Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.198.2023.1.JMS
Czy w odniesieniu do wydatków poniesionych w okresie objętym niniejszym wnioskiem (tj. od 1 stycznia do 30 września 2022 r.), stanowiących Koszty kwalifikowane, Spółka ma prawo dokonać ich odliczenia od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d ustawy o CIT (w części, w jakiej czas pracy Pracowników i Współpracowników przeznaczony na realizację działalności B+R pozostawał w ogólnym czasie pracy/wykonywania usług na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu) w wysokości wynikającej z brzmienia art. 18d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT obowiązującego począwszy od 1 stycznia 2022 r., tj. w wysokości 200% jako kosztów, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT?
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe,
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej 29 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 marca 2023 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest polską spółką akcyjną, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (dalej: „CIT”) i podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o CIT.
Wnioskodawca uzyskuje swoje dochody zarówno na terytorium Polski, jak i za granicą.
Wnioskodawca podlega opodatkowaniu 19% stawką CIT. Wnioskodawca osiąga głównie dochody z innych źródeł przychodów. Niemniej, sporadycznie Wnioskodawca osiąga także przychody z zysków kapitałowych (głównie jednak generował w przeszłości w tym zakresie straty podatkowe). Niniejszy wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczy wyłącznie przychodów i kosztów podatkowych z działalności ogólnej, tj. uwzględnianych w kalkulacji dochod u z innych źródeł przychodów.
Dotychczas rok podatkowy Spółki nie był równy kalendarzowemu i trwał od 1 października do 30 września roku następnego. Począwszy od 1 października 2022 r. rok podatkowy będzie równy kalendarzowemu - pierwszy rok podatkowy po zmianie trwa 15 miesięcy, do 31 grudnia 2023 r.
Niniejszy wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczy roku podatkowego, który rozpoczął się 1 października 2021 r. i trwał do 30 września 2022 r., a konkretnie wniosek dotyczy kosztów działalności rozwojowej z okresu od 1 stycznia 2022 r. do 30 września 2022 r.
Działalność Wnioskodawcy:
Wnioskodawca jest spółką informatyczną działającą na polskim rynku, świadczącą usługi informatyczne dla (…). Choć w obecnej formie organizacyjno-prawnej Spółka istnieje od (…) roku, historia przedsiębiorstwa rozpoczyna się w (…) r. Do podstawowych obszarów działalności Spółki należą m.in. doradztwo informatyczne, produkcja i wdrażanie oprogramowania, integracja oprogramowania,(…).
Głównym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki jest tworzenie, projektowanie, rozwijanie, wdrażanie oraz serwisowanie oprogramowania (dalej: „oprogramowanie”),(…). Realizowane przez Spółkę projekty mają na celu stworzenie nowych rozwiązań technologicznych. Ponadto, Spółka oferuje modyfikacje wdrażanych rozwiązań zgodnie z oczekiwaniami bieżącymi odbiorców.
W obliczu silnej konkurencji i rosnących wymagań klientów, działalność Spółki koncentruje się na poszerzaniu i zdobywaniu nowych zasobów wiedzy w zakresie innowacji produktowych i technologicznych pozwalających na tworzenie innowacyjnych rozwiązań czy ulepszanie już tych istniejących, których elementy i funkcjonalności są coraz bardziej atrakcyjne dla odbiorców.
Typy projektów rozwojowych realizowanych przez Wnioskodawcę:
W ramach swojej działalności Spółka prowadzi szereg innowacyjnych projektów programistycznych.
Inspiracją do projektowania i realizacji nowych rozwiązań i udoskonalania/modyfikacji istniejących projektów programistycznych są prowadzone przez Wnioskodawcę analizy potrzeb rynku, wiedza i doświadczenie Spółki, analizy zgłoszeń klientów oraz zlecenia użytkowników programów. Prace projektowe polegają przede wszystkim na tworzeniu konkretnych rozwiązań, a w ich skład wchodzą prace programistyczne obejmujące kodowanie, ale też testy i analizy oprogramowania.
