Ustalanie prawa do zasiłku macierzyńskiego po zmianie przepisów dostosowujących do dyrektywy work-life balance
Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązują nowe zasady ustalania prawa do zasiłku macierzyńskiego i jego wysokości. Największe zmiany dotyczą urlopu rodzicielskiego. Został on wydłużony, a zatem dłuższy jest też okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, a ponadto został zagwarantowany w wymiarze 9 tygodni każdemu ubezpieczonemu rodzicowi dziecka bez możliwości ich przeniesienia. Wysokość zasiłku macierzyńskiego jest inna niż poprzednio i różna w zależności od tego, kiedy urlop zostanie wykorzystany. Ponadto, mimo skrócenia do 1 roku okresu, w którym ojciec dziecka może skorzystać z urlopu ojcowskiego, wysokość zasiłku macierzyńskiego nie uległa zmianie i nadal wynosi 100% podstawy wymiaru.
Po zmianie przepisów zasiłek macierzyński został ustalony w trzech wysokościach. Zależą one od deklaracji osoby ubezpieczonej w zakresie korzystania z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopów związanych z macierzyństwem (w przypadku pracowników) lub pobierania zasiłków za okresy tych urlopów (w przypadku pozostałych ubezpieczonych podlegających dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu).
Zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego
Wymiar zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, tak jak poprzednio, zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie lub przyjętych na wychowanie, a także przypadków szczególnych. Tej ostatniej okoliczności nie przewidywały poprzednio obowiązujące przepisy Kodeksu pracy.