Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 22 lutego 2023 r., sygn. II NSKP 2/23

Błędem jest utożsamianie opłaty rocznej z tytułu dosyłu sygnału z  naziemnej stacji satelitarnej do satelity z roczną opłatą za prawo do dysponowania częstotliwością przeznaczoną do nadawania programu, o której mowa w treści art. 53 ust. 1 u.r.t.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

Prezes SN Joanna Lemańska (przewodniczący) ‎

SSN Elżbieta Karska (sprawozdawca) ‎

SSN Marek Dobrowolski

w sprawie z powództwa C. Spółki Akcyjnej w W. przeciwko Przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w przedmiocie odwołania od decyzji Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii ‎i Telewizji w W. […] z 23 grudnia 2016 r. po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 22 lutego 2023 r. skargi kasacyjnej pozwanego od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 30 września 2020 r., sygn. akt VII AGa 961/19

1. uchyla wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia ‎30 września 2020 r., sygn. akt VII AGa 961/19, w zakresie pkt I.1);

2. oddala skargę kasacyjną w pozostałej części;

3. zasądza od powoda C. Spółki Akcyjnej w W. na rzecz pozwanego Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kwotę 2 700 (dwa tysiące siedemset) zł tytułem kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pismem z 31 października 2016 r. poinformował Nadawcę – I. S.A. z siedzibą w W., o wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie nałożenia kary na niego na podstawie art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. 2016, poz. 639 i poz. 929, dalej: „u.r.t.” lub „ustawa o radiofonii i telewizji”), zaś pismem z 10 listopada 2016 r. poinformował o prawie Nadawcy do wypowiedzenia się, co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań w terminie 14 dni od daty otrzymania zawiadomienia, jak również o fakcie, iż po tym terminie zostanie podjęta decyzja w przedmiotowej sprawie.

Nadawca w piśmie z 23 listopada 2016 r. potwierdził, że nie realizował wymaganego ustawowo minimum dziesięcioprocentowego udziału w kwartalnym czasie nadawania audycji z udogodnieniami dla osób z dysfunkcją narządu wzrokuisłuchu. Ponadto wskazał, że przyczyną takiego stanu rzeczy był „charakter monitorowanego programu, który jest programem wyspecjalizowanym sportowym”. Nadawca poinformował również, że w „ramówce programu pojawiły się: meczezkomentarzem audiodeskrypcyjnym, audycje tłumaczone na język migowy, napisy dla niesłyszących”. Zapewnił też, że „obecnie realizuje kwoty we wszystkich nadawanych programach”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00