Działalność nakierowana na opracowanie i udoskonalenie/modyfikację różnych rozwiązań jest wysoce innowacyjna i kreatywna. Tworzone rozwiązania powstają w oparciu o posiadaną wiedzę i pozostające do dyspozycji zasoby, w szczególności ludzkie w postaci szeregu specjalistów z dziedziny informatyki i programowania, a także w oparciu o autorskie i twórcze koncepcje tychże specjalistów. W większości przypadków rozwiązania tworzone przez Spółkę są zindywidualizowane i nie mają swoich odpowiedników na rynku. Rozwiązania te są również na bieżąco rozwijane i udoskonalane przez Spółkę.
Projekty realizowane przez Spółkę prowadzone są w sposób metodyczny i uporządkowany (systematyczny). Projekty wykonywane na zamówienie klienta każdorazowo są realizowane na podstawie zleceń oraz umów zawieranych z klientami (które określają w szczególności takie elementy jak: harmonogram prac czy kamienie milowe umożliwiające pomiar postępu w realizacji prac). W przypadku takich projektów klient określa cel, jaki chce osiągnąć, a całość prac projektowych i rozwojowych nad zleceniem wykonuje Spółka. Również projekty realizowane przez Spółkę samodzielnie zawsze mają z góry określony cel do osiągnięcia.
W ramach swojej działalności Spółka wypracowuje końcowy rezultat w postaci kompletnego rozwiązania (obejmującego różne funkcjonalności), jak również tworzy i wprowadza istotne ulepszenia w postaci nowych funkcjonalności, komponentów czy modułów do wcześniej wypracowanych rozwiązań. Ulepszenia te nie mają charakteru prac rutynowych i okresowych, lecz każdorazowo ich opracowanie wymaga prac koncepcyjnych i twórczych, prowadzących do wytworzenia nowej oraz wykorzystania istniejącej wiedzy do wytworzenia nowych rozwiązań.
Prace te są odpowiednio ewidencjonowanie w systemie wspierającym planowanie i śledzenie procesu tworzenia i wdrażania oprogramowania, na podstawie którego można prześledzić przebieg prac, rodzaje i opisy zadań, status zadań, poświęcony im czas oraz przypisane do danego projektu osoby.
Oprogramowanie stanowi podstawowe narzędzie informatyczne dla (…) wspomagające realizację zadań związanych z (…) zgodnie z ustawą o (…). Oprócz tego realizuje dodatkowe zadania wynikające z innych uregulowań prawnych, jak np. obsługa rozwiązań wynikających z (…) wprowadzającej szereg różnych rozwiązań dla pracodawców i pracowników, które mają na celu pomoc w (…).
Oprogramowanie jest wykorzystywane przez (…) wraz z ich filiami i punktami obsługi.
Oprogramowanie ma charakter interoperacyjny i umożliwia bezpieczną realizację usług i wymianę danych zarówno z innymi aplikacjami obszaru (…), jak i z narzędziami wykorzystywanymi przez inne podmioty (np. …).
W okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 września 2022 r. rozwinięto oprogramowanie m.in. o następujące funkcjonalności:
-zmiana warunków kontroli (…);
-wczytywanie i obsługa powiadomienia (…).
Stworzenie oraz rozwój oprogramowania realizowany był i jest w sposób metodyczny, uporządkowany i systematyczny zgodnie z przyjętym harmonogram prac i przy weryfikacji skwantyfikowanych kamieni milowych umożliwiających pomiar postępu w realizacji prac.
Obecnie brak jest na rynku rozwiązań o takich funkcjonalnościach jakie zawiera oprogramowanie. Oprogramowanie zastąpiło zróżnicowane rozwiązania stosowane dotychczas w (…).
