Interpretacja indywidualna z dnia 9 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.64.2023.4.JKU
Skutki podatkowe podwyższenia kapitału przez aport udziałów w zamian za udziały.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 lutego 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału w spółce przez aport udziałów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Grupa C. Sp. z o.o. (dalej: Spółka, Spółka Nabywająca) jest spółką z siedzibą w Polsce i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce ich osiągania w Polsce. W chwili obecnej jedynym udziałowcem Spółki jest Pan S.G. (dalej: SG), który jest osobą fizyczną mającą stałe miejsce zamieszkania w Polsce.
SG podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów w Polsce. SG posiada udziały w wielu spółkach prawa handlowego. Mnogość podmiotów, w których SG posiada udziały, jak również stały rozwój działalności poszczególnych podmiotów powoduje, że zarządzanie nimi staje się coraz bardziej czasochłonne i mało efektywne. Mając na uwadze powyższe trudności, intencją SG jest uporządkowanie struktury udziałowej poprzez utworzenie struktury holdingowej.
Dzięki utworzeniu struktury holdingowej jedna ze spółek, w której SG posiada udziały stanie się spółką holdingową, która obok prowadzonej obecnie działalności gospodarczej będzie zajmować się również zarządzaniem innymi podmiotami, w których udziały dotychczas posiadał SG. Pozwoli to na bardziej efektywne zarządzanie grupą spółek przez dedykowany do tego podmiot, czyli spółkę holdingową.
Zgodnie z planowanym scenariuszem rolę spółki holdingowej ma pełnić Spółka Nabywająca. Jedną ze spółek zależnych w planowanej strukturze holdingowej ma być z kolei G. Sp. z o.o. (dalej: Spółka Nabywana), w której SG nie posiada obecnie bezwzględnej większości praw głosu na zgromadzeniu wspólników. Należy jednak wskazać, że jeszcze w październiku 2022 r., bez związku z planowaną strukturą holdingową, SG zawarł z drugim udziałowcem Spółki Nabywanej umowę sprzedaży udziałów, na podstawie której odkupił od niego część udziałów.
Własność udziałów ma przejść na SG po zapłacie pierwszej raty ceny za udziały, zapłata ma zaś nastąpić nie później niż do 30 maja 2023 r. Powodem odkupu części udziałów przez SG od drugiego wspólnika jest chęć wspólników, aby struktura udziałowa Spółki Nabywanej lepiej odzwierciedlała faktyczne zaangażowanie poszczególnych wspólników w rozwój biznesu Spółki Nabywanej oraz w dłuższej perspektywie chęć drugiego wspólnika, aby stopniowo wycofywać się z prowadzonej działalności na emeryturę. Po dokupieniu wskazanych udziałów, na moment dokonania planowanej wymiany udziałów, SG będzie posiadał bezwzględną większość praw głosu w Spółce Nabywanej. Tym samym SG będzie posiadał większość udziałów w Spółce Nabywanej, dającą mu bezwzględną większość praw głosu na zgromadzeniu wspólników.
Historycznie SG nabywał udziały w Spółce Nabywanej w następujący sposób:
1)poprzez wniesienie wkładu gotówkowego odpowiadającego wartości nominalnej udziałów przy zawiązaniu Spółki Nabywanej;
2)poprzez podwyższenie wartości nominalnej udziałów posiadanych dotychczas przez SG (bez agio), przy czym odbyło się to w trybie art. 260 Kodeksu spółek handlowych, a zatem ze środków utworzonych z zysków Spółki Nabywanej;
3)poprzez podwyższenie kapitału zakładowego i objęcie nowych udziałów przez SG (bez agio) poprzez wniesienie wpłaty gotówkowej przez SG, przy czym odbyło się to w ten sposób, że w Spółce Nabywanej podjęto uchwałę o wypłacie dywidendy, a następnie środki te (bez fizycznej wypłaty środków wspólnikom i bez fizycznych wpłat przez wspólników) zostały od razu przeksięgowane na kapitał zakładowy Spółki Nabywanej;
4)poprzez odkupienie części udziałów od innego wspólnika, przy czym rynkowa cena zakupu uiszczona przez SG była wyższa niż wartość nominalna nabytych udziałów;
5)poprzez odkupienie części udziałów od drugiego wspólnika, przy czym rynkowa cena zakupu uiszczona przez SG będzie wyższa niż wartość nominalna nabytych udziałów.
