Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.170.2023.2.MR

W zakresie ustalenia, czy: ‒ prace prowadzone przez Państwa, stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych, ‒ koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT, a w rezultacie, czy Państwo są uprawnieni do skorzystania z ulgi B+R w szczególności w stosunku do tych kosztów, ‒ w związku z objęciem od 1.05.2021 r. opodatkowaniem podatkiem od osób prawnych spółek komandytowych, prawo do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przysługuje Wnioskodawcy za okres 1.05.2021 – 31.12.2021 r.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia, o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia, czy:

‒ prace prowadzone przez Państwa, stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych,

koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT, a w rezultacie, czy Państwo są uprawnieni do skorzystania z ulgi B+R w szczególności w stosunku do tych kosztów,

w związku z objęciem od 1.05.2021 r. opodatkowaniem podatkiem od osób prawnych spółek komandytowych, prawo do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przysługuje Wnioskodawcy za okres 1.05.2021 – 31.12.2021 r.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 kwietnia 2023 r. (data wpływu 17 kwietnia 2023 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa powstała w 2016 roku w wyniku przekształcenia firmy Y Spółka Jawna. Spółka jako (…) osiągnęła ugruntowaną pozycję w branży modowej w zakresie produkcji akcesoriów do odzieży i artykułów reklamowych ze skóry, materiałów naturalnych i syntetycznych.

Specjalnością Spółki jest projektowanie i produkcja toreb wykonanych z materiałów takich jak (…)".Kilkudziesięcioletnie doświadczenie pozwala Spółce oferować pełny zakres usług - od projektu poprzez produkcję i logistykę. Od pierwszych lat działalności Spółka przywiązywała szczególną uwagę do jakości i wzornictwa swoich wyrobów. X, kreatywność i jakość to cechy, które stanowią o pozycji Przedsiębiorstwa.

Firma posiada stałą, stabilną bazę Klientów zarówno krajowych jak i zagranicznych. Kooperacja z zaufanymi fabrykami w Chinach i Indiach zaowocowała możliwością zaoferowania Klientom produktów o wysokiej jakości i za konkurencyjną cenę. Głównymi odbiorcami przedsiębiorstwa są światowe marki takie jak (…). Firma posiada również licencję na tworzenie akcesoriów marki (…). Ponadto na rynku polskim jest dostawcą pasków dla marek (…). Dzięki współpracy z (…) wyroby firmy sprzedawane są w całej Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Australii. Przychody z eksportu w 2022 r. stanowiły 66% ogólnych przychodów Spółki.

Zakład produkcyjny X zlokalizowany jest w (…), gdzie specjaliści Spółki realizują całość procesów produkcyjnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest sprawowanie stałego nadzoru nad produkcją, co pozwala utrzymać wyśrubowane normy narzucane przez odbiorców. Spółka stawia na zapewnienie wysokiego poziomu wyrobów, dlatego dba o przeprowadzanie kontroli jakości produktów na każdym etapie procesu wytwarzania. Z tego względu proces produkcji jest w pełni transparentny, a Klienci osobiście mogą zobaczyć i sprawdzić każdy etap produkcji. Dodatkowo istnieje możliwość przeprowadzenia testów każdego z wyrobów w akredytowanym laboratorium (…) lub innym wskazanym przez Klienta. Paski wykonywane są podobnie jak w przypadku toreb ze skór licowych oraz materiałów (…) zgodnie z aktualnymi trendami lub z wytycznymi otrzymanymi od Klienta. W ofercie dostępne są paski dżinsowe, eleganckie i budżetowe. X Sp. z o.o. Sp. K. jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w (…), pod nr KRS (…), NIP (…), REGON (…).

Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Spółka nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz.U. 2021.706 t.j.).

Spółka nie przekazuje do GUS sprawozdań z działalności badawczo-rozwojowej – PNT-01. Spółka nie przekazuje do GUS sprawozdania o innowacjach w przemyśle – PNT-02.

Przedmiot działalności Spółki

Spółka działa na terytorium Polski. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie projektowania, konstruowania oraz produkcji pasków, toreb oraz innych dodatków do odzieży wytwarzanych ze skóry, materiałów naturalnych i syntetycznych, w tym denimu (portfele, breloki, etui oraz bransoletki). Odbiorcami produktów są zarówno rynki polskie jak i zagraniczne, np.: kraje Ameryki Północnej i Południowej, Europy Zachodniej, Australii.

Główne PKD działalności Spółki: 14.19.Z – produkcja pozostałej odzieży i dodatków do odzieży, Przedmiot pozostałej działalności przedsiębiorcy: 15.12.Z - produkcja toreb bagażowych, toreb ręcznych i podobnych wyrobów kaletniczych; produkcja wyrobów rymarskich. Firma systematycznie pracuje nad tworzeniem nowych produktów wprowadzając każdego roku do sprzedaży nowe kolekcje akcesoriów. Projektuje także szereg rozwiązań podając innowacyjne i inspirujące propozycje i możliwości, które ułatwiają funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania. Wszystkie pomysły konsultowane są z Klientami, by stworzyć dla nich najlepszą ofertę spełniającą oczekiwania. X równocześnie modyfikuje technologię inwestując w najnowocześniejsze rozwiązania.

Technologie produkcji

X specjalizuje się w ręcznych wykroczeniach produktów wykonanych z naturalnej skóry. Skóra poddawana jest wielu procesom w celu spełnieniu wymagań Klientów. Zaliczamy do nich: (…). Również okucia kaletnicze używane w produkcji wymagają często obróbki ręcznej (szlifowanie, wklejanie elementów skórzanych itp.). W procesie produkcyjnym łączone są takie elementy jak: nowoczesny park maszynowy, najnowsze technologie z doświadczonym zespołem projektantów, co w efekcie przekłada się na wytworzenie ponadczasowych i konkurencyjnych wyrobów.

Proces produkcyjny rozpoczyna się od etapu projektowania, w którym Klient otrzymuje dostęp do aplikacji internetowych firmy z bazą danych (…) zawierającej:

katalog z (…)

katalog z (…)

katalog z (…).

Przy projektowaniu produktów przez Grafika wykorzystuje się nowoczesne oprogramowania typu (…). Istotnym wkładem na tym etapie jest również działanie manualnie (szkice, rysunki), które pochodzą od (…) Produktu.

Kolejnym etapem jest projektowanie niezbędnego oprzyrządowania. Każdy nowy produkt wymaga stworzenia przez Grafika odpowiednich projektów do wykrojników, stempli, klamer itp. Projekty wykonywane są przy użyciu dedykowanego oprogramowania w ramach pakietu (…). Na podstawie tych projektów zlecane do realizacji jest ich wykonanie.

Następnym etapem jest stworzenie prototypu, próbnych wykrojów i nanoszone są niezbędne korekty. Proces powtarzany jest do czasu zaakceptowania wyrobu przez modelarzy i Klientów.

