Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.87.2023.5.AD
Jeśli omawiana we wniosku sprzedaż będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług – Zainteresowani zrezygnują ze zwolnienia od podatku od towarów i usług – to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
9 marca 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 3 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej. Wniosek, dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży prawa użytkowania wieczystego dwóch działek z prawem własności naniesień. Uzupełnili go Państwo samoistnie 23 marca 2023 r. (data wpływu 24 marca 2023 r.). oraz – w odpowiedzi na wezwanie – 13 kwietnia 2023 r. (data wpływu 17 kwietnia 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1) Zainteresowany będący stroną postępowania: (…) (dalej: Sprzedający)
2) Zainteresowany niebędący stroną postępowania: Pan (…) (dalej: Kupujący)
Opis zdarzenia przyszłego
Sprzedający posiada prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych położonych w (…), stanowiących działkę ewidencyjną nr (…), zabudowaną budynkiem użytkowym (dalej: „Budynek A”) o powierzchni (…) m2 oraz działkę ewidencyjną nr (…)zabudowaną budynkiem użytkowym (dalej: „Budynek B”) o powierzchni (…) m2; obie działki ewidencyjne zabudowuje również parking; prawo własności Budynku A, B i parkingu przysługuje Sprzedającemu (dalej łącznie jako „Nieruchomość”).
Sprzedający planuje sprzedaż Nieruchomości na rzecz Kupującego.
Bank i Nabywca są zarejestrowani jako czynni podatnicy podatku od towarów i usług.
Nieruchomość jest objęta Księgą Wieczystą prowadzoną przez Sąd Rejonowy.
Prawo użytkowania wieczystego działek o nr (…) i (…) powstało z podziału prawa użytkowania wieczystego działki o nr (…). Udział (59%) w prawie użytkowania wieczystego działki o nr (…) wraz z prawem własności Budynku A, Sprzedający nabył z mocy prawa w (…) r., co stwierdza decyzja administracyjna z (…) r.; następnie na podstawie odpłatnej umowy zniesienia współużytkowania wieczystego z (…) r. Sprzedający nabył od Narodowego Banku Polskiego udział w użytkowaniu wieczystym działki gruntowej o nr (…) (pozostałe 41%) oraz prawo własności Budynku B, który również znajdował się na działce o nr (…). Obydwa budynki znajdują się w ewidencji środków trwałych, do której w (…) r. został wprowadzony również wybudowany parking.
Sprzedający ponosił wydatki na ulepszenie Budynków A i B w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych:
a) w przypadku Budynku A – w ocenie Sprzedającego – wydatki te przekroczyły 30% jego wartości początkowej, ale ostatnie ulepszenie miało miejsce w (…) r., i od tego momentu upłynął okres dwóch lat, w których Sprzedający korzystał z nieruchomości w celu prowadzenia działalności gospodarczej – w związku z powyższym Budynek A należy uznać za budynek po „zasiedleniu”;
b) w przypadku Budynku B – w ocenie Sprzedającego – wydatki te przekroczyły 30% jego wartości początkowej, ale ostatnie ulepszenie miało miejsce w listopadzie (…) r., i od tego momentu upłynął okres dwóch lat, w których Sprzedający korzystał z nieruchomości w celu prowadzenia działalności gospodarczej – w związku z powyższym Budynek B należy uznać za budynek po „zasiedleniu”.
Na działkach gruntowych (…)i(…) posadowiony jest też parking, użytkowany przez Sprzedającego do działalności statusowej. Sprzedający nie ponosił wydatków na jego ulepszenie.
Nieruchomość była wykorzystywana w następujący sposób: Budynek A i B były wykorzystywane do działalności gospodarczej Sprzedającego do listopada (…) r. (prowadzony był oddział bankowy); w czerwcu (…) r. nieruchomość ponownie została ujęta w ewidencji środków trwałych; Budynek B jest od (…) r. wynajmowany.
W uzupełnieniach wniosku wskazali Państwo, że przedmiotem sprzedaży będzie również Budowla – parking.
