Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.128.2023.2.MZA
Ustalenie, czy: - w obecnym stanie prawnym i faktycznym, tj. przy obecnym brzmieniu Statutu Fundacji i pełnieniu przez udziałowca będącego fundatorem funkcji Przewodniczącego Rady Fundacji bez przyznanego prawa do wynagrodzenia i jednocześnie będącego jedynym udziałowcem Wnioskodawcy Spółka spełnia warunek zastosowania opodatkowania ryczałtem, określony w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT, - w sytuacji kiedy Wnioskodawca będący spółką z ograniczona działalnością współpracuje z podmiotem powiązanym osobowo poprzez osobę udziałowca będącego jednocześnie właścicielem firmy Y Pana A wpisanego do CEiDG i będącego dostawcą usług dla Wnioskodawcy jako podwykonawca: a) spełnia warunek zastosowania opodatkowania ryczałtem, określony w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT, b) jest on zobowiązany do opodatkowania kwot wypłacanych przez Spółkę na rzecz podmiotów powiązanych z tytułu nabycia towarów i usług bowiem stanowią one dochód z tytułu ukrytego zysku i w rozumieniu Ustawy będą podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
20 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 8 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia,
czy:
- w obecnym stanie prawnym i faktycznym, tj. przy obecnym brzmieniu Statutu Fundacji i pełnieniu przez udziałowca będącego fundatorem funkcji Przewodniczącego Rady Fundacji bez przyznanego prawa do wynagrodzenia i jednocześnie będącego jedynym udziałowcem Wnioskodawcy Spółka spełnia warunek zastosowania opodatkowania ryczałtem, określony w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT,
- w sytuacji kiedy Wnioskodawca będący spółką z ograniczona działalnością współpracuje z podmiotem powiązanym osobowo poprzez osobę udziałowca będącego jednocześnie właścicielem firmy Y Pana A wpisanego do CEiDG i będącego dostawcą usług dla Wnioskodawcy jako podwykonawca:
a) spełnia warunek zastosowania opodatkowania ryczałtem, określony w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT,
b) jest on zobowiązany do opodatkowania kwot wypłacanych przez Spółkę na rzecz podmiotów powiązanych z tytułu nabycia towarów i usług bowiem stanowią one dochód z tytułu ukrytego zysku i w rozumieniu Ustawy będą podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 29 kwietnia 2023 r. (wpływ 5 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
X Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym w Polsce. Udziałowcem Wnioskodawcy jest jedna osoba fizyczna. Wnioskodawca nie posiada udziałów ani akcji w kapitale jakiejkolwiek innej spółki, nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną. Nie posiada też innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
Jednak jedyny udziałowiec Wnioskodawcy Pan A jest fundatorem fundacji (dalej: Fundacja). Fundacja została ustanowiona poprzez złożenie oświadczenia o ustanowieniu fundacji w formie aktu notarialnego. Oświadczenie o ustanowieniu fundacji zawiera postanowienia statutu (zwane dalej także Statutem Fundacji) i zostało złożone na podstawie przepisów Ustawy o fundacjach z dnia 6 kwietnia 1984 r. Zgodnie z aktem notarialnym i ze Statutem Fundacji „(…)” jej główne cele są następujące:
- (...).
Fundacja może też prowadzić działalność gospodarczą zbieżną z celami, które przedstawione zostały wyżej. Nie mniej jednak Fundacja nie podjęła takiej działalności a jedyna jej aktywność polegała na zrealizowaniu przedsięwzięcia sportowego związanego z pozyskaną a dotacją z Urzędu Miasta w roku 2011. W pozostałych latach do chwili obecnej Fundacja nie uzyskała żadnych przychodów i nie prowadziła działalności ani gospodarczej ani sportowej.
Wnioskodawca prowadzi aktywną działalność przede wszystkim na terenie Unii Europejskiej wykonując i dostarczając stoiska wystawowe dla zamawiających tak z terenu UE jak z poza EOG. Spółka zdecydowała się z początkiem tego roku przejść na ryczałt od dochodów spółek (tzw. Estoński CIT) i złożyła stosowne zawiadomienie do Naczelnika Urzędu Skarbowego, o którym mowa w Rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.), zwanej dalej u.p.d.o.p.
Całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację może być przeznaczana wyłącznie na realizację jej celów statutowych (§ 11 Statutu Fundacji). Statut Fundacji przyznaje fundatorowi, zgodnie z § 13 pkt 3 i 5, następujące uprawnienia:
1. Powoływanie Rady Fundacji,
2. Członkostwo w Radzie Fundacji,
3. Odwoływanie członków Rady.
Statut nie zawiera postanowień regulujących zasady wynagradzania członków Rady Fundacji bowiem wprowadził on kategoryczny zakaz dla członków Rady pobierania wynagrodzenia z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tego organu, w tym kosztów podróży.
