Interpretacja indywidualna z dnia 22 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.101.2023.2.AR
- Czy przysługuje Państwu prawo do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek począwszy od 1 stycznia 2022 r., - Czy pierwszym rokiem obrotowym, w którym jesteście Państwo opodatkowani ryczałtem od dochodów spółek, jest okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r., - Czy znajdują wobec Państwa zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące ryczałtu od dochodów spółek (rozdział 6b u.p.d.o.p.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia
- Czy przysługuje Państwu prawo do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek począwszy od 1 stycznia 2022 r.,
- Czy pierwszym rokiem obrotowym, w którym jesteście Państwo opodatkowani ryczałtem od dochodów spółek, jest okres od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.,
- Czy znajdują wobec Państwa zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące ryczałtu od dochodów spółek (rozdział 6b u.p.d.o.p.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie Organu 15 maja 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych mającym siedzibę oraz nieograniczony obowiązek podatkowy na terenie Polski (dalej: "Wnioskodawca" lub „Spółka”). Wnioskodawca powstał 1 października 2021 r. z przekształcenia spółki komandytowej.
Rokiem obrotowym Wnioskodawcy jest rok kalendarzowy, przy czym w umowie spółki Wnioskodawcy za pierwszy rok obrotowy uznano okres kończący się 31 grudnia 2022 r.
W odniesieniu do Wnioskodawcy zostaną spełnione warunki uprawniające do stosowania ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, przewidziane w art. 28j ust. 1 pkt 2-6 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: u.p.d.o.p.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r., tj.:
1)mniej niż 50% przychodów, o których mowa w pkt 1 pochodzi ze źródeł wskazanych w art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. a-g u.p.d.o.p.;
2)Wnioskodawca zatrudnia oraz będzie zatrudniał w okresie opodatkowania ryczałtem od przychodów spółek kapitałowych na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby, niebędące udziałowcami ani akcjonariuszami Wnioskodawcy, przez okres wskazany w art. 28j ust. 1 pkt 3 lit. a u.p.d.o.p.
3)Wnioskodawca prowadzi oraz będzie prowadził działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne;
4)Wnioskodawca nie posiada oraz nie będzie posiadał udziałów (akcji) w kapitale innej spółki ani innych praw wskazanych w art. 28j ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.p.;
5)Wnioskodawca nie sporządza oraz nie będzie sporządzał sprawozdań finansowych zgodnie z MSR.
27 stycznia 2022 r. Wnioskodawca złożył zawiadomienie z o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych wskazując w zawiadomieniu 1 stycznia 2022 r. jako pierwszy dzień okresu opodatkowania Wnioskodawcy ryczałtem. Wnioskodawca zamknął księgi rachunkowe z końcem 2021 r., sporządził sprawozdanie finansowe (za okres kończący się 31 grudnia 2021 r.) oraz otworzył księgi rachunkowe z początkiem 2022 r.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 15 listopada 2022 r. wydał - z związku ze złożonym 28 lipca 2022 r. wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego - postanowienie wobec Wnioskodawcy o odmowie wydania interpretacji, Znak: 0114-KDIP2-2.4010.59.2022.2.AP, w którym wskazano, że: „Wnioskodawca nie przedstawia żadnego uzasadnienia dla opóźnienia dokonania zmiany formy opodatkowania (ryczałt od dochodów spółek) bezpośrednio po przekształceniu. W mojej ocenie, jedynym powodem takiego działania jest chęć uniknięcia zapłaty podatku od dochodu z przekształcenia, gdyż pierwszy rok podatkowy po przekształceniu nie był pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem. Ponadto rok podatkowy od momentu przekształcenia do momentu opodatkowania ryczałtem trwał tylko trzy miesiące. Trudno uznać, że racjonalnie działający podmiot bez uzasadnionych przyczyn decyduje się na wprowadzenie „dodatkowego” roku podatkowego, a co za tym idzie decyduje się na podjęcie szeregu dodatkowych czynności związanych z zamknięciem ksiąg rachunkowych, sporządzeniem sprawozdania finansowego, złożeniem zeznania. Okoliczności przedstawione powyżej przemawiają za tym, że sposób dokonania czynności może mieć sztuczny charakter i może mieć na celu osiągnięcie korzyści podatkowej.
