Interpretacja indywidualna z dnia 18 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.67.2023.4.ASZ
Podział spółki przez wydzielenie.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
16 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 16 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału spółki przez wydzielenie. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w piśmie z 28 kwietnia 2023 r. (wpływ 28 kwietnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca.
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania:
X Spółka Akcyjna (Spółka dzielona);
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
M.K.;
3) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
M.K.;
4) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
K.F.
5) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
J.Tk.
6) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
J.Tr.
7) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
A.G.
8) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
P.S.;
9) Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
T.M.;
10)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Ł.Dz.;
11)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
Spółka W.
12)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
K.D.;
13)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
P.D.;
14)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
D.B.;
15)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
M.Cz.;
16)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
P.M.;
17)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
J.N.;
18)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
J.Sz..
Zainteresowany będący stroną postępowania(dalej jako: „Spółka Dzielona”) oraz planujący utworzyć nową spółkę akcyjną (zwani w dalszej części wniosku łącznie jako: „Zainteresowani” lub „Akcjonariusze”) działając przez pełnomocnika występują z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.
1. Informacje ogólne.
Zgodnie z art. 14r Ordynacji podatkowej Spółka Dzielona występująca jako strona postępowania oraz Zainteresowani, mający uczestniczyć w tym samym zdarzeniu przyszłym, tj. dokonanie podziału przez wydzielenie (dalej: „Podział”), o którym mowa w art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.) poprzez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej do nowo zawiązanej spółki akcyjnej pod nazwą O. (dalej: „Spółka Nowo Zawiązana”), w trybie art. 5381 § 1 i 2 Kodeksu spółek handlowych, składają niniejszy wniosek wspólny.
W ramach dokonywanej transakcji wszyscy obecni akcjonariusze Spółki Dzielonej (w tym Zainteresowani) na podstawie parytetu ustalonego w planie podziału (dalej: „Plan Podziału”) obejmą akcje Spółki Nowo Zawiązanej, według takiej samej proporcji udziałów, jaką posiadali w Spółce Dzielonej.
Akcjonariuszami Spółki Nowo Zawiązanej będą zarówno osoby fizyczne będące podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i osoby prawne będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Jeden z Akcjonariuszy jest jedynym spadkobiercą zmarłego akcjonariusza M.T., co zostało stwierdzone notarialnym aktem poświadczenia dziedziczenia. J.T. na moment składania wniosku nie został jeszcze wpisany do rejestru akcjonariuszy.
Zarówno Spółka Dzielona, jak i Spółka Nowo Zawiązana, na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku, będą podlegać w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Spółka Dzielona nie prowadzi działalności za pomocą zagranicznych zakładów − w rozumieniu art. 4a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka Dzielona oraz Spółka Nowo Zawiązana będą również posiadały status czynnych podatników podatku od towarów i usług w rozumieniu podatku od towarów i usług.
Przedmiotem przeważającej działalności Spółki Dzielonej jest działalność związana z oprogramowaniem (PKD 62.01.Z), w tym m.in.:
-zaawansowana analityka biznesowa oparta o Machine Learning i Data Science (Artificial Intelligence),
-budowa wysoko skalowalnych środowisk do zarządzania danymi (Data Management), m.in. z wykorzystaniem mechanizmów chmurowych,
-optymalizacja procesów biznesowych w przedsiębiorstwach (Business Automation),
-implementacja, rozwój i utrzymanie oprogramowania dedykowanego,
-tworzenie oprogramowania do planowania i optymalizacji handlu detalicznego i łańcucha dostaw.
Przyjęta przez Spółkę Dzieloną strategia biznesowa zakłada w najbliższych latach rozwój działalności w dwóch głównych obszarach:
- uzyskania przewagi konkurencyjnej w ramach wprowadzonej na rynek innowacyjnej platformy (dalej: „Platforma O.”), stworzonej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, która automatyzuje i optymalizuje procesy biznesowe w branży retail,
- rozwiązaniach IT na poziomie enterprise dedykowanych dla klientów biznesowych.
Oba obszary działalności funkcjonują w Spółce Dzielonej jako niezależne piony (dalej: „Pion O.” i „Pion S.H.”), do których przypisane są odpowiednie składniki majątkowe i niemajątkowe, co zostało sformalizowane również przez Zarząd Spółki Dzielonej w podjętej dnia 1 lipca 2022 r. uchwale nr (…) w sprawie wyodrębnienia dwóch pionów działalności Spółki Dzielonej.