Oprogramowanie stanowi istotną nowość w zakresie integracji danych w sposób gwarantujący poufność, integralność, dostępność i odporność systemów (…). Prace realizowane w zakresie tworzenia/rozwijania oprogramowania nie miały, nie mają oraz nie będą miały w przyszłości "odtwórczego" bądź "rutynowego" charakteru. Ewentualnych prac rutynowych i okresowych Spółka nie traktuje jako dotyczących tworzenia/rozwijania tego oprogramowania, w związku z czym koszty ponoszone w związku z pracami rutynowymi i okresowymi są wydzielane z kosztów dotyczących tworzenia/rozwoju oprogramowania.
Większość projektów realizowanych przez Spółkę jest opartych o analogiczne założenia i zasady proceduralne wskazane powyżej dla Projektów 1 i 2. Niemniej, Wnioskodawca może realizować również projekty, których zakres jest szerszy niż wskazany powyżej i może obejmować również dodatkowe świadczenia i usługi ponad te, które są przedstawione powyżej.
Badawczo-rozwojowy charakter działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę:
W ramach swojej działalności Spółka podejmowała, podejmuje i będzie podejmować działalność, która jest działalnością badawczo-rozwojową (dalej: „działalność B+R", „prace B+R”) w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT. Spółka potwierdza, że w związku z tym działalność opisana w punkcie 1.2.1. powyżej stanowi działalność B+R, będącą działalnością twórczą, podejmowaną w sposób systematyczny, w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Prowadzona przez Wnioskodawcę działalność obejmuje prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 28 ustawy o CIT w związku z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 ze zm.), które nastawione są na opracowanie nowych lub istotnie. Ponadto, system ten umożliwia generowanie różnego rodzaju raportów wspomagających monitorowanie procesów składających się na poszczególne projekty (np. realizację kamieni milowych projektu). Ewidencja ta jest prowadzona na bieżąco od początku prac projektowych.
Aby przybliżyć specyfikę prac projektowych prowadzonych przez Spółkę, poniżej Wnioskodawca przedstawia opisy dwóch przykładowych projektów (razem łącznie jako: „Projekty”) zrealizowanych w okresie objętym niniejszym wnioskiem.
- Projekt 1
Projekt polega na stworzeniu, rozwoju oraz wdrożeniu oprogramowania do obsługi m.in. (…) (dalej: „Projekt 1”).
Oprogramowanie pozwala na rejestrację i przetwarzanie danych związanych z procesem przyznawania i wypłaty (…) rejestrację danych, które wykorzystywane są w (…) sprawozdawczości (…).
W okresie 1 października 2021 - 30 września 2022 na zlecenie (…) dokonano zmian funkcjonalnych w Projekcie 1, w ramach procedury rozwoju. Poniżej najważniejsze zmiany:
-Przygotowanie dedykowanych mechanizmów pozwalających na eksport danych zbieranych w (…) w zdefiniowanym standardzie/strukturze. Klient następnie te dane ma importować do swojego (…) systemu wykonującego specyficzne analizy w obszarze (…).
-Implementacja nowych wersji formularzy (…), (przygotowanie nowych wzorców dla innych systemów, z którymi się integruje (…) oraz obsługa pełnego procesu (…) dla nowych wersji formularzy. Wykonano (…).
-Zaprojektowanie i implementacja mechanizmów pozwalających na integrację systemu (…) w zakresie przesyłania danych dotyczących programu (…). Przygotowanie dedykowanych mechanizmów pozwalających zaczytywać dane przesyłane przez (…).
Stworzenie oraz rozwój oprogramowania realizowany był i jest w sposób metodyczny, uporządkowany i systematyczny zgodnie z przyjętym harmonogram prac i przy weryfikacji skwantyfikowanych kamieni milowych umożliwiających pomiar postępu w realizacji prac. Oprogramowanie integruje się z wieloma systemami zewnętrznymi, w tym za pośrednictwem szyny danych (…), z systemami takimi jak (…). Korzystanie z tych usług zapewnia jednostkom wykonywanie ich zadań wynikających z zapisów ustawowych i pozwala sprawnie obsługiwać cały proces związany z weryfikacją danych.
Oprogramowanie wytworzone w ramach Projektu 1 jest innowacyjne na rynku tego rodzaju usług i w ramach oferty Spółki.