Wobec powyższego Wnioskodawca wskazuje, że na dzień przekształcenia nie miały miejsca nadwyżki wartości poszczególnych składników majątku, ustalonych dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień. Gdyby Wnioskodawca był podatnikiem, którego pierwszy rok podatkowy po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek:
-w informacji, o której mowa w art. 7aa ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wykazałby dochodu z przekształcenia oraz podatku należnym z tego tytułu (w informacji wskazałby wartości „0 zł” odpowiednio przy dochodzie przekształcenia jak i przy podatku należnym z tego tytułu);
-w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wykazałby - w rubryce C.3., pole 47 - dochód z przekształcenia, o którym mowa w art. 7aa ust. 2 pkt 3 na poziomie „0 zł”, jak również w poz. 48 tego załącznika (CIT/KW) wskazałby „0” - podatek należny z dochodu od przekształcenia.
Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 15 maja 2023 r. wskazaliście Państwo, że:
1.Spółka nie była i nie jest żadnym z podmiotów wymienionych w art. 28k ust. 1 ustawyo podatku dochodowym od osób prawnych, tj. podmiotem, w stosunku do którego nie mają zastosowania przepisy rozdziału 6b ww. ustawy.
2.W stosunku do Spółki nie miał/nie ma odpowiedniego zastosowania przepis art. 28k ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
3.Spółka zamknęła księgi rachunkowe z końcem 2021 r., sporządziła sprawozdanie finansowe (za okres kończący się 31.12.2021 r.) oraz otworzyła księgi rachunkowe z początkiem 2022 r. Tym samym pierwszy rok podatkowy, w którym Spółka wybrała opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek rozpoczął się 1 stycznia 2022 r. i trwał do 31 grudnia 2022. r. Nie był to pierwszy rok podatkowy Spółki po przekształceniu (w wyniku, którego Spółka powstała). Pierwszy rok podatkowy Spółki (w którym nie była opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek) trwał od 01.10.2021 r. do 31.12.2021 r., tj. od dnia wpisu Spółki do rejestru KRS do końca 2021 r.
Pytania
1)Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek począwszy od 1 stycznia 2022 r.?
2)Czy pierwszym rokiem obrotowym, w którym Wnioskodawca jest opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek, jest okres od 1 stycznia 2022 R. do 31 grudnia 2022 r.?
3)Czy wobec Wnioskodawcy znajdują zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczące ryczałtu od dochodów spółek (rozdział 6b u.p.d.o.p.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. ?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
Wnioskodawcy przysługuje prawo do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek począwszy od 1 stycznia 2022 r.
Ad. 2
Pierwszym rokiem obrotowym, w którym Wnioskodawca będzie opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek, jest okres od 1 stycznia 2022 R. do 31 grudnia 2022 r.
Ad. 3
Wobec Wnioskodawcy znajdują zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczące ryczałtu od dochodów spółek (rozdział 6b u.p.d.o.p.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.
Uzasadnienie
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka jest uprawniona opodatkowywać ryczałtem swoje dochody począwszy od 1 stycznia 2022 r. Innym słowy, w ocenie Spółki, złożone zawiadomienie jest skuteczne i prowadzi do tego, że dochody osiągane przez Spółkę w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2025 r. podlegać będą opodatkowaniu ryczałtem, szczegółowo uregulowanym w Rozdziale 6b u.p.d.o.p. - w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.
Tytułem potwierdzenia powyższego stanowiska, w pierwszej kolejności wskazać należy, że począwszy od 1 stycznia 2021 r. w u.p.d.o.p. zaczęły obowiązywać alternatywne zasady opodatkowania spółek kapitałowych w postaci opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Możliwość opodatkowania dochodów podatnika ryczałtem uzależniona jest od spełnienia warunków enumeratywnie wskazanych w przepisie art. 28j u.p.d.o.p.. Jednym z takich warunków jest konieczność złożenia przez podatnika zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem (zob. art. 28j ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p.).
Jednakże mocą art. 2 pkt 65 lit. e ustawy z 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r., poz. 2105 ze zm., dalej: ustawa zmieniająca), do artykułu 28j został dodany ustęp 5, o następującym brzmieniu: „Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 7, może zostać złożone również przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem podatnik zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości. W tym przypadku księgi rachunkowe otwiera się na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem.”
Przepis art. 28j ust. 5 u.p.d.o.p. wszedł w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Spółka, w wykonaniu ww. przepisów podjęła następujące działania: na dzień 31 grudnia 2021 r. zamknęła księgi rachunkowe i sporządziła sprawozdanie finansowe (za okres do 31 grudnia 2021 r.) oraz złożyła zawiadomienie o zamiarze opodatkowania ryczałtem 27 stycznia 2022 r.