Na działkach gruntowych nr (…) i (…) posadowiony jest również będący przedmiotem sprzedaży parking stanowiący budowlę w rozumieniu ustawy z Prawo budowlane. Budowla jest użytkowana przez Sprzedającego do działalności statutowej co najmniej od (…) r. Sprzedający nie ponosił w ogóle wydatków na jej ulepszenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Budowla została zasiedlona na więcej niż 2 lata przed planowaną datą dostawy.
Parking nie spełnia definicji budynku. Jest budowlą w rozumieniu ustawy Prawo budowlane stanowiącą część składową Budynku A.
Pytanie dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych po przeformułowaniu
Czy sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Państwa przeformułowane stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, skoro sprzedaż będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług to będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, do zapłaty którego będzie zobowiązany Kupujący. Jeżeli Zainteresowani zdecydują się na złożenie oświadczenia, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług i skuteczną rezygnację ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, transakcja nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Powyżej przywołaliśmy tylko tę część Państwa stanowiska, która została zawarta w uzupełnieniu wniosku i odnosi się do opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 170 ze zm.):
Podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.
Stosownie do treści art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2 powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.
W myśl art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Obowiązek podatkowy – przy umowie sprzedaży – ciąży na kupującym.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Podstawę opodatkowania – przy umowie sprzedaży – stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, którą określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:
Stawki podatku wynoszą – od umowy sprzedaży:
a) nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%,
b) innych praw majątkowych – 1%.
Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) oraz lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:
a)w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług,
b)jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:
- umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
- umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.
Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 r. poz. 931, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.
W związku z powyższymi regulacjami należy stwierdzić, że umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tego podatku ciąży na kupującym.
W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego. Jednocześnie podkreślić należy, że z treści cytowanego przepisu (lit. a) wynika, że wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest czynność tylko w takim zakresie, w jakim jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.
Z opisu wniosku wynika, że zamierzają Państwo zawrzeć umowę sprzedaży, na mocy której Kupujący (Zainteresowany niebędący stroną postępowania) nabędzie od Sprzedającego (Zainteresowanego będącego stroną postępowania) Nieruchomość składającą się z prawa użytkowania wieczystego 2 działek zabudowanych Budynkami A i B oraz parkingiem stanowiącym część składową Budynku A wraz z prawem własności do tych zabudowań.
W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek zapytanie Państwa dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług będzie bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB3-1.4012.181.2023.5.KO, wydanej w trybie art. 14c Ordynacji podatkowej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził stanowisko Zainteresowanych, zgodnie z którym dostawa Nieruchomości (tj. Prawa Użytkowania wieczystego działek o nr (…)i(…) wraz z prawem odrębnej własności posadowionych na ww. działkach Budynku A, Budynku B oraz Budowli – parkingu) będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Sprzedający i Kupujący, po spełnieniu określonych przepisami ustawy warunków, będą mieć prawo do rezygnacji z tego zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10 ww. ustawy.
A zatem, jeżeli omawiana sprzedaż Nieruchomości (tj. prawa użytkowania wieczystego działek o nr (…) i (…) zabudowanych Budynkami A i B oraz parkingiem stanowiącym część składową Budynku A wraz z prawem własności do tych zabudowań) będzie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług – tj. nie skorzystają Państwo z prawa do rezygnacji ze zwolnienia na 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług – to zgodnie z uregulowaniami wynikającymi z art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa sprzedaży będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na zasadach określonych w wyżej cytowanych przepisach. Podatnikiem tego podatku będzie Kupujący, a stawka tego podatku wyniesie 2%.
Natomiast, jeśli omawiana we wniosku sprzedaż będzie faktycznie w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług – zrezygnują Państwo ze zwolnienia od podatku od towarów i usług – to do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku opisana transakcja sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług wydane zostało odrębne rozstrzygnięcie – znak: 0111-KDIB3-1.4012.181.2023.5.KO.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
(…) (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy Ordynacja podatkowa.