Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie SN z dnia 16 listopada 2022 r., sygn. I CSK 2258/22

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Roman Trzaskowski

w sprawie z powództwa E. S.
‎przeciwko Skarbowi Państwa - Wojewodzie […]
‎o odszkodowanie i zadośćuczynienie,
‎na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej

w dniu 16 listopada 2022 r.,
‎na skutek skargi kasacyjnej powoda

od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie
‎z dnia 26 maja 2021 r., sygn. akt I ACa 286/20,

1) odmawia przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania;

2) nie obciąża powoda kosztami postępowania kasacyjnego na rzecz pozwanego;

3) przyznaje r. pr. K. K. od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w Krakowie kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) zł, powiększoną o należną stawkę podatku od towarów i usług, z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej powodowi z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.

UZASADNIENIE

Wyrokiem z 26 maja 2021 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie oddalił apelację powoda od wyroku Sądu Okręgowego w Nowym Sączu z 20 grudnia 2019 r. oddalającego jego powództwo o zapłatę zadośćuczynienia w wysokości 400 000 zł.

W skardze kasacyjnej, w uzasadnieniu wniosku o jej przyjęcie do rozpoznania, powód wskazał przyczyny kasacyjne określone w art. 398 § 1 pkt 1 i 2 k.p.c. Jego zdaniem wyjaśnienia wymaga wątpliwość prawna, czy art. 134 w związku z art. 145 Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. - Kodeks zobowiązań (Dz.U. z 1933, nr 82, poz. 598 ze zm.; dalej – „k.z.”) stanowią podstawę odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę wyrządzoną w roku 1947 zbrodnią funkcjonariusza państwowego popełnioną przy wykonywaniu poleconej mu czynności, stanowiącą zbrodnie stalinowską, tj., czy norma ta regulowała odpowiedzialność Skarbu Państwa za zachowania tam wskazane odnoszące się do sfery imperium. W ocenie powoda w sprawie wystąpiło też istotne zagadnienie prawne, czy sam znaczny upływ czasu od momentu, w którym roszczenie może być dochodzone, powinien być traktowany jako wyłączna i podstawowa przesłanka oceny tego, czy wobec podniesienia zarzutu przedawnienia można zastosować art. 5 k.c. (art. 398 § 1 pkt 1 k.p.c.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00