Zgodnie z art. 64 ustawy zmieniającej, podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2021 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu dotychczasowym, z wyjątkiem art. 17 ust. 1 pkt 23a, 58a i 62, art. 18db, art. 18ea-18ef i art. 24d ust. 9a tej ustawy.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 u.p.d.o.p., rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.
W myśl art. 8 ust. 3 u.p.d.o.p., w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.
Stosownie do art. 8 ust. 4 u.p.d.o.p., o wyborze roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy podatnik informuje w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, składanym za rok podatkowy poprzedzający pierwszy po zmianie rok podatkowy.
Zgodnie z art. 8 ust. 6 u.p.d.o.p., jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.
Zatem w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Zmiana roku podatkowego wymaga również zmiany statutu albo umowy spółki.
Zgodnie natomiast z art. 28e u.p.d.o.p., rokiem podatkowym podatnika opodatkowanego ryczałtem jest rok obrotowy w rozumieniu przepisów o rachunkowości.
Z kolei art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217 z późn. zm. dalej: „uor”) stanowi, że ilekroć w ustawie jest mowa o roku obrotowym - rozumie się przez to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.
Jak wskazano, przepisy o ryczałcie odwołują się do przepisów o rachunkowości, a te z kolei do przepisów o ryczałcie (art. 28j ust. 5 u.p.d.o.p.).
Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 28j ust. 5 u.p.d.o.p., na dzień poprzedzający pierwszy dzień okresu opodatkowania ryczałtem Wnioskodawca powinien dokonać zamknięcia ksiąg rachunkowych i jednocześnie zamknięcia roku podatkowego, a także winien sporządzić sprawozdanie finansowe, jak również otworzyć księgi rachunkowe na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem. Jednocześnie podatnik jest zobowiązany do poinformowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w formie zawiadomienia według ustalonego wzoru, o wyborze opodatkowania ryczałtem. Zawiadomienie składa się w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma być opodatkowany ryczałtem, zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 7 u.p.d.o.p..
Innymi słowy, jeżeli Wnioskodawca zdecyduje się na rozliczanie podatku dochodowego w formie ryczałtu od dochodów spółek, czyli tzw. „estońskim CIT”, powinien zadeklarować wybór opodatkowania estońskim CIT do końca pierwszego miesiąca w pierwszym roku korzystania z nowego sposobu rozliczania. Moment przejścia w estoński CIT jest więc zależny od Wnioskodawcy, ponieważ może on zdecydować w każdym momencie o zamknięciu aktualnego roku podatkowego. Jak wskazano bowiem w informacji z 27.05.2022 r. (ID 477029, https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/477029):
„W trakcie trwającego roku podatkowego, z początkiem dowolnego miesiąca można wybrać opodatkowanie CIT estońskim.
W takim przypadku, na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem, należy zamknąć księgi rachunkowe oraz sporządzić sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości.
Jest to równoznaczne z zakończeniem dotychczasowego roku podatkowego".
Należy też przytoczyć komunikat Ministerstwa Finansów udostępniony przez Polską Agencję Prasową. Wynika z niego, iż:
"Spółka, która chce przejść na ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, może to zrobić nie tylko do 31 stycznia, a w dowolnym momencie. Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych oznacza koniec obowiązku prowadzenia odrębnej ewidencji podatkowej - podejmując więc decyzję o przejściu na estoński CIT należy zamknąć bieżący rok podatkowy, uzgodnić ewidencję podatkową z ewidencją rachunkową i zacząć nowy rok już na zasadach estońskiego CIT. Moment wyboru ryczałtu jest więc całkowicie zależny od wyboru spółki".
Zawiadomienie o wyborze ryczałtu składa się w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego korzystania z CIT estońskiego.
Zauważyć należy, że ryczałt od dochodów spółek oznacza koniec obowiązku prowadzenia odrębnej ewidencji podatkowej. Wnioskodawca podejmując decyzję o przejściu na opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek - estoński CIT powinien zamknąć bieżący rok podatkowy, uzgodnić ewidencję podatkową z ewidencją rachunkową i zacząć nowy rok już na zasadach estońskiego CIT. Decyzja o przejściu na estoński CIT w trakcie roku podatkowego oznacza jego skrócenie.