W ramach struktury organizacyjnej zarówno Pion O., jak i Pion S.H. posiadają odrębne regulaminy organizacyjne (dalej: „Regulaminy”) wskazujące na:
a)oddzielną strukturę organizacyjną,
b)przydzielonych pracowników i kierowników komórek organizacyjnych wraz z użytkowanym przez nich sprzętem,
e)prawa własności intelektualnej,
f)kontrakty związane z ich działalnością,
Powyższe rozróżnienie pionów działalności przekłada się również na ewidencję rachunkową i sprawozdawczość finansową. Spółka Dzielona, oprócz powyższych form organizacyjnego i funkcjonalnego wyodrębnienia Pionów O. i S.H., prowadzi bowiem ewidencję rachunkową pozwalającą na przyporządkowanie kosztów i przychodów w zależności od świadczonych usług i oferowanych produktów. Prowadzona w ramach planu kont odrębna analityka i uzyskane wyniki w poszczególnych segmentach wspomagają podejmowanie bieżących decyzji biznesowych oraz decyzje związane z maksymalizacją rozwoju biznesu w przyszłości. Odrębna ewidencja jest również prowadzona m.in. na cele rozliczenia projektów rozwojowych i dotacji, pozwalając wyszczególnić wynik finansowy poszczególnych pionów działalności Spółki Dzielonej. Należy wskazać, że zasady dotyczące pionów wskazane w Regulaminach, tj. podział kompetencji, organizacja, obowiązki i zakres odpowiedzialności będą również obowiązywały po dokonaniu Podziału i wydzieleniu Pionu O. do Spółki Nowo Zawiązanej, co świadczy o tym, że oba piony działalności są przystosowane do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej.
Obecnie oba piony mają wspólne funkcje administracyjno-księgowe oraz zapewnienia ciągłości i bezpieczeństwa działania infrastruktury IT, w ramach działów (…) (dalej łącznie: „Back office”). W przyszłości funkcje Back office zostaną rozdzielone i będą wykonywane przez pracowników zatrudnionych w Spółce Dzielonej oraz pracowników Spółki Nowo Zawiązanej. Do tego momentu Spółka Nowo Zawiązana będzie obciążana kosztami (m.in. korzystania z infrastruktury) na zasadach rynkowych zgodnie z wewnętrznymi ustaleniami.
2.Informacje o planowanym podziale.
Podział w trybie uproszczonym, zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, nastąpi przez wydzielenie i przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej przypisanej do działalności związanej z Pionem O. na Spółkę Nowo Zawiązaną.
Ustalenie wartości majątku Spółki Dzielonej oraz wartości Pionu O. nastąpi zgodnie z art. 534 § 2 pkt 3 Kodeksu spółek handlowych.
Wycena wartości majątku Spółki Dzielonej (rozumianej jako wartość aktywów pomniejszona o wartość zobowiązań) oraz Spółki Nowo Zawiązanej na potrzeby Podziału zostanie sporządzona według metody księgowej aktywów netto.
Podział zostanie dokonany w następujący sposób:
1. Na Spółkę Nowo Zawiązaną w ramach Podziału zostanie przeniesiona część majątku Spółki Dzielonej, dedykowana do określonych zadań gospodarczych związanych z Pionem O. Spółka Nowo Zawiązana przejmie jednocześnie wszystkie prawa i obowiązki związane z Pionem O. zgodnie ze szczegółowym zestawieniem składników majątkowych podlegających wydzieleniu w ramach Planu Podziału.
2. Kapitał własny Spółki Dzielonej zostanie obniżony o wartość Pionu O., przy czym obniżenie to nastąpi poprzez wykorzystanie kapitału zakładowego i zapasowego Spółki Dzielonej. Różnica pomiędzy wartością Pionu O. a wartością nominalną nowo utworzonych akcji w Spółce Nowo Zawiązanej zostanie przeniesiona na kapitał zapasowy Spółki Nowo Zawiązanej (agio). W konsekwencji, łączna wartość kapitałów własnych Spółki Nowo Zawiązanej będzie odpowiadać wartości Pionu O. Nie przewiduje się dodatkowych dopłat, o których mowa w art. 529 § 3 i 4 Kodeksu spółek handlowych.