Zlecenia produkcyjne tworzone są w arkuszu kalkulacyjnym. Zawierają one szczegółowe dane wyrobu, na podstawie których uruchamiana jest produkcja. Półprodukty trafiają na linię produkcyjną, która składa się z zespołu stanowisk/maszyn ustawionych według kolejności operacji technologicznych. Na linii produkcyjnej poszczególne elementy są łączone w produkt końcowy.

Po wytworzeniu produktu następuje pakowanie go oraz tworzenie dokumentacji (…). Każdorazowo wykonywana jest pełna dokumentacja fotograficzna produktów i surowców. Zdjęcia są automatycznie zapisywane na serwerze. Do każdego nowego wzoru (…) wprowadzana jest do bazy danych.

Wewnętrzne kontrole jakości prowadzone są na wielu etapach produkcji — wysoką wartość każdego artykułu gwarantują rygorystyczne standardy i normy jakościowe. Surowce przeznaczane do akcesoriów odzieżowych spełniają normy UE w zakresie ochrony środowiska i są pozyskiwane od zaufanych dostawców.

Produkty marki X spełniają wszelkie wymagania europejskich i światowych rynków. Spółka X przez ostatnie lata koncentrowała się na wdrożeniu mechanizmów zrównoważonej produkcji. Przedsiębiorstwo dostrzega potrzebę wzmożonej dbałości o środowisko naturalne dzięki wykorzystywaniu w procesie naturalnej skóry garbowanej roślinnie, stosowaniu do wykańczania wosków roślinnych, wodnych farb czy ekologicznych klejów. Nadto odpady powstające przy produkcji wykorzystywane są do produkcji mniejszych akcesoriów. Firma oferuje również alternatywne surowce takie jak (…). Zdarzają się również nietypowe projekty, w których wykorzystywane są do produkcji np. (…).

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, poza stałym asortymentem produktów, Spółka realizuje również indywidualne, dopasowane do potrzeb klientów produkty, poprzez ich zindywidualizowaną personalizację, zdobienie, znakowanie. Branża, w której działa Spółka, zmieniające się trendy oraz potrzeby odbiorców oznaczają konieczność prowadzenia przez X prac rozwojowych. W dobie szybkiego przekazu informacji oraz coraz krótszego cyklu życia produktu to nowości rynkowe i innowacyjne produkty przyciągają największą uwagę Klientów. Dlatego tak istotne w działalności przedsiębiorstwa jest nie tylko zaspakajanie potrzeb odbiorców, ale kreowanie takich potrzeb przez X.

Głównym celem realizowanych przez Spółkę projektów badawczo-rozwojowych jest bowiem opracowywanie nowych, ulepszonych lub zmienionych produktów, funkcjonalności oraz rozwiązań w zakresie produkcji dodatków do odzieży, poprzez wykorzystywanie i rozwijanie dostępnych technologii i wiedzy z tej dziedziny.

W przypadku produkcji seryjnej wyrobów niewymagających indywidualnego projektowania, realizacja zamówienia zachodzi bez konieczności angażowania w prace Grafika, Kierownika Produktu oraz Projektanta. Jest to działalność operacyjna (podstawowa) firmy, która nie spełnia definicji prac rozwojowych, dlatego też nie stanowi przedmiotu niniejszego Raportu.

Posiadane zasoby techniczne

Firma posiada siedzibę w (…). Budynek przedsiębiorstwa stanowi (…)  o łącznej powierzchni (…).

Na etapie projektowania, konstruowania oraz produkcji Spółka używa najnowocześniejszych maszyn i urządzeń takich jak (…).

Strategia rozwoju spółki

X systematycznie wprowadza do sprzedaży nowe kolekcje toreb, pasków i innych akcesoriów. Dzięki cyklicznie prowadzonym działaniom mającym na celu zapewnienie swoim Klientom produktów o wysokiej jakości, proponuje szereg innowacyjnych rozwiązań i inspirujących propozycji. Misją Spółki jest utrzymanie bardzo silnej pozycji na rynku i rozpoznawalności w Polsce. X, kreatywność i jakość to atrybuty, które stanowią o pozycji przedsiębiorstwa. Dzięki tym cechom firma posiada stałą, stabilną bazę odbiorców zarówno krajowych jak i zagranicznych.

Celem Firmy, jako stale rozwijającego się podmiotu, jest zwiększanie możliwości produkcyjnych, poszerzanie gamy wytwarzanych produktów poprzez wprowadzanie nowatorskich produktów, jak i udoskonaleń do produktów już oferowanych na rynku, jak również systematyczne opracowywanie zmian w procesach wewnętrznych.

Modele współpracy z klientem

W firmie stosowane są dwa modele współpracy z Klientami polegające na wdrożeniu do produkcji gotowych projektów pochodzących od Zamawiającego oraz przygotowaniu autorskich kolekcji w oparciu o wiedzę, doświadczenie i możliwości produkcyjne.

W przypadku pierwszego modelu wyroby są często produkowane z zachowaniem stylu i polityki cenowej poszczególnych Klientów. Czasem również prace przebiegają na podstawie wysyłanych przez klientów (…) .

Z kolei produkty wytworzone w ramach modelu drugiego stanowią proces wdrożenia poprzedzany cyklem spotkań, na których omawiane są wszystkie jego aspekty, od projektu graficznego, przez użyte surowce i materiały po przygotowanie produktu końcowego. Realizacja zamówień i podejmowanie działań przez personel Spółki w tym obszarze stanowi właśnie rdzeń prac badawczo-rozwojowych niezbędnych do realizacji podejmowanych przez przedsiębiorstwo projektów.

Struktura organizacyjna

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zatrudnia łącznie w etatach (…).

W ramach schematu organizacyjnego Spółki funkcjonują:

· Pion relacji z Klientami i projektowania, w ramach którego działają:

Designer, Brand Manager i Junior Brand Manager,

Projektant i Grafik komputerowy,

Kierownik ds. produktu,

Kierownik ds. kluczowych klientów.

· Pion produkcji pod pieczą Kierownika Produkcji, w ramach którego działają:

Koordynator produkcji,

Zastępca kierownika produkcji,

Magazynier ds. surowców i materiałów,

Specjalista do obsługi posprzedażowej,

Osoby pakujące i brygadziści.

· Pion finansowy i administracyjny, którym kieruje Specjalista ds. kadr i płac.

Działalność badawczo-rozwojowa Spółki nie jest prowadzona w ramach wyodrębnionego w strukturze organizacyjnej firmy Działu Badań i Rozwoju. Działalność B+R prowadzona jest przez takich specjalistów jak: Grafik komputerowy, Kierownik Produktu, Projektant (Designer), Kierownika ds. kluczowych klientów (Key Account Manager) oraz zespół doświadczonych modelarzy.

Zatrudnienie w obszarze B+R

Umowy o pracę dla pracowników poszczególnych Pionów nie zawierają postanowień, że celem zatrudnienia jest realizacja działalności badawczo-rozwojowej. Obszary zaangażowania pracownika w obszar badawczo-rozwojowy wynikają bezpośrednio z zakresów obowiązków na zajmowanych stanowiskach, w których wskazane do realizacji działania związane są z prowadzoną przez Spółkę działalnością badawczo-rozwojową.