Jeżeli SG odpłatnie zbywałby przedmiotowe udziały Spółki Nabywanej (czego jednak obecnie nie planuje), wówczas za ich wartość przyjętą dla celów podatkowych przyjąłby sumę wartości wskazanych powyżej w punkcie 1-5 tj. wkłady gotówkowe, cenę nabycia oraz wartość przypadających na SG środków Spółki Nabywanej (w stosunku do posiadanych udziałów), które zostały przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego.
Celem osiągnięcia opisanej powyżej struktury holdingowej SG planuje dokonanie wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tym celu SG wniesie posiadane przez siebie udziały w Spółce Nabywanej jako wkład niepieniężny na rzecz Spółki Nabywającej, a w zamian obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej. Wniesienie aportu nastąpi z agio, tj. część wartości Spółki Nabywanej zostanie zaksięgowana na kapitale zapasowym Spółki.
W tym miejscu Spółka pragnie wskazać, że została przygotowana wycena udziałów Spółki Nabywanej, przygotowana przez podmiot zajmujący się profesjonalnie wyceną przedsiębiorstw. Kwota o jaką podwyższony zostanie kapitał zakładowy Spółki Nabywającej oraz kwota zaksięgowana na kapitale zapasowym Spółki Nabywającej będzie odpowiadać wartości rynkowej udziałów Spółki Nabywanej. Udziały w Spółce Nabywanej będą zatem stanowić wkład niepieniężny przeznaczony w części na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywającej. Wymianie udziałów nie będzie towarzyszyć zapłata w gotówce.
Na skutek opisanej wymiany udziałów Spółka uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Nabywanej. Wnoszone przez SG udziały w Spółce Nabywanej nie zostały nabyte lub objęte w wyniku transakcji wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku łączenia lub podziału podmiotów. Opisana wymiana udziałów doprowadzi również do zwiększenia kapitału zakładowego Spółki, dzięki czemu zwiększy on swoją wiarygodność na rynku oraz co przełoży się na zwiększone możliwości pozyskania w razie potrzeby finansowania na realizację przyszłych inwestycji. Transakcje opisane w przedmiotowym wniosku mają zatem uzasadnienie ekonomiczne i funkcjonalne, a ich celem nie jest uniknięcie ani uchylenie się od opodatkowania. Spółka Nabywana jest polskim rezydentem podatkowym dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, a zatem podlega w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów (przychodów), bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Ponadto, zarówno Spółka Nabywana jak i Spółka Nabywająca, jako spółki z o.o. zostały wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Ani Spółka Nabywana ani Spółka Nabywająca nie spełniają definicji spółki nieruchomościowej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Pytania
Czy transakcja opisana w zdarzeniu przyszłym, tj. podwyższenie kapitału zakładowego Spółki będzie rodzić obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem, Transakcja opisana w zdarzeniu przyszłym tj. podwyższenie kapitału zakładowego Spółki nie będzie rodzić obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podatkowi podlegają umowy spółki. Jednocześnie, zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 pkt 2 przedmiotowej ustawy podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.
Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.
Zgodnie z art. 4 pkt 9 przedmiotowej ustawy obowiązek podatkowy ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.
Tym samym, zgodnie z regułą ogólną podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej rodzi obowiązek zapłaty przez spółkę podatku od czynności cywilnoprawnych. W przepisie art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych ustawodawca przewidział jednak wyjątek od reguły ogólnej. Zgodnie z przedmiotowym przepisem nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.
Państwa zdaniem, transakcja opisana w zdarzeniu przyszłym spełnia dyspozycję przedmiotowego przepisu – SG wniesie bowiem na rzecz Spółki Nabywającej udziały Spółki Nabywanej, dające w niej większość głosów i w zamian otrzyma udziały Spółki Nabywającej. Tym samym podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywającej nie będzie rodzić obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych przez Spółkę Nabywającą.