3. W zamian za przeniesiony do Spółki Nowo Zawiązanej w ramach wydzielenia Pion O. Akcjonariusze Spółki Dzielonej otrzymają akcje w kapitale zakładowym Spółki Nowo Zawiązanej, według tej samej proporcji co do posiadanych przez nich akcji w Spółce Dzielonej (tj. Akcjonariusze Spółki Dzielonej zachowają udział posiadany w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej w kapitale zakładowym Spółki Nowo Zawiązanej).
4. W Spółce Dzielonej pozostaną prawa i obowiązki związane z Pionem S.H.
5. Wydzielenie nastąpi, zgodnie z art. 530 § 2 Kodeksu spółek handlowych, w dniu wpisu Spółki Nowo Zawiązanej do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (dalej: „Dzień Wydzielenia”).
6. Po Dniu Wydzielenia Spółka Dzielona będzie kontynuowała działalność oferując usługi/produkty związane z Pionem S.H., wykorzystując pozostałą część majątku, który będzie stanowił organizacyjnie, funkcjonalnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie Spółki Dzielonej zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych.
7. Spółka Nowo Zawiązana zgodnie z zasadą sukcesji przewidzianą w Ordynacji Podatkowej każdorazowo przyjmie dla celów podatkowych wartości wszystkich przydzielonych jej składników majątku Spółki Dzielonej w wartości wynikającej z ksiąg Spółki Dzielonej, kierując się w tym zakresie również art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
8. Jednocześnie Spółka Nowo Zawiązana będzie spółką podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zatem składniki majątkowe należące do Spółki Dzielonej (w ramach Pionu O.), przejęte przez Spółkę Nowo Zawiązaną w wyniku Podziału, zostaną przypisane do prowadzonej działalności na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
a) Akcje w Spółce Dzielonej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów, ani przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów,
b) przyjęta przez Akcjonariuszy dla celów podatkowych wartość akcji przydzielonych przez Spółkę Nowo Zawiązaną będzie taka, jaka byłaby przyjęta przez Akcjonariuszy dla celów podatkowych wartość akcji w Spółce Dzielonej, gdyby nie doszło do Podziału. Akcjonariusze Spółki Dzielonej zachowają udział posiadany w kapitale zakładowym Spółki Dzielonej w kapitale zakładowym Spółki Nowo Zawiązanej,
c) planowane jest, że Spółka Nowo Zawiązana przyjmie dla celów podatkowych składniki majątku w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej oraz przypisze je do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d) Podział nie jest motywowany osiągnięciem korzyści podatkowych i jednocześnie żadna korzyść podatkowa nie zostanie osiągnięta na skutek podziału przez wydzielenie. W ocenie Wnioskodawcy Podział opisany w niniejszym wniosku odbędzie się z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, a głównym lub jednym z głównych celów podziału nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Celem przeprowadzenia podziału przez wydzielenie jest organizacyjne oddzielenie dwóch wyraźnie różniących się od siebie części działalności Spółki Dzielonej − Pionu S.H. związanego z dedykowanym oprogramowaniem komputerowym oraz Pionu O. związanego z Systemem O. Części te powstały w efekcie realizowanych przez Spółkę Dzieloną inwestycji i strategii rozwoju działalności. Z czasem, w coraz większym stopniu zaczęły ujawniać się różnice pomiędzy Pionem S.H. a Pionem O. Spółka Dzielona zdecydowała, że te dwa piony powinny funkcjonować jako odrębne podmioty.
Zdaniem Spółki Dzielonej umożliwi to tym segmentom skuteczne realizowanie własnych odmiennych strategii rozwoju oraz ułatwi pozyskiwanie partnerów oraz środków finansowych.
Zdaniem Spółki Dzielonej, wraz ze zwiększaniem się skali i zakresu działalności, rozbudowana i niejednorodna struktura Spółki Dzielonej zaczęła stwarzać ograniczenia dla dalszego rozwoju poszczególnych, skupionych w niej działalności. W oparciu o przeprowadzone analizy, kierownictwo Spółki Dzielonej podjęło decyzję o przeprowadzeniu podziału przez wydzielenie.