Do zadań pracowników Spółki wykonujących prace badawczo-rozwojowe należy w szczególności:

· Grafik – Pion relacji z Klientami i projektowania:

(…).

· Kierownik Produktu - Pion relacji z Klientami i projektowania:

(…).

· Projektant (Designer) – Pion relacji z Klientami i projektowania:

(…)

· Kierownik ds. kluczowych klientów (Key Account Manager) - Pion relacji z Klientami i projektowania:

(…).

· Modelarze - Pion Produkcji:

(…)

Działalność badawczo-rozwojowa w X Sp. z o.o. sp. k.

Spółka systematycznie, obok bieżącej działalności, prowadzi działania o charakterze rozwojowym, które mają na celu zapewnienie swoim Klientom produktów o wysokiej jakości, indywidualnej estetyce i trwałości. Działania te polegają m.in. na wprowadzaniu innowacji produktowych oraz znaczących udoskonaleń.

Ze względu na specyfikację branży w jakiej działa Spółka, dominującą część prowadzanych prac rozwojowych stanowi proces projektowy, który zawiera kilka etapów następujących po sobie lub mających miejsce w tym samym czasie. Prace koncepcyjne nad znalezieniem odpowiedniego stylu artystycznego wytwarzanych dodatków do odzieży nie polegają na powielaniu czyichś preferencji albo istniejących stylów. Pracownicy kierują się wyłącznie swoimi osobistymi upodobaniami estetycznymi i doświadczeniem branżowym. W wyniku prac projektowych powstaje nowy i niespotykany fason produktu. Działalność rozwojowa podejmowana przez pracowników Spółki obejmuje także opracowanie prototypu.

Uzasadnieniem dla podejmowania przez Spółkę prac projektowych i konstruktorskich są oczekiwania obecnych i potencjalnych Klientów. Działania te niejednokrotnie muszą wręcz wyprzedzać potrzeby odbiorców.

Realizowane przez Spółkę projekty wymagają kreatywnego podejścia do każdego zagadnienia i mają z jednej strony na celu:

przezwyciężyć ograniczenia językowe występujące podczas próby przekazania ogólnej koncepcji przez Klienta,

znaleźć koncepcję na poziomie wizualnym,

ocenić oraz wprowadzić odpowiednie korekty pod kątem „(…)”, a z drugiej dążą do opracowania nowego procesu produkcyjnego obejmującego m.in.:

(...)

Podejmowane przez X działania nakierowane są na stworzenie produktów wyróżniających się na rynku pod względem ich jakości oraz innowacyjności co do stosowanych przy ich produkcji surowców (…), jak również wykorzystywanych technologii w zakresie m.in. szycia i wykończenia.

Działalność rozwojowa w powyższym zakresie obejmuje następujące grupy czynności (każdorazowo część z nich lub wszystkie): pozyskiwanie wiedzy o innowacjach na rynku i panujących trendach dzięki spotkaniom branżowym, obecności w kanałach informacyjnych, kontaktom bezpośrednim z Klientem, testowanie nowych surowców, materiałów i tkanin, które z uwagi na posiadane właściwości i parametry techniczne mogą znacząco wpłynąć na jakość i innowacyjność oferowanych przez Spółkę produktów, a tym samym ich większą odróżnialność od produktów danego typu oferowanych przez innych producentów na rynku, identyfikacja nowych technologii w zakresie właściwości, selekcja surowców dedykowanych do produkcji prototypów celem zastosowania w produkcji surowców o najlepszej jakości oraz o najlepszych właściwościach, analiza możliwości zastosowania nowych rozwiązań technologicznych z wykorzystaniem testowanych materiałów w opracowywanych prototypach nowych/ulepszonych produktów,  wykonanie prototypów, w tym wzorów oraz „(…)” (modele pokazowe) celem oceny możliwości ich komercjalizacji, testowanie wykonanych prototypów wykonane prototypy poddawane są testom celem potwierdzenia danych wejściowych do projektu (zakładane parametry, właściwości fizycznych surowca oraz technologii szycia i wykończenia).

W ramach prac rozwojowych X działa w następujących obszarach:

1. projektowanie, konstruowanie oraz produkowanie nowych produktów oraz ich doskonalenie zarówno na życzenie Klienta jak i własne potrzeby, co jest ściśle związane z opracowywaniem nowych metod produkcji,

2.optymalizacja procesów wewnętrznych i zewnętrznych.

Ad 1.

Wyprodukowanie nowego, dedykowanego produktu, a także udoskonalanie wyrobów nie jest możliwe bez wstępnych koncepcji, projektów, modelowania, fazy testów oraz kontroli jakości. W konsekwencji między wszystkimi etapami procesu istnieje ścisła zależność i związek przyczynowo - skutkowy, a wszystkie wymienione prace mają charakter innowacyjny, oryginalny i twórczy.

Tym samym prace rozwojowe podejmowane przez pracowników Spółki (od stworzenia projektu aż po zbudowanie finalnej wersji prototypowego rozwiązania) charakteryzują się twórczością, systematycznością, oparte są na oryginalnych koncepcjach, wykorzystują dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności do tworzenia i projektowania nowych, zmienionych lub ulepszonych produktów. Jednocześnie prace te wymagają stworzenia nowych metod produkcji.

Do momentu zakończenia fazy testów, firma nie ma pewności co do wyników końcowych prowadzonych prac. W toku całego procesu napotykane są różnego rodzaju trudności i przeszkody, które skutkują koniecznością modyfikowania lub zmieniania przyjętych wcześniej założeń.

Prace rozwojowe są dokumentowane w ewidencji firmy w sposób umożliwiający wyodrębnienie ich od podstawowej, operacyjnej działalności. Należy również podkreślić, że z opisanej działalności rozwojowej wyłączone są prace rutynowe, a także okresowe zmiany wprowadzane do produktów, nawet jeżeli takie zmiany miałyby charakter ulepszeń. Projekty realizowane przez Spółkę przebiegają według wcześniej opisanej metodyki. Celem skonkretyzowania ich przebiegu przedstawiono przykładowe projekty zrealizowane przez Spółkę.

I. Nowy model torby damskiej (…)

Celem projektu było (…).

Proces projektowania i konstruowania przebiegał w dwóch etapach:

a)(…),

b)stworzony został (…).

Problemy w trakcie realizacji projektu były następujące:

(…);

(…),

(…),

(…).

Innowacja polegała na opracowaniu (l…).

Efekt projektu to:

1.(…),

2.(…),

3.(…).

II. Nowy model portfela damskiego (…)

Projekt miał na celu stworzenie nowego portfela z (…). Proces projektowania i konstruowania przebiegał w następujących etapach:

(...)

W trakcie projektu konieczne było testowanie prototypu, celem potwierdzenia właściwości technicznych poprzez:

(…).

Realizacja projektu zakończyła się sukcesem a pracownicy pozyskali nową wiedzę:

a)w zakresie procesu technologicznego – (…)

b)optymalizacja procesu produkcyjnego – (…).

