Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.251.2023.2.MW
Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie określenia stawki ryczałtu.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.1 i 62.01.12;
-prawidłowe – w części dotyczącej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.03.20
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 27 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 27 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczyzryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 24 kwietnia 2023 r. (wpływ 24 kwietnia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest głównie działalność związana z oprogramowaniem o kodzie PKD 62.01.
Wnioskodawca posiada nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie umowy o współpracy zawartej ze spółkami X.X. Wnioskodawca świadczy usługi w branży IT jako analityk biznesowy, które dotyczą analizy trendów, wymagań biznesowych związanych z wdrożeniem nowych funkcjonalności w systemie, modelowania i tworzenia wymagań nowych funkcjonalności oraz niefunkcjonalnych w systemie, jak również analizy i identyfikacji niezbędnej dla projektowania i rozwoju oprogramowania (usługi te skategoryzowane są w PKWiU pod numerem 62.01.1 oraz 62.01.12 i w żadnym stopniu nie dotyczą one rozbudowy i implementacji oprogramowania – PKWiU ex 62.02).
Do tego Wnioskodawca wykonuje usługi dotyczące usług wsparcia wiedzą oraz pomocą w rozwiązywaniu problemów dla zespołów realizujących wdrożenia funkcjonalności: omawianie wymagań biznesowych, omawianie sposobu wdrażania funkcjonalności, omawianie integracji systemowych oraz omawianie zaproponowanych rozwiązań i technologii (usługi te skategoryzowane są w PKWiU pod numerem 62.02.30 i w żadnym stopniu nie dotyczą one rozbudowy i implementacji oprogramowania – PKWiU ex 62.02). Usługi Wnioskodawcy polegają na wsparciu technicznym w integracji systemów obsługujących (…), opiniowaniu rozwiązań IT dla branży (…) oraz tworzeniu wymagań funkcjonalnych.
W ramach powyższych zadań jako Analityk Biznesowy Wnioskodawca świadczy następujące usługi:
1.Analiza trendów w obszarze technologii na rynku (…);
2.Koordynacja pilotaży i uczestnictwo we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań;
3.Kooperacja z (...) w zakresie analizy informatycznej projektów pod kątem współpracy X.X. z firmą zewnętrzną w innowacyjnych obszarach;
4.Opracowywanie uniwersalnych rozwiązań projektowych i specyfikacji wymagań funkcjonalnych dla systemów IT;
5.Uczestnictwo w spotkaniach projektowych z zespołem programistów i testerów;
6.Wsparcie (...) w informowaniu na temat postępów rozwoju oprogramowania.
Czynności, które wykonuje Wnioskodawca, nie dotyczą usług takich, jak: pisanie, tworzenie programowania, rozwój i modyfikacja kodu informatycznego, ulepszanie i doradztwo w zakresie pisania oprogramowania. Wnioskodawca nie jest programistą i ekspertem w dziedzinie oprogramowania i nie wykonuje weryfikacji kodu (code review), nie opiniuje utworzonego oprogramowania, nie wykonuje także usług związanych z bezpieczeństwem czy zaopatrzeniem infrastrukturalnym.
Usługi świadczone przez Wnioskodawcę polegają przede wszystkim na:
-wsparciu technicznym IT w integracji systemów klienta z systemami podmiotów zewnętrznych;
-uczestnictwie w spotkaniach z podmiotami zewnętrznymi w celu określenia potencjału oferowanych rozwiązań oraz weryfikacji możliwości zastosowania ich w systemach informatycznych u klienta;
-opiniowaniu oraz przygotowywanie materiałów o rozwiązaniach dostępnych na rynku IT,
-analizie bieżących trendów na rynku branży (…),
-koordynacji technicznej wdrażanych rozwiązań IT,
-tworzeniu wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych systemów IT.
Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie rozwoju oprogramowania jako niezależny kontraktor.
Wnioskodawca nie jest pracownikiem, przedstawicielem, współtwórcą ani reprezentantem X.X.