Na skutek dokonanego Podziału obecna działalność Spółki Dzielonej będzie kontynuowana przez dwa odrębne podmioty - Spółkę Dzieloną (w ramach Pionu S.H.) oraz Spółkę Nowo Zawiązaną (w ramach Pionu O.).
Mając na uwadze powyższe Zainteresowany będący stroną postępowania wskazuje, że przedmiotem wniosku o interpretację podatkową nie jest zapytanie, czy opisany w zdarzeniu przyszłym Podział zostanie przeprowadzony z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.
3.Informacje o wydzielanej części Spółki Dzielonej - Pion O.
Działalność Pionu O.
Pion O. obejmuje działalność Spółki Dzielonej dotyczącą oprogramowania komputerowego pn. „O” (dalej: „System O”), służącego do zaawansowanej analizy danych biznesowych online, opartego na sztucznej inteligencji, wykorzystującego metody inteligencji obliczeniowej do analizy danych w celu automatyzacji procesów biznesowych, ułatwienia podejmowania decyzji operacyjnych i strategicznych oraz planowania prawidłowego rozwoju biznesu, udostępnianego za pośrednictwem sieci Internet w modelu usługowym Software as a Service (SaaS). Do zadań Pionu O. należy w szczególności:
b)sprzedaż i odnawianie subskrypcji dotyczących Systemu O.,
c)świadczeniu usług związanych z wdrażaniem i udostępnianiem klientom Systemu O.,
d)świadczenie usług konsultingu biznesowego dla branży retail i produkcyjnej,
e)optymalizowanie relacji z klientami Systemu O.,
f)realizacja projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej dotyczących Systemu O.
Zadania te Pion O. realizuje w oparciu o przypisane mu składniki majątku Spółki Dzielonej, tj. w szczególności prawa własności intelektualnej do Systemu O., kontrakty związane z działalnością Pionu O., personel i użytkowany przez niego sprzęt, know-how oraz przypisane środki pieniężne. Eksperci zatrudnieni i współpracujący ze Spółką Dzieloną tworzą i rozwijają moduły biznesowe Platformy O. Istotną rolę w tych działaniach odgrywa dział Data Science, odpowiedzialny za rozwój produktu w zakresie projektowania algorytmów sztucznej inteligencji, stanowiących kluczowy element modułów Systemu O. oraz tworzenie nowych modułów. Pozyskiwaniem klientów zajmują się przedstawiciele działu sprzedaży (Departament Commercial, w szczególności Zespół Sales), zorientowani na różne rynki, począwszy od (...). Ponadto zasadniczą rolę w zwiększaniu przychodów odgrywa up-selling i cross-selling. Głównym źródłem przychodu Pionu O. jest sprzedaż produktu - Systemu O. Dodatkowe źródło przychodu stanowi sprzedaż usług, rozumianych głównie jako konsulting biznesowy. System O. jest adresowany przede wszystkim do klientów reprezentujących midmarket, działających w różnych branżach retail, m.in. fashion, health & beauty, home & garden, electronics.
Pozostałymi grupami docelowymi są producenci, dystrybutorzy oraz firmy z sektora e-commerce. System O. dzięki swojej skalowalnej architekturze umożliwia także współpracę z klientami enterprise, jednak ze względu na różnice w procesie komercjalizacji w tym obszarze rynku nie jest to główny sektor, do którego na ten moment kierowane jest rozwiązanie O. Przeprowadzone prognozy i analizy rynku retail i IT wskazują, że System O. ma ogromny potencjał do zwiększenia sprzedaży w kolejnych latach, a tym samym do szybkiego przynoszenia korzyści ekonomicznych oraz szybkiej stopy zwrotu z inwestycji.
Celem efektywnego zarządzania potencjalnymi zyskami i dalszymi pracami rozwojowymi w zakresie Systemu O., Spółka Dzielona zamierza przenieść działalność Pionu O. do Spółki Nowo Zawiązanej.
Organizacja i zasady funkcjonowania.