Oprogramowanie stanowi istotną nowość w zakresie integracji danych w sposób gwarantujący poufność, integralność, dostępność i odporność systemów przetwarzania danych. Prace realizowane w zakresie tworzenia/rozwijania oprogramowania nie miały, nie mają oraz nie będą miały w przyszłości "odtwórczego" bądź "rutynowego" charakteru. Ewentualnych prac rutynowych i okresowych Spółka nie traktuje jako dotyczących tworzenia/rozwijania tego oprogramowania, w związku z czym koszty ponoszone w związku z pracami rutynowymi i okresowymi są wydzielane z kosztów dotyczących tworzenia/rozwoju oprogramowania.
-Projekt 2
Projekt polega na stworzeniu nowych komponentów i funkcjonalności do istniejącego, stworzonego przez Spółkę, oprogramowania aplikacyjnego wspierającego w sposób kompleksowy realizację (…).
Oprogramowanie integruje dane, obszary działalności oraz procesy realizowane na wszystkich szczeblach zarządzania (…), (dalej: „Projekt 2”). Realizując swoje prace, Wnioskodawca łączy posiadaną wiedzę i umiejętności w zakresie narzędzi informatycznych i programowania w celu tworzenia innowacyjnego oprogramowania, niemającego odpowiednika w działalności Spółki. Oznacza to, że twórcza część działalności Wnioskodawcy nie polega na rutynowej czy okresowej zmianie w już istniejących rozwiązaniach, lecz na wykorzystaniu dostępnej wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi i oprogramowania do stworzenia nowego/ulepszonego/zmienionego produktu informatycznego, w przypadku Spółki stanowiących autorskie oprogramowanie.
Koszty ponoszone w ramach prac B+R:
Spółka w ramach realizacji projektów stanowiących działalność B+R wykorzystuje różne zasoby oraz ponosi różnego rodzaju koszty, które jest w stanie wyodrębnić i przypisać do poszczególnych prac B+R (projektów) i powstałych w ich ramach rozwiązań (oprogramowania). W szczególności i przede wszystkim, Spółka ponosi koszty wynagrodzeń osób zaangażowanych w tę działalność.
W celu realizacji prac B+R Spółka zatrudnia odpowiednio wykwalifikowane osoby, posiadające specjalistyczną wiedzę oraz doświadczenie, na podstawie umowy o pracę (dalej: „Pracownicy”) lub w oparciu o umowę o współpracy (tj. umowy o dzieło lub umowy zlecenie; dalej: „Współpracownicy”).
Do realizacji każdego projektu przypisane są konkretne osoby, które pracują w systemie modułowym, tzn. tworzą dane elementy (moduły) rozwiązań, a następnie moduły te są dopracowywane, rozwijane i łączone w jedną całość, tak aby mogły stanowić finalny produkt Spółki gotowy do jego komercjalizacji. Prace Pracowników i Współpracowników obejmują także koordynowanie i przeprowadzanie procesów związanych z realizacją projektów - prace te mają bezpośredni związek z pracami B+R.
W związku z realizacją prac B+R Spółka ponosi koszty zatrudnienia Pracowników i Współpracowników (dalej: „Koszty kwalifikowane”), stanowiące należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 (w przypadku Pracowników) lub art. 13 pkt 8 lit. a (w przypadku Współpracowników) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, ze zm.; dalej: „ustawa o PIT”), oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1009, ze zm.; dalej: „ustawa o SUS").
Koszty kwalifikowane ponoszone przez Spółkę w okresie objętym wnioskiem z powyższych tytułów obejmują przede wszystkim:
- wynagrodzenia zasadnicze;
- nagrody uznaniowe i premie;
- wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych;
- dodatki funkcyjne;
- nieodpłatne świadczenia stanowiące przychód do opodatkowania po stronie Pracownika/Współpracownika;
- wpłaty na PPK (pracownicze plany kapitałowe) w części finansowanej przez pracodawcę;
- koszt składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez pracodawcę.