Na potwierdzenie swojego stanowiska powołali się Państwo na interpretację indywidualną.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2023 r. poz. 170, ze zm.):
Podatkowi podlegają umowy spółki.
Stosownie do art. 1 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:
Podatkowi podlegają zmiany umów wymienionych w pkt 1, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3
pkt 4.
Stosownie do art. 1 ust. 3 pkt 2 cyt. ustawy:
W przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się przy spółce kapitałowej – podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty.
Zgodnie z art. 1a pkt 2 cyt. ustawy:
Użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza – spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.
W myśl art. 3 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy:
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą podjęcia uchwały o podwyższeniu kapitału spółki mającej osobowość prawną.
Zgodnie z art. 4 pkt 9 ww. ustawy:
Obowiązek podatkowy ciąży przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b) ww. ustawy:
Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie spółki – przy wniesieniu lub podwyższeniu wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniu kapitału zakładowego – wartość wkładów powiększających majątek spółki osobowej albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.
Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy:
Stawka podatku wynosi od umowy spółki - 0,5 %.
Natomiast zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z:
a)łączeniem spółek kapitałowych,
b)przekształceniem spółki kapitałowej w inną spółkę kapitałową,
c)wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:
– przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,
– udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.
Z powołanych powyżej przepisów wynika, że podwyższenie kapitału zakładowego w spółce kapitałowej, pokrywane w formie wkładu niepieniężnego, stanowi zmianę umowy spółki i co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jednocześnie, w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziany został wyjątek od powyższej zasady. Zgodnie z nim transakcja tzw. wymiany udziałów (akcji) nie podlega podatkowi pod warunkiem, że w zamian za udziały/akcje spółki kapitałowej, wnoszone są do tej spółki udziały lub akcje innej spółki kapitałowej, dające w niej większość głosów, lub kolejne udziały/akcje – w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów tej spółki.
Ze zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, że jedynym udziałowcem Spółki Nabywającej jest Pan SG. Intencją SG jest uporządkowanie struktury udziałowej poprzez utworzenie struktury holdingowej. Zgodnie z planowanym scenariuszem rolę spółki holdingowej ma pełnić Spółka. Jedną ze spółek zależnych w planowanej strukturze holdingowej ma być Spółka Nabywana, w której SG nie posiada obecnie bezwzględnej większości praw głosu na zgromadzeniu wspólników. Po dokupieniu wskazanych udziałów, na moment dokonania planowanej wymiany udziałów, SG będzie posiadał bezwzględną większość praw głosu w Spółce Nabywanej. Celem osiągnięcia opisanej powyżej struktury holdingowej SG panuje dokonanie wymiany udziałów w rozumieniu art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W tym celu SG wniesie posiadane przez siebie udziały w Spółce Nabywanej jako wkład niepieniężny na rzecz Spółki Nabywającej, a w zamian obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Nabywającej. Wniesienie aportu nastąpi z agio, tj. część wartości Spółki Nabywanej zostanie zaksięgowana na kapitale zapasowym Spółki. Udziały w Spółce Nabywanej będą zatem stanowić wkład niepieniężny przeznaczony w części na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki Nabywającej. Na skutek opisanej wymiany udziałów Spółka Nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w Spółce Nabywanej.
W związku z powyższym, należy stwierdzić, że w omawianej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 2 pkt 6 lit. c) tiret drugie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zmiana umowy Spółki związana z podwyższeniem kapitału zakładowego i wniesieniem do tej Spółki wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci udziałów – w zamian za udziały własne Spółki dokonywana bowiem będzie na warunkach określonych w cyt. przepisie. W związku z wniesieniem omawianych udziałów Spółka będzie posiadać bezwzględną większość głosów w Spółce Nabywanej. Zatem, opisana we wniosku czynność cywilnoprawna (zmiana umowy spółki polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu) nie będzie podlegała podatkowi od czynności cywilnoprawnych, będzie z niego wyłączona na mocy ww. przepisu.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Ta interpretacja stanowi ocenę Państwa stanowiska wyłącznie w zakresie przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 259; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.