Pion O. realizuje swoje zadania poprzez wewnętrzne komórki organizacyjne i samodzielne stanowiska pracy, w oparciu o wyodrębnioną strukturę organizacyjną. Komórkami organizacyjnymi funkcjonującymi w ramach Pionu O. są departamenty, działy oraz zespoły, tj.: (i) Departament Commercial, na który składają się działy (…). Dla zapewnienia pełnej koordynacji działania Pionu O. wszystkie komórki są zobowiązane ze sobą współpracować, tj. wspólnie opracowywać i kompleksowo załatwiać powierzone zadania. Za całość działalności Spółki Dzielonej prowadzonej w ramach Pionu O. odpowiada Prezes Zarządu Spółki Dzielonej - Chief Executive Officer, którego w czasie jego nieobecności zastępuje Członek Zarządu Spółki Dzielonej - Chief Revenue Officer (dalej łącznie: „Zarząd O.”). Zarząd O. zarządza Pionem O. przy pomocy dyrektorów (pracownicy na stanowiskach „Vice President”) oraz kierowników komórek organizacyjnych (pracownicy na stanowiskach „Head”) (dalej łącznie: „Kadra zarządzająca O.”). Kadra zarządzająca O. oraz pracownicy na stanowiskach samodzielnych kierują powierzonym im zakresem prac i są odpowiedzialni za ich wykonanie przed członkiem Zarządu O. odpowiedzialnym za dany obszar. Zakres kompetencji, obowiązków i odpowiedzialności Zarządu O. oraz Kadry zarządzającej O. określa Rozdział IV Regulaminu Organizacyjnego O., a prawa i obowiązki pracowników na stanowiskach innych niż kierownicze określa obowiązujący w Spółce Dzielonej regulamin pracy. Z uwagi na fakt, że realizowane w Pionie O. projekty informatyczne, włączając prowadzone w tym zakresie prace badawczo-rozwojowe, bazują na wiedzy, doświadczeniu i potencjale pracowników decydujących o jakości oferowanych produktów i usług, należy również podkreślić, iż na skutek Podziału dojdzie do przejścia części zakładu pracy w rozumieniu art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 z późn. zm.).
Wydzielone składniki majątku.
W wyniku Podziału Spółka Nowo Zawiązana przejmie Pion O., w postaci opisanej we wcześniejszych fragmentach części Spółki Dzielonej, wraz z zespołem składników materialnych i niematerialnych, zobowiązań związanych z zadaniami realizowanymi w Pionie O. oraz kadrą ekspercką O.
Wartość składników majątku Spółki Dzielonej otrzymanego przez Spółkę Nowo Zawiązaną w ramach Podziału będzie stanowiła zbiór aktywów i zobowiązań w wartości wynikającej z ksiąg podatkowych Spółki Dzielonej, będą to m.in.:
1. prawa i obowiązki wynikające z umów o współpracę oraz umów o pracę z pracownikami Spółki Dzielonej;
2. autorskie prawa majątkowe do oprogramowania O. (dalej: „Oprogramowanie”) wraz z prawem własności nośników, na których utrwalone jest Oprogramowanie;
3. prawo do wykonywania oraz zezwalania na wykonywanie praw zależnych do opracowań Oprogramowania, jak również do upoważnienia do wykonywania i zezwalania na wykonywanie praw zależnych do opracowań Oprogramowania osobom trzecim, wraz z prawem udzielania takich dalszych zezwoleń przez kolejno upoważniane osoby trzecie;
4. pozostałe wartości niematerialne i prawne związane z działalnością Pionu O., w tym autorskie prawa majątkowe wraz z prawem do wykonywania oraz zezwalania na wykonywanie praw zależnych do opracowań oraz do upoważnienia do wykonywania i zezwalania na wykonywanie praw zależnych do opracowań osobom trzecim, wraz z prawem udzielania takich dalszych zezwoleń przez kolejno upoważniane osoby trzecie oraz prawa i obowiązki wynikające z licencji;
5. prawa do zgromadzonych baz danych funkcjonalnie związanych z prowadzeniem działalności w ramach Pionu O.;
6. prawa i obowiązki wynikające z decyzji administracyjnych, zezwoleń, koncesji oraz ulg pozostające w związku ze składnikami majątkowymi wchodzącymi w skład Pionu O.;
7. prawo własności rzeczy ruchomych wykorzystywanych do prowadzenia działalności w ramach Pionu O., w tym w szczególności sprzętu elektronicznego wykorzystywanego w działalności Pionu O. przez osoby, o których mowa w punkcie 1;