Zawarte umowy nie narzucały w żadnym stopniu miejsca i czasu podejmowanych przez Wnioskodawcę działań. Rozliczenie odbywało się na zasadzie sumowania przepracowanych przez Wnioskodawcę godzin w danym miesiącu z zastosowaniem ustalonej stawki. Jako wykonujący postanowienia umowy z X.X., Wnioskodawca ponosi pełną odpowiedzialność za wykonywane czynności oraz ponosi pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością.
Wnioskodawca prowadzić będzie w sposób rzetelny i zgodny z przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ewidencję przychodów. Wnioskodawca nie wyklucza, że w roku podatkowym będzie świadczył usługi dla innych kontrahentów, jednakże zakres świadczonych usług pozostanie tożsamy i mieścić się będzie w klasyfikacji PKWiU 62.01.1, 62.01.12 oraz 62.02.30.
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku wskazała Pani, co następuje:
Czynności związane z 62.01.12.0 to m.in: Kooperacja z (...) w zakresie analizy informatycznej projektów pod kątem współpracy X.X. z firmą zewnętrzną w innowacyjnych obszarach (analiza integracyjna); Opracowywanie uniwersalnych rozwiązań projektowych i specyfikacji wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych dla systemów IT (pisanie specyfikacji systemowych); Uczestnictwo w spotkaniach projektowych z zespołem programistów i testerów; Koordynacja pilotaży i uczestnictwo we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań.
Czynności związane z 62.01.1: Analiza trendów w obszarze technologii na rynku (…).
Zadania związane z analizą biznesową wraz z produktami prac: Kooperacja z (...) w zakresie analizy informatycznej projektów pod kątem współpracy X.X. z firmą zewnętrzną w innowacyjnych obszarach (analiza integracyjna). Opis działań: weryfikacja istniejących rozwiązań informatycznych, weryfikacja istniejących interfejsów – usług systemowych.
Produkt prac: Specyfikacja systemowa: dokument analityczny opisujący, jak systemy powinny być ze sobą połączone (zintegrowane). Nie ingeruje Pani w oprogramowanie, nie pisze Pani interfejsów, nie implementuje rozwiązań, nie tworzy Pani nowego oprogramowania.
Opracowywanie uniwersalnych rozwiązań projektowych i specyfikacji wymagań funkcjonalnych dla systemów IT. Opis działań: ścisła współpraca z programistami i testerami pod kątem opracowania m.in reużywalnych mechanizmów, algorytmów, które następnie są implementowane przez programistów w kodzie. Na tym etapie wspiera Pani testerów w przygotowaniu m.in procesu testowego. Produktem pracy są m.in diagramy stworzone z wykorzystaniem notacji analitycznych, rysunki makiet, tabele decyzyjne etc.
Uczestnictwo w spotkaniach projektowych z zespołem programistów i testerów. Opis działań: bierze Pani udział w cyklicznych spotkaniach mających na celu omówienie bieżących problemów związanych z wdrożeniem przygotowanych przez Panią rozwiązań analitycznych. Tworzone są zgłoszenia w systemach, na których monitorowany jest przebieg prac nad rozwiązaniem. Produktem Pani prac są spisane błędy do systemu (prace okołotesterskie) lub zmian (nowe funkcjonalności do systemu, które będą implementowane przez programistów).
Koordynacja pilotaży i uczestnictwo we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. Opis działań: Wraz z programistą, (...) i testerem przygotowuje Pani plan, w jaki sposób będziecie realizować wdrażanie przygotowanych na bazie analiz systemy. Opracowuje Pani procesy testerskie, wdrożeniowe i powdrożeniowe. Produktem Pani prac są przygotowane procesy, które umieszcza Pani w programach typu (…).
Analiza trendów w obszarze technologii na rynku (…). Opis działań: weryfikacja i analizowanie dużych zestawów danych w celu umożliwienia wyboru priorytetów związanych z realizacją zadań analitycznych, programistycznych i testowych. Produktem pracy jest analityczny dokument oparty na danych z systemów biznesowych.
W żadnym z Pani zadań nie realizuje Pani rozbudowy i implementacji oprogramowania. Nie zna Pani żadnego języka programowania ani też nie zna Pani bibliotek, narzędzi programistycznych. Pani praca skoncentrowana jest wokół tworzenia wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych do systemów w zgodzie z inżynierią wymagań oraz testów akceptacyjnych.