Wnioskodawca prowadzi aktywną działalność przede wszystkim na terenie Unii Europejskiej wykonując i dostarczając stoiska wystawowe dla zamawiających tak z terenu UE jak z poza EOG. Spółka zdecydowała się z początkiem tego roku przejść na ryczałt od dochodów spółek (tzw. Estoński CIT ) i złożyła stosowne zawiadomienie do Naczelnika Urzędu Skarbowego, o którym mowa w Rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.), zwanej dalej u.p.d.o.p.
Jednocześnie należy zauważyć, że Spółka prowadzi współpracę z wieloma podmiotami, ale też i z podmiotem powiązanym osobowo poprzez osobę udziałowca będącego jednocześnie właścicielem firmy Y Pana A wpisanego do CEIDG i będącego dostawcą usług dla Wnioskodawcy jako podwykonawca. Należy tu wyraźnie stwierdzić, że podmiot powiązany jest dostawcą a nie odbiorcą usług świadczonych przez Wnioskodawcę. Usługi, które wykonuje podwykonawca są niezbędne dla Wnioskodawcy, gdyż nie dysponuje on niezbędnym parkiem maszynowym i zasobem kadrowym dla wykonania elementów, które później składają się na całość, które wykonywane są na miejscu realizacji usługi głównej, która wykonywana jest najczęściej poza granicami kraju.
Wnioskodawca w swej strukturze sprzedaży posiada znikomy udział w sprzedaży na rzecz innego podmiotu powiązanego (Z Sp. z o.o.), gdyż udział ten wynosi mniej niż 5% a sprzedaż, która została wykonana na rzecz tego podmiotu została dokonana z zachowaniem uzyskiwania wartości dodanej.
Charakter współpracy wiążący Wnioskodawcę z podmiotem powiązanym (Y Pan A) jest trwały i na niej opiera się strategia Wnioskodawcy, gdzie wiele decyzji jest podejmowanych w trakcie realizacji zadań polegających na kompleksowej zabudowie powierzchni na terenie targów.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał że:
a) Statut Fundacji nie wskazuje i daje fundatorowi jakiegokolwiek prawa majątkowego do świadczeń jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji;
b) Wnioskodawca nabywa od firmy Y Pana A usługi, które maja charakter podwykonawczy i polegają one między innymi na:
- wykonywaniu elementów stoisk,
- wykonywaniu zleconych obiektów i przedmiotów,
- wykonywaniu zabudowy stoiska,
- wykonywaniu zabudowy powierzchni targowych - bez ich organizacji;
c) wszystkie transakcje zakupu usług między podmiotami zawierane są na warunkach rynkowych. Uzyskiwana jest marża, która zapewnia firmie Y Pana A rentowność;
d) fakt powiązań między podmiotami miał wpływ na współpracę między nimi przede wszystkim poprzez to, że każdy z podmiotów ma tu określone zadania i możliwości.
Wnioskodawca został utworzony, aby w tej formie prawnej (jako osoba prawna) podmiot ten mógł funkcjonować na rynku europejskim, gdyż tutaj widzimy możliwości skutecznego konkurowania. Jedynie Wnioskodawca posiada dział marketingu i dział sprzedaży, który pozwala mu zdobywać zlecenia na rynku.
Natomiast firma Y Pana A jest jedynie podmiotem, który wykonuje elementy poszczególnych stoisk, bywa też że składa je i dokonuje zabudowy powierzchni. Dokonuje się to poprzez wykonanie poszczególnych elementów w miejscach gdzie firma Y Pana A posiada zakłady w kraju a na miejscu organizacji targów i wystaw dokonywany jest ich montaż;
e) Wnioskodawca negocjuje warunki z kontrahentami zlecającymi kompleksową zabudowę powierzchni targowych w oparciu o możliwości jakimi dysponuje sama jak i podmioty, które pracują na jego rzecz;
f) Wnioskodawca współpracuje z firmą Y Pan A od początku powstania Wnioskodawcy to jest od 21 lutego 2017 r.;
g) Wnioskodawca współpracuje z firmą Y Pan A od początku powstania Wnioskodawcy, ale współpracuje też z innymi podmiotami od początku powstania;
h) wspólnicy zadbali o wyposażenie Spółki w niezbędne aktywa do jej funkcjonowania poprzez zakup:
- nieruchomości w C.,
- samochodów osobowych i ciężarowych 5 sztuk,
- centrum obróbczego CNC,
- laseru (…),
- plotera drukującego i laminatora,
- wózka widłowego,
- piły spalinowej,
i) firma Y Pan A funkcjonuje na rynku od 1998 r. i zajmowała się i zajmuje takimi usługami jak:
- produkcja mebli biurowych,
- wykonywanie instalacji elektrycznych,
- sprzedaż detaliczna mebli,
- magazynowanie towarów,
- wynajem i zarządzanie nieruchomościami,
- naprawa i konserwacja mebli,
- wykonywanie elementów stoisk,
- wykonywanie zleconych obiektów i przedmiotów,
- wykonywanie zabudowy stoiska,
- wykonywanie zabudowy powierzchni targowych - bez ich organizacji.
j) analogiczne usługi i produkcje, którą wykonuje firma Y Pan A sprzedawane są również na rzecz innych podmiotów.