8. umowy funkcjonalnie związane z prowadzeniem działalności w ramach Pionu O., m.in. umowy leasingu, umowy o zachowaniu poufności, umowy pożyczek, listy intencyjne podpisane w Spółce Dzielonej z przyszłymi kontrahentami i dotyczące Platformy O., złożone przez klientów zamówienia na dostęp do Platformy O.;
9. należności i zobowiązania (w tym wierzytelności) funkcjonalnie związane z prowadzeniem działalności w ramach Pionu O.;
10.wszelka dokumentacja związana funkcjonalnie z prowadzeniem działalności w ramach Pionu O.;
11.prawa i obowiązki do domen związanych z Pionem O. (dalej: „Domeny”), tj.: prawa i obowiązki wynikające z rejestracji Domen związanych z Pionem O. wraz z wyłącznymi prawami do korzystania i rozporządzania Domenami;
12.prawa i obowiązki związane ze znakami towarowymi związanymi z Pionem O., (dalej: „Znaki Towarowe”), tj. (i) prawa z rejestracji Znaków Towarowych, (ii) autorskie prawa majątkowe do utworów stanowiących Znaki Towarowe lub ich elementy, w tym przede wszystkim prawa do projektów graficznych i wszelkich opracowań tych projektów oraz (iii) prawo do wykonywania oraz zezwalania na wykonywanie praw zależnych do utworów stanowiących Znaki Towarowe lub ich elementy wraz z uprawnieniem do wykonywania i zezwalania na wykonywanie praw zależnych do opracowań utworów stanowiących Znaki Towarowe lub ich elementy osobom trzecim, wraz z prawem udzielania takich dalszych zezwoleń przez kolejno upoważniane osoby trzecie oraz prawa i obowiązki związane ze zgłoszeniami patentowymi związanymi z Pionem O.;
13.prawa posiadane w innych spółkach funkcjonalnie związane z prowadzeniem działalności w ramach Pionu O.;
15.inne składniki majątku (aktywa, środki trwałe) funkcjonalnie związane z działalnością Pionu O..
Szczegółowy wykaz wydzielonego majątku, praw i obowiązków związanych z działalnością Pionu O. został wskazany w Planie Podziału.
Informacje dotyczące części pozostającej w Spółce Dzielonej - Pion S.H.
Działalność Pionu S.H.
Pion S.H. obejmuje działalność Spółki Dzielonej dotyczącą projektowania, wytworzenia, dostarczania i rozwoju dedykowanych rozwiązań IT dla klientów biznesowych, w szczególności wdrożenia, rozwoju i utrzymania ciągłości działania oprogramowania komputerowego pn. (...)”. Do zadań Pionu S.H. należy w szczególności:
a) świadczenie wyspecjalizowanych usług w zakresie analizy biznesowej, tworzenia, utrzymywania ciągłości działania oraz rozwoju systemów informatycznych stanowiących tzw. oprogramowanie custom software, tj. rozwiązania dedykowane konkretnemu klientowi i dostosowane do jego indywidualnych potrzeb,
b) świadczenie usług konsultingu technologicznego,
c) pozyskiwanie klientów na usługi wskazane w lit. a i b,
d) budowanie długofalowych relacji z klientami,
e) rozwój technologii i kompetencji niezbędnych do świadczenia usług wskazanych w lit. a i b,
f) sprzedaż rozwiązań IT zewnętrznych dostawców.
Powyższe zadania Pion S.H. realizuje w oparciu o przypisane mu składniki majątku Spółki Dzielonej, tj. w szczególności prawa własności intelektualnej do tworzonych rozwiązań IT, kontrakty związane z działalnością Pionu S.H., personel i użytkowany przez niego sprzęt, know-how oraz przypisane środki pieniężne.
Do Pionu S.H. zostały ponadto przypisane działy Back office (wraz z pracownikami) wspomagające tymczasowo Pion O. – do czasu zatrudnienia wystarczającej liczby osób w Spółce Nowo Zawiązanej.
W odróżnieniu od Pionu O., Pion S.H. nie oferuje gotowych produktów, a wysoko wyspecjalizowane usługi wykonywane przez wysokiej klasy specjalistów dedykowanych do Pionu S.H. Dlatego największą część Pionu S.H. stanowi zespół techniczny, w którego skład wchodzą m.in.: kierownicy projektów, analitycy biznesowi i systemowi, inżynierowie DevOps, deweloperzy, testerzy, specjaliści z zakresu data science i data analytics.