III. Nowy model paska damskiego (…) do kolekcji (…)

Projekt miał na celu stworzenie nowego paska o (…).

Proces projektowania i konstruowania przebiegał w następujących etapach:

(…)

Problemy w trakcie realizacji projektu były następujące:

a)(…),

b)(…).

Realizacja projektu zakończyła się sukcesem a pracownicy pozyskali nową wiedzę dotyczącą procesu technologicznego – w zakresie odpowiedniego (…).

Ad 2.

Pracownik firmy zaangażowany w prace rozwojowe w tym obszarze jest inicjatorem przygotowania nowego rozwiązania, co ma bezpośredni związek z charakterem prowadzonej przez X działalności.

Bazując na technologiach informatycznych, pracownik opracowuje lub rozwija kompleksowe rozwiązania mające na celu zwiększenie wydajności prowadzonych prac rozwojowych i optymalizację czasu pracy pracowników oraz współpracy z Klientami. Na podstawie własnych analiz, zdobytych doświadczeń oraz powszechnie dostępnej wiedzy, rozwiązania są stale modyfikowane i unowocześniane, by umożliwiać użytkownikom końcowym łatwe i efektywne automatyzowanie procesów. Realizowane w tym obszarze projekty dotyczą działalności mającej na celu zaprojektowanie/opracowanie, testowanie i wdrożenie nowych dla Spółki narzędzi informatycznych, np.: zawierających wzory produktów oraz narzędzia zarządzania magazynem.

Działania w obszarze tworzenia i rozwijania procesów wewnętrznych, cechują się niepewnością badawczą, albowiem w chwili rozpoczęcia prac projektowych, Spółka nie ma pewności co do ostatecznego rezultatu. Nie jest wykluczone, że w toku realizacji projektu, niezbędne będzie zmodyfikowanie przyjętych pierwotnie założeń, gdyż np. podczas fazy testów pojawią się problemy, których nie dało się przewidzieć i projekt zostanie zaniechany.

Analogicznie jak wyżej, prace rozwojowe w tym obszarze również są dokumentowane w ewidencji firmy w sposób umożliwiający wyodrębnienie ich od podstawowej, operacyjnej działalności.

Realizowany w tym obszarze projekt pt. „…” miał na celu stworzenie i rozwinięcie:

webowej bazy danych tworzonej w MySQL, optymalnego systemu magazynowego,

ułatwianie kontaktu z Klientem,

usprawnianie obsługi zamówień ułatwianie w pozyskiwaniu surowców i optymalizację ich zużycia.

Realizacja projektu poprzedzona jest następującymi czynnościami:

I. etap – prace koncepcyjne

Etap ten uwzględnia przede wszystkim organizowanie spotkań i konsultacji z właścicielami Spółki. Na etapie prac koncepcyjnych określane są również zasoby niezbędne do zrealizowania projektu (narzędzia programistyczne, infrastruktura techniczna, stopień zaangażowania pracownika). Pracownik odpowiedzialny jest za opracowanie harmonogramu realizacji swojego pomysłu i rozwiązania.

II. etap - prace konstrukcyjne

Na tym etapie rozpoczynają się prace prowadzące do opracowania poszczególnych elementów nowego narzędzia. Prace konstrukcyjne kończą się w momencie spełnienia wymogów określonych na etapie prac koncepcyjnych i osiągnięciu zamierzonych pierwotnie rezultatów, aby jednak dane rozwiązanie mogło zostać przekazane użytkownikom końcowym, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich testów.

III. etap – testowanie

Na tym etapie odbywają się testy, które mają na celu weryfikację stworzonych rozwiązań w środowisku zbliżonym do docelowego. Rodzaj testów wybierany jest w zależności od projektu, a zauważone błędy dogłębnie analizowane i raportowane.

IV. etap – wdrożenie i nadzór

Na tym poziomie możliwa jest finalna weryfikacja poprawności funkcjonowania procesu już w środowisku docelowym. W przypadku, kiedy wystąpią niedające się przewidzieć na wcześniejszych etapach problemy techniczne, konieczne będzie cofnięcie się do wcześniejszych etapów i dokonanie zmian.

Zakres prac realizowanych w ramach projektu pt. „…” obejmował:

a)(…)

Efektem projektu było:

a) ujednolicenie metod przeglądania danych,

b) stworzenie wspólnej firmowej bazy danych,

c) usprawnienie procesów zarządzania przedsiębiorstwem,

d) optymalizacja procesów zarządzania zapasami,

e) przyspieszenie realizacji zamówień i zleceń,

f) utrzymanie właściwego poziomu obsługi Klienta oraz wzrost poziomu sprzedaży,

g) wprowadzenie procesu kontroli księgowości,

h) zwiększenie poziomu zarządzania zasobami ludzkimi,

i) zapewnienie bezpieczeństwa przechowywania i zarządzania danymi.

Reasumując, prace rozwojowe opisane w powyższych obszarach koordynowane są w oparciu o nowoczesne metodyki pracy. Spółka ma określony harmonogram prac, za pomocą którego planuje i realizuje wszystkie procesy, dzięki czemu może zaoferować wyjątkowo efektywne produkty. Dodatkowo firma w ramach swojej działalności rozwojowej wykorzystuje szereg materiałów niezbędnych do ich realizacji. W ten sposób powstają nowatorskie produkty, udoskonalana jest jakość produktów już istniejących, a także powstają innowacyjne rozwiązania w procesach wewnętrznych.

Spółka nie świadczy usług prowadzenia działalności badawczej lub prac rozwojowych dla innych podmiotów. Prace rozwojowe są inicjowane przez samą Spółkę, w ramach jej bieżącej działalności, a wyniki tych prac wdrażane w działalności Spółki. Wypracowane w wyniku działalności rozwojowej produkty Spółka oferuje bezpośrednio swoim Klientom.

Kierunek prac rozwojowych prowadzonych przez Spółkę wyznacza zmieniająca się sytuacja na konkurencyjnych rynkach, a także dążenie do utrzymania najwyższej jakości produktów i usprawnionych procesów wewnętrznych w firmie. Prace rozwojowe realizowane przez Spółkę nie są nakierowane na uzyskanie rutynowych/okresowych zmian do produktów i procesów. Spółka wykorzystuje wiedzę i umiejętności pracowników do tworzenia nowych oraz udoskonalania istniejących produktów.

Bezpośrednim skutkiem realizacji działalności rozwojowej jest opracowanie oraz dostarczanie nowych rozwiązań produktowych oferowanym Klientom. Spółka stale monitoruje rynek surowców (skór i ich zamienników), które z uwagi na posiadane właściwości i parametry techniczne mogą znacząco wpłynąć na jakość i innowacyjność oferowanych przez Spółkę produktów.

Dedykowani pracownicy Spółki prowadzą prace projektowe związane z wdrożeniem nowych produktów oraz procesów. W odpowiedzi na potrzeby rynku prace projektowe dotyczą również wprowadzania udoskonaleń do istniejących produktów, optymalizowanie procesów wewnętrznych poprzez wdrażanie narzędzi informatycznych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, firma poszukuje nowych rozwiązań, w tym m.in. poprzez prowadzenie działalności w zakresie badań i rozwoju.