Pytania
1) Czy w obecnym stanie prawnym i faktycznym, tj. przy obecnym brzmieniu Statutu Fundacji i pełnieniu przez udziałowca będącego fundatorem funkcji Przewodniczącego Rady Fundacji bez przyznanego prawa do wynagrodzenia i jednocześnie będącego jedynym udziałowcem Wnioskodawcy Spółka spełnia warunek zastosowania opodatkowania ryczałtem, określony w art. 28j ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p.?
2) Czy w sytuacji kiedy Wnioskodawca będący spółką z ograniczona działalnością współpracuje z podmiotem powiązanym osobowo poprzez osobę udziałowca będącego jednocześnie właścicielem firmy Y Pana A wpisanego do CEiDG i będącego dostawcą usług dla Wnioskodawcy jako podwykonawca:
a) spełnia warunek zastosowania opodatkowania ryczałtem, określony w art. 28j ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p,
b) jest on zobowiązany do opodatkowania kwot wypłacanych przez Spółkę na rzecz podmiotów powiązanych z tytułu nabycia towarów i usług bowiem stanowią one dochód z tytułu ukrytego zysku i w rozumieniu Ustawy będą podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1
Spółka mogła wybrać opodatkowanie ryczałtem, zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy CIT, gdyż
spełnia ona łącznie następujące warunki:
- mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
- z wierzytelności,
- z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
- z części odsetkowej raty leasingowej,
- z poręczeń i gwarancji,
- z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
- ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
- z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami me jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma.
Ponadto:
- spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym i ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;
- prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
- nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
- nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
- spółka złożyła zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
W nawiązaniu do pytania związanego z wątpliwościami związanymi z tym, że jedyny udziałowiec jest też jedynym fundatorem Fundacji „(...)” Wnioskodawca uważa, że:
Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy, jeżeli prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne. Przedmiotem interpretacji na gruncie opisanego stanu faktycznego powinien być warunek polegający na tym, aby udziałowiec nie posiadał praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako fundator lub beneficjent fundacji.
Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach, fundacja działa na podstawie przepisów mniejszej ustawy i statutu. Prawa majątkowe, o których mowa w art. 28j ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. mogą zatem mieć podstawę wyłącznie w dwóch źródłach prawa, tj. ustawie o fundacjach oraz statucie. Ustawa o fundacjach nie przyznaje fundatorowi żadnych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia. Prawa przyznane fundatorowi przez statut Fundacji, tj. uprawnienie do powoływania i odwoływania członków Rady Fundacji oraz członkostwa w tym organie nie stanowi, w opinii Wnioskodawcy, prawa majątkowego. Na gruncie art. 44 k.c. przyjmuje się, że „prawo majątkowe jest prawem wynikającym z powszechnie obowiązującego podziału praw na prawa o charakterze majątkowym i niemajątkowym. Prawo majątkowe pozostaje w ścisłym związku z ekonomicznym interesem uprawnionego niezależnie od tego, czy w konkretnej sytuacji za prawo takie można uzyskać pewną sumę pieniężną lub inne dobro. Prawo własności rzeczy, która nie ma żadnej lub ma minimalną wartość rynkową, pozostaje prawem majątkowym, a wolność człowieka zawsze będzie dobrem osobistym o charakterze niemajątkowym. Prawa niemajątkowe pozbawione są takiego ekonomicznego uwarunkowania nawet wtedy, gdy dane osoby czerpią z tego korzyści majątkowe.” (Ciszewski Jerzy (red.), Nazaruk Piotr (red.), Kodeks cywilny. Komentarz aktualizowany, LEX/el. 2021).
Są to prawa podmiotowe przysługujące wobec rzeczy lub podmiotów materialnych, które nie są rzeczami, a także wobec dóbr prawnych i niematerialnych. Istota prawa majątkowego, jego wyznacznikiem jest istnienie potencjalnego interesu ekonomicznego, będącego elementem danego prawa podmiotowego. Czym innym są prawa korporacyjne oraz im podobne, do których, zdaniem Wnioskodawcy, zaliczyć należy prawo powoływania członków organów osoby prawnej oraz uprawnienie do bycia członkiem tych organów. Nie realizują one interesu ekonomicznego fundatora lecz urzeczywistniają jego prawa i obowiązki związane z zarządzaniem interesami i majątkiem osoby prawnej.
Zważywszy, ze uprawnienia fundatora określone postanowieniami statutu nie należą do praw majątkowych, należy uznać że warunek określony w art. 28j ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. jest spełniony w sytuacji, gdy obowiązuje Statut Fundacji, w którym brak jest zapisów które dają możliwość uzyskiwania przysporzenia majątkowego z tytułu bycia członkiem Rady Fundacji. Brak praw majątkowych po stronie udziałowca Wnioskodawcy, będącego fundatorem Fundacji skutkuje tym, że nie zachodzi potrzeba badania ewentualnego prawa do świadczeń. Warunkiem podstawowym jest bowiem istnienie praw majątkowych po stronie fundatora.