Klienci Pionu S.H. to głównie duże przedsiębiorstwa z sektora spożywczego, przemysłowego oraz bankowości, z którymi podpisywane są długoterminowe umowy na utrzymanie i rozbudowę systemów informatycznych. Pion S.H. świadczy usługi dla klientów z Polski oraz z zagranicy – głównie Skandynawii. Wydzielenie dwóch odrębnych pionów w ramach przedsiębiorstwa Spółki Dzielonej pozwoli Pionowi S.H. na realizowanie własnej, odrębnej strategii rozwoju opartej na zwiększaniu sprzedaży poprzez rozszerzenie zakresu świadczonych usług w obszarze custom software i data management, a także pozyskanie nowych klientów.
Organizacja i zasady funkcjonowania Pionu S.H.
Pion S.H. realizuje swoje zadania poprzez wewnętrzne komórki organizacyjne i samodzielne stanowiska pracy. Komórkami organizacyjnymi funkcjonującymi w ramach Pionu S. H. są departamenty oraz działy: (…). Dla zapewnienia pełnej koordynacji działania Pionu Software H. wszystkie komórki są zobowiązane ze sobą współpracować, tj. wspólnie opracowywać i kompleksowo załatwiać powierzone zadania. Za całość działalności Spółki prowadzonej w ramach Pionu S.H. odpowiada Członek Zarządu Spółki Dzielonej – Chief Operating Officer (dalej: „Zarząd S.H.”). Zarząd S.H. zarządza Pionem S. H. przy pomocy dyrektorów (pracownicy na stanowiskach „Chief”) oraz kierowników komórek organizacyjnych (pracownicy na stanowiskach „Head”) (dalej: „Kadra zarządzająca S. H.”). Kadra zarządzająca S. H. oraz pracownicy na stanowiskach samodzielnych kierują powierzonym im zakresem prac i są odpowiedzialni za ich wykonanie przed Zarządem S. H. Zakres kompetencji, obowiązków i odpowiedzialności Zarządu S.H. oraz Kadry zarządzającej S. H. określa Rozdział IV Regulaminu Organizacyjnego S. H., a prawa i obowiązki pracowników na stanowiskach innych niż kierownicze określa obowiązujący w Spółce Dzielonej regulamin pracy.
Składniki majątku Pionu S. H.
W Spółce Dzielonej pozostanie majątek stanowiący wyodrębniony zespół (zespoły) składników majątkowych (materialnych i niematerialnych), w tym zobowiązań, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej Pionu S. H. Pion S. H. obejmie wszystkie prawa i obowiązki związane z segmentem działalności pozostającym w Spółce Dzielonej. Będą to m.in. następujące kategorie:
a)pozostałe składniki majątku Spółki Dzielonej, które są związane z Pionem S. H.,
b)aktywa i pasywa, środki trwałe, sprzęt, wyposażenie oraz inne ruchomości Spółki Dzielonej, które są związane z Pionem S. H.,
c)prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Spółkę Dzieloną w ramach Pionu S. H.,
d)wartości niematerialne i prawne, w tym wszelkie prawa własności intelektualnej posiadane przez Spółkę Dzieloną oraz zobowiązania funkcjonalnie z nimi związane, składające się na Pion S. H.
Głównymi składnikami majątku wchodzącymi do ww. kategorii pozostającymi w Spółce Dzielonej będą m.in.:
1. majątek rzeczowy, w tym wyposażenie biura, sprzęt komputerowy (laptopy, monitory itp.) wykorzystywany przez pracowników wykonujących obowiązki w ramach Pionu S. H., środki trwałe obejmujące osprzęt sieciowy, okablowanie strukturalne, switche;
2. wartości niematerialne i prawne – w tym licencje na oprogramowanie użytkowe;
3. prawa i obowiązki wynikające z określonych umów zawartych z klientami przez Spółkę Dzieloną dotyczące działalności Pionu S. H., w tym umowy najmu nieruchomości oraz wszystko co jest związane z najmowanymi nieruchomościami i nie zostało przypisane w ramach Planu Podziału do Pionu O.;
4. środki pieniężne;
5. należności związane z segmentem działalności Pionu S.H.;
6. zobowiązania związane z aktywami przypisanymi do Pionu S. H. (w tym zobowiązania pracownicze związane z pracownikami alokowanymi do tej działalności);
7. wszystkie inne zobowiązania i roszczenia pozostające w związku z Pionem S. H.