Zatem w analizowanym przypadku pierwszym rokiem obrotowym, w którym Wnioskodawca jest opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek jest okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego, który trwał do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych (31 grudnia 2021 r.). Bowiem za pierwszy rok podatkowy opodatkowania ryczałtem uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca przyjętego przez podatnika roku obrotowego.
Mając na względzie powyższe, wskazać należy, iż z opisu sprawy wynika, że „pierwotnym” rokiem podatkowym Wnioskodawcy był okres trwający do 31 grudnia 2022 r., Wnioskodawca złożył zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie przed 31 grudnia 2022 r. (winno być: złożył zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w dniu 27 stycznia 2022 r. – jak wyraźnie wskazano w opisie sprawy). Ponadto Spółka zamknęła księgi rachunkowe z końcem 2021 r., sporządziła sprawozdanie finansowe (za okres kończący się 31 grudnia 2021 r.) oraz otworzyła księgi rachunkowe z początkiem 2022 r.
W związku z powyższym nowy rok podatkowy Wnioskodawcy rozpoczął się już w 2022 r. (dokładnie: 1 stycznia 2022 r.), kiedy obowiązują przepisy u.p.d.o.p. w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą, czyli przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2022 r.; rok podatkowy Wnioskodawcy zakończy się 31 grudnia 2022 r. W tym przypadku do Wnioskodawcy nie będzie miał zastosowania przepis przejściowy, tj. art. 64 tej ustawy.
W odniesieniu do Spółki począwszy od 1 stycznia 2022 r. zastosowanie znajdują więc przepisy u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym od tego dnia, a nie przepisy u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym do końca 2021 r. Spółka mogła w sposób prawnie skuteczny złożyć zawiadomienie w styczniu 2022 r. Tym samym Spółka jest uprawiona oraz obowiązana do stosowania przepisów u.p.d.o.p. w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.
Jednocześnie, jak wynika z opisu stanu faktycznego, „na dzień przekształcenia nie miały miejsca nadwyżki wartości poszczególnych składników majątku, ustalonych dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień (gdyby Wnioskodawca był podatnikiem, którego pierwszy rok podatkowy po przekształceniu jest jednocześnie pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek:
- w informacji, o której mowa w art. 7aa ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wykazałby dochodu z przekształcenia oraz podatku należnym z tego tytułu (w informacji wskazałby wartości „0 zł” odpowiednio przy dochodzie przekształcenia jak i przy podatku należnym z tego tytułu);
- w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wykazałby - w rubryce C.3., pole 47 - dochód z przekształcenia, o którym mowa w art. 7aa ust. 2 pkt 3, na poziomie „0 zł”, jak również w poz. 48 tego załącznika (CIT/KW) wskazałby „0” - podatek należny z dochodu od przekształcenia”.
Nie można zatem uznać, że powodem wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, byłą chęć uniknięcia zapłaty podatku od dochodu z przekształcenia (Wnioskodawca nie byłby zobowiązany do wykazywania podatku od przekształcenia - nie wystąpiła bowiem nadwyżka wartości poszczególnych składników majątku, ustalonych dla wyniku finansowego netto zgodnie z przepisami o rachunkowości, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień przekształcenia.
Końcowo Wnioskodawca podkreśla, iż w analogicznych stanach faktycznych Dyrektor KIS rozstrzygnął o prawidłowości prezentowanego przez Wnioskodawcę stanowiska – w następujących interpretacjach indywidualnych:
-Znak: 0111-KDIB1-1.4010.114.2022.2.BS,
-Znak: 0111-KDWB.4010.77.2021.3.BB,
-Znak: 0111-KDIB2-1.4010.127.2021.1.MK,
-Znak: 0111-KDIB1-3.4010.240.2021.1.APO.
W pierwszej z powołanych wyżej interpretacji uznano, co następuje:
„po złożeniu zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem powinien on stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym na pierwszy dzień miesiąca, w którym złoży zawiadomienie, rozpoczęcie stosowania przepisów rozdziału o ryczałcie od dochodów spółek, skutkuje koniecznością zamknięcia ksiąg podatkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego, w konsekwencji rozpoczyna się nowy rok podatkowy, w trakcie którego należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu aktualnym na początek nowo rozpoczynającego się roku podatkowego.”