Koszty działalności badawczo-rozwojowej

W ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawca ponosi i nadal będzie w przyszłości ponosił szereg wydatków związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Wydatki ponoszone na działalność badawczo-rozwojową Spółki można zaliczyć do jednej z następujących kategorii:

1. Wynagrodzenia na rzecz osób realizujących prace badawczo-rozwojowe, zatrudnionych na podstawie umów o pracę, umów zlecenie, umowy o dzieło („Pracowników”) oraz inne świadczenia realizowane na rzecz Pracowników, będące przychodami („Wydatki Pracownicze”) a także składki na ubezpieczenia społeczne określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, których podstawą wymiaru są przychody podatkowe Pracowników, finansowane przez Wnioskodawcę („Składki”);

Na powyższe koszty składają się należności poniesione przez pracodawcę z tytułu zatrudnienia pracowników, w celu prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Koszty osobowe obejmują swym zakresem zatrudnienia zarówno na podstawie umowy o pracę jak również w oparciu o umowę cywilnoprawną oraz płacone przez pracodawcę składki od tych należności. Kwalifikowane są: wynagrodzenie zasadnicze, koszty składek na ubezpieczenia społeczne/emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz składka PPK w części finansowanej przez pracodawcę. Dodatkowo do kosztów Wnioskodawca zalicza niżej wskazane składniki wynagrodzenia w postaci premii i dodatkowych benefitów, uwzględnianych tylko w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności B+R pozostaje w ogólnym czasie pracy. Są to zgodnie z wewnętrznymi regulacjami obowiązującymi w Spółce:

premia uznaniowa

ekwiwalent za pranie odzieży roboczej.

Odliczeniu w ramach ulgi B+R nie podlegają składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Podstawą do kalkulacji kosztów osobowych jest prowadzona co miesiąc ewidencja czasu pracy poświęconego na działalność badawczo-rozwojową. Przedsiębiorca określa proporcję czasu pracy (procentową) faktycznie poświęconego na działania B+R w stosunku do ogólnego czasu pracy w danym miesiącu.

Zarówno wydatki pracownicze, jak i składki, zaliczane są przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów.

Wnioskodawca wskazuje, iż do kosztów z tytułu zatrudnienia Pracowników prowadzących prace badawczo-rozwojowe nie będą wchodzić wynagrodzenia za czas, w którym pracownicy nie wykonywali faktycznie czynności związanych z realizacją działalności badawczo-rozwojowej a z realizacją rutynowych działań, będąc np.: na urlopie, zwolnieniu lekarskim, czy na innej usprawiedliwionej nieobecności, które to nie mogą podlegać odliczeniu, jako koszt kwalifikowany w ramach ulgi, o której mowa w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT.

Wnioskodawca wskazuje, że w ramach prowadzonej ewidencji prac badawczo-rozwojowych możliwe jest określenie:

a) zespołów osobowych biorących udział w realizacji danego projektu w ramach prac B+R,

b) całkowitej liczby godzin pracy poszczególnych Pracowników przy danym projekcie w danych miesiącach,

c) wysokości wynagrodzenia wszystkich Pracowników biorących udział w danym projekcie.

W przypadku pracowników częściowo wykonujących prace badawczo-rozwojowe, ewidencja czasu pracy prowadzona przez Spółkę pozwala na jasne i bezsprzeczne ustalenie, ile godzin w danym miesiącu poświęcił dany Pracownik na działalność w zakresie B+R, a ile na inne zadania, które nie są związane bezpośrednio z działalnością badawczo-rozwojową.

2. Wydatki na nabycie materiałów i wyposażenia niezbędnych do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej (dalej: „Materiały i Wyposażenie”).

Na potrzeby prowadzenia prób dla partii próbnych, testowych, prototypowych oraz modeli pokazowych tzw. „(…)” Wnioskodawca nabywa odpowiednie materiały (np. (…) i inne materiały konieczne do przeprowadzenia testów). Wydatki Spółki na nabycie Materiałów i Surowców obejmują koszty materiałów i surowców wykorzystywanych do wykonania prototypów, które poddawane są testom celem potwierdzenia danych wejściowych do projektu (zakładane parametry, właściwości fizycznych surowca oraz technologii szycia i wykończenia) oraz wzorów i „(…)” (modeli pokazowych), których stworzenie ma na celu wyłącznie ocenę możliwości ich komercjalizacji. Należy jedynie zaznaczyć, że są to materiały zużywane wyłącznie na wersje produktu, które nie są dystrybuowane seryjnie i produkowane w kilku sztukach. Nadto niejednokrotnie w wyniku działań analitycznych, testowych realizowanych przez samego odbiorcę niezbędne są zmiany w ostatecznym produkcie.

Odnośnie Materiałów i Surowców Wnioskodawca wskazuje: Kategoria ta obejmuje wydatki na zakup materiałów i surowców bezpośrednio zużytych do działalności badawczo-rozwojowej. W przypadku materiałów lub surowców wykorzystywanych nie tylko do działalności badawczo-rozwojowej, podatnik ma możliwość rozliczenia wyłącznie tej części kosztów, która jest związana z działaniami B+R.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

1.Wnioskodawca oświadczył, że zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

2.Wnioskodawca wyjaśnił, że opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego dotyczy: okresu od 1 stycznia 2018 do 31 grudnia 2022 r. i lat przyszłych.

3.Wnioskodawca oświadczył, że nie korzysta/ nie będzie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

4.Wnioskodawca nie korzysta/nie będzie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 i 34a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

5.Wnioskodawca wskazał, że koszty realizacji prac badawczo-rozwojowych rozwojowych ponosi/będzie ponosić ze środków własnych, które nie zostaną mu zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

6.Wnioskodawca wskazał, że uzyskuje/będzie uzyskiwać również przychody z zysków kapitałowych, jednakże w stosunku do tych przychodów nie zamierza korzystać z odliczenia w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej.

7.Wnioskodawca oświadczył, że wyodrębnia koszty kwalifikowane w odrębnej ewidencji rachunkowej spełniającej warunki ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

8.Wnioskodawca wskazał, że podejmowane przez Spółkę czynności były / są / będą pracami rozwojowymi w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. Spółka w ramach prowadzonej działalności nabywa, łączy, kształtuje i wykorzystuje dostępną aktualnie wiedzę i umiejętności, w tym między innymi z zakresu narzędzi informatycznych i oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Jak wskazano we wniosku rezultatem prowadzonych przez Spółkę prac badawczo-rozwojowych jest zarówno projektowanie, konstruowanie oraz produkowanie nowych produktów oraz ich doskonalenie zarówno na życzenie Klienta jak i własne potrzeby, co jest ściśle związane z opracowywaniem nowych metod produkcji oraz optymalizacją procesów wewnętrznych i zewnętrznych realizowanych przez Spółkę.