Wnioskodawca ujmuje te koszty jako koszty uzyskania przychodów na potrzeby kalkulacji zobowiązania w CIT Spółki na zasadach ogólnych, z uwzględnieniem ograniczeń i wyłączeń w tym zakresie wynikających z odpowiednich przepisów.
Spółka zaznacza, że składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych nie są objęte niniejszym wnioskiem.
Ewidencja:
Jak wskazano wyżej, ewidencja prac B+R jest prowadzona na bieżąco od początku prac projektowych.
Na jej podstawie można prześledzić przebieg prac, rodzaje i opisy zadań realizowanych przez Pracowników i Współpracowników, status zadań, poświęcony im czas oraz przypisane do danego projektu osoby. W związku z tym możliwe jest określenie proporcji, w jakiej dany Pracownik/Współpracownik był zaangażowany w realizację działalności B+R w ogólnym czasie pracy/wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
Dodatkowo w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o CIT, Wnioskodawca wyodrębnia koszty Działalności B+R.
Ulga na działalność B+R:
Spółka zamierza w związku z prowadzoną działalnością B+R skorzystać z odliczenia Kosztów Kwalifikowanych od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d ustawy o CIT (dalej: „ulga B+R”), w okresie objętym niniejszym wnioskiem. W ramach tej ulgi Spółka planuje odliczyć jako Koszty Kwalifikowane koszty związane z zatrudnieniem Pracowników i Współpracowników w części, w jakiej czas pracy przeznaczony przez te osoby na realizację działalności B+R pozostawał w okresie objętym wnioskiem w ogólnym czasie pracy/wykonywania usług na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu. Wnioskodawca będzie zaliczać wyłącznie tę część wynagrodzenia, która przypada na faktyczną realizację działalności B+R.
Dodatkowo, Wnioskodawca zaznacza, że:
a)nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2474 ze zm.);
b)nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 91 ze zm.), jak również nie pozyskał decyzji o wsparciu, o której mowa w ustawie z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz.74 ze zm.) - w związku z czym nie korzysta oraz nie zamierza korzystać ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 bądź 34a ustawy o CIT;
c)na potrzeby oceny prawno-podatkowej niniejszego wniosku Spółka wskazuje, że Koszty Kwalifikowane stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 CIT;
d)pokrywa koszty prowadzonych prac B+R ze środków własnych; w przypadku otrzymania dofinansowania ze środków publicznych Wnioskodawca, zgodnie z art. 18d ust. 5 ustawy o CIT, będzie pomniejszać kwotę Kosztów Kwalifikowanych odliczanych od podstawy opodatkowania na podstawie art. 18d ust. 1 ustawy o CIT o kwotę otrzymanego dofinansowania.
Pytanie
Czy w odniesieniu do wydatków poniesionych w okresie objętym niniejszym wnioskiem (tj. od 1 stycznia do 30 września 2022 r.), stanowiących Koszty kwalifikowane, Spółka ma prawo dokonać ich odliczenia od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d ustawy o CIT (w części, w jakiej czas pracy Pracowników i Współpracowników przeznaczony na realizację działalności B+R pozostawał w ogólnym czasie pracy/wykonywania usług na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu) w wysokości wynikającej z brzmienia art. 18d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT obowiązującego począwszy od 1 stycznia 2022 r., tj. w wysokości 200% jako kosztów, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT?
Państwa stanowisko w sprawie
W odniesieniu do wydatków poniesionych w okresie objętym niniejszym wnioskiem, stanowiących Koszty kwalifikowane, Spółka ma prawo dokonać ich odliczenia od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d ustawy o CIT (w części, w jakiej czas pracy Pracowników i Współpracowników przeznaczony na realizację działalności B+R pozostawał w ogólnym czasie pracy/wykonywania usług na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu) w wysokości wynikającej z brzmienia art. 18d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT obowiązującego począwszy od 1 stycznia 2022 r., tj. w wysokości 200% jako kosztów, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy o CIT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy :
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy o CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy o CIT, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność B+R, zwane kosztami kwalifikowanymi. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Na podstawie art. 18d ust. 2 ustawy o CIT za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:
1)poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o SUS, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o SUS, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności B+R pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
Art. 18d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT w aktualnym brzmieniu przewiduje, że kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć w przypadku pozostałych podatników (tj. nieposiadających statusu centrum badawczo-rozwojowego) 100% kosztów, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3 ustawy o CIT, oraz 200% kosztów, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a.