Z kolei w przedostatniej z powołanych interpretacji uznano, że „należy z Wnioskodawcą, że podejmie decyzję o przejściu na ryczałt od dochodów spółek kapitałowych, może to zrobić nie tylko do 31 stycznia, a w dowolnym momencie roku podatkowego. Decyzja o przejściu na estoński CIT w trakcie roku podatkowego oznacza jego skrócenie".
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Przepisy o ryczałcie od dochodów spółek zostały wprowadzone do ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 2587, dalej; „ustawa o CIT”) na mocy ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2122) i weszły w życie 1 stycznia 2021 r., a następnie zostały zmienione na mocy ustawy z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 r. poz. 2105 ze zm., dalej: „ustawa zmieniająca”). Opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek zostało uregulowane w rozdziale 6b ustawy o CIT oraz w przepisach ogólnych związanych z rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie.
Przy czym zgodnie z art. 64 ustawy zmieniającej,
Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2022 r., a zakończy się po dniu 31 grudnia 2021 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu dotychczasowym, z wyjątkiem art. 17 ust. 1 pkt 23a, 58a i 62, art. 18db, art. 18ea-18ef i art. 24d ust. 9a tej ustawy.
Z opisu sprawy wynika, że jesteście Państwo spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która powstała z przekształcenia spółki komandytowej. Na dzień przekształcenia nie miały miejsca nadwyżki wartości poszczególnych składników majątku, ustalonych dla wyniku finansowego netto, zgodnie z przepisami o rachunkowości, ponad ich wartość podatkową ustaloną na ten dzień. Państwa rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, przy czym w umowie spółki za pierwszy rok obrotowy uznano okres kończący się 31 grudnia 2022 r. W odniesieniu do Państwa zostaną spełnione warunki uprawniające do stosowania ryczałtu od dochodów spółek, przewidziane w art. 28j ust. 1 pkt 2-6 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r. Ponadto nie byliście i nie jesteście Państwo żadnym z podmiotów wymienionych w art. 28k ust. 1 ustawy o CIT, tj. podmiotem, w stosunku do którego nie mają zastosowania przepisy rozdziału 6b ww. ustawy. W stosunku do Państwa nie miał/nie ma odpowiedniego zastosowania przepis art. 28k ust. 2 ustawy o CIT. 27 stycznia 2022 r. Złożyliście Państwo zawiadomienie z o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych, wskazując w zawiadomieniu 1 stycznia 2022 r. jako pierwszy dzień okresu opodatkowania ryczałtem. Zamknęliście Państwo księgi rachunkowe z końcem 2021 r., sporządziliście sprawozdanie finansowe (za okres kończący się 31 grudnia 2021 r.) oraz otworzyliście księgi rachunkowe z początkiem 2022 r.
Pierwszy rok podatkowy, w którym wybraliście Państwo opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek rozpoczął się 1 stycznia 2022 r. i trwał do 31 grudnia 2022. r. Należy jednak podkreślić, że nie był to pierwszy rok podatkowy Spółki po przekształceniu (w wyniku, którego Spółka powstała). Pierwszy rok podatkowy Spółki (w którym nie była opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek) trwał od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2021 r., tj. od dnia wpisu Spółki do rejestru KRS do końca 2021 r.
Przedmiotem Państwa wątpliwości są następujące kwestie:
- czy przysługuje Państwu prawo do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek z dniem 1 stycznia 2022 r.,
- jaki jest pierwszy rok obrotowy Państwa opodatkowania w tej formie,
- czy znajdują w stosunku do Państwa zastosowanie przepisy rozdziału 6b w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.
Odnosząc się do wskazanych wątpliwości zauważyć w pierwszej kolejności należy, że zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o CIT:
rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych.
W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o CIT:
w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.
Stosownie do art. 8 ust. 4 ustawy o CIT:
o wyborze roku podatkowego innego niż rok kalendarzowy podatnik informuje w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, składanym za rok podatkowy poprzedzający pierwszy po zmianie rok podatkowy.
Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 6 ustawy o CIT:
Jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.
Zatem w razie zmiany roku podatkowego, za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Zmiana roku podatkowego wymaga również zmiany statutu albo umowy spółki.
Zgodnie natomiast z art. 28e ustawy o CIT:
Rokiem podatkowym podatnika opodatkowanego ryczałtem jest rok obrotowy w rozumieniu przepisów o rachunkowości.
Jeżeli podatnik dokonał wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przed upływem przyjętego roku podatkowego, zgodnie z art. 28j ust. 5, za pierwszy rok podatkowy opodatkowania ryczałtem uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca miesiąca przyjętego przez podatnika roku obrotowego.