Jednakże należy podkreślić, że Statut Fundacji ani ustawa nie przyznają fundatorowi prawa do jakichkolwiek świadczeń, zaś całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana na realizację jej celów statutowych. Udziałowiec nie ma obecnie również prawa do świadczeń jako członek Rady Fundacji. Wynagrodzenie takie nie zostało mu bowiem przyznane.
Zdaniem Wnioskodawcy, fakt, że Statut Fundacji wyłącza możliwości przyznania fundatorowi wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka Rady oraz jakichkolwiek innych przysporzeń majątkowych i nie została bowiem dokonana w tym zakresie żadna czynność w okresie ostatnich dziesięciu lat, w szczególności nie zawarto umowy, która byłaby źródłem prawa do wynagrodzenia, Spółka ma pełne prawo do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek.
Ad. 2
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych określiła warunki jakie muszą być spełnione, aby mogła ona wybrać odmienny od dotychczasowego sposób opodatkowania wypracowanego przez siebie dochodu. Między innymi warunkami wyłącza ona taką możliwość gdy dokonuje ona transakcji i z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma. Przy czym za podmioty powiązane przyjmuje się zgodnie ze nowelizowanymi przepisami takie, w których istnieją związki o charakterze rodzinnym, kapitałowym lub przez tzw. wiążący wpływ. Wtedy należy je traktować jak podmioty powiązane. Przyjmujemy, jak to wskazano w części opisowej, że Wnioskodawca jak i przedsiębiorstwo jednoosobowe jedynego udziałowca oraz osoba prawna (Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) są podmiotami powiązanymi.
Na gruncie regulacji o Ryczałcie istnieje odrębna definicja podmiotów powiązanych.
Zgodnie z art. 28c pkt 1 ustawy o CIT w związku z art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT podmioty powiązane stanowią:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ - ten sam inny podmiot lub - małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika lub
ca) spółkę, o której mowa w art 1 ust 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałowa wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
Przez wywieranie znaczącego wpływu rozumie się:
1. posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 5%
a) udziałów w kapitale lub
b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub
2. faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej,
3. pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.
W związku z powyższym, przyjmujemy że Wnioskodawca, w rozumieniu dla CIT estońskiego jest podmiotem powiązanym osobowo poprzez osobę udziałowca będącego jednocześnie właścicielem firmy A wpisanego do CEIDG i będącego dostawcą usług dla Wnioskodawcy jako podwykonawca. W Przewodniku do Ryczałtu od dochodów spółek z dnia 23 grudnia 2021 r. (dalej jako: „Przewodnik”), stanowiącym objaśnienia podatkowe, o których mowa w art. 14a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540), wskazano, że „Jednakże, dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu innych podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie takiego świadczenia. Aby świadczenie wykonane z podmiotem powiązanym nie stanowiło podstawy do obliczenia dochodu z tytułu ukrytego zysku, powinno pozostawać poza jakąkolwiek polityką prowadzoną wewnątrz danej grupy kapitałowej, do której należy spółka opodatkowana ryczałtem. Świadczeniami, które nie powinny powodować powstania dochodu z tytułu ukrytego zysku, mogą być transakcje zakupu oraz sprzedaży, dokonywane w ramach podstawowej działalności podatnika (np. określonej w przedmiocie działalności), które wykonywane są na warunkach analogicznych jak wobec podmiotów niepowiązanych. Takimi świadczeniami mogą być np. świadczenia podwykonawców niezbędne dla wytworzenia produktu końcowego w zakresie obróbki towarów czy dostarczania komponentów. Jeśli warunki określonej transakcji z podmiotem powiązanym, mieszczące się w podstawowym przedmiocie działalności podatnika opodatkowanego ryczałtem, ustalone są na analogicznych zasadach jak transakcje dokonywane przez takiego podatnika z podmiotami niepowiązanymi i transakcja ta jest niezbędna w prowadzonej działalności gospodarczej to nie powinny być one oceniane w aspekcie dochodu z tytułu ukrytego zysku.”
