowa w art. 16b Ustawy CIT. Spółka będzie wydatki na te prawa autorskie amortyzować. Ponieważ nabyte od Dostawcy wartości niematerialne i prawne będą wykorzystywane w pracy nad Usprawnieniami, które w ocenie Spółki stanowią prace badawczo – rozwojowe, to odpisy amortyzacyjne do tych wartości niematerialnych i prawnych mogą stanowić koszty kwalifikowane w myśl dyspozycji zawartej w art. 18d ust. 3 Ustawy CIT.

Ad. 3

Poniesione na rzecz pracowników będących członkami Zespołów Projektowych należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez Spółkę jako płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas pracy tych pracowników przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ich ogólnym czasie pracy w danym miesiącu, mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT.

Uzasadnienie

Spółka opisała sposób zaangażowania pracowników będących członkami Zespołów Projektowych w prace – badawczo rozwojowe. Są to osoby zatrudnione na różnych stanowiskach, a ich udział w Zespole Projektowym wynika z zakresu aktualnie prowadzonych prac badawczo – rozwojowych.

Jak wskazano wyżej, dany pracownik może być inicjatorem czy pomysłodawcą prac nad Usprawnieniami. W takim przypadku – jako członek Zespołu Projektowego – bierze czynny udział w pracach dotyczących powstania konkretnych Usprawnień.

W przypadku pracowników, którzy nie wykonują wyłącznie czynności w ramach prowadzonych prac badawczo – rozwojowych, Ustawa CIT pozwala uznawać za koszty kwalifikowane jedynie tę część wynagrodzenia i należnych od nich składek ZUS (ponoszonych przez płatnika), która proporcjonalnie przypada na czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej. To wyodrębnienie powinno znajdować odzwierciedlenie w prowadzonej ewidencji w ewidencji rachunkowej. Spółka taką ewidencję prowadzi.

Tym samym Spółka ma prawo do tego, by poniesione na rzecz pracowników będących członkami Zespołów Projektowych należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez Spółkę jako płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas pracy tych pracowników przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ich ogólnym czasie pracy w danym miesiącu, mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w zakresie ustalenia, czy :

prace prowadzone w Spółce nad Usprawnieniami stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT – jest prawidłowe,

odpisy amortyzacyjne od wartości niematerialnych i prawnych nabywanych od Dostawcy w związku z prowadzonymi pracami nad Usprawnieniami i wykorzystywane w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 3 Ustawy CIT – jest prawidłowe,

poniesione na rzecz pracowników będących członkami Zespołów Projektowych należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez Spółkę jako płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas pracy tych pracowników przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ich ogólnym czasie pracy w danym miesiącu, mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do treści art. 18d ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2022 poz. 2587, dalej: updop, ustawa o CIT, updop):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zgodnie z art. 4a pkt 26 updop:

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop.:

ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz.U. z 2022 poz. 574 z późn. zm.):

badania naukowe są działalnością obejmującą:

a.badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b.badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast w myśl art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:

poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Natomiast, stosownie do treści art. 18d ust. 3 updop,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W myśl art. 15 ust. 6 updop,

kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Stosownie do art. 18d ust. 6 updop:

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Z art. 18d ust. 7 updop, wynika, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:

1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

W myśl art. 18d ust. 8 updop:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

    1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

    2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop,

    3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,

    4)ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

    5)jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

    6)w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

    7)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

    8)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych,

    9)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Ad. 1

Odnosząc się do kwestii będącej przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1 wskazać należy, że aby działalność spełniała przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano)

przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Pamiętać trzeba, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematycznie prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.). Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Podkreślić, w tym miejscu należy, że przepisy o działalności badawczo-rozwojowej należy interpretować ściśle. Zatem, tylko te działania podatnika można zaliczyć do działalności badawczo-rozwojowej, które wyczerpują znamiona definicji zawartej w treści art. 4a pkt 26 updop, co oznacza, że aktywność podatnika winna być nastawiona na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym (które nie mają odtwórczego charakteru), związane z postępem naukowym, czy technologicznym. Tym samym, z zakresu działalności badawczo-rozwojowej należy wyeliminować te przejawy aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że:

Prowadzone przez Państwa prace obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do stworzenia nowych lub znaczącego ulepszenia funkcjonujących w Spółce procesów. Jest to wykorzystanie wiedzy z zakresu narzędzi programistycznych, języków programowania, znanych algorytmów, ale także wiedzy z zakresu prawa (w tym prawa telekomunikacyjnego czy prawa pracy lub rachunkowości), wiedzy z zakresu funkcjonowania firmy i obiegu dokumentów oraz wiedzy z zakresu szeroko pojętego biznesu.

Prowadzone w Spółce prace nad Usprawnieniami mają na celu projektowanie, tworzenie zmienionych, ulepszonych lub nowych procesów/rozwiązań, dotychczas nie funkcjonujących w Spółce.

Pracownicy Spółki nie będą jedynie koordynować, administrować czy nadzorować realizacji prac innych podmiotów/Dostawcy, ale Państwa pracownicy wnoszą twórczy wkład w prace nad Usprawnieniami. Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego w pracach nad Usprawnieniem pracownicy i współpracownicy Spółki są odpowiedzialni za zdefiniowanie potrzeb, analizę procesu, modelowanie nowego procesu, prognozowanie jego wpływu, zaprojektowanie procesu.

Przygotowane przez Dostawcę oprogramowanie CRM, czy też „draft”/baza modułu, będąca z informatycznego punktu widzenia programem komputerowym i podlegająca ochronie na podstawie przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest/był/będzie następnie uzupełniany (nadpisywany/rozwijany) przez Państwa pracowników i współpracowników za pomocą języka programowania SQL.

Dostawca jest i będzie jedynie technicznym wykonawcą bazy modułu, która jest przez Państwa rozwijana. Weryfikują Państwo zakres prac dostarczonych przez Dostawcę, ale także sami biorą Państwo i będą brali czynny udział w pracach nad Usprawnieniami.

Państwa działalność będąca przedmiotem wniosku jest prowadzona w sposób systematyczny, tj. metodyczny, zaplanowany i ciągły.

Każdy etap prac nad Usprawnieniami jest i będzie dzielnością twórczą i nie obejmuje rutynowych i okresowych zmian.

Zdaniem tut. Organu, opisywane zdarzeniu przyszłym Państwa prace nad Usprawnieniami stanowią działalność badawczo – rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 – jest prawidłowe.

Ad. 2 - 3

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 2 i 3 - jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej interpretacji w zakresie ww. pytań.

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnych należy stwierdzić, że zostały także wydane w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację. Powołane interpretacje nie stanowią źródła prawa, wiążą strony w konkretnej indywidualnej sprawie, więc zawartych w nich stanowisk organów podatkowych nie można wprost przenosić na grunt innej sprawy. Każdą sprawę tut. Organ jest zobowiązany rozpatrywać indywidualnie.

Należy zaznaczyć, że pytania przedstawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, tutejszy Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko Państwa sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Zatem, inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00