Świadczone przez Panią usługi, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.30, nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania.
W 2021 Pani działalność była zawieszona, w związku z tym nie uzyskiwała Pani dochodów wynikających z jednoosobowej działalności gospodarczej.
Nie występują żadne negatywne przesłanek.
Pytanie
Czy przychód z działalności usługowej związanej z projektowaniem i rozwojem oprogramowania może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Pani stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy – osiągany przez Wnioskodawcę przychód dla świadczonych usług w ramach działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o ryczałcie.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest:
-nieprawidłowe – w części dotyczącej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.1 i 62.01.12;
-prawidłowe – w części dotyczącej stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w odniesieniu do usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.03.20.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2.000.000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2.000.000 euro.
Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jednak – jak Pani oświadczyła – przy świadczeniu przez Panią opisanych usług negatywne przesłanki nie znajdą zastosowania.
Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.
Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Zwracam także uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.
Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest głównie działalność związana z oprogramowaniem. Świadczy Pani usługi w branży IT jako analityk biznesowy, które dotyczą analizy trendów, wymagań biznesowych związanych z wdrożeniem nowych funkcjonalności w systemie, modelowania i tworzenia wymagań nowych funkcjonalności oraz niefunkcjonalnych w systemie, jak również analizy i identyfikacji niezbędnej dla projektowania i rozwoju oprogramowania (usługi te są sklasyfikowane w PKWiU pod numerem 62.01.1 oraz 62.01.12). Ponadto świadczy Pani usługi, które polegają na wsparciu technicznym w integracji systemów obsługujących szkody majątkowe z systemami dostawców, opiniowaniu rozwiązań IT dla branży (…) oraz tworzeniu wymagań funkcjonalnych. Te usługi są sklasyfikowane pod kodem PKWiU 62.02.30. W uzupełnieniu wniosku w sposób szczegółowy opisała Pani, na czym polegają wskazane w opisie sprawy usługi.
Zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Przepis ten nie odwołuje się do bezpośredniego ani do pośredniego związku z oprogramowaniem. Nie odnosi się również do usług związanych z programowaniem (np. pisaniem, tworzeniem programowania), a związanych z oprogramowaniem.
Zgodnie z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.
Zatem przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.01.1 i 62.01.12 są związane z oprogramowaniem. Za uznaniem tych usług za związane z oprogramowaniem wskazuje opis świadczonych przez Panią usług, mianowicie: weryfikacja istniejących rozwiązań informatycznych, weryfikacja istniejących interfejsów, współpraca z programistami i testerami pod kątem opracowania m.in reużywalnych mechanizmów, algorytmów, które następnie są implementowane przez programistów w kodzie. Na tym etapie wspiera Pani testerów w przygotowaniu m.in procesu testowego. Bierze Pani udział w spotkaniach mających na celu omówienie bieżących problemów związanych z wdrożeniem przygotowanych przez Panią rozwiązań analitycznych. Opracowuje Pani procesy testerskie, wdrożeniowe i powdrożeniowe. Weryfikuje i analizuje Pani duże zestawy danych w celu umożliwienia wyboru priorytetów związanych z realizacją zadań analitycznych, programistycznych i testowych.
Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, wskazuję, że w świetle tak przedstawionego opisu czynności w ramach grupowania PKWiU 62.01.1 i 62.01.12, które Pani wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Panią usługi nie są związane z oprogramowaniem. W mojej ocenie czynności, które Pani wskazała w opisie sprawy, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.
Dlatego też uzyskiwane przez Panią przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU 62.02.01.1 i 62.01.12 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W odniesieniu natomiast do świadczonych przez Panią usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.03.20 – jako że usługi te nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania – przychody z tych usług może Pani opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5 %.
Reasumując – przychody z działalności usługowej sklasyfikowane wg PKWiU 62.01.1 i 62.01.12 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Natomiast w przypadku usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.03.20 zastosowanie znajdzie stawka 8,5% określona w art. 12 ust. 1 pkt 5a tej ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right