Za ukryte zyski zgodnie z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT uznaje się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku inne niż podzielony zysk, których beneficjentem bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem. Zdaniem Spółki cena nabycia wypłacana na rzecz podmiotów powiązanych za nabywane towary nie spełnia powyższej definicji z następujących powodów:
- transakcja nie jest wykonywana w związku z prawem do udziału w zysku, jest niezależna od tego, czy Wnioskodawca osiągnie zysk ani nie służy dokapitalizowaniu podmiotu powiązanego,
- przedmiotowa transakcja realizowana jest na warunkach rynkowych, co oznacza, że jej warunki ustalane są na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane,
- charakter transakcji jest związany z funkcjonowaniem i przedmiotem prowadzonej działalności (wykonywanie przez dostawcę gotowych elementów do wykonania stoiska na targach i wykonania usługi montażu) - bez jej realizacji nie byłoby możliwe oferowanie kompleksowego wykonania zadania, co wpłynęłoby na spadek przychodów Spółki,
- nabycie towarów od podmiotów powiązanych, w szczególności nabycie elementów stoiska, jest niezbędne w toku działalności gospodarczej Wnioskodawcy z uwagi na charakter prowadzonej działalności i ze względu na znaczenie transakcji - gdyby towary i usługi nie były nabywane od podmiotów powiązanych, Spółka musiałaby nabyć je od innych podmiotów z rynku.
W ocenie Wnioskodawcy, kwoty wypłacane przez Spółkę na rzecz podmiotów powiązanych z tytułu nabycia towarów nie stanowię dochodu z tytułu ukrytego zysku i nie będą podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej.
Na wstępie należy zaznaczyć, że pytania postawione przez Państwa we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej wyznaczają zakres przedmiotowy tego wniosku. W związku z powyższym, Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (Państwa zapytań). Zatem inne kwestie wynikające z opisu sprawy i Państwa własnego stanowiska w sprawie, nie objęte pytaniami, nie zostały rozpatrzone w niniejszej interpretacji.
Od 2021 r. podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają możliwość wyboru formy opodatkowania jaką jest ryczałt od dochodów spółek. Ten sposób opodatkowania będący odejściem od dotychczasowych zasad podatkowych, ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym „Ryczałt od dochodów spółek” (dodano artykuły od 28c do 28t), a także w przepisach ogólnych ale związanych z rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie.
Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.
Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ściśle określają jakie warunki zobowiązany jest spełnić podatnik aby mógł wybrać formę opodatkowania w postaci ryczałtu od dochodu spółek, czyli tzw. estoński CIT.
Zgodnie z art. 28j ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa CIT”):
Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1) (uchylony)
2)mniej niż 50% przychodów z działalności osiągniętych w poprzednim roku podatkowym, liczonych z uwzględnieniem kwoty należnego podatku od towarów i usług, pochodzi:
a) z wierzytelności,
b) z odsetek i pożytków od wszelkiego rodzaju pożyczek,
c) z części odsetkowej raty leasingowej,
d) z poręczeń i gwarancji,
e) z praw autorskich lub praw własności przemysłowej, w tym z tytułu zbycia tych praw,
f) ze zbycia i realizacji praw z instrumentów finansowych,
g)z transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 - w przypadku gdy w związku z tymi transakcjami nie jest wytwarzana wartość dodana pod względem ekonomicznym lub wartość ta jest znikoma;
3) podatnik:
a)zatrudnia na podstawie umowy o pracę co najmniej 3 osoby w przeliczeniu na pełne etaty, niebędące udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym, a w przypadku gdy rokiem podatkowym nie jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych - przez co najmniej 82% dni przypadających w roku podatkowym, lub
b)ponosi miesięcznie wydatki w kwocie stanowiącej co najmniej trzykrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z tytułu wypłaty wynagrodzeń na rzecz zatrudnionych na podstawie umowy innej niż umowa o pracę co najmniej 3 osób fizycznych, niebędących udziałowcami, akcjonariuszami ani wspólnikami tego podatnika, jeżeli w związku z wypłatą tych wynagrodzeń na podatniku ciąży obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych;
4)prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której odpowiednio udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
5)nie posiada udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną oraz innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
6)nie sporządza za okres opodatkowania ryczałtem sprawozdań finansowych zgodnie z MSR na podstawie art. 45 ust. 1a i 1b ustawy o rachunkowości;
7)złoży zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Określone wyżej warunki podatnik zobowiązany jest spełniać w każdym okresie opodatkowania ryczałtem.
Ad. 1
W pierwszej kolejności, przedmiotem Państwa wątpliwości w odniesieniu do pytania nr 1 jest kwestia ustalenia, czy w obecnym stanie prawnym i faktycznym, tj. przy obecnym brzmieniu Statutu Fundacji i pełnieniu przez udziałowca będącego fundatorem funkcji Przewodniczącego Rady Fundacji bez przyznanego prawa do wynagrodzenia i jednocześnie będącego jedynym udziałowcem Wnioskodawcy Spółka spełnia warunek zastosowania opodatkowania ryczałtem, określony w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT.
Wskazać należy, że zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o fundacjach z dnia 6 kwietnia 1984 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 166 ze zm.):
Fundacje mogą ustanawiać osoby fizyczne niezależnie od ich obywatelstwa i miejsca zamieszkania bądź osoby prawne mające siedziby w Polsce lub za granicą.
Zgodnie z art. 4 ww. ustawy:
Fundacja działa na podstawie przepisów niniejszej ustawy i statutu.