9.Wnioskodawca wyjaśnił, że stworzenie każdego projektu/produktu/modelu, o których mowa we wniosku zawsze jest/są/będą efektem prac rozwojowych w rozumieniu przepisów Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

10.W przypadku wyprodukowania/stworzenia każdego projektu, o którym mowa we wniosku, wykonywane prace opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym mają/będą miały charakter innowacyjny, twórczy podejmowaną celem zwiększenia zasobów wiedzy lub wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

11.Działalność opisana we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji jest prowadzona przez Wnioskodawcę w sposób systematyczny, tj. metodyczny, zaplanowany i ciągły.

12.Wnioskodawca wskazał, że podejmowany przez Spółkę charakter prac nosi znamiona działalności badawczo-rozwojowej i stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze (wyraz własnej twórczości intelektualnej).

13.W ramach prac, które Spółka uważa za prace badawczo-rozwojowe Wnioskodawca każdorazowo opracowywał/opracowuje nowe, modyfikował/ modyfikuje oraz ulepszał/ulepsza produkty, procesy, usługi niewystępujące dotychczas w praktyce gospodarczej Spółki lub na tyle innowacyjne, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już w Spółce funkcjonujących.

14.Wnioskodawca wskazał, że wszystkie czynności przedstawione we wniosku wykonywane przez Spółkę, które zamierza uznać za prace badawczo-rozwojowe były/są/będą działalnością twórczą obejmującą prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny (tj. metodyczny, zaplanowany i uporządkowany) w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowiły/nie stanowią/nie będą stanowić:

a) czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,

b) produkcji i dystrybucji produktów,

c) bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej,

d) działalności wspomagającej/pomocniczej, wykraczającej poza zakres prac B+R, czynności:

i. testowania produktu/produktów,

ii. wykonanie badań produktu/produktów,

iii. oceny produktu/produktów,

iv. bądź innych tego typu prac, dokonywanych już po zakończeniu prac B+R w ramach danego Projektu,

e) promowania ulepszeń dokonywanych już w działalności,

f) innych prac spoza prac B+R.

15.Wnioskodawca wskazał, że realizowane przez Spółkę prace w obszarze projektu pt. „(…)” związane z IV etapem wdrożenie i nadzór, stanowią część działalności, którą Wnioskodawca uważa za badawczo – rozwojową i na etapie której nadal wymagane są dalsze prace projektowo – konstrukcyjne po stronie Spółki. Świadczy o tym zakres prac realizowanych w ramach tej fazy projektu, który obejmuje finalną weryfikację poprawności funkcjonowania procesu już w środowisku docelowym. W przypadku wystąpienia niedających się przewidzieć na wcześniejszych etapach problemów technicznych, konieczne jest cofnięcie się do wcześniejszych etapów i dokonywanie zmian konstrukcyjnych w narzędziu.

16.Wnioskodawca wyjaśnił, że każdy z obszarów przedstawionych we wniosku w ramach którego prowadzi prace rozwojowe, będących przedmiotem pytań, których Spółka jest i będzie „twórcą”:

a) zawsze odznacza się i będzie odznaczać, w okresie którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem

b) zawsze jest i będzie kreacją nowej, nieistniejącej wcześniej usługi, produktu

c) nie jest i nie będzie efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny

d) nie jest/nie będzie jedynie „techniczną”, a jest/będzie „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę.

17.Wnioskodawca wskazał, że wydatki wchodzące w skład wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę stanowią należności pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r, o podatku dochodowym od osób fizycznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

18.Wnioskodawca wskazał, że koszty zatrudnienia pracowników na podstawie umów zlecenie, umowy o dzieło, należy rozumieć jako poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

19.Wnioskodawca wyjaśnił, że pod pojęciem „inne świadczenia realizowane na rzecz Pracowników” rozumie składnik wynagrodzenia w postaci premii uznaniowej oraz ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej.

20.Wnioskodawca wskazał, że „inne świadczenia realizowane na rzecz Pracowników” stanowią poniesioną w danym miesiącu należność z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1/art. 13 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację/wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu/ pozostaje w całości czasu pracy przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o działo w danym miesiącu.

Wnioskodawca w odpowiedzi na wezwanie ostatecznie sformułował pytanie nr 3 mające być przedmiotem interpretacji.

Ponadto Wnioskodawca przedstawił własne stanowisko w sprawie oceny prawnej w odniesieniu do ostatecznie przeformułowanego pytania nr 3.

Pytania:

1. Czy opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym prace prowadzone przez Wnioskodawcę, stanowią działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 2020, poz. 1406 ze zm.), (dalej jako „Ustawa o CIT”)?

2. Czy koszty związane z pracami badawczo-rozwojowymi wskazane w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 Ustawy o CIT, a w rezultacie, czy Wnioskodawca jest uprawniony do skorzystania z ulgi B+R w szczególności w stosunku do tych kosztów?

3. Czy w związku z objęciem od 1.05.2021 r. opodatkowaniem podatkiem od osób prawnych spółek komandytowych, prawo do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej przysługuje Wnioskodawcy za okres1.05.2021- 31.12.2021?

Państwa stanowisko w sprawie:

Ad. 1

Zdaniem Wnioskodawcy, działalność Spółki polegającą na tworzeniu nowych procesów w Spółce oraz optymalizowaniu obecnie funkcjonujących i tworzeniu autorskich rozwiązań IT można uznać za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W pierwszej kolejności należy wskazać na zakres definicyjny działalności badawczo-rozwojowej.

Przez działalność badawczo-rozwojową, zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rozumie się działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Natomiast przez badania naukowe, zgodnie z art. 4a pkt 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rozumie się:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Uzupełniając powyższą definicję należy wskazać na art. 4 ust. 2 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zgodnie z którym badania naukowe są działalnością obejmującą:

1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Przez prace rozwojowe, zgodnie z art. 4a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rozumie się prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Uzupełniając powyższą definicję należy przytoczyć art. 4 ust. 3 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zgodnie z którym prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Zdaniem Wnioskodawcy, jak wskazują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zakres działań twórczych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej skupiać się powinien m.in. na kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Ustawodawca wprost wskazuje przy tym, że działania te dotyczyć mogą także narzędzi informatycznych lub oprogramowania. Istotnym jest przy tym, aby wykonywane czynności nie miały charakteru rutynowego i okresowego (nawet jeżeli stanowią ulepszenia).

W zakresie ulgi badawczo - rozwojowej przyjmuje się co do zasady, że w celu skorzystania z tej ulgi należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową, tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicję wskazane w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych: Mając na względzie powyższe definicje wyróżnia się 3 kryteria działalności badawczo - rozwojowej:

1) twórczość,

2) systematyczność, oraz

3) zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Twórczość

O twórczym charakterze działalności możemy mówić, gdy podmiot tworzy innowacyjne rozwiązania, które w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u Wnioskodawcy, a rezultat działalności powinien być odpowiednio ustalony i mieć charakter indywidualny i oryginalny. Działalność B+R Spółki polega m.in. na wprowadzaniu innowacji produktowych oraz znaczących udoskonaleń produkcji. Realizowane przez Wnioskodawcę projekty B+R mają (i będą miały) złożony charakter i są/będą nierozerwalnie związane z wykorzystaniem pozyskanej przez pracowników wiedzy, a także z ich umiejętnościami oraz twórczym i niestandardowym działaniem. Efektem tych prac jest/będzie między innymi:

1. stworzenie nowego produktu – (…)

2. niespotykana wcześniej funkcjonalność dzięki (…)

3. opracowanie nowego sposobu (…).