Z kolei art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2023 r., poz.120 ze zm. dalej: „uor”) stanowi, że:
ilekroć w ustawie jest mowa o roku obrotowym - rozumie się przez to rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny. W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy;
Ponadto uwzględniając przedstawione we wniosku okoliczności sprawy wskazać należy, że w myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy,
Księgi rachunkowe otwiera się, z zastrzeżeniem ust. 3: na dzień zmiany formy prawnej.
Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 3 uor,
Księgi rachunkowe zamyka się, z zastrzeżeniem ust. 3-3d, na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej.
W myśl art. 12 ust. 3 ww. ustawy,
Można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku:
1) przekształcenia spółki osobowej oraz spółki cywilnej w inną spółkę osobową, a także spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową;
2) połączenia jednostek, gdy w myśl ustawy rozliczenie połączenia następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki.
Z opisu sprawy wynika, że na dzień poprzedzający dzień przekształcenia zamknęliście Państwo księgi rachunkowe i otworzyliście je na pierwszy dzień zmiany formy prawnej. W związku z powyższym rok podatkowy spółki przekształconej (w którym nie była opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek) trwał od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2021 r., tj. od dnia wpisu Spółki do rejestru KRS do końca 2021 r.
W tym miejscu zauważyć należy, że ustawa o CIT nakłada na podatnika pewne obowiązki związane z przystąpieniem do ryczałtu od dochodów spółek.
Zgodnie bowiem z dyspozycją zawartą w art. 7aa ustawy o CIT,
Podatnik, który wybrał opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek, jest obowiązany na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania tym ryczałtem:
1)sporządzić informację o przychodach, kosztach, dochodzie z przekształcenia oraz podatku należnym w związku z wyborem opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek oraz
2)wyodrębnić w kapitale własnym spółki na ostatni dzień roku podatkowego poprzedzającego pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek:
a)kwotę zysków niepodzielonych i kwotę zysków podzielonych odniesione na kapitały, wypracowanych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek oraz
b)kwotę niepokrytych strat poniesionych w latach poprzedzających pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek.
Jednocześnie podatnik jest zobowiązany do poinformowania właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w formie zawiadomienia według ustalonego wzoru, o wyborze opodatkowania ryczałtem. Zawiadomienie składa się w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma być opodatkowany ryczałtem, zgodnie z art. 28j ust. 7 ustawy o CIT.
Innymi słowy, w przypadku podjęcia decyzji o rozliczaniu podatku dochodowego w formie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, czyli tzw. „estońskim CIT”, podatnik powinien zadeklarować wybór opodatkowania estońskim CIT do końca pierwszego miesiąca w pierwszym roku korzystania z nowego sposobu rozliczania. Moment przejścia w estoński CIT jest więc zależny od podatnika, ponieważ może on zdecydować w każdym momencie o zamknięciu aktualnego roku podatkowego, funkcjonując już w ramach estońskiego CIT.
Zauważyć należy, że ryczałt od dochodów spółek kapitałowych oznacza koniec obowiązku prowadzenia odrębnej ewidencji podatkowej. Podatnik podejmując decyzję o przejściu na opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych - estoński CIT powinien zamknąć bieżący rok podatkowy, uzgodnić ewidencję podatkową z ewidencją rachunkową i zacząć nowy rok już na zasadach estońskiego CIT. Decyzja o przejściu na estoński CIT w trakcie roku podatkowego oznacza jego skrócenie.
Zatem w analizowanym przypadku pierwszym rokiem obrotowym, w którym będziecie Państwo opodatkowani ryczałtem od dochodów spółek będzie okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. Bowiem za pierwszy rok podatkowy opodatkowania ryczałtem uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca przyjętego przez podatnika roku obrotowego.
Uwzględniając powyższe zgodzić się z Państwem należy, że po złożeniu zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem powinniście stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym na pierwszy dzień miesiąca, w którym złożyliście ww. zawiadomienie. Rozpoczęcie stosowania przepisów rozdziału o ryczałcie od dochodów spółek, skutkuje koniecznością zamknięcia ksiąg podatkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego, w konsekwencji rozpoczyna się nowy rok podatkowy, w trakcie którego należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu aktualnym na początek nowo rozpoczynającego się roku podatkowego.
Zatem w stosunku do Państwa znajdują zastosowanie przepisy ustawy o CIT (rozdziału 6b), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.