Organ zaznacza, że przywołując za Zainteresowanymi treść opisu zdarzenia przyszłego pominięto tę jego część, która znajduje się w treści uzupełnienia a odnosi się wyłącznie do zagadnień dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych.
Pytanie w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych
Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego planowany Podział oraz będące jego skutkiem powstanie Spółki Nowo Zawiązanej spowoduje powstanie obowiązku podatkowego, o którym mowa w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych? (pytanie oznaczone we wniosku nr 7)
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, planowane czynności przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, tj. otrzymanie przez Spółkę Nowo Zawiązaną majątku w ramach planowanego Podziału i powstanie Spółki Nowo Zawiązanej, nie spowodują powstania po jej stronie zobowiązania do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu.
Wskazali Państwo, że czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zostały wymienione w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, który to przepis zawiera ich zamknięty katalog. Ustawodawca wymieniając w treści art. 1 ust. 1 ww. ustawy poszczególne czynności cywilnoprawne podlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, stworzył ich zamknięty katalog. Tym samym wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione w tym przepisie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ww. ustawy, podatkowi podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Czynności stanowiące zmianę umowy spółki na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zostały określone w art. 1 ust. 3 tej ustawy. Zgodnie z tym przepisem za zmianę umowy uważa się:
1) przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
2) przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
3) przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
4) przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
a)rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
b)siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.
Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikuje się zatem podział spółek, dokonany na gruncie art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, w wyniku którego do spółki przejmującej/nowo zawiązanej przekazywana jest część składników majątku spółki dzielonej i w związku z którym zostaje podwyższony kapitał spółki przejmującej/powstaje kapitał spółki nowo zawiązanej.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Czynność ta nie mieści się bowiem w katalogu określonym w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w szczególności nie stanowi też zmiany umowy spółki. Podział przez wydzielenie nie jest bowiem wymieniony w art. 1 ust. 3 cyt. ustawy jako zmiana umowy spółki. Tym samym, w związku z planowanym ww. podziałem, po stronie Spółki Nowo Zawiązanej nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Na potwierdzenie swojego stanowiska przywołali Państwo kilka interpretacji indywidualnych.
Z uwagi na zakres tej interpretacji, przywołaliśmy powyżej tylko tę część Państwa stanowiska, która odnosi się do zagadnienia dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Podatkowi podlegają umowy spółki.
Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Jednocześnie w myśl art. 1 ust. 3 ww. ustawy:
W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:
1)przy spółce osobowej – wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;
2)przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;
3)przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej;
4)przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:
a)rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,
b)siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego
- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.
Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.):
Podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub na spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).
Z powyżej zacytowanych przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.
Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że podział Spółki Dzielonej nastąpi na podstawie przepisów ustawy Kodeks spółek handlowych przez wydzielenie (art. 529 § 1 pkt 4 ustawy). Podział nastąpi poprzez przeniesienie części majątku Spółki Dzielonej (Pionu O.) do nowo zawiązanej spółki akcyjnej (Spółki Nowo Zawiązanej). Kapitał własny Spółki Dzielonej zostanie obniżony o wartość Pionu O., przy czym obniżenie to nastąpi poprzez wykorzystanie kapitału zakładowego i zapasowego Spółki Dzielonej. Różnica pomiędzy wartością Pionu O. a wartością nominalną nowo utworzonych akcji w Spółce Nowo Zawiązanej zostanie przeniesiona na kapitał zapasowy Spółki Nowo Zawiązanej (agio). W konsekwencji, łączna wartość kapitałów własnych Spółki Nowo Zawiązanej będzie odpowiadać wartości Pionu O. Nie przewiduje się dodatkowych dopłat, o których mowa w art. 529 § 3 i 4 Kodeksu spółek handlowych.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy, stwierdzić należy, że wskazany we wniosku podział spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisem art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
A zatem przekazanie do spółki nowozawiązanej składników majątkowych w wyniku czego nastąpi podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nowo Zawiązanej, w związku z omawianym podziałem spółki przez wydzielenie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na Spółce Nowo Zawiązanej nie będzie ciążył obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tego tytułu.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę stanowiska Państwa wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz w zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.