Zatem aktywności Wnioskodawcy ma (i będzie miał) charakter zindywidualizowanej i kreatywnej działalności prowadzącej do powstania innowacyjnych projektów B+R. Tym samym, działalność Spółki spełnia przesłankę twórczości.

Systematyczność

Działalność systematyczna, to przede wszystkim taka działalność, która prowadzona jest w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

W niniejszej sprawie, Spółka prowadzi (i zamierza prowadzić) działalność w sposób zorganizowany, a więc metodyczny. Prace prowadzone przez Spółkę organizowane są w ramach określonych zespołów pracowników którzy pracują/świadczą usługi (i będą w przyszłości) - w zależności od rodzaju projektu - zgodnie z określonym modelem i metodyką działania. Działalność ta jest i będzie odpowiednio ewidencjonowana - zarówno jeżeli chodzi o czas pracy, jak i efekty pracy. Powyższe stanowi o tym, że działalność Spółki w tym zakresie ma charakter zorganizowany i uporządkowany.

Ponadto, prace wykonywane przez pracowników Spółki odbywają się (i będą odbywać się) według ściśle określonego harmonogramu oraz procesów opracowanych wewnętrznie, więc mają (i będą mieć) charakter zaplanowany i metodyczny.

W związku z powyższym, w niniejszej sprawie działalność Spółki ma charakter systematyczny.

Zwiększenie zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań

W niniejszej sprawie działalność Spółki ma (i będzie miała) na celu wykorzystywanie wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Działalność Spółki polega (i będzie polegać) na wykorzystaniu zasobów wiedzy w celu tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań.

Prowadzona Działalność B+R wymaga posiadania dedykowanego i wykwalifikowanego zespołu, który ma odpowiednie wykształcenie, kompetencje i doświadczenie. Rozwiązania rozwojowe polegają zarówno na projektowaniu nowych produktów, jak również na rozwoju i udoskonalaniu obecnie wykorzystywanych materiałów, metod produkcji.

Tym samym, spełniona została przesłanka zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystywania jej do tworzenia nowych zastosowań.

W konsekwencji zostały spełnione wszystkie przesłanki uznania działalności B+R Spółki za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ad. 2

Zgodnie z art. 18d ust. 1 CITu od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo- rozwojową, zwane „kosztami kwalifikowanymi”.

Zgodnie zaś z przepisem art. 18d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu,

2. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 co podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

3. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

4. nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

5. ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

6. odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

7. nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;

8. koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:

a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,

b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskie lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,

c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,

d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.

Według przepisu art. 18d ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Natomiast, zgodnie z treścią art. 18d ust. 6 przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Zgodnie z przepisem art. 18d ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.

W myśl art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1 wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Analizując przytoczone przepisy, można wyodrębnić podstawowe warunki, które powinny zostać spełnione, aby podatnik mógł skorzystać z prawa odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym:

1.podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

2.koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

3.koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

4.jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

5.w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

6.podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

7.kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych,

8.koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Biorąc pod uwagę ponoszone przez Wnioskodawcę koszty, powstałe przy realizacji prac badawczo-rozwojowych, opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca podaje, co następuje:

I. Wynagrodzenia dla pracowników i osób współpracujących z Wnioskodawcą na podstawie umów cywilnoprawnych, biorących udział w realizacji działań z obszarów B+R, posiadających specjalistyczną wiedzę i doświadczenie oraz składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez Wnioskodawcę jako płatnika.

Przepis art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, daje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności z tytułu wynagrodzeń pracowników w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

W stosunku do osoby zatrudnionej na podstawie umowy cywilnoprawnej, uprawnienie takie przyznaje przepis art. 18d ust. 2 pkt 2 (winno być: art. 18d ust. 2 pkt 1a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W tej sytuacji, kosztami kwalifikowanymi będą należności z tytułu wynagrodzeń (z wyłączeniem składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) tych osób, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.

Trzeba przy tym pamiętać, że dla możliwości zaliczenia do kosztów kwalifikowanych należności z tytułu ww. wynagrodzeń konieczne jest faktyczne uczestnictwo zatrudnionych w pracach badawczo-rozwojowych. Nie wystarczy zatem jedynie wpisanie w dokumencie nawiązującym stosunek pracy/zlecenia umowy o dzieło do zakresu obowiązków takiej osoby prac z obszaru B+R. Jeżeli w ramach świadczonej pracy, pracownik lub osoba zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej, oprócz obowiązków związanych z działalnością badawczo-rozwojową, wykonuje inne obowiązki, należy wyodrębnić, a zatem wyłączyć z ulgi badawczo-rozwojowej, tę część wynagrodzenia, świadczeń i składek, które nie są związane z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powyższe, Wnioskodawca będzie prowadzić ewidencję czasu pracy, która wykaże, ile godzin poświęca dany pracownik na działalność badawczo-rozwojową, jeśli pracownik ten będzie zajmować się też innymi czynnościami spoza obszaru B+R.

Rozpatrując kwestię wynagrodzeń pracowniczych pod kątem możliwości ich zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, nie można pominąć brzmienia przepisu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2020 r. 1426 tj. z dnia 2020.08.21), zgodnie z którym za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika. Jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Należy zatem uznać, że do kosztów kwalifikowanych należy zaliczyć wszystkie elementy wynagrodzenia wymienione w przywołanym wyżej przepisie. Co więcej, zastosowanie w przepisie katalogu otwartego elementów wynagrodzenia, przez użycie zwrotu „w szczególności” oznacza, że przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, a mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy.

W ocenie Wnioskodawcy, wszystkie wymienione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego koszty wynagrodzeń w postaci wynagrodzenia zasadniczego i pozostałych elementów, stanowiących przychód ze stosunku pracy, a niestanowiące opisany wyżej przedmiot wyłączenia, będą się zatem zaliczać się do kosztów kwalifikowanych ponoszonych przez Wnioskodawcę a co za tym idzie będzie on uprawniony do skorzystania z ulgi B+R w stosunku do tych kosztów.

II. Koszty materiałów i surowców wykorzystywanych przy pracy nad realizacją projektów z obszaru B+R.

W związku z prowadzeniem prac, opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca będzie ponosić koszty związane z koniecznością zakupu różnych surowców lub materiałów.

Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców za koszty kwalifikowane jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W przepisach ustaw podatkowych nie znajdziemy definicji użytych w ww. przepisie wyrażeń „materiały” i „surowce”.