Państwa stanowisko w powyższym zakresie, odnoszące się do pytania oznaczonego we wniosku nr 3 należało zatem uznać za prawidłowe.
Jednocześnie skoro jak wynika z opisu sprawy wybraliście Państwo opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek po upływie przyjętego roku podatkowego, który zakończył się wraz z rokiem obrotowym w dniu 31 grudnia 2021 r. a ponadto jak wynika z opisu sprawy Państwa rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym i dokonaliście Państwo wyboru opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek z dniem 1 stycznia 2022 r. to należy zgodzić się z Państwem, że pierwszym rokiem obrotowym, w którym będziecie Państwo opodatkowani tzw. estońskim CIT jest okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
Stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 również należało zatem uznać za prawidłowe.
Odnosząc się natomiast do pytania oznaczonego we wniosku nr 1 wskazać należy, że
jak wynika z art. 28j ust. 1 ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2022 r.
opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
2) mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g) z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
a) zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b) ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;
4) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
5) nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
6) nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
7) złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
W myśl art. 28k ust. 1 ustawy CIT,
Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do:
1)przedsiębiorstw finansowych, o których mowa w art. 15c ust. 16;
2)instytucji pożyczkowych w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim;
3)podatników osiągających dochody, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a;
4)podatników postawionych w stan upadłości lub likwidacji;
5)podatników, którzy zostali utworzeni:
a)w wyniku połączenia lub podziału albo
b)przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników, albo
c)przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, jeżeli w roku podatkowym, w którym podatnik został utworzony, lub w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, zostało do niego wniesione na poczet kapitału uprzednio prowadzone przedsiębiorstwo, zorganizowana część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14
– w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia utworzenia;
6)podatników, którzy:
a)zostali podzieleni przez wydzielenie albo
b)wnieśli tytułem wkładu do innego podmiotu, w tym na poczet kapitału:
·uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo, zorganizowaną część przedsiębiorstwa albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w pierwszym dniu roboczym miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł, przy czym wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14, lub
·składniki majątku uzyskane przez tego podatnika w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli ten podatnik posiadał udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników
– w roku podatkowym, w którym dokonano podziału albo wniesiono wkład, oraz w roku podatkowym bezpośrednio po nim następującym, nie krócej jednak niż przez okres 24 miesięcy od dnia dokonania podziału albo wniesienia wkładu.
Natomiast art. 28k ust. 2 ustawy CIT wskazuje, że:
W przypadku łączenia, podziału podmiotów lub wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego przepisy ust. 1 pkt 5 i 6 stosuje się odpowiednio do podmiotów przejmujących lub otrzymujących wkład niepieniężny.
Biorąc pod uwagę powołane przepisy zauważyć należy, że podatnik, aby móc wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od dochodów spółek zobowiązany jest łącznie spełnić w każdym okresie opodatkowania ryczałtem warunki określone w przepisie art. 28j ust. 1 pkt 2-6, w tym zobowiązany jest do złożenia zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem. Dodatkowo przepisy rozdziału 6b wyłączają wprost niektóre kategorie podatników z zakresu podmiotowym tej regulacji. Wyłączenie podmiotowe może mieć charakter trwały i wówczas dotyczy podmiotów, o których mowa w art. 28k ust. 1 pkt 1-4 ustawy CIT. Może mieć również charakter czasowy i dotyczyć tych podmiotów, o których mowa w art. 28k ust. 1 pkt 5-6 ustawy CIT.
Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że skoro jak wynika z opisu sprawy:
-spełnione zostały w odniesieniu do Państwa warunki uprawniające do stosowania ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, przewidziane w art. 28j ust. 1 pkt 2-6 ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.,
-nie byliście i nie jesteście Państwo żadnym z podmiotów wymienionych w art. 28k ust. 1 ustawy o CIT,
-w stosunku do Państwa nie miał/nie ma odpowiedniego zastosowania przepis art. 28k ust. 2 ustawy o CIT,
-złożyliście Państwo zawiadomienie z o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych, w wymaganym przepisami terminie, wskazując w zawiadomieniu 1 stycznia 2022 r. jako pierwszy dzień okresu opodatkowania ryczałtem
to stwierdzić należy, że przysługuje Państwu prawo do opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek, począwszy od 1 stycznia 2022 r.
Państwa stanowisko w powyższym zakresie (pytanie oznaczone we wniosku nr 1) należało zatem uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).