Artykuł 18d ust. 8 ustawy o CIT stanowi, że odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 ustawy o CIT.
Brzmienie art. 18d ust. 7 ustawy o CIT zostało zmodyfikowane ustawą o zmianie ustawy o CIT, która - z pewnymi wyjątkami - weszła w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że jeżeli nowe prawo nie zawiera przepisów przejściowych dotyczących wyraźnie prawa materialnego, zastosowanie znajdują przepisy w brzmieniu obowiązującym w czasie, w którym powstały zdarzenia kształtujące określone stosunki prawne. Związane jest to z zasadą niedziałania prawa wstecz (m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach z dnia 6 września 2022 r., sygn. III OSK 1121/21 oraz 24 listopada 2022 r. sygn. II FSK 725/20, zgodnie z Uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego 7 sędziów NSA z dnia 10 kwietnia 2006 r., sygn. I OPS 1/06). Należy jednak zauważyć, że ustawa o zmianie ustawy o CIT odnosi się specyficznie do zmienianego art. 18d ust. 7 ustawy o CIT w swoim art. 67, który stanowi, że:
1)Przepisy art. 26e ust. 3d-3f i 7-9, art. 26ga, art. 26gb, art. 26ha-26hd i art. 30ca ust. 9a ustawy zmienianej w art. 1 (tj. ustawy o PIT), w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, art. 18d ust. 3d-3f i 7-9, art. 18ea-18ef i art. 24d ust. 9a ustawy zmienianej w art. 2 (tj. ustawy o CIT), w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, i art. 11 ust. 1-4 oraz art. 21 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 9 (tj. ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1993), w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mają zastosowanie do wydatków poniesionych po dniu 31 grudnia 2021 r.
2)Pomniejszenie, o którym mowa w art. 26eb (ulga na innowacyjnych pracowników) ustawy zmienianej w art. 1 oraz art. 18db ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w 2023 r.
3)W przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2022 r., pomniejszenie, o którym mowa w art. 18db (ulga na innowacyjnych pracowników) ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w roku podatkowym rozpoczynającym się bezpośrednio po tym roku.
Powyższy art. 67 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy o CIT wyłącza - w przypadku podatników, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2021 r. - stosowanie w tym okresie specyficznie art. 18db ustawy o CIT w nowym brzmieniu; innymi słowy, takiego wyłączenia nie przewiduje dla art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.
Mając na uwadze powyższe, przy założeniu, że Spółka spełni wszystkie wymogi wskazane w art. 18d w zw. z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT w roku podatkowym trwającym od 1 października 2021 r. do 30 września 2022 r. (co nie jest przedmiotem niniejszego wniosku), Spółka powinna mieć prawo, na podstawie art. 67 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o CIT, odliczyć Koszty kwalifikowane poniesione na działalność B+R w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 września 2022 r., w wysokości wynikającej z brzmienia art. 18d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT obowiązującego począwszy od 1 stycznia 2022 r., tj. w wysokości 200%.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „u.p.d.o.p.”),
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Stosownie do art. 18d ust. 2 u.p.d.o.p.,
za koszty kwalifikowane uznaje się:
1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;
W myśl art. 18d ust. 5 u.p.d.o.p.,
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym
Stosownie do art. 18d ust. 6 u.p.d.o.p.,
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
Z kolei zgodnie z art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p., w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.:
kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Natomiast, zgodnie z art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do tej daty,
kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
Stosownie do art. 18d ust. 8 u.p.d.o.p.,
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Pamiętać należy również o art. 9 ust. 1b u.p.d.o.p., który mówi:
Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że w ramach swojej działalności Spółka podejmowała, podejmuje i będzie podejmować działalność, która jest działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p. W związku z realizacją prac B+R Spółka ponosi koszty zatrudnienia Pracowników i Współpracowników (dalej: „Koszty kwalifikowane”), stanowiące należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 (w przypadku Pracowników) lub art. 13 pkt 8 lit. a (w przypadku Współpracowników) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647, ze zm.; dalej: „ustawa o PIT”), oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1009, ze zm.; dalej: „ustawa o SUS").