W myśl art. 5 ust. 1 ustawy o fundacjach:
Fundator ustala statut fundacji, określający jej nazwę, siedzibę i majątek, cele, zasady, formy i zakres działalności fundacji, skład i organizację zarządu, sposób powoływania oraz obowiązki i uprawnienia tego organu i jego członków. Statut może zawierać również inne postanowienia, w szczególności dotyczące prowadzenia przez fundację działalności gospodarczej, dopuszczalności i warunków jej połączenia z inną fundacją, zmiany celu lub statutu, a także przewidywać tworzenie obok zarządu innych organów fundacji.
Zgodnie natomiast z art. 44 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.):
Mieniem jest własność i inne prawa majątkowe.
Prawa majątkowe to natomiast prawa podmiotowe, przysługujące wobec rzeczy lub przedmiotów materialnych niebędących rzeczami albo dóbr niematerialnych lub prawnych.
Zgodnie z regulacjami zawartym w ustawie o fundacjach, fundator fundacji samodzielnie ustala statut fundacji, określając m.in. jej cele, zasady, formy i zakres działalności, skład i organizację zarządu oraz sposób jego powoływania. Fundator ustala również nie tylko obowiązki, ale również uprawnienia zarządu i jego członków. Fundator ustala także inne kwestie regulujące funkcjonowanie fundacji. Fundator określa krąg beneficjentów fundacji mając przy tym całkowitą swobodę w kształtowaniu obecnych i przyszłych beneficjentów, a także proporcji, w jakich będą oni partycypować w zyskach fundacji. Fundator może być również jednym z beneficjentów fundacji, o czym decyduje on sam.
Zgodnie z art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT jednym z warunków opodatkowania spółki ryczałtem jest, by jej udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami były wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele (fundatorzy) lub beneficjenci fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym.
Literalne brzmienie ww. przepisu nie wyklucza zatem, by udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami spółek chcących skorzystać z opodatkowania ryczałtem były osoby fizyczne będące fundatorem fundacji. Niemniej jednak, jeśli takim udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem jest założyciel (fundator) fundacji, to nie może on posiadać praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub jako beneficjent fundacji.
Z takim przypadkiem mamy do czynienia w sytuacji opisanej w Państwa wniosku.
Z wniosku wynika bowiem, że udziałowcem Wnioskodawcy jest jedna osoba fizyczna. Wnioskodawca nie posiada udziałów ani akcji w kapitale jakiejkolwiek innej spółki, nie posiada tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną. Nie posiada też innych praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym. Jednak jedyny udziałowiec Wnioskodawcy Pan A jest fundatorem Fundacji (…).
Statut nie zawiera postanowień regulujących zasady wynagradzania członków Rady Fundacji bowiem wprowadził on kategoryczny zakaz dla członków Rady pobierania wynagrodzenia z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tego organu, w tym kosztów podróży.
Statut Fundacji ani ustawa nie przyznają fundatorowi prawa do jakichkolwiek świadczeń, zaś całość dochodów uzyskiwanych przez Fundację jest przeznaczana na realizację jej celów statutowych. Udziałowiec nie ma obecnie również prawa do świadczeń jako członek Rady Fundacji. Wynagrodzenie takie nie zostało mu bowiem przyznane.
W uzupełnieniu wniosku podkreślają Państwo jednoznacznie, że Statut Fundacji nie wskazuje i daje fundatorowi jakiegokolwiek prawa majątkowego do świadczeń jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji.
Odnosząc cytowane wyżej przepisy do Państwa wątpliwości dotyczącej warunku umożliwiającego zastosowanie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek wskazanego w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT, w sytuacji pełnienia przez udziałowca będącego fundatorem funkcji Przewodniczącego Rady Fundacji bez przyznanego prawa do wynagrodzenia stwierdzić należy, że z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego nie wynika, by Wnioskodawca, mógłby być wykluczony z opodatkowania ryczałtem z powodu niespełnienia warunku określonego w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT, tj. ze względu na udziałowca będącego fundatorem fundacji pełniącego funkcję Przewodniczącego Rady Fundacji na dzień złożenia wniosku. Udziałowiec Wnioskodawcy, pomimo że jest fundatorem fundacji w okresie opodatkowania Spółki ryczałtem, nie posiada jakichkolwiek praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia (pieniężnego, niepieniężnego) jako założyciel (fundator) lub jako beneficjent Fundacji.
Podsumowując, jeżeli udziałowiec, pomimo że jest fundatorem Fundacji nie posiada jakichkolwiek praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia (pieniężnego, niepieniężnego) jako założyciel (fundator) lub jako beneficjent Fundacji – nie ma wykluczenia z opodatkowania ryczałtem z powodu niespełnienia warunku określonego w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT.
Zatem, w świetle powyższego, u Wnioskodawcy, którego udziałowcem jest fundator Fundacji pełniący funkcję Przewodniczącego Rady Fundacji na warunkach przedstawionych w opisie omawianej sprawy, spełniona będzie przesłanka określona w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT.
Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należało uznać za prawidłowe.
Ad. 2
Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT:
Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków).
W myśl art. 28m ust. 3 ustawy CIT:
Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:
1) kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;
2) świadczenia wykonane na rzecz:
a) fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,
b) trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;
3) nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;
4) nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;
5) wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;
6) równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;
7) darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;
9) dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;
10) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;
11) zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;
12) świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.
W świetle art. 28m ust. 4 ustawy CIT:
Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:
1) wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;
2) wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:
a) w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,
b) w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;
3) kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.
Natomiast, zgodnie z art. 28o ust. 1 ustawy CIT:
Ryczałt wynosi:
1) 10% podstawy opodatkowania - w przypadku małego podatnika oraz podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności;
2) 20% podstawy opodatkowania - w przypadku podatnika innego niż wskazany w pkt 1.
Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.
Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami, (tzw. ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.
Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:
- wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,
- inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy CIT), o czym stanowi art. 28m ust. 8 ustawy CIT,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza lub podmiotu powiązanego,
- wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem /akcjonariuszem.
Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy CIT:
Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.
W myśl art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy CIT:
Ilekroć jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to:
a) podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot, lub
b) podmioty, na które wywiera znaczący wpływ:
- ten sam inny podmiot lub
- małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot, lub
c) spółkę niebędącą osobą prawną i jej wspólnika, lub,
ca) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1, i jej komplementariusza, lub
cb) spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3 pkt 1a, i jej wspólnika, lub
d) podatnika i jego zagraniczny zakład, a w przypadku podatkowej grupy kapitałowej - spółkę kapitałową wchodzącą w jej skład i jej zagraniczny zakład.
W świetle art. 11a ust. 2 ustawy CIT:
Przez wywieranie znaczącego wpływu, o którym mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a i b, rozumie się:
1) posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25%:
a) udziałów w kapitale lub
b) praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub
c) udziałów lub praw do udziału w zyskach, stratach, lub majątku, lub ich ekspektatywy, w tym jednostek uczestnictwa i certyfikatów inwestycyjnych, lub,
2) faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, lub
3) pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.
Zgodnie z art. 11c ust. 1 ustawy CIT:
Podmioty powiązane są obowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.
Państwa wątpliwości poruszone w pytaniu nr 2 dotyczą ustalenia, czy w sytuacji kiedy Wnioskodawca będący spółką z ograniczona działalnością współpracuje z podmiotem powiązanym osobowo poprzez osobę udziałowca będącego jednocześnie właścicielem firmy Y Pana A wpisanego do CEiDG i będącego dostawcą usług dla Wnioskodawcy jako podwykonawca:
a) spełnia warunek zastosowania opodatkowania ryczałtem, określony w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT,
b) jest on zobowiązany do opodatkowania kwot wypłacanych przez Spółkę na rzecz podmiotów powiązanych z tytułu nabycia towarów i usług bowiem stanowią one dochód z tytułu ukrytego zysku i w rozumieniu Ustawy będą podlegać opodatkowaniu Ryczałtem po stronie Wnioskodawcy.
Odnosząc się Państwa wątpliwości w zakresie pkt a), stwierdzić należy, że w sytuacji kiedy Wnioskodawca będący spółką z ograniczona działalnością współpracuje z podmiotem powiązanym osobowo poprzez osobę udziałowca będącego jednocześnie właścicielem firmy Y Pana A, będącego dostawcą usług dla Wnioskodawcy jako podwykonawca Wnioskodawca spełnia warunek zastosowania opodatkowania ryczałtem, określony w art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy CIT.
Fakt takiej współpracy z podmiotem powiązanym nie stoi na przeszkodzie do wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od dochodów spółek, zatem w analizowanej sprawie jest spełniony warunek z art. 28j ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Z kolei w zakresie powstania ukrytych zysków (pkt b Państwa wątpliwości), wyjaśnić należy, że jak wskazano powyżej, definicję ukrytych zysków zawiera art. 28m ust. 3 ustawy CIT, zgodnie z którym przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem (…).
W przepisie art. 28m ust. 3 ustawy CIT, wskazano zatem na otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód. Jednym z wymienionych przykładów jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy CIT). Z treści tego przepisu wynika zatem, że wszystko co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.
Zasadniczy przykład odwołujący się do transakcji pomiędzy spółką a podmiotem powiązanym (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy CIT) nakazuje odczytywać pojęcie ukrytych zysków również poprzez odwołanie się do rynkowych warunków transakcji. W sytuacji, w której świadczenia spółki na rzecz podmiotów powiązanych przewyższać będą ich wartość rynkową powstawać będzie ukryty zysk opodatkowany ryczałtem w spółce.
Przy czym, jak przedstawione zostało wcześniej, zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT, wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy określone świadczenie spełni warunki do uznania za dochód z tytułu ukrytego zysku powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.