Zgodnie z definicją, zawartą w Słowniku Języka Polskiego (www. sjp.pwn.pl), pojęcie surowce oznacza „materiały naturalne pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego, służące do wytwarzania jakichś produktów lub energii”. Odnośnie zaś do pojęcia „materiałów” należy, zdaniem Wnioskodawcy, oprzeć się na definicji zamieszczonej w ustawie z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (Dz.U. 2019.351 tj. z dnia 2019.02.22).

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy, materiały to „składniki majątku zużywane na własne potrzeby”. W piśmiennictwie wskazuje się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej”.

W ocenie Wnioskodawcy materiały i surowce, opisane w stanie faktycznym, bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową, należy uznać za koszty kwalifikowane, o których mowa w ww. przepisach.

Ad.3

Zdaniem Wnioskodawcy w związku z objęciem opodatkowaniem podatkiem od osób prawnych spółek komandytowych od 1.05.2021 r., prawo do skorzystania ulgi badawczo-rozwojowej za okres maj-grudzień 2021 nabył Wnioskodawca.

Zgodnie z treścią art. 2. ustawy zmieniającej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 1.05.2021 r. mają również zastosowanie do spółek komandytowych.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 CITu od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową, zwane „kosztami kwalifikowanymi”.

Mając na uwadze wyżej powołane przepisy uznać należy, że Wnioskodawca jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych (od dnia 1.05.2021 r.) będzie miał prawo (za okres maj-grudzień 2021) odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo- rozwojową a co za tym idzie skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej za ten okres. Z treści tego przepisu wynika, że wspólnicy mają prawo do skorzystania z ulgi B+R także po objęciu spółki komandytowej podatkiem CIT – na zasadach przewidzianych w odpowiednich przepisach updof, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1 i 2)

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pytania nr 1 i 2, jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej interpretacji.

Ad. 3)

Stosownie do treści art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2022 r., poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

W myśl art. 18d ust. 8 updop,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1 updop.

Zgodnie z art. 18d ust. 9 updop,

Przepisu ust. 8 zdanie drugie i trzecie nie stosuje się, jeżeli podatnik wykaże w zeznaniu kwotę przysługującą mu zgodnie z art. 18da ustawy o CIT.

1 stycznia 2021 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123, dalej: „ustawa nowelizująca”).

Treścią wyżej wymienionej ustawy nowelizującej wprowadzone zostały do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nowe regulacje, które nadają spółce komandytowej mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Polski status podatnika podatku CIT. Wskazać należy, że na podstawie dotychczasowej regulacji ustawy CIT taka spółka traktowana była jako podmiot podatkowo transparentny, to jest podmiot, którego uzyskiwane przychody oraz ponoszone koszty podlegały uznaniu za przychody i koszty jego wspólników.

Zgodne z art. 13 ust. 4 ustawy nowelizującej:

podatnicy będący wspólnikami spółki komandytowej lub spółki jawnej, którzy przed dniem, w którym spółka taka stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, dokonywali na podstawie przepisów ustawy zmienianej w art. 1 lub art. 2 odliczeń od podstawy opodatkowania, zachowują prawo do tych odliczeń na zasadach przewidzianych w tych przepisach, w brzmieniu obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień, w którym spółka komandytowa lub spółka jawna stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zatem, z powyższego wynika, że podatnik tego podatku zachowuje prawo do odliczeń na zasadach przewidzianych w ustawach PIT i CIT, w brzmieniu obowiązującym w dniu poprzedzającym dzień, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem CIT.

W takim przypadku, wspólnicy, którzy korzystają z prawa do ulgi B+R nabytej w okresie, gdy spółka nie była podatnikiem CIT, którzy przed dniem, w którym spółka taka stała się podatnikiem CIT korzystali z odliczeń, zachowują prawo do pomniejszania podstawy opodatkowania na zasadach przewidzianych w tych przepisach.

Treść powyższego przepisu adresowana jest zatem do tych wspólników spółki komandytowej, którzy „dokonywali na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odliczeń od swojej podstawy opodatkowania”, w następstwie zdarzeń jakie zaistniały w transparentnej podatkowo spółce, dających prawo do dokonywania takich odliczeń. Przepis ten nie obejmuje tych przypadków, w których – w następstwie zdarzeń jakie zaistniały w transparentnej podatkowo spółce komandytowej - odliczenia takie przez wspólników nie były dokonywane. W takim przypadku, ewentualne odliczenia od podstawy opodatkowania będą mogły być dokonywane już przez Spółkę, a nie przez jej wspólników, gdyż zastosowanie znajdować może treść art. 12 ust. 6 ustawy nowelizującej.

Zgodnie z tym przepisem:

spółka, o której mowa w ust. 1, kontynuuje dokonaną przed dniem, w którym stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, wycenę wartości podatkowej składników majątkowych, w szczególności w zakresie dotyczącym wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przyjętej metody amortyzacji, stawek oraz okresu amortyzacji, a także wysokości odpisów amortyzacyjnych uprzednio dokonanych od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, oraz, stosując przepisy ustaw zmienianych w art. 1 i art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, uwzględnia, z zastrzeżeniem ust. 5, zdarzenia zaistniałe przed dniem, w którym stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, mające wpływ na wysokość jej zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

Wspólnicy spółki komandytowej zachowują zatem prawo do dokonywania odliczeń na zasadach przewidzianych w odpowiednich przepisach ustawy PIT i CIT, w brzmieniu obowiązującym przed dniem, w którym spółka komandytowa stała się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Zaznaczyć jednak należy, że jeżeli prawo do ulgi nabyte z tytułu udziału w spółce komandytowej dotyczy odliczeń od dochodu ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof, tj. z pozarolniczej działalności gospodarczej (np. ulga z art. 26e updof – ulga B+R), a podatnik nie uzyska w późniejszym okresie przychodów z tego źródła – nie będzie miał faktycznej możliwości skorzystania z tego prawa.

Mając na uwadze powyższe przepisy, wskazać należy, że Spółka nie ma/nie będzie miała prawa do odliczenia kosztów kwalifikowanych, które powstały przed 1 maja 2021 r. i zostały tylko w części odliczone przez wspólników Spółki ze względu na zbyt niski osiągnięty dochód przez wspólników Spółki.

Natomiast, ponownie wskazać należy, że art. 13 ust. 4 ustawy nowelizującej nie obejmuje tych przypadków, w których – w następstwie zdarzeń jakie zaistniały w transparentnej podatkowo spółce komandytowej - odliczenia takie przez wspólników nie były dokonywane. W takim przypadku, ewentualne odliczenia od podstawy opodatkowania będą mogły być dokonywane już przez Spółkę, a nie przez jej wspólników, gdyż zastosowanie znajdować może treść art. 12 ust. 6 ustawy nowelizującej.

Zatem, mając na uwadze wyżej powołane przepisy uznać należy, że Spółka jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych (od dnia 1.05.2021 r.) będzie miała prawo (za okres maj-grudzień 2021) odliczenia kosztów uzyskania przychodów poniesionych na działalność badawczo- rozwojową, a co za tym idzie skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej za ten okres.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1.z zastosowaniem art. 119a;

2.w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3.z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00