Dotychczas rok podatkowy Spółki nie był równy kalendarzowemu i trwał od 1 października do 30 września roku następnego. Począwszy od 1 października 2022 r. rok podatkowy będzie równy kalendarzowemu - pierwszy rok podatkowy po zmianie trwa 15 miesięcy, do 31 grudnia 2023 r. Niniejszy wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczy roku podatkowego, który rozpoczął się 1 października 2021 r. i trwał do 30 września 2022 r., a konkretnie wniosek dotyczy kosztów działalności rozwojowej z okresu od 1 stycznia 2022 r. do 30 września 2022 r.
Stosownie do art. 64 ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (t. j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm., dalej: „ustawa o zmianie ustawy o CIT”),
podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2021 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu dotychczasowym, z wyjątkiem art. 17 ust. 1 pkt 23a, 58a i 62, art. 18db, art. 18ea-18ef i art. 24d ust. 9a tej ustawy.
Art. 67 ust. 1 i 3 ww. ustawy, stanowi, ze:
przepisy art. 26e ust. 3d-3f i 7-9, art. 26ga, art. 26gb, art. 26ha-26hd i art. 30ca ust. 9a ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, art. 18d ust. 3d-3f i 7-9, art. 18ea-18ef i art. 24d ust. 9a ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, i art. 11 ust. 1-4 oraz art. 21 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 9, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mają zastosowanie do wydatków poniesionych po dniu 31 grudnia 2021 r.
w przypadku podatników podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2021 r., pomniejszenie, o którym mowa w art. 18db ustawy zmienianej w art. 2, stosuje się po raz pierwszy w roku podatkowym rozpoczynającym się bezpośrednio po tym roku.
Odnosząc cytowane powyżej przepisy do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że przy założeniu, że Spółka spełni wszystkie wymogi wskazane w art. 18d w zw. z art. 9 ust. 1b ustawy o CIT w roku podatkowym trwającym od 1 października 2021 r. do 30 września 2022 r. (co nie jest przedmiotem niniejszego wniosku), Spółka powinna mieć prawo, na podstawie art. 67 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o CIT, odliczyć Koszty kwalifikowane poniesione na działalność B+R w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 września 2022 r., w wysokości wynikającej z brzmienia art. 18d ust. 7 pkt 3 ustawy o CIT obowiązującego począwszy od 1 stycznia 2022 r., tj. w wysokości 200%.
W rozpatrywanej sprawie w sytuacji Wnioskodawcy, którego rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i w okresie objętym wnioskiem trwał od 1 października 2021 r. do 30 września 2022 r., zastosowanie znajdzie art. 64 ww. ustawy, zgodnie z którym podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2021 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu dotychczasowym, z wyjątkiem art. 17 ust. 1 pkt 23a, 58a i 62, art. 18db, art. 18ea-18ef i art. 24d ust. 9a tej ustawy.
Zatem, przepis art. 18d ust. 7 u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. będzie miał zastosowanie u Wnioskodawcy w roku podatkowym trwającym od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.
Powołany przez Wnioskodawcę przepis art. 67 ustawy o zmianie ustawy o CIT, nie modyfikuje zasady wyrażonej w art. 64 ustawy o zmianie ustawy o CIT, bowiem ust. 1 tego artykułu, nie ma bezpośredniego zastosowania do podatników których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy. Natomiast, art. 67 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy o CIT, dotyczy wyłącznie art. 18db u.p.d.o.p.
Reasumując, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right