Przepis art. 28m ust. 3 ustawy CIT wskazuje, że za ukryty zysk uznaje się każde świadczenie, którego beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest wspólnik lub inny podmiot powiązany i które jest wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, innym niż podzielony zysk. W praktyce może to oznaczać np. świadczenia powstałe w wyniku uzgodnień, których nie zawarłyby podmioty niepowiązane.
Ocena czy transakcja mogłaby zostać zawarta między podmiotami niepowiązanymi nie powinna się zatem ograniczać jedynie do oceny ustalonej ceny transakcji (według wartości rynkowej) ale powinna również uwzględnić fakt czy doszłoby w ogóle do zawarcia danej transakcji, gdyby nie uczestniczyły w niej podmioty powiązane (tj. czy doszłoby do takiej transakcji między podmiotami niepowiązanymi). Dokonując takiej oceny należy uwzględnić potrzeby spółki z punktu widzenia przedmiotu jej działalności, zasadności zakupu lub świadczenia takiej transakcji w aspekcie sytuacji majątkowej spółki czy faktycznych jej potrzeb biznesowych.
W relacji spółka – podmiot powiązany istotne może być w przedmiotowej ocenie to, czy wspólnik zadbał o wyposażenie spółki w aktywa niezbędne dla prowadzonej działalności gospodarczej i czy ewentualny niedobór tych aktywów nie jest przyczyną działań polegających na dokapitalizowywaniu w następstwie tego spółki, tj. dokapitalizowywaniu w innej formie niż w postaci wkładu do spółki (np. w formie pożyczki, udostępniania nieruchomości).
Również inne świadczenia ekwiwalentne dywidendzie, czyli świadczenia, które pod pozorem inaczej nazwanej czynności prawnej (jednej lub wielu) prowadzą de facto do korzyści podmiotu powiązanego, która bez wykonania tego świadczenia zostałaby zrealizowana w postaci dywidendy kreują dochód z tytułu ukrytych zysków.
Mając na uwadze dokonaną powyżej wykładnie przepisów prawa podatkowego, a także przedstawiony opis sprawy stwierdzić należy, że Wnioskodawca nie jest zobowiązany do opodatkowania kwot wypłacanych przez Spółkę na rzecz firmy Y Pana A z tytułu nabycia towarów i usług, gdyż kwoty te nie stanowią ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy CIT w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy CIT, co za tym idzie nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.
Jak wynika bowiem z przedstawionego opisu sprawy:
- Wnioskodawca prowadzi aktywną działalność wykonując i dostarczając stoiska wystawowe dla zamawiających tak z terenu UE jak z poza EOG,
- charakter współpracy wiążący Wnioskodawcę z podmiotem powiązanym, tj. Y Pan A jest trwały i na niej opiera się strategia Wnioskodawcy,
- Wnioskodawca nabywa od firmy Y Pana A usługi, które maja charakter podwykonawczy i polegają one między innymi na wykonywaniu elementów stoisk, wykonywaniu zleconych obiektów i przedmiotów, wykonywaniu zabudowy stoiska, wykonywaniu zabudowy powierzchni targowych - bez ich organizacji,
- wszystkie transakcje zakupu usług między podmiotami zawierane są na warunkach rynkowych,
- Wnioskodawca współpracuje z firmą Y Pan A od początku powstania Wnioskodawcy, a także współpracuje z innymi podmiotami,
- Wspólnicy zadbali o wyposażenie Spółki w niezbędne aktywa do jej funkcjonowania,
- firma Y Pan A zajmuje się takimi usługami jak produkcja mebli biurowych, wykonywanie instalacji elektrycznych, sprzedaż detaliczna mebli, magazynowanie towarów, wynajem i zarządzanie nieruchomościami, naprawa i konserwacja mebli, wykonywanie elementów stoisk, wykonywanie zleconych obiektów i przedmiotów, wykonywanie zabudowy stoiska, wykonywanie zabudowy powierzchni targowych - bez ich organizacji,
- analogiczne usługi i produkcje, które wykonuje firma Y Pan A sprzedawane są również na rzecz innych podmiotów.
Mając na uwadze powyższe okoliczności uznać należy, że w analizowanej sytuacji nie powstanie ukryty zysk, bowiem nabywane usługi są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawcy i konieczność ich nabycia wynika z faktycznych potrzeb biznesowych Spółki. Co istotne powiązania pomiędzy stronami umowy najmu nie miały wpływu na warunki jej zawarcia, a wynagrodzenie jest ustalone na warunkach rynkowych. Ponadto Wnioskodawca współpracuje także z innymi podmiotami, a z kolei firma podmiotu powiązanego świadczy analogiczne usługi, jakie nabywa Wnioskodawca, także na rzecz innych podmiotów.
Zatem stwierdzić należy, że kwoty wypłacane na rzecz podmiotu powiązanego - firmy Y Pana A z tytułu nabycia towarów i usług w związku z świadczeniem jako podwykonawcy usług na rzecz Wnioskodawcy nie będzie stanowiła ukrytego zysku w myśl art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.
Zatem Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 2 należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).